Jump to content
Kamilos

Nowe przepisy w 2020 - co z tym zrobimy?

Recommended Posts

24 minuty temu, Krzys20000 napisał:

A takie pytanie do Czarka czy ktoś z ramienia AP bierze lub brał udział w jakiś pracach tego referatu w ULC? Wiesz coś na ten temat - ale tak oficjalnie np. jako przedstawiciel Komisji Modelarskiej

Czarek :D

Aleś Krzysiek namieszał :( Nawet nie chce mi się tego wszystkiego tłumaczyć...

Przykład pierwszy z brzegu:

Cytat

podobnie było z pytaniem o oznakowanie zawodniczego modelu makiety który stanowi własność 13 latka - on nie może się zarejestrować a model musi być jego własności i przez niego wykonany, a numer ma nakleić czyj ??? Instruktora, rodzica

Wystarczy spojrzeć na definicje na samym początku 947, gdzie jest napisane: „operator bezzałogowego systemu powietrznego” oznacza dowolną osobę prawną lub fizyczną eksploatującą lub zamierzającą eksploatować co najmniej jeden bezzałogowy system powietrzny;

Zamierza eksploatować 13-latek, więc on ma się zarejestrować i jego numer ma być na modelu. W procesie rejestracji jest pole, gdzie opiekun prawny wyraża zgodę, więc może się zarejestrować.

Nie wiemy wciąż z kim rozmawiałeś, ale chyba nie był to mocny dzień tej osoby :(

Cytat

A takie pytanie do Czarka czy ktoś z ramienia AP bierze lub brał udział w jakiś pracach tego referatu w ULC? Wiesz coś na ten temat - ale tak oficjalnie np. jako przedstawiciel Komisji Modelarskiej

Nie jestem przedstawicielem Komisji, więc nie mogę odpowiedzieć Ci oficjalnie. Pisz do Komisji.

Osobiście brałem udział w dwóch spotkaniach ULC - Komisja Modelarska AP, jeszcze w 2019 i pisałem o efektach na forum.

• Upvote 1

Dla mnie to nadal jakieś wolne wywody "kogoś" z ULC. Czy ma to jakieś znaczenie? Żadnego bo jak przyjdzie co do czego to wszyscy będą się podpierać tym co jest na papierze urzędowym a nie w jakimś mailu choćby był od prezesa ULC.

Nie mówię, że same takie rozmowy nie mają sensu - może akurat trafi się na kogoś kumatego co w przyszłości doda odpowiednie zapisy do tworzonych projektów ustaw / decyzji.

A tak nawiasem mówiąc ciekawe czy znajdzie się Stowarzyszenie, które weźmie na siebie odpowiedzialność za swoich "lataczy" i zdecyduje się wystąpić z papierem do ULC.

29 minut temu, mario70 napisał:

A tak nawiasem mówiąc ciekawe czy znajdzie się Stowarzyszenie, które weźmie na siebie odpowiedzialność za swoich "lataczy" i zdecyduje się wystąpić z papierem do ULC.

Zobacz co jest napisane w 947, art 16

Cytat

2. Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, wydaje się zgodnie z:

a) odpowiednimi przepisami krajowymi;

b) ustalonymi procedurami i strukturą organizacyjną klubu lub stowa­rzyszenia modelarstwa lotniczego oraz jego systemem zarządzania, które to procedury, struktura i system gwarantują, że:

(i) piloci bezzałogowych statków powietrznych wykonujący operacje w ramach klubów lub stowarzyszeń modelarstwa lotni­czego są informowani o warunkach i ograniczeniach określo­nych w zezwoleniu wydanym przez właściwy organ;

(ii) pilotów bezzałogowych statków powietrznych wykonujących operacje w ramach klubów lub stowarzyszeń modelarstwa lotni­czego wspiera się w osiąganiu minimalnego poziomu kompe­tencji wymaganych do obsługi systemu bezzałogowego statku powietrznego w bezpieczny sposób oraz zgodnie z warunkami i ograniczeniami określonymi w zezwoleniu;

(iii) klub lub stowarzyszenie modelarstwa lotniczego podejmuje odpowiednie działania w przypadku uzyskania informacji, że pilot bezzałogowego statku powietrznego wykonujący operacje w ramach klubu lub stowarzyszenia nie spełnia warunków i nie przestrzega ograniczeń określonych w zezwoleniu oraz, w razie konieczności, informuje o tym właściwy organ;

(iv) klub lub stowarzyszenie modelarstwa lotniczego udostępnia, na wniosek właściwego organu, dokumentację wymaganą do celów nadzoru i monitorowania.

