Jump to content
Kamilos

Nowe przepisy w 2020 - co z tym zrobimy?

Recommended Posts

41 minut temu, Krzys20000 napisał:

Witam!

Jestem po naprawdę długiej rozmowie z ULC wniosek:

(...)

Oczywiście powyżze odnpości się do modeli latajćychhcy w ramach stowarzyszeń modelarskich

Super, na kogo z ULC mamy się powoływać latając jak opisałeś w przypadku kontroli straży miejskiej, policji itp.? Mamy mówić, że tak było napisane na forum modelarskim? ?

W dniu 7.01.2021 o 12:30, Krzys20000 napisał:

Witam!

Jako stowarzyszenie modelarskie latamy tak jak dotychczas czyli bez żadnej rejestracji w ULC, szkolenia, egzaminu, znakowania modeli. Nie zgłaszamy tego w Dronradar. Latamy zgodnie z regulaminem stowarzyszenia odnośnie wykonywania lotów - przepisy przejściowe do końca 2022

Stowarzyszenie zwykłe może być

Jak zacząć latać jako stowarzyszenia na nowych zasadach - no tego to jeszcze nie wiadomo, teraz na 99% dostaniemy odmowę z informacją że mamy latać na przepisach przejściowych

Nie można latać trochę po staremu a trochę po nowemu. Czyli chcemy lecieć wyżej niż 120 m i zgłaszamy się w Dronradar - tak nie wolno.

Nie powinniśmy też oznakować modelu (numerem który otrzymaliśmy po rejestracji ) bo to już nowe przepisy a w starych tego nie było.

Proszę mnie nie pytać co to ma wspólnego z poprawą bezpieczeństwa, tego nawet urzędnicy ULC nie chcą komentować

Oczywiście powyżze odnpości się do modeli latajćychhcy w ramach stowarzyszeń modelarskich

Wszystkie służby na całym świecie w tym Polsce chcą sobie ułatwiać pracę, aby jak ktoś coś zrobi złego to nie będą musiały go specjalnie szukać, znaczy się napracować (to jest zwykłe wygodnictwo). Tak było z rejestracją broni CP, gdzie policja twierdziła że trzeba a sądy że nie ma tak zapisanego prawa. Dlatego proch u jednego możesz kupić po okazaniu to się chyba nazywa europejskiej karty broni CP, a u innego niekoniecznie. Cała ta rejestracja lotu i stowarzyszeń jest po to, bo policja się nie zna, a że kilku droniarzy zrobiło wiochę to mamy odpowiedzialność zbiorową. Służby coraz bardziej wnikają w życie prywatne a skrajnych przykładem jest Rosja, gdzie sam prezydent jest byłym. Próby putinizacji modelarzy zaczęły się od 2016 celem wykreowania sobie biznesowego rynku i trwają nadal, a za argument a raczej pretekst użyto zajścia z udziałem kilku droniarzy. Podobny mechanizm zadziałał w latach 90-ty po zniszczeniu WTC, a chodziło o ropę. Naklejki mają tyle wspólnego z bezpieczeństwem co opieka lekarska z kadzidłem księdza, znaczy działają po a nie przed. Może jedynie odrobinę wpływać na drono-wariata, ale jak to mówią na wariata nie ma bata. ?

Godzinę temu, Krzys20000 napisał:

Witam!

Jako stowarzyszenie modelarskie latamy tak jak dotychczas czyli bez żadnej rejestracji w ULC, szkolenia, egzaminu, znakowania modeli. Nie zgłaszamy tego w Dronradar. Latamy zgodnie z regulaminem stowarzyszenia odnośnie wykonywania lotów - przepisy przejściowe do końca 2022

Hmm, strasznie dziwne te informacje, bo w kontrze do tego, czego koledzy z mojego lotniska dowiedzieli się w ULC w zeszłym roku.

Można wiedzieć z kim konkretnie ta rozmowa była?

