Jump to content
mr.jaro

Nasze Pedałowanie ...

Recommended Posts

Wylot do Bosni planowo , a ladowanie nawet przed czasem . Lotnisko w Tuzli nic sie nie zmienilo i dalej przypomina opuszczony 15 lat temu magazyn obuwia . Szybka i sprawna kontrola ( sprawdzali certyfikat ! ) , jeszcze szybsze zlozenie rowerka i trzeba bylo znalezc miejsce na zmiane ciuchow. Zrobilem to na pobliskim parkingu (sucha laka przy jakiejs smrodce ) . Przebieralem sie tylem do minaretu , zeby nie urazic bosniackiego boga . To co pozostalo do zalatwienia to wymiana kasy i zatankowanie czegos do bidonow. Kase wymieniali w punkcie pocztowym , a sklep byl obok.
Woda wlana , Radler ugasil pierwsze pragnienie ( bylo 35 stopni ! ) i czas w droge. Pierwsze 20 km jechalem przez male wioseczki , droga wewnetrzna ( kiepski beton i zwirki ) . Co chwile "jadowite" podjazdy ( moze niewysokie , ale mialy czesto ponad 15 - 25% ). Upal potworny , pot zalewa okulary , a trzeba grzac , bo mam 125 km do granicy z Chorwacja , (a godzina juz 12.30 ) . Plyny znikaja w takim tempie , ze staje na "tankowania " w co trzeciej wsi. Czasami jest Radlerek ( zeby sie do wody za bardzo nie przyzwyczaic ) 😉 .  Widoki klasyczne , czyli wypalone sloncem lasy i drogi ktore nie widzialy deszczu od dobrych miesiecy. Muezini wzywaja do modlitwy ( wszak to piatek , czyli muzulmanska

niedziela ) , a pod wsiowymi meczetami parkingi pelne samochodow. Po okolo 35-40 km wskakuje na asfali i podjazdy robia sie przynajmniej bardziej “ludzkie” , niz te wioskowo-wewnetrzne. Musialem ten dzien “zaprojektowac” w ten sposob (czyli wiekszosc asfalty ) , bo bym do granicy chorwackiej inaczej NIE dojechal. Kawalek drogi ze sporym ruchem , ale niebawem odbijam w lewo i sie bardzo ( ruch ) uspakaja . Mijam dosyc zaniedbane bosniackie wsie , tankuje kolejne litry plynow i odliczam kilometry do konca. Jade tez przez dwia "ciut" wieksze miasteczka ( Srebrenik i Gradacac ) i za tym drugim , wjezdzam do Rebubliki Serbskiej ( ktora jest czescia skladowa Bosni ) . “Jakosc” zycia sie natychmiast poprawila , domy duzo ladniejsze , ploty pomalowane i ogolnie to DUZO czysciej . Nasi bracia muzulmanie nie sa jednak “porzadkowym” narodem i roznice

( nawet gdyby nie bylo tablicy ) , ze wjezdzemy do Serbow , zauwazylby nawet slepy ( bylo ja tez CZUC 😉)  . Pozostaje mi moze ze 25 km  plaskimi drogami . Dookola pola uprawne i laki , teren sie mocno “wyplaszczyl” i predkosc natychmiast wzrosla (do tego lekki wiaterek w plecy ) . Wjezdzam w koncu do celu etapu , czyli do miasteczka Samac  ( czyta sie Szamac) . Spokojne , troche senne miasteczko , znajduje szybko centrum i “wywalam” duszkiem w knajpce dwa piwa . Maly objazd i udaje sie do motelu , ktory lezy 3 km za miastem ( przy samym przejscu z Chorwacja ). Szybka prycha , zmiana ciuchow i w "cywilkach " pedaluje z powrotem do miasta na kolacje . Zjadam co zamowilem , wypijam jeszcze 2 piwa i wracam (juz na lampkach ) do lozka .
P.S. Caly dzien przejechalem TYLKO na szwedzkim jeszcze sniadaniu i jednym rogaliku ze zdjecia. Nie moglem NIC w siebie wcisnac ( poza plynami oczywiscie ).