Klub nie bierze odpowiedzialności za klubowiczów. Każdy pilot odpowiada sam za siebie!

Klub odpowiada za to, żeby każdego klubowicza przeszkolić, upewnić się, że zrozumiał, a gdy klubowicz mimo to łamie zasady, to podjąć odpowiednie działania. Tylko i aż tyle.

• Upvote 1

W dniu 5.01.2021 o 18:27, zbjanik napisał:

Zenon, Czarek- Panowie! Pozwólcie, że z racji dużego stażu (prościej- stary już jestem, też zaczynałem życiowa przygodę z lataniem i modelami w zamierzchłej przeszłości) powiem Wam: czuję jak Wy, rozumiem Was, ale uważam, że nie ma co walczyć z tymi przepisami. Modelarze, ci prawdziwi (budujący modele, ale też tylko kupujący- świadomi, nie przypadkowi) generalnie chyba w całym tzw. cywilizowanym świecie zaczynają mieć z przepisami problem. Jestem np. członkiem dwu forów nazwijmy to- amerykańskich- mają to samo. Niestety, obostrzenia, ograniczenia wejdą w życie, modelarze ich nie powstrzymają, nie mamy takiej siły, choć za nami stoją racje: dokonania, doświadczenie, ale pojawia się znienacka coś takiego jak dron dostępny w każdej Biedronce i po ptokach...Oczywiście macie prawo do buntu, niezgody, możecie to wyrażać w naszym forum, ale raczej nie będzie sukcesu- nie pojawi się jakiś oświecony urzędnik, który to wszystko przeczyta, pomyśli i powie- przecież oni mają rację! nie możemy zmarnować tego dorobku, tylu życiowych pasji, tego całego przemysłu produkującego balsę, silniki itd. Osobiście zamiast do upadłego kontestować te faktycznie niezbyt szczęśliwie formułowane przepisy (razi mnie choćby ich język, wszystko co lata jest dronem- niedługo pod definicję podciągną też ptaki- są przecież autonomiczne...), skupiam się na tym, żeby tak się w to jednak wpasować, żeby móc dalej latać- to jest dla mnie najważniejsze. Poczytajcie o Red Flag Act- to też był idiotyczny przepis (autorzy chyba także mieli dobre intencje). Przepis szybko upadł, jednak jego idea w postaci dalszych, coraz bardziej szczegółowych obostrzeń znajdziecie w Kodeksie Drogowym. Szkoda czasu i energii- nie zatrzymamy tego. Ja tam uważam, że lepiej latać niż kontestować.

Podobnie mówiono też o wieku emerytalnym za poprzedniej ekipy. Prawo powinno być przede wszystkim jednoznaczne i dla ludzi. Ludzie też prawo mogą zmienić. Poza tym tak jeszcze patrzę z dalszej perspektywy i czytam te przepisy i widać, że tam nie ma praktycznie nic o modelarzach, a skoro nie ma to w/w przepisy modelarzy mogą nie dotyczyć! Nie że chce podważać i wskazywać prawnikowi ścieżkę, aby nie tworzyć zachęty dla drono-wariatów, ale dobry obrońca może zrobić z tego użytek. Podobny przypadek z innej trochę dziedziny macie opisany tu https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/i-kzp-29-09-uchwala-sadu-najwyzszego-520651794 . Sprawa dot. posiadania czarnego prochu i prokurator żądał wiezienia, a sąd najwyższy orzekł, że skoro nie ma zezwoleń na broń CP, to nie ma również zezwoleń na amunicję do niej. Poczytajcie orzeczenie, jest bardzo pouczające (to już klasyka).