Bo np. kwestia zgłaszania w DroneRadar pojawiła się w ustawie Covid'owej, która wciąż obowiązuje, więc jak to "nie zgłaszamy"?

Stowarzyszenia modelarskie miały być ułatwieniem dla pilotów stowarzyszonych, a z powyższego wynika że hulaj dusza, ograniczeń nie ma (rejestracja, egzamin, znakowanie).

Po co zalecenie zakładania Stowarzyszeń, przygotowanie formatek zgłoszeń do ULC, skoro nie dostaną one zezwoleń, i mają latać tak jak latały, kiedy ich nie było...

Ja-pier-dziu...

Godzinę temu, samolocik napisał:

Super, na kogo z ULC mamy się powoływać latając jak opisałeś w przypadku kontroli straży miejskiej, policji itp.?

Myślę, że ta długa rozmowa to była z portierem z ULC-u. Chłop się nudzi, nikogo nie ma, wszyscy na pracy zdalnej to sobie pogadał chociaż przez telefon. A że przypadkiem wie czego oczekują modelarze, to mówił tak, żeby byli zadowoleni ;)

Godzinę temu, Czaro napisał:

Ale bałagany ? Na stronie piszą, że rejestracja jest konieczna :(

Już dawno to pisaliśmy, ale upierałeś się że wszystko jest cacy.... Po czym właśnie wychodzi jak jest wszystko dopracowane. A podejrzewam że to dopiero początek całego bałaganu..

• Dzięki 1

Krzys20000  - jesteś pewien?  Bo wg mnie Stowarzyszenie modelarskie musi się zgłosić do ULC i zarejestrować. A członkowie tego stowarzyszenia już nie muszą indywidualnie.

A to , że akceptują stowarzyszenia zwykłe to super.

W takich wypadkach pojawia się zdanie "Krzychu, a masz to w mailu?" 

Godzinę temu, piotr28 napisał:

upierałeś się że wszystko jest cacy

Gdzie się upierałem, że jest cacy? Starałem się tonować skrajny pesymizm w który niektórzy popadają.

27 minut temu, Czaro napisał:

Gdzie się upierałem, że jest cacy? Starałem się tonować skrajny pesymizm w który niektórzy popadają.

@Czaro a Ty jakie uzyskałeś odpowiedzi na pytania adresowane do ULC? Wysłałeś?

Gdyby nie Czarek to ja bym w ogóle nie ogarniał :D, także jeszcze raz dzięki za rozjaśnianie. Przez Czarka spojrzałem też bardziej w samo rozporządzenie i chciałem już nieco przyznać się do lekkiego błędu (choć dalej w pewnych kwestiach pozostaję przy tym co pisałem), że jesteśmy totalnie olani. Faktycznie patrząc np. na to:
image.png.91ecf57ae128ea13769b3f6dd8b90472.png

Jesteśmy całkiem ładnie uwzględnieni np. w punkcie 4) podpunkcie a) i to by od razu ładnie wszystko tłumaczyło, o ile nie ma gdzieś dalszych nieścisłości, bo całości nie byłem w stanie jeszcze przeczytać. 

Chyba głównym problemem poza tym co wyszło wyżej :P, jest kwestia pominięcia tej sprawy w kursie czy na wszystkich materiałach które powinny te przepisy rozjaśniać i pomóc zrozumieć, a zamiast tego bardziej mieszają i nadużywają drażniącego słowa :P - przynajmniej moim zdaniem. 
Bo patrząc na kurs:
image.thumb.png.77eb7a7719ead2c823ab3d9cf91c1079.png

Ani słowa że do klasy otwartej zaliczają się konstrukcje własne, niżej już tak ale do maks 250 gramów.

image.thumb.png.3a4a434a37b35b3a7615222a9f4faad1.png

I tu mogłoby być wspomniane i dorzucone do tej tabelki to co jest w rozporządzeniu czyli własne konstrukcje < 25 kg w podkategorii A3, bo tego ewidentnie mi brakuje i przez to trochę się burzyłem :), ale przyznacie że tu jest lekka rozbieżność z tym co powinno być według rozporządzenia i nie ma miejsca dla własnej konstrukcji powyżej 250 gramów. Do tego jeszcze te kwestie z instrukcją i ogólnie nie poświecenie prawie nic własnym konstrukcjom. 