P.S. W Bosni , najlatwiej jest po PIWIE rozpoznac , w JAKIEJ czesci kraju sie wlasnie  znajdujemy. Jesli sa to piwa bosniackie lub chorwackie ( Sarajewsko , Tuzlanski Pilsner , PAN ) , to bedzie to na 100% czesc muzulmanska , jak serbskie ( Lav , Jelen , Nektar ) , to na 100% czesc serbska 😉

Ponizej kilka fotek :

IMG_6177.JPG

IMG_6185.JPG

IMG_6192.JPG

IMG_6193.JPG

IMG_6195.JPG

IMG_6202.JPG

IMG_6190.PNG

IMG_6197.JPG

Rozumiem, że w tym pudle na pierwszym zdjęciu przewiozłeś rower tam i z powrotem. Zastanawiam się tylko jak to pudło wiozłeś cały czas ze sobą na rowerze ;)

Jak dla mnie wątek z piwami bardzo wartościowy. Dzięki za fajne zdjęcia nektarów.

W dniu 10.10.2021 o 20:06, young napisał:

Jak dla mnie wątek z piwami bardzo wartościowy. Dzięki za fajne zdjęcia nektarów.

Jesli jestes piwoszem i Cie to NAPRAWDE interesuje , to chetnie zamieszcze fotki WSZYSTKICH gatunkow jakie wypilem podczas moich wypraw 😉

W dniu 10.10.2021 o 19:22, dariuszj napisał:

Rozumiem, że w tym pudle na pierwszym zdjęciu przewiozłeś rower tam i z powrotem. Zastanawiam się tylko jak to pudło wiozłeś cały czas ze sobą na rowerze ;)

Pudlo wywalilem w Tuzli na lotnisku ( oczywiscie w smietniku , bo na lotnisku MAJA smietnik ) , a w Budapeszcie znalazlem sobie sklep rowerowy . Kolarz kolarzowi bratem jak to mowia  😉 .

Opisze to dokladnie w kolejnych "odcinkach".

P.S. Lecac w jedno miejsce ( wylot i powrot ) zostawiam torbe ( MTB ) lub karton ( gravel ) , jak najblizej lotniska (najczesciej w jakims  w hotelu , w ktorym czasem ( ale niekoniecznie ) sie zatrzymuje ( tak bylo w Rumunii w ktorej bylem 5 tyg. temu ) .

Raczej NIE ma problemow , tylko trzeba milo z paniami z recepcji pogadac 😉 

Lecac w jedno , a wracajac z innego wymaga juz troche planowania.

IMG_6472.JPG

IMG_6469.JPG

Dzien DRUGI

Tak jak pisalem wczesniej , spalem prawie na samym przejsciu miedzy Bosnia a Chorwacja . Nowy motel przy stacji benzynowej , warunki jak w domu 😉 . Sniadan niestety nie mieli , wiec wzialem kawe do pokoju , bo na dole w kafejce stacyjnej , TIRowcy tak zadymili , ze sie nie dalo siedziec. Tam dalej mozna palic na stacjach benzynowych ( nie mowiac o tym , ze tez we wszystkich knajpach )😂
Czlowiek sie troche od tego odzwyczail. Panowie byli rano troche zli , bo placilem karta , a cash em chcieli sie pewnie podzielic pod stolem 😉

Trzy razy pytal , czy nie mam gotowki ( mialem w sumie EURO , ale wolalem karta ). Robie fotke na moscie na Savie

IMG_6208

i wjezdzam do Unii ( ale nie do Schengen ). Kontrola dokumentow , zadnych covidowych certfikatow widziec NIE chcieli. Zatrzymuje sie w pierwszym miasteczku i wymieniam ( w spozywczym ) EURO na KUNY. Jade dalej i zatrzymuje sie w piekarni , gdzie kupuje jakies drozdzowki i mleko czekoladowe , znajduje park i zjadam sniadanie 

IMG_6213

.
Potem dosyc nudnymi drogami ( ciezko bylo w tej czesci Chorwacji znalezc jakies sensowne terenowe alternatywy ) ruszam na polnoc. Dzien zaplanowalem tak , ze odbijam w lewo , aby zdobyc chociaz jakis jeden “szczyt” . Gdybym jechal prosto w gore , byloby caly czas plasko. Pedaluje dalej i obserwuje dosyc nieciekawa czesc Chorwacji. Raczej rowniny z malymi pagorkami , w kazdej wsi okolo 25% opuszczonych gospodarstw.
Pod sklepami znajome twarze wiejskich zulikow ( te twarze sa jednakowe na caly swiecie ) . Widac , ze Slawonia do najbogtszych czesci kraju NIE nalezy. Staje w knajpie na pierwszego Radlerka , a w TV leci wlasnie waterpolo SERBIA-CHORWACJA. Wysoki stan podniecenia wsrod ogladajacych 😉