Konkludując, mogę pokusić się również o wniosek, że skoro nie ma dokładnie w przepisach oraz szkoleniach (stanowiących jednocześnie dowód) wskazanych wyraźnie modelarzy, to ustawa dotyczy droniarzy, a nie modelarzy. Ja się oczywiście mogę mylić, ale... Podobnie było ze słynną już "linią zabudowy" z 2016 roku, który to termin jest nieznany w prawie. Dlatego kilka postów wcześniej sugerowałem prace w tworzeniu uregulowań dla modelarzy, aby bizneso-droniarze nie uregulowali tego zamiast modelarzy.

Ponadto jak piszesz, "...że lepiej latać niż kontestować." to za chwilę latać nie będziesz mógł zgodzie z prawem, nie mówiąc już o lotach fpv, które wielu pewnie robi mówiąc oględnie na granicy prawa. Za chwilę jak zrobisz szybowiec, to będziesz go mógł jedynie powiesić w salonie, bo latanie nim z prawem zgodne nie będzie.

Konkludując po raz drugi oraz używając porównania, urzędnicy wmawiali nam, że obowiązek pracy do 67 roku życia jest jak najbardziej słuszny i taki wiek podyktowany jest dobrem Polaków (mimo że wiele osób ma problem w tym wieku z jej znalezieniem). W przypadku modelarzy wzrośnie sprzedaż mavików i tego typu sprzętu, bo już sobie sam nie zrobisz i o to m.in. chodzi.

Problem modelarzy ma być rozwiązany w białych rękawiczkach. Robi to drobnymi kroczkami pod hasłami że to unia, że bezpieczeństwo, podobnymi metodami jak z wiekiem emerytalnym, aby modelarze się nie zorientowali. Są na forach osoby które szkolą, albo sprzedają maviki, więc chyba dalej nie muszę pisać. 

Jak na razie próbuje się jak kiedyś Indian, zagonić modelarzy do "rezerwatu", aby wąska grupa robiła dobry biznes. Ten biznes już jest od 2016, a jaki to chyba nie muszę pisać... Nie że mam coś do czyjegoś biznesu, mimo że to pusta kasa, mająca niewiele wspólnego z konkretną usługą lub dobrem, ale tak jak wielu modelarzy do "rezerwatu" zagonić się nie dam, bo to jest zupełnie niemożliwe. Jak pisałem wcześniej Polacy mają długą tradycję omijania przepisów władzy, która się pogubiła i nie rozumie do czego została powołana. Zatem sugeruję wprowadzić klasę modelarz, gdzie wcześniej nabyte prawa modelarzy będą opisane. Tu nawet nie chodzi o walkę, a uporządkowanie. Tu chodzi bardziej o to, aby uniknąć sytuacji gdzie np. modelarz poleci fpv na 10k, bo nie będzie go stać na kupowany sprzęt za grubą kasę i szkolenia, które szkoleniami są z nazwy, bo on więcej może umieć od szkoleniowca. To jest pytanie zasadnicze, czy lepiej dać mu możliwość latania swoim sprzętem i możliwość online prostego rezerwowania obszaru lotu, aby model był widoczny (bezpieczeństwo), czy lepiej temat podmiatać pod dywan i czekać kiedy coś się stanie. Nie wierze aby modelarze przestali latać fpv na 10km, czyli współwinnym wypadku będzie ulc, który znając zjawisko nie wprowadził przepisów, które poprawią bezpieczeństwo - umożliwią proste i tanie latanie modelarzom. Mam także kolejne pytanie, na które chciałbym Cię prosić abyś odpowiedział. Czy lepiej wprowadzać prohibicję jak kiedyś w USA, czy zalegalizować coś co jest faktem, aby dało się realizować w sposób bezpieczny i cywilizowany? 

W dniu 5.01.2021 o 18:13, Uszek napisał:

Odległość 150 m to od osób postronnych czyli zgodnie z definicją nienależących do danego grona i niezaangażowanych w jego sprawy; też: niebiorących w czymś bezpośrednio udziału

Znam ten zapis, ale to martwe prawo, nie mówiąc o celu jego wprowadzenia. Myślę, że podzieli los jak kiedyś certyfikatów do cb i tego typu rozwiązań.

• Dzięki 3

Czasy się zmieniły, ale metody zostały https://ksiazki.wp.pl/amerykanie-nie-chca-oddac-broni-juz-5-letnie-dzieci-ucza-sie-strzelac-6594691892353824a

"— Wiem, że komunistom zależało na odebraniu broni obywatelom, bo bali się zbrojnej rewolty. Podobnie zachowywali się naziści. Nie rozumiem jednak, dlaczego w demokratycznej Polsce władze utrzymują restrykcyjne przepisy.

