Jump to content
Patryk Sokol

Jantar Magic F5J - jak to było liczone i jak wyszło w rzeczywistości

Recommended Posts

Dotarł chyba najdłuższy rozdział jaki pojawi się w części teoretycznej, czyli A.5

I jeszcze A.5.1 i A.5.2

• Thanks 1
  • Upvote 1

Dodałem podpunkt A.6.

Tym samym zamknąłem temat obrysu skrzydła i chyba ogólnie tematyki około skrzydłowej. Jeśli ktoś z Was ma jakieś pytania do tego, to teraz jest dobry moment, żeby pytać.

• Thanks 1

Patryk (i inni ktorzy projektuja profile),

Tutaj jest link do strony, gdzie modelarz/inzynier napisal program do optymalizacji profili uzywajac X-foil.  Sam nie mialem jeszcze czasu/mozliwosci sprawdzenia ale kolega uzywal i twierdzi, ze dziala. Jesli dobrze pamietam, nie potrzeba modyfikowac wykresow cisnienia w X-foil ale finalowy Cl/Cd profilu wyjsciowego a program sam zalatwia reszte! 

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?1246998-Airfoil-Optimization-with-XFOIL

A znam to podejście.

Bawiłem się tego typu rzeczami, czy algorytmami genetycznymi (podobne, ale zamiast zadawać Cl/Cd, to może je maksymalizować).

I to z reguły fajnie działa, ale problemem jest charakterystyka przeciągnięcia.

Tzn. ona nie sprowadza się do jednego, czy dwóch punktów na wykresie, a raczej do kształtu krzywej.

I tu nawet mu to wylazło, bo ten profil co wyprodukował ma okropną charakterystykę przeciągnięcia.

Jeśli by udało się w jakiś sposób sparametryzować charakterystykę przeciągnięcia to by miało więcej sensu.

Po zabawach narzędziami tego typu stwierdziłem, że to dobre do produkowania punktu wyjściowego, który później trzeba jeszcze poprawiać.

Problem polega na tym, że do 95% zastosowań punkty wyjściowe już leżą w internecie...

3 godziny temu, Patryk Sokol napisał:

Problem polega na tym, że do 95% zastosowań punkty wyjściowe już leżą w internecie...

Prawda, ale nawet to nie problem. Niemniej faktem jest, że mimo tych samych lub bardzo podobnych danych używanych do późniejszych korekt czy optymalizacji, modele końcowo latają inaczej (tzn. ich charakterystyka jest tylko zbliżona i łatwo wyczuć większe różnice). 

Modele same nie latają. Lata pilot. Dla niego model to narzędzie - jak młotek. Jak nie umie użyć takiego młotka lub macha nim jak cepem to nawet jakby miał najlepszy młotek, gówno z niego zrobi. A jak umie to każdym dobrze poleci choć tylko niektóre idealnie pasują do ręki.

Magic będzie magiczny w magicznych rękach. W innych dla przeciwwagi może być śmieszny. Jak i inne modele.

Dobrze zaprojektowany model pomoże pilotowi - ale go nie zastąpi.

• Upvote 2

W dniu 4.09.2020 o 22:12, Andrzej Klos napisał:

Geniusz!

No dzięki! :D

Czasami warto sobie uświadomić, że dobre punkty wyjściowe wcale nie muszą być gorsze od dopieszczonych punktów wyjściowych, w sumarycznym wyniku zawodów. Łapa pilota robi robotę. Dopieszczone modele piękne w teorii, ale stają piękne na co-dzień dopiero wtedy jak lata nimi dużo osób. Jak nie ma promocji w postaci tych modeli u kilku-kilkunastu czołowych zawodników lub szumu w necie, to takie rozwiązania pozostaną tylko pięknymi zjawami czy zajawkami, które zaginą w czasie i natłoku innych produktów. Bo tylko niewielu je pozna.

I tak mi się wydaję że Wojtek jako latająca promocja to jedno - ale fajnie by było, gdyby Patryk coś podobnego jak tu wyskrobał, napisałby w obcych językach i umieścił podobne artykuły na nośnych medialnie rcnetwork czy rcgropups. Szum medialny napędza zainteresowanie (a na taki haczyk jak w tym wątku, wielu może się złapać), zainteresowanie napędza sprzedaż, a kasa ze sprzedaży to będzie nagroda za godziny spędzone przy projektowaniu.