IMG_6215

.
Wypijam , wskakuje na rower i w droge . Ma byc ( i byl ) to najdluzszy dzien w siodle , okolo 155 km , wiec przerwy robie dosyc krotkie . Kolejny Radlerek

IMG_6216

i zbliza sie czas lunchu. Staje w jakiejs pizzeri , zamawiam Cole i pizze , potem jeszcze jedna Cole , chwilke odpoczywam i w droge. Jestem na 200 mnpm , a mam przed soba “wspinaczke” na 620 m. Droga pnie sie leniwie w gore , ale nie ma wiecej jak 6-8 %. W lesie panuje cien , wiec jakos idzie , tylko pizza siedzi mi dosyc “ciezko” na zoladku. W koncu wjezdzam na przelecz , popijam i w dol ! Na dole zaczyna sie plasko i nudno , wiec  wypijam kilka Radlerkow

IMG_6219

IMG_6220

IMG_6221

i dojezdzam do celu , czyli miasteczka Donij Mihaljowac . Zjadam loda  i zastanawiam sie czy spac tutaj , czy jechac dalej . To miasteczko bylo tak depresyjne , ze na sama mysl , ze mam tu zostac robilo mi sie slabo. Za granica na Wegrzech ( 12 km ) byla miejscowosc Harkany , z goracymi zrodlami i kompleksem basenow , wiec nie zastanawiajac sie wiele , opuszczam nudna ( w tej czesci ) Chorwacje. Przejezdzam Drave , kontrola paszportow i wjezdzam do Magyarorszag !
Po drodze mijam bananowe “gaje” ( sa przy co trzecim domu i ladnie im tu rosna !!! )

IMG_6232

i szybko dojezdzam do Harkany.
Lekko spompowany udaje sie do milej knajpki z pensjonatem ( nie mieli wolnych miejsc ) i zamawiam kolarskie jedzonko

IMG_6249

IMG_6234

Dostaje gigantyczna porcje carbonary i dwa miejscowe ( Harkanskie ) piwa. Obsluguje mnie mloda , ale za to z gigantycznym oddechem

Wegerka 😉 

Po jedzeniu popatrzylem jeszcze na jej “gorzysta” okolice (choc Harkany leza raczej na rowninie 😂 ) i czas bylo zaczac szukac hotelu. Okazalo sie , ze 100 m dalej byl duzy ( pensjonaty byly WSZYSTKJIE zajete ) hotel z wlasnymi basenami i cieplym zrodlem. Zainstalowalem sie w hotelu , szybki  prysznic i ruszylem na “miasto”. Tlumy "wakacjowiczow" i knajpy tetniace zyciem . Nie zalowalem juz wcale , ze zrobilem te dodatkowe kilometry , aby tutaj dojechac. Poszedlem do knajpki , gdzie pan Wegier lal szprycery i zamowilem klasycznego Hosszu Lepes

IMG_6259

IMG_6255

Kultura picia szprycerow na Wegrzech , to osobny temat i naprawde warto pogrzebac i sobie o tym poczytac. Dodam tylko , ze syfon wynalazl Wegier , wiec nie jest dziwne , ze oni zaczeli mieszac ja z winem. Moj szprycer ( Hosszu Lepes ) ktory od zawsze lezy mi najbardziej , znaczy po madziarsku DLUGI KROK i jest mieszany w proporcjach 1 dl wina i 2 dl wody gazowanej ( sposobow mieszan i jednoczesnie nazw jest kilkanascie ). Wszystko zimne i doskonale gazi pragnienie , nie sponiewierajac za bardzo. Wypilem chyba ze trzy + jedno piwo i czas bylo isc do lozka .

• Upvote 4

1 godzinę temu, jarek996 napisał:

czas bylo isc do......

pisz dalej, dobrze się  czyta i ogląda👌

10 godzin temu, d9Jacek napisał:

pisz dalej, dobrze się  czyta i ogląda👌

Prosze bardzo ! 🙂 Milo ze Ci sie podoba 

Budze sie o 8.00 , ide na przepyszne sniadanko i czas “potaplac sie” w basenie z goracym zrodlem. Potem klasyczny basen , prysznic i czas sie przebierac w stroj "roboczy". Ruszam z Harkany o 9.00, zegnajac sie z sympatycznym miasteczkiem

IMG_6270

a przede mna , planowane 115 km do miejscowosci Kaposvar.

