Skocz do zawartości

Jak prosto policzyć sobie model w XFLR5


czarobest
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

57 minut temu, czarobest napisał:

 Dodatkowo zacząłem modyfikować dodatkowo to skrzydło celem (chyba) lepszych wykresów. Udało się jeszcze je troszkę poprawić, ale zaczyna mnie zastanawiać czy ja będę w stanie takie skrzydło odwzorować czy wepchnąć tam lotki i serwa ?.

Odwieczny problem konstruktorów - gdzieś musisz znaleźć kompromis.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez post Jarka (@jarek_aviatik) w temacie o przeciągnięciu zdałem sobie sprawę, że chyba powinienem zrobić tutaj też zwichrzenie ze względu na zwężające się skrzydło (i tym samym zaczynam dostrzegać błędy w CzarDrillu :P).

Jednak mimo screenów Jarka nie za bardzo wiem jak odczytywać wykresy (i dokładnie które) i jak je optymalizować aby było dobrze pod tym względem.

 

Zdaję się że to ten wykres ale 100% pewności nie mam :P:

image.thumb.png.5e5f624f1f0ecbf4ad6db21800ef803e.png

 

Skrzydło bez zwichrzenia a wykres wygląda w miarę dobrze, ale może nie do końca to rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, czarobest napisał:

Przez post Jarka (@jarek_aviatik) w temacie o przeciągnięciu zdałem sobie sprawę, że chyba powinienem zrobić tutaj też zwichrzenie ze względu na zwężające się skrzydło (i tym samym zaczynam dostrzegać błędy w CzarDrillu :P).

Jednak mimo screenów Jarka nie za bardzo wiem jak odczytywać wykresy (i dokładnie które) i jak je optymalizować aby było dobrze pod tym względem.

 

Skrzydło bez zwichrzenia a wykres wygląda w miarę dobrze, ale może nie do końca to rozumiem.

To jest dla kąta natarcia 0 st. 

Patryk proponował Ci różne profile wzdłuż rozpiętości - tym można uzyskać ładny przebieg (to zwichrzenie aerodynamiczne)

Geometryczne - obracasz ten sam profil.

Powinno być coś takiego:

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dla zerowego kąta wyszło teraz tak:

image.thumb.png.99fc820ec8c07b3f6b2e4e71df062a0f.png

 

Dla 10° tak:

image.thumb.png.26eac65c0784d8525e0873cd73b4f53e.png

 

Minimalnie wpłynęło to na obniżenie wykresu "zasięgu" czyli CL/CD(Vx) jednak chyba bez większego znaczenia.

 

PS: W sumie to nigdy nie budowałem skrzydła ze zwichrzeniem :P, ciekawe czy się uda..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, czarobest napisał:

 

PS: W sumie to nigdy nie budowałem skrzydła ze zwichrzeniem :P, ciekawe czy się uda..

Jeśli zastosujesz te profile AG z płaski  spodem - to proste.

Podkładasz listwę w kształcie klina pod żeberka (kąt pochylenia tego klina trzeba obliczyć - aby wyszło żądane zwichrzenie)

Daj rzut kształtu skrzydła z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoj, nie tak robi się profile przejściowe :D

 

Profile powinny płynnie przechodzić jeden w drugi nie skokowo :)

 

Tzn. Zrób jedynie 3 trapezy. U nasady AG 34, na pierwszym załamaniu AG 35 i AG36 na końcówce. Przejściowe profile są zrobione tak, aby przez całą rozpiętość zmieniały się płynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, czarobest napisał:

Bo jest mniej eliptyczny, choć co dobre nie ma "górek" na końcach, ale może źle to rozumiem emoji848.png.

Wybaczcie jeśli Wasze oczy krwawią po tym co piszę i robię emoji38.png.

 

 

Chyba jest tu jakies nieporozumienie albo XFLR5 uzywa jakiejs innej nomenklatury:  to Local Lift powienien byc eliptyczny a nie Lift Coefficient  (CL).  CL powienien jak najbardziej wypelniac pole pod krzywa (prosta lamana) okreslajaca maxymalny osiagalny CL dla danej liczby Re.  Trzeba jednak z tym uwazac aby nie przedobrzyc dla malych Re i malych koncowek.  Byla o tym mowa w temacie o Kingfisher i Mosquito.. 

