Jump to content

Nowe przepisy w 2020 - co z tym zrobimy?


Kamilos
 Share

Recommended Posts

Na facebook'u i sąsiednich forach już zaczęło się coś dziać w tej sprawie. Koledzy z forum heli-team wysyłają zbiorowego mail'a do ULC z pytaniami i propozycjami odnośnie nowych przepisów. W USA wszyscy wysyłają mail'e do FAA, modelarze z Litwy też coś działają. Proponuję się przyłączyć do tego.

 

Tematy na forum heli-team:

http://www.heli-team.pl/forum/viewtopic.php?f=55&t=9715

http://www.heli-team.pl/forum/viewtopic.php?f=55&t=9703

 

Jeśli ktoś nie ma ochoty się tam rejestrować mozemy zebrać tutaj listę osób chętnych do podpisania się i ja to wyślę Aikusowi który wysyła mail do ULC. Aikusa znam osobiście, latamy na lotnisku modelarskim na Regułach, jeśli ktoś się waha przed podaniem mail'a. Chyba że zrobimy własną listę pytań i życzeń i ją wyślemy do ULC. Nie za bardzo wiem czy dam radę to ogarnąć wtedy.

Link to comment
Share on other sites

to co zostało napisane   na forum heli-team jest bardzo sensowne.

uważam ,że nie należy tworzyć kolejnych  bytów tylko podpiąć się pod heli-team

i zdecydowanie,  Kamil nie WAHAM  się wpisać na taka listę

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Witam

Mam jedno pytanie jak rozumiany jest klub, bo stowarzyszenie to rozumiem, że musi spełniać wymagania ustawy o stowarzyszeniach. Czy wiadomo co to jest stowarzyszenie zwykłe? Ale skąd wiadomo, że nie musi być to klub sportowy - rozporządzeniu UE jest tylko klub i stowarzyszenie - chyba, że ULC zamierza w rozporządzeniu przemycić własną definicję albo ograniczyć zakres rozporządzenia UE - nie bardzo rozumiem na jakiej podstawie chcą ograniczyć tylko do klubów sportowych. Czy już coś wiadomo na ten temat?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

No jeżeli jest tak jak Paulusr mówi, to wg mnie nie jest wcale tak źle. Bycie w stowarzyszeniu pozwoli myślę, na dopracowanie ofert ubezpieczeń dla nas, będziemy pewnie mieli większą siłę przebicia niż teraz pojedyncze jednostki. Na minus - kolejna rejestracja, wprowadzenie nas do systemu itp. Dla wielu z nas niewiele się zmieni w tej kwestii.

Link to comment
Share on other sites

Niestety wadą stowarzyszenia jest to, że co roku trzeba składać sprawozdanie finansowe, co wiąże się z prowadzeniem ksiąg i  zatrudnieniem księgowego - z reguły nie wystarczy składek aby go opłacić dla grupy 20 modelarzy. Nie każdy ma to szczęście aby w grupie był księgowy i jeszcze prawnik. Rozwiązaniem wydaje się klub (bez dodatku sportowy), który na razie chyba nie jest w prawie zdefiniowany - ale to już dobra wola Ministra.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Andrzej44 napisał:

Rozwiązaniem wydaje się klub

Albo zapisanie się do już istniejącego Klubu sportowego, Stowarzyszenia lub Aeroklubu.

Jest sporo tego typu organizacji które funkcjonują już od jakiegoś czasu. Składki członkowskie są zróżnicowane ale do przyjęcia. Więc wydaje mi się, że nie ma co wyważać drzwi, no chyba, że mielibyśmy stworzyć własne forumowe stowarzyszenie.;):)

Link to comment
Share on other sites

Witam ponownie

Bardziej chodzi mi o grupę osób, a jest ich chyba w kraju wiele, która wspólnymi siłami, bardziej niż środkami, organizuje lotniska modelarskie - jak jest to trudne, widać to najlepiej w Warszawie. Moim zdaniem taka grupa ma wszelkie cechy klubu - organizacji skupiającej ludzi określonego środowiska - nie tylko w sensie leksykalnym, ale i historycznym. Niestety trzeba by tu co najmniej doktora praw, a najlepiej profesora konstytucjonalistę, który by to wykazał i wymusił ich uznanie. Obawiam się, że ULC nie zechce rozmawiać z takim lokalnymi grupami. Nie wiem co stoi na przeszkodzie, aby to ULC prowadziło rejestr takich klubów modelarskich - poza oczywiście jak na razie brakiem takiego obowiązku w przepisach. Skoro mają mieć rejestr wszystkich latających modelarzy, to mogą również prowadzić rejestr klubów.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