Tankuje wode w miejscowym sklepiku

IMG_6268

i zaczyna sie asfaltami ( takimi najgorszymi ) .Po chwili wbijam sie w drogi gruntowe prowadzace glownie miedzy polami slonecznika

IMG_6272

Sucho jak na Saharze , kurzy sie potwornie , a wszystko to przylepia sie do spoconego ciala. Tankuje wode w kolejnych wioskach i tak na zmiane ; troche kiepskich asfaltow i gruntowki. Jestem moze 5 -7 km od miasta Pecs , gdy wjezdzam w podmiejskie winnice

IMG_6273

IMG_6274

Czesc winorosli wyglada juz na jadalne ( pewnie jakies wczesne odmiany ) , wiec nie zastanawiajac sie dlugo , gasze nimi pragnienie. Zjadam dwie kiscie nie bojac sie ze przytyje , bo kradzione przeciez nie tuczy  😉 . Sa  takie  "za piec dwunsta" , ale juz slodkie i jadalne ! Pozniej zjazd w dol do Pecs i postanawiam zatrzymac sie troche w centrum , bo ponoc to ladne miasto . Faktycznie piekna starowka ( taka klasyczna austro - wegierska  , wiec zatrzymuje sie na piwko

IMG_6277

IMG_6278

IMG_6280

Poniewaz jest dosyc goraco , wiec biore jeszcze szprycerka i powoli szykuje sie do dalszego pedalowania

IMG_6281

Wyjazd z Pecs to niesamowite gorki (niestety PODJAZDY ) , a pozniej dluzsza  wspinaczka ( sciezka rowerowa ) na polnoc. Gdy dojezdzam na “przelecz” , zaczyna sie potworna ulewa z piorunami . W 30 sek jestem zupelnie mokry i zaczynam zjazd. Woda plynie strumieniami , zjazd trwa dlatego troszke dluzej niz powinien. Gdy zaczelo sie juz wyplaszczac , przestaje padac i przy okazji staje przy malej wloskiej knajpce zamawiajac lekki lunch

IMG_6284

IMG_6289

Tym razem do picia TYLKO Cola , chwila oddechu , kawa i w droge. Jade dookola jakiegos jeziorka. Masa ludzi w domkach i pod namiotami , widac ze wakacje w pelni . Odjezdzam od jeziora i w zagrodzie na wsi spotykam moje ulubione zwierzeta !

IMG_6292

IMG_6297

Pogadalismy chwile , ale zrozumialy , ze musze jechac dalej. Za wsia skrecam w las i zaczynaja sie krotkie , ale jadowite podjazdy

( takie po 20-25 % ) . Przeciskam ostatkiem sil , wjezdzam na maly “plaskowyz” i pedaluje dalej niby drogami ,  niby lakami

IMG_6300

Jade tak z 10 km i nagle dojezdzam do nowego , pieknego ogrodzenia , ktore ciagnie sie jak okiem siegnac. Okazalo sie , ze moj szlak zostal ZAMKNIETY tym ogrodzeniem ( byla to jakas olbrzymia farma z krowami ). Ogrodzenia nie jestem w stanie sforsofac , wiec postanawiam je objechac. Okazuje sie jednak , ze odjezdzam z 6 km od mojego szlaku i dalej nie moge na niego wjechac. Szukam wiec drogi alternatywnej , ale musze walic z buta przez las , aby dojsc do niebieskiego szlaku , ktory doprowadzi mnie w koncu do jakiejs drogi. Tym szlakiem dojezdzam w koncu do jakiejs wiochy ( a bylo to kilkanascie , dodatkowych lesnych km ) i niestety musze skorygowac pozostala czesc dojazdu do Kaposvar . Na szczescie jade nowo wybudowana sciezka rowerowa , obok dosc ruchliwej drogi. Czesc sciezki wyasfaltowana , czesc z gotowym juz , ubitym pod asfalt zwirowym podkladem. Po kilkunastu kilometrach skret na Kaposvar i zjazd do miasta . Znajduje wzglednie tani ( ale fajny ) hotel i instaluje sie w miasteczku. Prysznic , zmiana ciuchow i czas na kolacje , ktora zjadam w knajpce polozonej na glownym rynku miasta

IMG_6310

Zamawiam klasyczna gulaszowa i oczywiscie szprycera ( kilka szprycerow 😉 )

IMG_6315

Potem jakies ciacho na deser

IMG_6321

i jeszcze jeden szprycer

IMG_6313 

i w tym momencie wchodzi do restauracji Georg Bush !!!

