Skocz do zawartości

MiG-21 EDF 70mm - krok po kroku (z planami)


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Metod na takie skrzydło jest wiele.

Ja bym to zrobił tak:

Narysować jeden profil,

Zrobić extrude do zadanej rozpiętości,

Zmorfować końcówkę wedle potrzeb - inna cięciwa, inny profil, zwichrzenie itd itp.

A potem jak Robert pisze - wstawiasz prostokąty i robisz intersect within model (albo zaznaczając skrzydło i prostokąt - within selection) i robią się piękne pośrednie żebra. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, japim napisał:

Metod na takie skrzydło jest wiele.

Ja bym to zrobił tak:

Narysować jeden profil,

Zrobić extrude do zadanej rozpiętości,

Zmorfować końcówkę wedle potrzeb - inna cięciwa, inny profil, zwichrzenie itd itp.

A potem jak Robert pisze - wstawiasz prostokąty i robisz intersect within model (albo zaznaczając skrzydło i prostokąt - within selection) i robią się piękne pośrednie żebra. 

 

Też się  trochę bawię keczupem - (najszybciej się go nauczyłem)

Też robiłem w taki sposób jak napisał Przemek, ale to ma swoje ograniczenia i niedokładności 

Jeśli robisz extrude (tu chyba PULL) i potem obrabiasz końcówkę, to działa to jeśli na całej rozpiętości masz ten sam profil.

 

Patryk Sokół proponował tutaj  funkcję loft

 

 

Jeśli masz np. zwichrzenie aerodynamiczne (różne profile) - często u nasady np. NACA2415, a na końcówce symetryczny i jeszcze np. ze zwichrzeniem geometrycznym - to bardzo ciężko

Jest plugin loft do keczupa (kiedyś go chyba zakupiłem, albo jest darmowy - nie pamiętam)

 

biorę dwa profile nasady i końcówki, ustawiam je na odpowiednią rozpiętość, ustawiam zwichrzenie i zaznaczam obrysy, i klikam w loft.

 

Teraz można ciąć w dowolnym miejscu i masz profile pośrednie minimalizując błędy.

 

EDIT: plugin nazywa się "wdzięcznie" Curviloft - potrzebuje dodatku - jak na zrzucie z ekranu.

 

 

Zrzut ekranu 2020-04-17 o 11.28.44.png

Zrzut ekranu 2020-04-17 o 11.12.12.png

Zrzut ekranu 2020-04-17 o 11.13.16.png

Zrzut ekranu 2020-04-17 o 11.13.37.png

Zrzut ekranu 2020-04-17 o 13.07.51.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie - widzę, że lubisz ręczne rysowanie poszczególnych płaszczyzn - i korekcję krzywizn :D

 

Nie wiem czy znasz ten trick - ale główne kierunki osi można wybierać kursorami - nie trzeba wtedy "celować" aby program domyślił się na którym kierunku chcesz prowadzić prostą. Może to wiesz - ale odnosiłem wrażenie, że trochę musiałeś się namęczyć gdy robiłeś wręgi grzbietu.

Na samym początku skorzystałeś z opcji intersect with model - ale wykasowałeś wszystkie krzywe - a na końcu i tak do tego wróciłeś? Po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, japim napisał:

Na samym początku skorzystałeś z opcji intersect with model - ale wykasowałeś wszystkie krzywe - a na końcu i tak do tego wróciłeś? Po co?

Jak sam napisałeś, lubię po swojemu poprawić. :) Czasem intersect jest zbyt "inteligentny" dla mnie.

Wielka szkoda, że nie widać jak pojawiają się menu, nagrywam w windowsowym Win +G.

10 godzin temu, japim napisał:

Nie wiem czy znasz ten trick - ale główne kierunki osi można wybierać kursorami - nie trzeba wtedy "celować"

Nie wiem, jaki? Piszesz o wciśniętym shift?

 

Przez noc wgrała się piąta cześć.

 

Model jako taki jest gotowy, teraz myślę jak zrobić tunel pod EDF i miejsce pod elektronikę.

Na pewno zrobię fałszywy wlot pod kadłubem w okolicy EDF, ale się zastanawiam, czy nie zrobić jakiegoś szczątkowego tunelu, który mimo wszystko dostarczałby trochę powietrza jednocześnie chłodząc elektronikę.

Jakieś pomysły? Liczę na małą burzę mózgów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób gondolę kabinową - jako osobna część, do wklejenia. Wloty będą z obu boków gondoli. Przemyśl akumulator - sądzę, że 35 mm to wystarczy wewnątrz.

Na gondoli trzyma się stożek (albo jest jej częścią) - w sumie tak jak w oryginale..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Fajnie Ci to wychodzi, z przyjemnością oglądam :)

Czy liczyłeś powierzchnię wlotu dla tej turbiny, bo po wsadzeniu stożka, coś mam wrażenie, że będzie krucho i turbina nie będzie pracować optymalnie, no chyba że planujesz jakieś dziury w kadłubie celem dodatkowego zasysania powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Jak udostępnisz plany to chyba go zbuduję. Zastanawiając się nad "fałszywymi wlotami" w mim Migu 19, doszedłem do wniosku, ze to chyba będzie seria otworów o średnicy 6-8mm w okolicach wlotu do EDF.

Dyszę wylotową będę robił z plastikowej okładki od skoroszytu. Materiał sztywny i gładki a sklejać można UHU porem.

Taki poziomy podział pozwolił mi na zaplanowanie przedziału na pakiet i elektronike w części dziobowej. Chłodzenia idzie przez otwory w nosie a pokrywa ma od wewnątrz balsowe ożebrowanie w celu zachowania sztywności.

Wybacz Robert za zaśmiecanie, powinienem zacząć osobny wątek.

20200508_212804.jpg

20200503_210020.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie widziałeś ale na wszelki wypadek wrzucam - moją uwagę przykuły dodatkowe/główne wloty powietrza od spodu, tak sprytnie zrobione że kiedy oglądałem to aż się zastanawiałem czy prawdziwy miał coś podobnego, wątpliwości szybko rozwiałem ale i tak to majstersztyk biorąc pod uwagę że trzeba wsadzić gdzieś akumulator i to raczej z przodu i raczej nie w garbie co by nie był za wysoko a kadłub wąski. Ciekaw jestem czy w ogóle jest przelot z przodu biorąc pod uwagę szpic radaru ale może i nawet niepotrzebny :)   

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.