Od Boba dowiaduję się, że Polska jest na ostatnim miejscu w Europie, jeśli chodzi o dostęp do broni. Na 100 mieszkańców przypada u nas tylko jeden pistolet lub strzelba, podczas gdy w Finlandii czy Szwajcarii 45, a w Norwegii i w Niemczech około 30. W pozostałych krajach europejskich wskaźnik ten waha się w przedziale od kilku do kilkunastu, co oznacza, że Europa jest daleko za Stanami Zjednoczonymi, gdzie na 100 mieszkańców przypada 90 sztuk broni.

...

Bob nie wyobraża sobie życia w miejscu, w którym kupno pistoletu czy strzelby wiązałoby się z koniecznością uzyskania pozwolenia. Dla Boba prawo do posiadania broni to jedno z podstawowych praw obywatelskich, które nie może być ograniczane tylko dlatego, że państwo ma taki kaprys."

W dniu 7.01.2021 o 23:11, Czaro napisał:

Zobacz co jest napisane w 947, art 16

Klub nie bierze odpowiedzialności za klubowiczów. Każdy pilot odpowiada sam za siebie!

Klub odpowiada za to, żeby każdego klubowicza przeszkolić, upewnić się, że zrozumiał, a gdy klubowicz mimo to łamie zasady, to podjąć odpowiednie działania. Tylko i aż tyle.

Jak powstały papierowe "szkolenia", tak powstaną papierowe kluby, ale może o to chodzi, może tak będzie lepiej. :-P

https://tech.wp.pl/boeing-zaplaci-2-5-mld-dolarow-to-wynik-ugody-w-sprawie-katastrof-samolotow-737-max-6594954046044960a

Zenon- no nieeee! Bardzo Cię proszę, nie idźmy w demagogię. My tu jednak o twórczym, czasem tylko rozrywkowym, ale jednak hobby, nie o zabijaniu- broń służy do zabijania. Odrzucam wszelkie argumenty sprowadzające się na końcu, że jest po to, żeby sobie cichutko tylko leżała, bo wtedy właściciel będzie się czuł dowartościowany, bezpieczniejszy itd. A przy tym aktualnym niskim współczynniku taki jest biedny i nieswój! To że jankesi mają taki relikt z czasów eksterminacji Indian, to tylko ich kłopot. Ludzie- halooo: mamy XXI wiek!

• Haha 3

5 godzin temu, zbjanik napisał:

broń służy do zabijania

"nóż służy do zabijania"ale... nóż służy do krojenia chleba...

"lina służy do powieszenia/uduszenia"  ale  służy np do wciągania materiałów przy budowie domu...

"kartką papieru z gazety lub z zeszytu można poderznąć gardło"  ale służy do czytania lub pisania...

broń służy do uprawiania sportu, uprawiania hobby, zdobywania żywności,   obrony...    taki sam przedmiot jak nóż, lina, papier  lub model.

Model -powstają restrykcyjne przepisy bo przynajmniej teoretycznie można go komuś spuścić na głowę -lub nagrać coś co ktoś chce by światła dziennego nie ujrzało...

A myśl -służy do rozwoju...  lub do ograniczania umysłu.  Wszystko można interpretować różnie.  Więc -nie naginajmy rzeczywistości -bo aż skrzeczy.

• Upvote 3
  • Dzięki 1

Broń służy głównie do obrony jak sama polska nazwa wskazuje.

Najgorsze jest to że 250 g nie równa się nawet 900 g tylko równa się aż 25 kg ?.

• Dzięki 1

Czaro ma racje.  Zabat pozostanie legendą tego postu. Wyśmienity z niego gawędziarz. Chętnie spotkałbym się z nim i pogawędził przy szklance piwa. Tylko nie wiem gdzie go szukać w tej Polsce.

51 minut temu, zuzia2013 napisał:

Czaro ma racje.  Zabat pozostanie legendą tego postu. Wyśmienity z niego gawędziarz. Chętnie spotkałbym się z nim i pogawędził przy szklance piwa. Tylko nie wiem gdzie go szukać w tej Polsce.

