Skocz do zawartości

Całkowity początek z lataniem FPV przy pomocy kontrolera lotu


Jarek1925
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,
Latam modelami od paru lat. Zapoznałem się już z FPV jednak bez żadnego wspomagania kontrolera lotu, OSD, GPS itd. Po prostu samo czyste latanie FPV. Wiem że jest to trochę niebezpieczne dla modelu bo w razie utraty zasięgu, zakłóceń lub innych problemów model leci sobie dalej i nie mam nad nim żadnej kontroli. Chciałbym z tego powodu zakupić prosty w obsłudze kontroler lotu, do tego GPS aby nie utracić całkowicie modelu oraz aby posiadał OSD. Nigdy się w to nie bawiłem i nie wiem nawet jak dokładnie pytać w google. Posiadam samoloty więc nie będzie mi on potrzebny do żadnego quadrokoptera. Loty jakie planuję wykonywać to max 1km. Po prostu "wokół komina" z tym że patrząc z góry. Posiadam aparaturę FS-i6. Odbiorniki FS-IA6B które mają wyprowadzenie PPM jak i S-BUS. Pomoc jaka by mi się przydała to jaki kontroler i GPS kupić oraz jak to połączyć i skonfigurować. Chyba że są gotowe poradniki które dobrze wszystko wyjaśniają. Mój osprzęt FPV to boscam ts832 600mW. Odbiór za to google Eachine EV800. Jeśli byłby ktoś bardzo pomocny byłbym bardzo mocno wdzięczny. Chciałbym aby był to też poradnik dla następnych osób będących w mojej sytuacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sam uzywam w moich skrzydlach z powodzeniem dwoch kontrolerow firmy MATEK. F405 CTR - uniwersalny, takze do dronow i F411 Wing, malutki i jak nazwa wskazuje do samolotow. Do tego modul GPS SAM-M8Q tej firmy (wersja bez kompasu, bo w samolocie nie jest potrzebny). 

 

 Po prawidlowym podlaczeniu i skonfigurowaniu (INAV w moim przypadku) dziala wszystko bez problemu. 

 

Nie jest to moze najtansza opcja, ale sprzet jest sprawdzony w boju. Do tego dokumentacja jest dostepna i w miare czytelna, co w przypadku niektorych produktow nie jest takie oczywiste.

 

FrSky tez ma tego troche w ofercie i chyba tansze ale sie nie wypowiem bo nie uzywalem.

 

Jest jeszcze rodzimy kompletny system PitLaba, z pelnym serwisem i wszelka pomoca, ale niestety troche inne pieniadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo wdzięczny za odpowiedź. Oba te kontrolery są dla mnie jak najbardziej ok pod względem ceny. Dziwi mnie tylko że moduł GPS który pokazałeś jest prawie że w cenie samego kontrolera. A taki moduł również spełniał by swoją funkcję czy jednak jeśli kontroler Matek to i musi być GPS Matek?
https://www.banggood.com/pl/Beitian-Smallest-Mini-Dual-GLONASSGPS-BN-180-Micro-Double-GPS-Antenna-Module-UART-TTL-For-CC3D-F3-RC-Drone-Airplane-p-1208587.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gzies kiedys znalazlem wytlumaczenie dlaczego ten modul jest 4 x drozszy niz inne. Nie moge teraz odszukac ale to mnie przekonalo :)  ;) do zakupu. Poza tym chcialem uniknac niespodzianek z niekompatybilnoscia itp i dlatego wybralem z tej samej firmy.

 Ten GPS z linku jest tani, znany i lubiany. Powinien zadzialac bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie latam dronami (na szczescie bo i bez tego to hobby za duzo pochlania...). GPS po podlaczeniu do FC, konfigurujesz w INAVIE czy innym konfiguratorze kontrolera.

 

...Ardupilota nie znam. Kiedys cos patrzylem, ale jakis mi sie wlasnie zawily wydal -_- . Do Mateka tez trzeba za pierwszym razem (chyba? w obu tak robilem) wgrac odpowiedni program w mode DFU (jesli to o to samo chodzi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tryb DFU to inaczej tryb bootloadera. W skrócie - by zmienić oprogramowanie kontrolera lotu, bądź też je uaktualnić - musisz uruchomić kontroler w trybie, który na to pozwoli. Najczęściej używa się do tego przycisku (czasami zwiera specjalne piny) na kontrolerze i dopiero wtedy można wgrać najnowsze oprogramowanie Betaflight, INAV, czy inne pochodne. Brzmi skomplikowanie, ale jest to bardzo proste ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wgrywanie oprogramowania się bawiłem kiedyś. Tylko było to oprogramowanie do flysky i6 wgrywane przez arduino. Dziękuję chłopaki za odpowiedzi. Dla mnie to trochę czarna magia a z drugiej strony chciałbym być spokojniejszy w czasie lotu. Czekam jeszcze na Ciebie Maxiii. Nie do końca rozumiem ale musiałbym kupić Omnibusa F4 Pro i coś jeszcze żeby to chodziło? Trochę się wbtym gubię i byłbym bardzo wdzięczny jeśki ktoś napisałby mniej więcej w jakie elementy muszę się zaopatrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omnibus i gps z kompasem to cały system zapewniający prawidłowe latanie i co najważniejsze po prawidłowej konfiguracji tryb lotu taki jak RTL (powrót do domu) działa bez żadnej dodatkowych ustawień.

Tak zachowuje się samolot w którym padł odbiornik i prawidłowo zadziałał FS.

https://www.youtube.com/watch?v=gs431ZEyeHU

 

Prawidłowa konfiguracja spowoduje prawidłowe działanie już za pierwszym lotem. 

Ale wybór należy do ciebie. 

Proponuję sprzęt wymieniony prze zemnie a pozostanie tylko wybór oprogramowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam, jestem tutaj świeży jeżeli chodzi o fpv. Z lataniem RC mam doświadczenie, aktualnie mam kilka modeli typu pionier1400 i benzynę dwupłat. 

Mam prośbę o pomoc w skompletowaniu wyposażenia fpv do Pioniera. Loty w okolicy. 

Widziałem filmy z obrotowa kamera która podążała za ruchem goglami, fajne rozwiązanie. Jeżeli ktoś wie coś o tym proszę napisać. 

Nie rozpoczynam nowego tematu bo myślę że ten będzie akurat. 

Nie latam stronami i jak narazie mnie to nie interesuje. 

Wiem że muszę mieć google, nadajnik odbiornik i kamerę.

 

Czekam na informację, a najlepiej na konkretne linki ze sprzętem pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie chcesz kupować w PL czy CN? Albo inaczej - jaki budżet planujesz na to przeznaczyć? 500zł? 1000zl? 2000zł? No limit?

 

Do tzw pan-tilta potrzebujesz HeadTracker (można sobie zrobić za 25 zł) - albo gogle z wbudowanym headtrackerem. 

Do tego radio musi obsługiwać port PPM in - aby móc sygnał z headtrackera wysłać do modelu.

Wybór gogli to bardzo osobisty temat - pytanie czy nosisz okulary?

Jedni wolą "kubełki" - inni gogle. Do podziwiania okolicy IMHO są kubły - czyli duże wyświetlacze w obudowie.

 

I oczywiście najlepszy tekst "podajcie mi strony gdzie mogę sobie to wszystko kupić". Czy w związku z tym linki sponsorowane akceptujesz za odwalenie całej roboty za Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.