50 minut temu, Andrzej44 napisał:

Skoro mają mieć rejestr wszystkich latających modelarzy, to mogą również prowadzić rejestr klubów.

No ale jest taki rejestr i prowadzi go AP. 

 

Chyba nie rozumiem Twojej wypowiedzi i do czego zmierzasz. 

Aby klub mógł funkcjonować i aby ULC czy AP się z takim chciał liczyć to taki klub musi mieć prawdopodobnie status sportowego. Wydaje mi się, ale tu muszę się zastrzec ponieważ tego nie wiem na pewno, aby instytucja taka jak ULC chciała z kimś rozmawiać to musi mieć osobowość prawną. Może tak napiszę, łatwiej jest się porozumieć czy z AP czy z ULC czy z samorządami jak dana organizacja ma osobowość prawną niż jak przychodzi "Kowalski" który nawet gdy reprezentuje 100 czy 200 osób gada jako osoba prywatna. 

 

Nie rozumiem dlaczego nie możecie się - skoro was jest sporo przystąpić już do istniejącego klubu czy stowarzyszenia, co stoi na przeszkodzie, jeśli to, że chcecie mieć tylko i wyłącznie swój klub to już wcześniej odpowiedziałeś sobie co trzeba zrobić. 

Link to comment
Share on other sites

Chodzi mi o to, że najlepiej by było, że to właśnie rejestracja grupy modelarzy w ULC z określeniem ich łąki-lotniska plus statut-regulamin nadawała takiej grupie status klubu modelarskiego ( i coś na kształt osobowości prawnej). Moim zdaniem nie ma nic gorszego niż wciskanie takich grup w kluby "sportowe" czy aerokluby. Z resztą nie jestem pewien czy te elitarne "kluby" zechciałyby zaszczycić nas przyjęciem do swojego grona. Osobowość prawna nie jest do niczego takiemu klubowi potrzebna, a leżeli jest to niech przekształci się w stowarzyszenie, nawet użyteczności publicznej.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

W 947 jest definicja:

 

Cytat

10) „klub lub stowarzyszenie modelarstwa lotniczego” oznacza organizację utworzoną zgodnie z prawem w państwie członkowskim w celu wykonywania lotów rekreacyjnych, lotów pokazowych, działalności sportowej lub przeprowa­dzania zawodów z użyciem bezzałogowych systemów powietrznych;

 

Teraz pytanie z dziedziny, której kompletnie nie znam. Jakie mamy prawo dotyczące tworzenia organizacji? Co można zarejestrować, na jakich zasadach, z jakimi konsekwencjami i która opcja jest najprostsza / najtańsza?

 

I tutaj uwaga. Dość popularne ubezpieczenia OC modelarskie sprzedawane przez PSP, czy Finansową Chatę wymagają zapisania się do ich "stowarzyszenia". PSP jest nawet klubem sportowym, w sensie posiada wykupioną licencję klubu sportowego w AP, w dyscyplinie m.in. modelarstwa lotniczego. Jeżeli namówić władze takiego PSP, żeby przyjęli odpowiedni regulamin wykonywania lotów i wystąpili w ULC o jego akceptację wszyscy modelarze w PSP skorzystaliby z furtki art. 16

Link to comment
Share on other sites

Panowie chodzi mi tylko aby uniknąć fikcji. Przynależność do PSP oprócz ubezpieczenia daje jeszcze kalendarz. Chyba nie o to chodzi. Jest grupa ludzi, składa się, wspólnie coś robi - czy nas system prawa nie jest w stanie tego zaakceptować.