Rąbnij w stół, a trole się odezwą.

11 godzin temu, zabat napisał:

. Zatem należy wprowadzić klasę modelarz, gdzie wcześniej nabyte prawa modelarzy będą opisane.

Jak będziesz coś wiedział o konsultacjach, to podeślij link. 

Zawsze mnie zastanawia fenomen takich co potrafią wiele pisać lub gadać, a niewiele działają. Fenomen gawędziarza. Chociaż zawsze mogę się mylić.

Chłopie! przecież było od wiadomo od dawna co sie dzieje i jakie będą przepisy. A ty g.. zrobiłeś, a teraz nagle zrobiłeś się taki silny w gębie? Na forum jesteś od 2011 i nie widziałeś wcześniejszych postów o przepisach czy o terminach konsultacji!!??!! Przecież te informacje sie pojawiały! Nawet były terminy, adresy, godziny! Wystarczyło ruszyć tak zwaną dupę :(Po ptokach to łatwo gadać i marudzić, jak sie nawet paluszkiem nie ruszyło...

Na dodatek teraz w swej wszechmocnej wiedzy prosisz kogoś żeby Ci powiedział kiedy będą??? Niesamowite! Taki Sprytny Tylko W Słowie powinien sam sie dowiedzieć kiedy i czy będą kolejne konsultacje. Przecież to powinno być proste - wciąż są telefony i ludzie którzy je odbierają. No i w trakcie tych kolejnych konsultacji proszę Cie abyś załatwił tę klasę "modelarz" - z twoich wypowiedzi wynika że to takie banalne i oczywiste - bo przecież każdy w kraju na naszej niebieskiej planecie wie co robią "modelarze". I najlepiej na początek zrób nam dobrze w Polsce, potem w Europie, a potem gdzie popadnie. Choć mam wyrażenie, że Ty prawotwórców przekonasz nawet bez konsultacji! Do dzieła - przelej swe słowa w czyny!!! Będziemy Ci dozgonnie wdzięczni! Przelej są olbrzymią energie z klawiatury na konkretne działania!!

• Upvote 2

W dniu 8.01.2021 o 12:53, zbjanik napisał:

Zenon- no nieeee! Bardzo Cię proszę, nie idźmy w demagogię. My tu jednak o twórczym, czasem tylko rozrywkowym, ale jednak hobby, nie o zabijaniu- broń służy do zabijania. Odrzucam wszelkie argumenty sprowadzające się na końcu, że jest po to, żeby sobie cichutko tylko leżała, bo wtedy właściciel będzie się czuł dowartościowany, bezpieczniejszy itd. A przy tym aktualnym niskim współczynniku taki jest biedny i nieswój! To że jankesi mają taki relikt z czasów eksterminacji Indian, to tylko ich kłopot. Ludzie- halooo: mamy XXI wiek!

Ale ja nie o broni. ?

20 godzin temu, cZyNo napisał:

Zawsze mnie zastanawia fenomen takich co potrafią wiele pisać lub gadać, a niewiele działają. Fenomen gawędziarza. Chociaż zawsze mogę się mylić.

Chłopie! przecież było od wiadomo od dawna co sie dzieje i jakie będą przepisy. A ty g.. zrobiłeś, a teraz nagle zrobiłeś się taki silny w gębie? Na forum jesteś od 2011 i nie widziałeś wcześniejszych postów o przepisach czy o terminach konsultacji!!??!! Przecież te informacje sie pojawiały! Nawet były terminy, adresy, godziny! Wystarczyło ruszyć tak zwaną dupę :(Po ptokach to łatwo gadać i marudzić, jak sie nawet paluszkiem nie ruszyło...