Czyli tak, przyznaję się, za bardzo zafiksowałem się kursem i testem, a nie przeczytałem prawdziwych przepisów, które już nie wymagają, aż takiego marudzenia, przynajmniej jeśli to się nie zmieni - bo mam nadzieję nie ma tam furtek na usunięcie naszych zabawek ;). Ale dalej uważam, że kurs powinien być zrobiony lepiej i bardziej zgodnie z tym co jest w przepisach które całkiem ładnie nas uwzględniają, nie wymagają dużo i chyba nie ma tam kwiatków jak w prezentacji o tym, że do klasy otwartej będą mogły być tylko "drony" z certyfikacją od 0 do 4 wykluczając wszystko inne. Także troszkę się uspokoiłem, wybaczcie że wcześniej nie zajrzałem do prawdziwych przepisów i liczę, że kurs w jakiś sposób zostanie poprawiony, bo nie oszukujmy się, większość będzie głównie z niego rozumiała przepisy i zasady - zresztą po to on chyba jest :), a na razie jak na screenach wyżej wprowadza on moim zdaniem w błąd.

Niby jako modelarze moglibyśmy prawie nie przejmować się tym jeśli takie przywileje daje należenie do stowarzyszenia, ale po pierwsze nie każdy chcę/może no i nie musi. Po to jest klasa otwarta żeby móc z niej skorzystać. No i jeszcze nie wiadomo jak to z tymi klubami będzie po okresie przejściowym oraz jak w końcu jest teraz :D.

Jeszcze zapytam, bo może ktoś wie, a ja nie mogę się doszukać w rozporządzeniu czy są jakieś wymagania co do samej naklejki na model, bo może coś takiego jest i takie coś jak moje mogłoby jej nie spełnić albo są jakieś wymagane wymiary - choć skoro nie znalazłem to może nic nie ma.

image.png.fc5351e4bf5419af8a66ff551083b919.png

2 godziny temu, paulusr napisał:

Krzys20000  - jesteś pewien?  Bo wg mnie Stowarzyszenie modelarskie musi się zgłosić do ULC i zarejestrować. A członkowie tego stowarzyszenia już nie muszą indywidualnie.

A to , że akceptują stowarzyszenia zwykłe to super.

obraz.thumb.png.b0809693220a4b947cdd708d75c41067.png

@Krzys20000 Krzychu poproś o odpowiedź na piśmie. Zobaczysz, że dostaniesz zupełnie inną odpowiedź niż dostałeś przez telefon.

Sorry ale takich spraw nie załatwia się na przysłowiową gębę tylko pisemnie. No bo teraz na co lub na kogo się powołać jak nas ktoś przyjdzie skontrolować.

Bardzo Cię proszę napisz oficjalnego maila ze swojej organizacji. Możesz nawet napisać w tym mailu to co się dowiedziałeś przez telefon z prośbą o oficjalne potwierdzenie przez ULC.

Na 90% nie otrzymasz takiego potwierdzenia a na 10% że potwierdzą.:)

Z rozmowy z p. Szymańskim wynikało coś podobnego ale Stowarzyszenia muszą się zarejestrować. Członkowie nie muszą zdawać egzaminu na którąkolwiek kategorię, bo Stowarzyszenie obejmuje niejako pieczę nad tymi modelarzami. Co ciekawe STO nie musi dostarczać listy pilotów-modelarzy. ULCu to nie intetesuje. Ma dostarczyć strukturę, wytyczne szkoleniowe i procedury wraz z wnioskiem. Ale tego jeszcze nie ogarnąłem.

Modelarze ze STO nie muszą oklejać też modeli - wg mnie muszą numerem STO o ile pamiętam rozmowę.