IMG_6318

Gadamy chwile o polityce swiatowej , problemach z dostawami pradu w Teksasie , ale rozumiem ze jest tutaj incognito , wiec zostawiam go w spokoju ze swoja mloda partnerka ( nie byla to na 100% Barbara Bush ) 😂
Udaje sie  do hotelu na zasluzony odpoczynek.

• Upvote 2
  • Haha 1
  • Dzięki 1

Jesli o mnie chodzi, chetnie poczytam wiecej. Ale przy okazji powiedz, Jarek, gdzie Ty zostawiasz rower na noc?

14 minut temu, mr.jaro napisał:

Jesli o mnie chodzi, chetnie poczytam wiecej. Ale przy okazji powiedz, Jarek, gdzie Ty zostawiasz rower na noc?

Jesli spie w malych rodzinnych pensjonatach to zawszemaja jakis zamykany garaz lub komorke. W hotelach nie wiedza za bardzo CO ze mna zrobic , a ja "goraco" tlumacze , ze mam "walizke" na stale przypieta do siodelka i MUSZE wziac rower do pokoju 😂  Powiem szczerze , ze chyba tylko raz zaproponowali swoje zamykane pomieszczenia , ale zazwyczaj mowia cos w stylu : no do pokoju to nie mozna , ale OK , ja w razie czego NIC nie widzialam ( widzialem ) 😉

Z racji tego , ze rzadkie sa w hotelach pokoje - jedynki , wiec zazwyczaj jest w dwojeczce miejsce i dla mnie i dla mojego rumaka. 

Dzien TRZECI :

Budze sie o 8.00 w Kaposvar , wysmienite , typowo wegierskie , srednio kolarskie sniadanko

IMG_6327

, ktore na koniec poprawiam wielokrotnie arbuzem i melonem , bo zapowiada sie goracy dzien

IMG_6330

Przebieram sie w wyprane recznie ciuchy i schodze na dol swiezutki i pachnacy. Szybki wyjazd z Kaposvar ! Na poczatek asfalt i co kilka

( kilkanascie ) km zjezdzam na coraz gorsza droge. W koncu dojezdzam do jakiegos gospodarstwa i droga sie niestety konczy. Komputer pokazuje prosto , ale prosto sa tylko pastwiska . Trudno , jade tym pastwiskiem aby znalezc szlak za nim , mijam "mieszkancow" pastwiska , pozniej pol kilometra z buta swiezo zaoranym polem , a na koniec pol godziny starym lasem w metrowych pokrzywach.

IMG_6332

IMG_6333

Po pokonaniu w/w trudnosci , wskakuje w koncu na fajne szutry

IMG_6335

i nimi ( na zmiane z kiepskimi asfaltami ) dojezdzam do Balatonu !

IMG_6344

Teraz postanawiam troche zwolnic i zajac sie soba . Zaczynam od piwa , a za chwile znajduje “stacje” z winami i szprycerami ,wiec zamawiam dwa ostatnie wymienione , mieszane  z roznymi winami.

IMG_6347

IMG_6350

IMG_6351

Stacja nazywa sie BOR TOUR , a BOR to o wegiersku WINO 😉  ( piwo to SÖR )
Teraz sciezka ciagnie sie miedzy domkami , wzdluz brzegu i tak bedzie prawie do konca. Staje w koncu na jakies jedzonko . Zamawiam gulaszowa i langosa . Langosa lubie zjesc raz na 5 lat , ale nie czesciej

IMG_6356

Do tego oczywiscie szprycerek !
Po dosyc ciezkim obiadku ciezko sie tez jedzie , ale nigdzie mi sie dzisiaj nie spieszy , wiec gdy w koncu dojezdzam do Keszthely , staje w pieknym miejscu nad woda i schladzam sie szprycerkiem

IMG_6364

Siedzacy obok mnie Polacy zamawiaja NIESTETY po Carlsbergu 😬

IMG_6366
Wsiadam na rower i nastepny moj stop , to lody !   Tak , tak ; lody BEZ szprycerka 😂
Kilometry mijaja i postanawiam znalezc bankomat , bo zaczynaja mi sie powoli koncza forinty. Zamiast bankomatu znajduje TAKIE cos !!!