I pamiętajmy, że polski rynek modelarzy jest maciupki. I upierdliwie marudny.

Chyba że to tylko sztuka dla sztuki czyli zabawa

W dniu 4.09.2020 o 15:47, songbird napisał:

Prawda, ale nawet to nie problem. Niemniej faktem jest, że mimo tych samych lub bardzo podobnych danych używanych do późniejszych korekt czy optymalizacji, modele końcowo latają inaczej (tzn. ich charakterystyka jest tylko zbliżona i łatwo wyczuć większe różnice). 

A to jest ogólnie ciekawy temat.

Tzn. osiągi są podobne, ale charakterystyka pilotażowa może być inna. To kwestia tego, że własności pilotażowe dużo trudniej skwantyfikować.

W dniu 4.09.2020 o 17:21, cZyNo napisał:

Modele same nie latają. Lata pilot. Dla niego model to narzędzie - jak młotek. Jak nie umie użyć takiego młotka lub macha nim jak cepem to nawet jakby miał najlepszy młotek, gówno z niego zrobi. A jak umie to każdym dobrze poleci choć tylko niektóre idealnie pasują do ręki.

Magic będzie magiczny w magicznych rękach. W innych dla przeciwwagi może być śmieszny. Jak i inne modele.

Dobrze zaprojektowany model pomoże pilotowi - ale go nie zastąpi.

Dziżas... Jurek...

Jakie to ma znaczenie do czegokolwiek w tym wątku?

Tak - model trzeba umieć prowadzić. Lepiej latający model ułatwiazycie pilotowi, gorzej latający utrudnia.

Pilotów nie projektuje, ani nie robię, nie mam na to wpływu.

Ten post jest całkowicie obok tematu wątku, bo tematem jest rzemiosło którym się zajmuje, a nie trening zawodniczy, czy eugenika pod kątem wyników zawodniczych.

4 godziny temu, cZyNo napisał:

No dzięki! :D

Czasami warto sobie uświadomić, że dobre punkty wyjściowe wcale nie muszą być gorsze od dopieszczonych punktów wyjściowych, w sumarycznym wyniku zawodów. Łapa pilota robi robotę. Dopieszczone modele piękne w teorii, ale stają piękne na co-dzień dopiero wtedy jak lata nimi dużo osób. Jak nie ma promocji w postaci tych modeli u kilku-kilkunastu czołowych zawodników lub szumu w necie, to takie rozwiązania pozostaną tylko pięknymi zjawami czy zajawkami, które zaginą w czasie i natłoku innych produktów. Bo tylko niewielu je pozna.

To nie mój problem - ja tylko modele projektuję.

Cytat

I tak mi się wydaję że Wojtek jako latająca promocja to jedno - ale fajnie by było, gdyby Patryk coś podobnego jak tu wyskrobał, napisałby w obcych językach i umieścił podobne artykuły na nośnych medialnie rcnetwork czy rcgropups. Szum medialny napędza zainteresowanie (a na taki haczyk jak w tym wątku, wielu może się złapać), zainteresowanie napędza sprzedaż, a kasa ze sprzedaży to będzie nagroda za godziny spędzone przy projektowaniu.

A Ty wiesz ile czasu zajmuje mi napisanie tego artykułu? Czas nie jest z gumy, niestety...

Plus - tak się tylko upewnię, że wiesz - ja nie mam zysku ze sprzedanych Magiców, poza tym, że robią szum koło mojej usługi projektowania modeli.

To już siłą rzeczy powoduję, że nie mogę sobie pozwolić na spędzanie nieskończonych godzin na tym projektem, kiedy mam kolejne zagadnienia w kolejce.

Cytat

I pamiętajmy, że polski rynek modelarzy jest maciupki. I upierdliwie marudny.

No... I wchodzą tacy później do wątku o aerodynamice i piszą totalnie od czapy...

• Upvote 3

3 godziny temu, Patryk Sokol napisał:

..

No... I wchodzą tacy później do wątku o aerodynamice i piszą totalnie od czapy...

Patryk,

A przestrzegalem 😀, o wdawaniu sie sie w dyskusje z Jurkiem.  To jest D-K Effect ale n3

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.