Na dodatek teraz w swej wszechmocnej wiedzy prosisz kogoś żeby Ci powiedział kiedy będą??? Niesamowite! Taki Sprytny Tylko W Słowie powinien sam sie dowiedzieć kiedy i czy będą kolejne konsultacje. Przecież to powinno być proste - wciąż są telefony i ludzie którzy je odbierają. No i w trakcie tych kolejnych konsultacji proszę Cie abyś załatwił tę klasę "modelarz" - z twoich wypowiedzi wynika że to takie banalne i oczywiste - bo przecież każdy w kraju na naszej niebieskiej planecie wie co robią "modelarze". I najlepiej na początek zrób nam dobrze w Polsce, potem w Europie, a potem gdzie popadnie. Choć mam wyrażenie, że Ty prawotwórców przekonasz nawet bez konsultacji! Do dzieła - przelej swe słowa w czyny!!! Będziemy Ci dozgonnie wdzięczni! Przelej są olbrzymią energie z klawiatury na konkretne działania!!

Jak brakuje merytorycznych argumentów .... 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hejter

https://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie

Z ciekawostek, egzamin na A2 kosztuje 30zł.

5 minut temu, zabat napisał:

Jak brakuje merytorycznych argumentów, to personalne ataki, trolowanie, socjotechnika. A może byś trochę pomyślał, serio to nie boli?

To nic nie zrobisz? Proszę odpowiedz czemu wcześniej nic nie zrobiłeś, a teraz tak sie panoszysz przytaczając dziwne i nierealne porównania czy przykłady?

Trolowanie to to że pisze że palcem nie ruszyłeś a teraz jesteś mądralą? I to niby ja nie myślę? :D 

Sorki ale socjotechnike to ty uprawiasz (poczytaj co i jak piszesz, a również możesz zapoznać sie ze znaczeniem tego słowa ) - i tylko szkoda że czasami trafia na podatny grunt. No ale takie dziwne czasy sie teraz trafiły.... :(

21 godzin temu, cZyNo napisał:

To nic nie zrobisz? Proszę odpowiedz czemu wcześniej nic nie zrobiłeś, a teraz tak sie panoszysz przytaczając dziwne i nierealne porównania czy przykłady?

Trolowanie to to że pisze że palcem nie ruszyłeś a teraz jesteś mądralą? I to niby ja nie myślę? :D 

Sorki ale socjotechnike to ty uprawiasz (poczytaj co i jak piszesz, a również możesz zapoznać sie ze znaczeniem tego słowa ) - i tylko szkoda że czasami trafia na podatny grunt. No ale takie dziwne czasy sie teraz trafiły.... :(

Jak się nie zgadzasz z moją opinią, to napisz dlaczego, a nie "gryź po kostkach" bo wystawiasz sobie opinie. 

@zabat na nowego Prezesa ULC!

@zabat na nowego Prezesa ULC!

@zabat na nowego Prezesa ULC!

3xTAK!

Głosujmy. Wszak on taki wszechstronny, oczytany, mądry taki że ho ho, zrobi wreszcie porządek w tych przepisach, rozgoni to całe kolesiostwo na stołkach unijnych...

Drżyjcie narody bo Prezes @zabat nadchodzi.

Kolego, ujawnij się...(tylko nie tak jak Ferdynand Kiepski w jednym z odcinków serialu :-)))  )

Nie marudź, nie narzekaj, przekuj słowa w czyny. Daj się nam poznać z tej lepszej, dobrej strony.

• Confused 1
  • Dzięki 1

22 minuty temu, zabat napisał:

Czy mogę cię prosić, abyś nie zaśmiecał forum takimi oto ...? Jak się nie zgadzasz z moją opinią, to napisz dlaczego, a nie "gryź po kostkach" bo wystawiasz sobie opinie. 

hehe. o moją opinie sie nie martw, bo jestem zepsuty do szpiku kości

Rozumiem dalej będziesz generował swoje irracjonalne wpisy, które nota bene nic nie zmienią... a jedynie zaśmiecają tym irracjonalizmem, dziwnymi wymysłami, porównaniami i niewiedzą ten wątek :(

Przepisy są - i trzeba było produkować się jak była pora. Teraz to jedynie pozostaje udawanie bohatera :D

I pamiętajcie - tym co nie pasi, tym co nie ruszyli palcem czy dupą -  pozostają samochodziki i łódki :D:D:D Nad którymi coraz poważniej sie zastanawiam. Tak samo tym którym nie odpowiadają przepisy ruchu drogowego, proponuje zmienić auto na rower.

Ciekawe dlaczego kilku takiej piany dostało?

Dychnijcie, przytulcie żonę, pogłaszczcie psa, otwórzcie browara.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.