IMG_6369

IMG_6370

IMG_6371

IMG_6372

Pan dziadek z Pania babcia , zorganizowali przy domu mala rozlewnie win ( przychodzili ludzie z wlasnymi pustymi butelkami ) , ale lali tez te wina na miejscu , rowniez w formie moich ukochanych szprycerkow !
Zamowilem dwa ( dwa rozne rodzaje wina ) i pojechalem dalej . Powoli zaczalem rozgladac sie noclegiem , ale na bookingu w okolicy byla totalna pustka ! W takim ukladzie zaczalem klasyczne pukanie do drzwi , az doszedlem do wspanialej knajpy na pagorku. Byla to piwnica winna z karczma i rozlewnia win . Na poczatek zamowilem tylko szprycerka ( zmeczylem sie troche tym szukaniem 😉) , ale wiedzialem ze do niej wroce !!!

IMG_6382

Po wypiciu , doslownie 100 m dalej znalazlem wolny pokoj ! Prysznic , zmiana ciuchow i migiem do knajpy ! Zjadlem kolacje popita winem ( tym razem BEZ wody ) , posiedzialem , popatrzylem na ludzi i udalem sie spac . Zrobilem 125 km , a miejscowosc do ktorej dojechalem nazywala sie Badacsony.

• Upvote 2

47 minut temu, jarek996 napisał:

Badacsony

hmmmm....a znane jest ze  wspaniałego Pinot gris czyli👌👌  Badacsony Szurkebarat.....

Czytam  tę Twoją relację z olbrzymią przyjemnością bo.... uruchomiła  moje bardzo przyjemne wspomnienia związane z Węgrami a równiez i z Balatonem

• Upvote 1

7 godzin temu, d9Jacek napisał:

Badacsony Szurkebarat

Ci ktorzy nie lizneli wegierskiego , niech zapamietaja , ze nazwe powyzej czyta sie prawidlowo ; Badaczszony Surkebarat . 

Ichnie c , i s czyta sie jak cz i sz , a sz i cz , jak s i c . Dlatego nie mowimy BUDAPEST ( a tak sie pisze ) tylko BUDAPESZT .

Dzien CZWARTY

Wstalem o 8.00 , ale poniewaz wlascicielka gdzies pojechala , musialem na nia poczekac aby jej zaplacic za nocleg, bo wieczorem niestety nie zdazylem. Przyjechala po 30 min , rozliczylismy sie i ruszylem w strone Szekesfehervar . W pierwszym napotkanym spozywczaku zakupilem dwa jogurty i 4 "rohliki" ( maja takie same jak Czesi i Slowacy ) , ktore spozylem na lawce przed sklepem . Zatankowalem wode do bidonow i w droge !

IMG_6388

Odjezdzam troszke od Balatonu , dokola mnie ciagna sie winnice na okolicznych wzgorzach , droga ciagle gora dol , ale to zadne Alpy  , wiec predkosc osculuje okolo 27-33 km/h

IMG_6389

Po 30 km zaczynam zjazd w strone Balatonu i trafiam na mala kawiarenke , gdzie spozywam spozniona poranna kawe , jakies ciacho i lody . Sloneczko pieknie przygrzewa i zapowiada sie kolejny wspanialy dzien w siodle !

IMG_6390

Jade moze 15 km i musze dopompowac przednie kolo. Wiem ze mam cos z detka , bo powietrze schodzi mi bardzo powoli ( od kilku dni ) , ale nie mam ochoty na grzebanie i wole dwa razy dziennie dopompowac. Tym razem robie to na “stacji” rowerowej , ktora jest tez kawiarenka , wypozyczalnia i serwisem . Poniewaz slonce juz w gorze , wiec zamawiam pierwsze piwo

IMG_6393

Koles dopompowal mi chyba do 5 atm , bo jadac asfaltem miedzy domkami letniskowymi , smiga mi sie jak na mojej szosowce !!!

Kilometry mijaja dosc szybko , godzina jest w okolicach 12.00 , wiec czas na maly lunch.  Zatrzymuje sie u starszych panstwa ktorzy prowadza knajpke dla rowerzystow , zamawiam pasztecika z jakims sosem ( nie wiem jeszcze z czym ten pasztecik ) i pierwszego dzisiaj szprycerka   😉Pasztecik okazuje sie REWELACYJNY !!!