 

 

 

 

Nie przejmuj sie poczatkowymi bledami i frustracja.  Tylko Ci, ktorzy nic nie robia nie popelniaja bledow! 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, czarobest napisał:

Bo jest mniej eliptyczny, choć co dobre nie ma "górek" na końcach, ale może źle to rozumiem emoji848.png.

Wybaczcie jeśli Wasze oczy krwawią po tym co piszę i robię emoji38.png.

Wysłane przy użyciu Tapatalka
 

E daj spokój... Sensowne pytania zadajesz.

 

Ale do analizy eliptyczności rozkladu to używasz złego wykresu. Powinien być C*CL/MAC, a nie sam CL.

Sam CL pokazuje jedynie lokalny współczynnik siły nosnej. W tej wersji przydatne głównie do analizy przeciągnięcia, żeby zobaczyć gdzie się wykres najpierw załamuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Local lift wrzucałem we wcześniejszych postach i on jest (był) eliptyczny (tutaj na końcu):

 

https://pfmrc.eu/topic/83795-jak-prosto-policzy%C4%87-sobie-model-w-xflr5/?do=findComment&comment=774337

 

Jednak teraz chciałem odnieść się do tego co pokazywał Jarek w innym temacie a dokładnie tutaj:

 

https://pfmrc.eu/topic/83084-poradnik-dla-modelarzy-dot-przeci%C4%85gni%C4%99cia/?do=findComment&comment=774463

 

Czyli właśnie do poprawienia zwichrzenie celem uniknięcia przeciągnięcia, Jarek pokazywał tam właśnie wykres CL stąd tutaj się za taki wziąłem, kilka postów wyżej Jarek pokazał też do czego zmierzać, być może źle zrozumiałem i taki eliptyczny miał się tworzyć tylko dla 0 stopni i faktycznie tak jest, a dla większych już inaczej i bardziej "kanciasto".

 

Linkowany temat już kiedyś czytałem ale przejrzę teraz bardziej pod kątem aerodynamiki .

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

 

Sam CL pokazuje jedynie lokalny współczynnik siły nosnej. W tej wersji przydatne głównie do analizy przeciągnięcia, żeby zobaczyć gdzie się wykres najpierw załamuje.

Chyba właśnie o to chodziło Czarkowi.

Przepraszam, jeśli wprowadziłem Czarka w błąd. Ja głównie zajmuje się analizami do makiet, i głównie na zasadzie emergency - "ratuj mój model źle lata" lub nie lata.

Aż tak mocno nie optymalizuję modeli. 

Czarek - masz dobrego mentora w osobie Patryka.

 

Chciałem Ci podać kilka opcji budowy skrzydła ze zwichrzeniem, dlatego pytałem, czym będziesz wycinał żeberka.

Jeśli laserem - to tu jest najlepsza metoda (dość kosztowna) https://pfmrc.eu/topic/56491-projekt-szybowiec-genesis-ii-projektowanie-i-budowa-dylemat-profilowy/page/8/

Na wcześniejszych stronach tego wątku znajdziesz jak Rafał zrobił ten przyrząd. 

 

W wątku Kesto masz inny przyrząd: https://pfmrc.eu/topic/75136-lublin-r-xiii-g-skala-155/page/10/?tab=comments#comment-766690

 

Tak czy inaczej z XFLR5 będziesz musiał przejść na jakiś CAD, z XFLR możesz wyeksportować skrzydło do STL, ale trzeba:

- zamknąć spływ profilu, oraz 

- zrobić więcej paneli wzdłuż cięciwy przy eksporcie aby profile nie były kanciaste.

Z STL zrobisz sobie przekroje tam gdzie chcesz.

 

Ja często wycinam laubzegą i stosuję metodę dwóch rurek węglowych podpartych na "grzebieniu".

 

Dobrze jest przejść z wymiarów kątowych na liniowe.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Andrzej Klos napisał:

 

 

Dlaczego brzydziej?

Dobry komentarz - sorry nie rozwinąłem tematu. (skorzystam z okazji zanim dostanę bana aby wyjaśnić)

Andrzej ma rację odnośnie wykresu Cl vs Y

Ale pokazałeś wykres dla 0 st. z reguły dla wyższych stopni jest gorzej - dlatego zaproponowałem aby dla zera uzyskać taką krzywą.