Moim zdaniem w przepisach jak do tej pory nie było mowy o klubach sportowych tylko o klubach, a te chyba (bez dodatku sportowy) nie mają u nas definicji legalnej i moim zdaniem tego należy się trzymać, czyli definicji leksykalnej, ze słownika języka polskiego. Tylko tyle

Nie zmienia to jednak postaci rzeczy, że ULC nie zechce takich klubów uznać, dopóki nie wymusi tego na nim prawo. A problem polega tylko na tym, żeby rejestr oprócz ludzi obejmował także ich kluby. Regulamin a w zasadzie jego wzór to już obowiązek ULC.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Andrzej44 napisał:

Osobowość prawna nie jest do niczego takiemu klubowi potrzebna,

Andrzej, Twojemu klubowi owszem nie jest ale organizacje takie jak ULC czy AP w swoich statutach posiadają pewne zapisy które dość mocno utrudniają współpracę z osobami fizycznymi. 

Ani ULC ani AP nie maja i nigdy nie będą miały uprawnień do nadawania osobowości prawnej komukolwiek ponieważ zgodnie z ustawą takie prawo ma tylko i wyłącznie odpowiedni sąd. I to jest moim zdanie dobre i tego bym absolutnie nie zmieniał. 

 

 

Godzinę temu, Andrzej44 napisał:

Przynależność do PSP oprócz ubezpieczenia daje jeszcze kalendarz. Chyba nie o to chodzi.

A co jeszcze byś chciał. Andrzej nie odbieraj tego jako atak tylko drążenie tematu bo może są już pewne rozwiązania których nie dostrzegasz a któe mogły by i tobie i Twoim kolegom podpasować.

 

Godzinę temu, Andrzej44 napisał:

Jest grupa ludzi, składa się, wspólnie coś robi - czy nas system prawa nie jest w stanie tego zaakceptować.

Nie i nigdy tego nie zaakceptuje, chyba że zmienisz konstytucję oraz przeforsujesz w sejmie odpowiednią ustawą. 

 

 

Godzinę temu, Andrzej44 napisał:

Moim zdaniem w przepisach jak do tej pory nie było mowy o klubach sportowych tylko o klubach, a te chyba (bez dodatku sportowy) nie mają u nas definicji legalnej i moim zdaniem tego należy się trzymać, czyli definicji leksykalnej, ze słownika języka polskiego. Tylko tyle

Kurcze nie będę tu cytował ustaw ale w tej chwili tylko klub SPORTOWY i STOWARZYSZENIE może posiadać osobowość prawną i może współpracować z takimi instytucjami jak ULC.

 

Godzinę temu, Andrzej44 napisał:

Nie zmienia to jednak postaci rzeczy, że ULC nie zechce takich klubów uznać, dopóki nie wymusi tego na nim prawo.

A tu to już przepraszam za określenia jak dziecko piszesz. 

No bo po prostu nie mogą bo takie jest prawo, nikt dla Ciebie nie będzie łamał ani naciągał prawa. 

 

Reasumując.

Dalej kompletnie nie kapuje o co Ci chodzi. Są kluby zarejestrowane, są stowarzyszenia zarejestrowane i ULC doskonale je zna, więc o co Ci tak naprawdę chodzi. Wal śmiało. Może o kasę jaką musisz wydać aby przynależeć do stowarzyszenia, bo inaczej nie pojmuję tego.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Słowo "klub" pojawia się w rozporządzeniu Unijnym i dlatego jest używane m.in. przez ULC w dyskusjach. Definicja z tego rozporządzenia precyzuje, że to ma być "organizacja utworzona zgodnie z prawem".  Z tego, co na szybko czytam wcale nietrudno jest założyć stowarzyszenie zwykłe. Tutaj to jest przystępnie opisane: https://poradnik.ngo.pl/stowarzyszenie-zwykle

 

Jak się już ma stowarzyszenie zwykłe, można z niego zrobić klub sportowy: https://poradnik.ngo.pl/organizacje-sportowe

 

Wtedy już jest się niekwestionowanym partnerem dla ULC i można dla swoich członków-modelarzy wynegocjować przystępny regulamin wykonywania lotów. A jeśli członkowie zechcą próbować swoich sił w zawodach FAI, klub sportowy może wstąpić do Aeroklubu Polskiego.

 

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.