IMG_6411

IMG_6413

W srodku ma farsz skladajacy sie z wegierskiej kielbasy , papryki , cukinii i cebuli ktory zostal przygotowany na patelni PRZED zawinieciem w ciasto . Zamawiam jeszcze jednego ( + jakies ciacho ) , zjadam , odpoczywam 15 minut zeby sie to wszystko w zoladku ulozylo i wsiadam na rower . Droga w 90% to asfalt (dokladnie jest to sciezka rowerowa wokkl jeziora ) raz ciagnaca sie przy jeziorze , a czasem od niego troszke “odjezdzajaca” . Ruch dosyc spory i trzeba przyznac , ze Wegrzy sa niezle “zroweryzowani” . Widac , ze jezdzenie rowerem dookola Balatonu musi byc popularne ! Stad tez pewnie tyle rowerowych “stacji” ( serwis z wypozyczalnia i knajpa ) i samych malych knajpek. Sa one nastawione w 95% na rowerzystow , bo wiele lezy w takim miejscu , ze odwiedzi je dziennie moze jeden pieszy ( samochodem czesto nie ma nawet jak ) .
Oto dwa takie miejsca :

IMG_6414

IMG_6395

Dojezdzam do cypelka na ktorym lezy miejscowos Tihany i postanawiam zjechac tam , aby “dorobic” troche kilometrow , bo idzie troszke za szybko. Z Tichany jest mniej jak 2 km do drugiego brzegu i jest to najwezsze miejsce na calym Balatonie. Odchodza stad statki turystyczne na druga strone , ale gdybym mial czas to walnalbym to raczej wplaw 😂

IMG_6402

Postanawiam zjesc gotowana kukurydze ( i popic oczywiscie szprycerkiem ) , a pozniej znalezc jakies miejsce do kapieli. Udaje mi sie juz po 3 km ! Zrzucam ciuchy kolarskie , zarzucam slipy i wskakuje do Balatonu !

IMG_6407

IMG_6410

Woda klasyczna Balatonska , czyli ciepla , dosyc czysta , ale gliniasta ( takie jest tam dno ) .

IMG_6401

Po kapieli 15 minut wakacji ! Leze i nic nie robie  😉 Wysycham juz po 10 minutach , przebieram sie i jak nowonarodzony wsiadam na rowerek ! Mijam Balatonfured i kieruje sie na Balatonmadi ( ostatnie wieksze miasto przy Balatonie na mojej trasie ) . Staje tam tez na ostatniego balatonskiego Radlerka

IMG_6417

Zaczynaja sie moje ostatnie kilometry wzdluz Balatonu i widze go coraz rzadziej , wiec postanawiam to uwiecznic na zdjeciu

IMG_6419

Odbijam w Balatonfuzo na wschod , wspinam sie z 50 m w pionie i wjezdzam w koncu w jakis "teren"

IMG_6420

Takimi drogami jade okolo 20-25 km . Mijam jakies stare gospodarstwa i dziwne zaniedbane wsie , czesto z hinduska - rzymska wiekszoscia 😉

W lesie za  wsia lapie pierwszego kapcia , a wsiowe psy biegna na mnie calym stadem ujadajac niemilosiernie. Nie dobiegajac do mnie zawracaja nagle i rowniez ujadajac wracaja do wsi !!! Faktycznie bylo to JEDYNE spotkanie z psami “na wolnosci” !
Co najdziwniejsze , to nigdy faktycznie nie zostalem nawet obszczekany , pomimo , ze ludnosc hindusko - rzymska zazwyczaj NIE ma pozamykanych bram na swoich posesjach , a ich psy nie sa uwiazane. Dojezdzam w koncu do wiekszej wsi i kupuje Radlerka

IMG_6421

Mam stad okolo 10-15 km do Szekesfehervar i do tego kupe czasu , gdyz poszlo dzisiaj jakos nadspodziewanie szybko ( mimo tak wielu przerw ). Wjezdam powoli na przedmiescia , a ciagna sie one chyba z 10 km. Dojezdzam w koncu do starowki i staje w malej winiarni , aby uraczyc sie zasluzonym szprycerkiem

IMG_6423

Racze sie dwoma i przy okazji okazuje sie , ze moj hotel lezy 50 m od winiarni ! Prysznic , przebieram ciuchy i ide polazic po calkiem przyjemnym miescie , jakim okazuje sie Szekesfehervar . Znajduje pozniej knajpke na wysepce miejskiego jeziorka , zjadam kolacje , wypijam jeszcze piwko i udaje sie do hotelu na zasluzony odpoczynek.

• Upvote 1

Godzinę temu, jarek996 napisał:

dokola mnie ciagna sie winnice na okolicznych wzgorzach

czy wiesz , że są to wzgórza pochodzenia wulkanicznego i to dzieki  tej glebie i mikroklimatowi  Węgrzy  maja  najwspanialsze wina ? Odmiana  "harslevelu"  dała

węgrzyna  czyli  vinum regum , rex vinorum ....

