Skocz do zawartości

Uwięź ma się całkiem dobrze - wbrew temu co mówią ci którzy się nie znają...


Paweł Prauss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Szkoda , ze jest taka refleksja osób które tak myślą . 

Modele na uwięzi są  perełkami .

 

Sam wychowałem się w modelarni gdzie jako młody adept początkujący , budowałem modele szybowców F1a .

A po roku , chyba było to 1995r. przeszedłem do budowy  modeli "Uwięziowych " 

Pierwszy uwięziowiec, był zbudowany z planów modelarskich  "Pętla "

W obecnym czasie, buduje tak jak każdy modele RC .

 Ale czasami mam, chęć polatania na uwięzi , co tez skłania mnie to do zbudowania kilku modeli na uwięzi.

Zawsze miło, wspominam te czasy zabawy z linkami? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce jest grupa modelarzy zajmująca się czynnie lataniem na uwięzi, ale jest to nadal mała liczba osób... Sam w ubiegłym roku wróciłem po 12 latach przerwy (F2B). Niestety jest to nadal mała społeczność w porównaniu do chyba wszystkich krajów sąsiadujących z nami... "Tam" latanie na uwięzi jest jakoś bardziej popularne niż u nas i widać światełko w tunelu na przetrwanie tego sposobu latania w postaci młodych adeptów tej sztuki pilotażu modeli.

 

Także, kto ma ochotę i chęć - dlaczego nie :) zapraszam do pokręcenia się w kółko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja już powróciłem 3 sezony temu. Znalazłem Perkoza w modelarni, zrobiłem i śmigałem . W kolejny sezon zbudowałem akrobatkę Sobasia na 2,5 KMD. No i zacząłem troszkę "kręcić" Glebnąłem  dwa razy, odbudowałem i czekam na wiosnę.? Jak się uporam z innymi pracami to może coś sklecę na większy silnik np. 5 cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to koniecznie trzeba coś większego i zapraszam do pokazania się na jakiejś imprezie modelarskiej ;) 

Kilka w roku ich się odbywa: http://komisjamodelarskaap.pl/wp-content/uploads/2020/01/2020-Kalendarz-Imprez-AP_Model_20191231.pdf

 

W tym również odbywają się mistrzostwa świata na uwięzi, również ujęte w powyższym kalendarzu - warto przyjechać i podejrzeć najlepszych ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artur ,w Rzeszowie  była silna grupa modelarzy "uwięziowych"  z Tomkiem Troniną na czele , a w niedalekich Wierzawicach jak dawniej rozgrywane  są zawody modeli na uwięzi .Może  spróbować reaktywować uwięź w Rzeszowie jest już nawet jeden chętny do powrotu  kol. Bogusław Pelczar, który na ubiegłorocznych zawodach w Wierzawicach deklarował chęć powrotu do uwięzi.

Pozdrawiam

 

Sylwester

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ha ?.To były czasy -wygrzebałem dwa stare zdjęcia z zawodów LOK w Olsztynie. Niestety nie pamiętam, który

to był rok. na pierwszym Tomek Tronina (obrócony tyłem) był jeszcze bardzo młody. Na drugim wypuszczam Jego model.

Boguś Pelczar był z Krosna - w Rzeszowie jedynie się uczył.

 

obraz_013.jpg

obraz_015.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2020 o 19:40, sylkub napisał:

Artur ,w Rzeszowie  była silna grupa modelarzy "uwięziowych"  z Tomkiem Troniną na czele , a w niedalekich Wierzawicach jak dawniej rozgrywane  są zawody modeli na uwięzi .Może  spróbować reaktywować uwięź w Rzeszowie jest już nawet jeden chętny do powrotu  kol. Bogusław Pelczar, który na ubiegłorocznych zawodach w Wierzawicach deklarował chęć powrotu do uwięzi.

Pozdrawiam

 

Sylwester

 

Dziękuje , za rozwinięcie tematu .

Wiem , o Wierzawicach zawsze mam jak co roku się wybrać popatrzeć jak Zawodowcy latają , myślę ze w tym roku się uda podjechać .

Nie chce, nic obiecywać ale spróbuje .

Co do Uwięzi , narazie jest to nie możliwe bym zaczął uwięź .

Mam sporo modeli szybowców  na warsztacie rozłożonych , a końca nie widać.

W miedzy czasie robię nowy kadłub-kopyto  do F5J nowe kształty do relacji pt'' Bruks"" to jest narazie mój priorytet .

 

Pozdrawiam 

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 5.01.2020 o 23:35, sylkub napisał:

To był rok 1977. Też znalazłem dwa zdjęcia .

Pozdrawiam

Sylwester

LOK Olsztyn 1977.jpg

LOK Olsztyn  1977 1.jpg

 

 

Tak trochę przez przypadek tu do uwięzi zajrzałem i taka niespodzianka :). 

 

Jako dzieciak byłem w '77 na tych zawodach LOK jako kibic. Potem zdarzało mi się na tym torze nawet latać pierwszymi modelami. 

W bloku tuż obok, u Babci, spędzałem część wakacji budując pierwsze modele na uwięzi z Ojcem.

Kolejny rok to dożynki w Olsztynie i towarzysz Gierek na podmokłym stadionie :).  

 

Ten "tor' jeszcze chyba cały czas jest w tym miejscu. Będę musiał sprawdzić przy następnej wizycie.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też znalazłem kilka starych zdjęć z zawodów F2B w Ełku z początku lat 80-tych. Sylwek powinien siebie rozpoznać?

Na pierwszym zdjęciu - przygotowania do wspólnego lotu 6-ciu modeli jednocześnie. Dzisiaj już chyba byśmy tego nie powtórzyli?

f2b 4.jpg

f2b 3.jpg

f2b 2.jpg

f2b 1.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2020 o 01:59, Sage napisał:

 

Ten "tor' jeszcze chyba cały czas jest w tym miejscu. Będę musiał sprawdzić przy następnej wizycie.

 

Tor faktycznie jest jeszcze na tym samym miejscu, tylko jakiś "geniusz" postawił tam bramki do kosza i z latania d...a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.02.2020 o 20:13, bynek napisał:

Ten zawodnik z prawej strony, to Andrzej Syty z Białegostoku.

No tak Andrzej Syty nasz czołowy akrobata. Mam z nim cały czas kontakt. Wyemigrował do Szczecina a obecnie jest warszawiakiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Zainteresowała mnie klasa modeli F4B Club na hali. Modele z napędem elektrycznym. Mają mały pakiet lipola w modelu i nie wiem jak sterują obrotami silnika. Czy na ręku mają tester serw i kierują trzema izolowanymi linkami (5,5 m.)?  Wystarczy mały plac asfaltu i można przy słabym wietrze polatać.

Mam mały model RC i łatwo przerobić na uwięziówkę. Stary model na uwięzi na 2,5 cm przerobiłem na napęd elektryczny i zrobiłem z odbiornikiem w modelu, który steruje tylko obrotami, linki 15 m. Nadajnik na szyi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.