2 godziny temu, RAFALR30 napisał:

jakie uzyskałeś odpowiedzi na pytania adresowane do ULC? Wysłałeś?

Kiedy dostanę odpowiedzi, z pewnością o nich napiszę.

Teraz, Czaro napisał:

Kiedy dostanę odpowiedzi, z pewnością o nich napiszę.

Czarek czekamy w napięciu bo gdyby to co napisał Krzychu się potwierdziło to dało by dowód, że ktoś coś normalnie spierniczył w tych przepisach.

Nie pomoge ale tu gdzie aktualnie mieszkam, tez na razie odpowiednik ULC nie wie dokladnie jak ma to byc do konca dograne.

W tej chwili wyglada to tak, ze Federacja Modelarstwa Lotniczego (dokladnie dwie, francusko i niderlandzkojezyczna, zrzeszajace wszystkie kluby w Belgii) "ustanowila sie" organem eksploatujacym BSP czy RPAS z obcego. W ten sposob wszyscy czlonkowie stali sie operatorami (przekazali nasze dane zgodnie z prawem...).

Musimy oprocz swojego numeru  nakleic jeszcze jeden , taki sam dla wszystkich identyfikujacy federacje.

Nie musimy na razie zdawac egzaminow i zaliczas szkolen ( byl wczesniej jakis smieszny egzamin online, ale to co innego). Mozemy latac jak do tej pory, ale TYLKO NA TERENIE WLASNEGO KLUBU.

Jak ktos chce gdzes indziej, to zdaje test jak u nas i dostaje indywidualny numer.

Nie wiem jak jest ze zglaszaniem lotow wykonywanych poza swoim terenem ani jak jest rozwiazana sprawa niezrzeszonych...

Na "sąsiedniej" stronie http://www.swiatdronow.pl jest taka informacja:

Wytyczne od nr 15 do 25 będą obowiązywały do wprowadzenia w życie oficjalnych rozporządzeń: w sprawie wykonywania operacji z użyciem BSP, w sprawie stref geograficznych oraz większej zmiany w Ustawie Prawo Lotnicze dostosowującej polskie prawo lotnicze do przepisów UE związanych z BSP.

Witam!

Śnie ale nie o ULCu, naprawdę. A Piekło to miewa się bardzo dobrze i ma porządek i z tego prostego powodu nie chcą tam widzieć ludzi z północy a ze Szczecinie w szególności - oni wiedzą co my im tam zrobimy za bur...

Tak ma to na mailu i to od zeszłego roku (jakoś połowa grudnia 2020),  teraz to tylko potwierdziłem, dopytałem po tym jak już są opublikowane jakieś przepisy

Czarek prosić o podanie przepisu gdzie coś jest a sam piszesz że na stronie ULC, a w jakim przepisie?

Generalnie to ja z portierami nie gadam o sprawach przeznaczonych dla Prezesa

Kondziu a weź Ty se sam napisz co chcesz i do kogo chcesz. Ja odnoszę wrażenie że z ULCem to kilka osób rozmawiało,a  reszta to czeka na gotowe. Jak zaczniecie tem dzwonić to może się czegoś dowiecie, samo z nieba nie spadnie. Ja też zdecydowanie preferuję pisemną formę odpowiedzi od urzędu ale od 27 grudnia nie dostałem odpowioedzi to dzwonię i truję dupę. Urzędnik jest od informowania obywatele

A teraz do rzeczy

ULC mam taki bajzel że sami nie widzą co i jak. Tzn drony to jakoś ogarneli lepiej, gorzej ale ogarneli. Ale Stowarzyszenia modelarskie to jest czarna dziura. Wynika to troszkę z konieczności poważniejszych zmian między innymi w Ustawie Prawo Lotnicze, jak  i aktów wykonawczych. A wypada wiedzieć jeszcze co i jak w tym modelarstwie

Są dwa główne podziały  - latanie indywidualne i Stowarzyszenia Modelarskie

w lataniu indywidualnym to z grubsza wiadomo co i jak, w Stowarzyszeniach nic nie wiadomo

Jest zapis o okresie przejściowym na zasadach jak poprzednio i to jest w akcie europejskim i to ULC musi jakoś utrzymać. Później też mają być podobne zasada- jakie ??? no cóż to na razie są tylko pomysły, nawet nie projekty.