No i jeszcze coś....Węgrzy w ramach poprawności  nie dali sobie wcisnąc  ( do butelek) sztucznego korka;)...i chwała im za to👏 i za  bográcsgulyásleves   też👌

pisz dalej

36 minut temu, d9Jacek napisał:

pisz dalej

Czy raczej PIJ dalej ?  😂

15 minut temu, jarek996 napisał:

raczej PIJ dalej

to też....nawet napiszę ...zazdraszczam  tego pobytu .....i tych szprycerków

5 godzin temu, jarek996 napisał:

Czy raczej PIJ dalej ?  😂

Tak z ciekawości,ile płynu wychodzi Ci na 100km.?

7 godzin temu, tytan12 napisał:

Tak z ciekawości,ile płynu wychodzi Ci na 100km.?

Jesli pytasz powaznie to odpowiem na przykladzie ; jechalem w tym roku ze Swinoujscia do Lagowa Lubuskiego ( wyszlo 298 km ) . Bylo to piatek  18 czerwca , temperatura dochodzila do 36 stopni. Wypilem po drodze 15 szt.  poltoralitrowych butelek wody plus pewnie z 5-6  butelek z jakimis innymi napojami !!! 

Na moich normalnych treningach ( NIE w upalne lato ) wystarczaja mi dwa bidony ( 0,66 l ) na okolo 110 -120 km , a jak jade szybkie 50 km to nieraz nawet  lyka nie popije . 

Moje turystyczne wyjazdy traktuje bardziej "wakacyjnie" , wiec jak jest  jakis fajny dzien , to walne z 7-10 piw w czasie dnia ( ale to sie NIE zdarza codziennie )  😂 

Tyle ze wtedy nie ma zadnej napinki ( chodzi mi o wyczyn , czy jakies szalone tempo ma wspinaczkach ) , tylko bardziej tempo turystyczne . Pije tez oczywiscie duza ilosc INNYCH plynow po drodze , wiec to sie troszke "rozciencza" 😉 

2 godziny temu, jarek996 napisał:

Wypilem po drodze 15 szt.  poltoralitrowych butelek wody plus pewnie z 5-6  butelek

no to wychodzi Ci  '" spalanie " jakies 10 l/ 100km...niezle👍

3 godziny temu, jarek996 napisał:

Moje turystyczne wyjazdy traktuje bardziej "wakacyjnie" , wiec jak jest  jakis fajny dzien , to walne z 7-10 piw w czasie dnia ( ale to sie NIE zdarza codziennie )  😂 

Mierzyłeś kiedyś zawartość alkoholu we krwi? Nie przekraczasz dopuszczalnych norm i nie obawiasz się, że w razie jakiegoś wypadku możesz mieć problemy? 

Czasami o tym sobie myslalem , ale w sumie mam to w d.....e ( a normy pewnie czasem przekraczam ) 😉

Jezdzac samochodem nie pije nawet LYKA piwa ( nie mowiac o  innych alkoholach ) .

P.S. 6  z tych dziesieciu , to pije jak juz SKONCZE jezdzic . Po ciezkim dniu ( juz po jezdzie ) potrafie wchlonac niesamowite ilosci plynow. Na noc stawiam sobie ZAWSZE 1,5 litrowa butelke wody i bidon ( 0,6 l ) i czasem to wszystko wypije ! Rano jak siusiam , to widze po kolorze czy jestem odpowiednio nawodniony . Jak siusiu jest jasniutkie , to jest OK.

Lepiej wypic wiecej wody i sie tego pozbyc w toalecie , jak sie odwodnic. Na glodnego mozna jeszcze pojechac , ale jak sie odwodnisz to jest straszna "bomba" . Z tymi piwami , to nie mysl , ze jest tak zawsze 😂.  Mam wyjazdy ( wiekszosc ) , gdzie walne jedno do lunchu , a reszta wieczorkiem (  czasem juz NIC ). To wszystko zalezy od okolicznosci. 

3 godziny temu, d9Jacek napisał:

no to wychodzi Ci  '" spalanie " jakies 10 l/ 100km...niezle👍

To byly jednak wyjatkowe temperatury i szedl niezly "ogien" + 75 % teren odkryty .

Kiedys bylem w Bosni ( 5 lat  temu ) i wtedy bylo ponad 40 stopni , a jakos pilem mniej ( wody oczywiscie ).

Moze wtedy jezdzilem troszke wolniej ( MTB ) ?

• Upvote 1

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.