Często jest tak, że dla zera jest OK - jak na zrzucie, a np dla wyższych jest już dramat na końcówce.

Ale trzymaj się Patryka - powodzenia!

 

Zrzut ekranu 2020-02-27 o 12.26.05.png

Zrzut ekranu 2020-02-27 o 12.26.28.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jarek_aviatik napisał:

Chyba właśnie o to chodziło Czarkowi.

Przepraszam, jeśli wprowadziłem Czarka w błąd. Ja głównie zajmuje się analizami do makiet, i głównie na zasadzie emergency - "ratuj mój model źle lata" lub nie lata.

Aż tak mocno nie optymalizuję modeli. 

Czarek - masz dobrego mentora w osobie Patryka.

Nie przepraszaj, bo co najwyżej ja trochę mieszam :). Jestem wdzięczny za każdy komentarz i post, bo dzięki temu mogę coś zrozumieć.

 

2 godziny temu, jarek_aviatik napisał:

Chciałem Ci podać kilka opcji budowy skrzydła ze zwichrzeniem, dlatego pytałem, czym będziesz wycinał żeberka.

Jeśli laserem - to tu jest najlepsza metoda (dość kosztowna) https://pfmrc.eu/topic/56491-projekt-szybowiec-genesis-ii-projektowanie-i-budowa-dylemat-profilowy/page/8/

Na wcześniejszych stronach tego wątku znajdziesz jak Rafał zrobił ten przyrząd. 

W wątku Kesto masz inny przyrząd: https://pfmrc.eu/topic/75136-lublin-r-xiii-g-skala-155/page/10/?tab=comments#comment-766690

Dzięki za linki, przyznam że tego właśnie się trochę obawiałem, szczególnie że to miał być prosty model :P. Chociaż kontroler wczoraj przyszedł to cała reszta jeszcze w trasie a serwa nie wysłane więc mam dużo czasu :). Budowa JIG'a jednak może być nieco problematyczna i najchętniej złożył bym to tak jak pisałeś wcześniej na jakichś klinach.

 

2 godziny temu, jarek_aviatik napisał:

Tak czy inaczej z XFLR5 będziesz musiał przejść na jakiś CAD, z XFLR możesz wyeksportować skrzydło do STL, ale trzeba:

- zamknąć spływ profilu, oraz 

- zrobić więcej paneli wzdłuż cięciwy przy eksporcie aby profile nie były kanciaste.

Z STL zrobisz sobie przekroje tam gdzie chcesz.

 

Ja często wycinam laubzegą i stosuję metodę dwóch rurek węglowych podpartych na "grzebieniu".

 

Dobrze jest przejść z wymiarów kątowych na liniowe.

Aj z tymi CAD'ami, w 3D umiem tylko jako tako SolidEdge (wkrótce może pokażę pewien projekt, ale to z innej beczki) ale żeby obrobić skrzydło to już raczej nie :P  Liczyłem na to żeby użyć DevWing, bo z tym jest to nieco ułatwione, nie wiem tylko czy będę mógł to potem wyeksportować do druku w niezarejestrowanej wersji.

 

Wybacz, ale nie za bardzo rozumiem o co chodzi z przejściem z wymiarów kątowych na liniowe. Mógłbyś wyjaśnić?

 

19 minut temu, jarek_aviatik napisał:

Dobry komentarz - sorry nie rozwinąłem tematu. (skorzystam z okazji zanim dostanę bana aby wyjaśnić)

Andrzej ma rację odnośnie wykresu Cl vs Y

Ale pokazałeś wykres dla 0 st. z reguły dla wyższych stopni jest gorzej - dlatego zaproponowałem aby dla zera uzyskać taką krzywą.

Często jest tak, że dla zera jest OK - jak na zrzucie, a np dla wyższych jest już dramat na końcówce.

Ale trzymaj się Patryka - powodzenia!

Ok, czyli wykres który pokazywałem dla 10 ° jest ok? Bo jak rozumiem chodzi o to by na końcu wykres nie szedł do góry tak jak na Twoich zrzutach, a tak jakby im dalej tym był niższy i przy okazji żeby miał duże pole pod sobą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.