Pomysł na nowe przepisy jest taki że Stowarzyszenie sie ma zarejestrować, i członkowie też osobno, później stowarzyszenia ma jakoś w systemie powiązać poszczególnych operatorów z sobą i te osoby mogą latać na specjalnych zasadach np. wyżej niż 120m. Czym to się skończy nikt nie wie. To ma być po to że docelowo mamy zgłosić lot w Dron radar i żeby dostać zgodę lub nawet możliwość wnioskowania o taki lot musi to być lot Stowarzyszenia, ale zgłaszać ma każda osoba indywidualnie. Jak to zgłaszać chyba każdy indywidualnie, ale jak idzie instruktor z dzieciakami z modelarni poniżej 14 roku życia to instruktor za wszystkich zgłasza. Co z zgłoszeniem na zawodach??? no jeszcze nie mają pomysłu. Jak przytoczyłem zapis regulaminu że w pewnej klasie na linii startowej nie można używać telefonów to nastąpiła konsternacja, podobnie było z pytaniem o oznakowanie zawodniczego modelu makiety który stanowi własność 13 latka - on nie może się zarejestrować a model musi być jego własności i przez niego wykonany, a numer ma nakleić czyj ??? Instruktora, rodzica

Przyszłe przepisy dla Stowarzyszeń to na razie pomysły, w mojej ocenie luźne pomysły. Tym zajmują się ludzie którzy nie mają wiedzy o modelarstwie i jego różnorodności

Co na teraz. Przepisy przejściowe

A tu jasna informacja że członkowie Stowarzyszeń modelarskich latają na dotychczasowych zasadach. Nikt nie potrafił mi podać przepisu z którego wynika konieczność rejestracji w systemie, szkolenia, zdawania testu, itd( żeby była jasność jestem już zarejestrowany, odbyłem szkolenia i zaliczyłem test - alkohol wyostrzył mój wzrok!!!!)

A taka ciekawostka jak powiedział że już jestem po egzaminie to Pani założyła domyślnie że chcem latać na nowych przepisach. Musiał tłumaczyć Pani co ja założyłem domyślnie względem jej osoby.

Bardzo ciężko jest się czegoś dowiedzieć, uciekają od głównego tematu pytania w drony, strony, i inne pierdy. Ale jak widzą że rozmawiają z kimś kto coś już wie to nawet zaczynają słuchać i notują sytuacja o które pytam żeby je jakoś uwzględnić w przyszłych przepisach.

Ponoć ma być nowelizacja (w zasadzie zmiana) Ustawy Prawo Lotnicze poprzedzona konsultacjami społecznymi na stronie ULC ( uprzedzam pytanie kiedy w najbliższym czasie - nie wiem co to znaczy). I dopiero później akty wykonawcze, uszczegóławiające co i jak.

A takie pytanie do Czarka czy ktoś z ramienia AP bierze lub brał udział w jakiś pracach tego referatu w ULC? Wiesz coś na ten temat - ale tak oficjalnie np. jako przedstawiciel Komisji Modelarskiej

• Dzięki 1

13 minut temu, Krzys20000 napisał:

Ponoć ma być nowelizacja (w zasadzie zmiana) Ustawy Prawo Lotnicze poprzedzona konsultacjami społecznymi na stronie ULC ( uprzedzam pytanie kiedy w najbliższym czasie - nie wiem co to znaczy). I dopiero później akty wykonawcze, uszczegóławiające co i jak.

To przynajmniej już wiemy, że legalnie powyżej 120 metrów w tym roku na pewno nie polatamy. Jak dobrze pójdzie to może w przyszłym, ale też pewności nie ma ;)

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.