Skocz do zawartości

Modelarnia - Wilgoć / Wilgotność


Fuzzy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, mr.jaro napisał:

Patryk, ja Ciebie bron Boze nie chce zniechecac, ale  jesli dobrze zrozumialem, usilujesz jedynie likwidowac symptomy, a to moze pomoc na krotko. Wilgoc w pomieszczeniu nigdy nie bierze sie bez przyczyny, wiec jesli chcesz pomieszczenie trwale osuszyc, znajdz i usun przyczyne zawilgocenia. Czasem jednak takich przyczyn moze byc wiecej i moga sie one na siebie nakladac, wiec ich zidentyfikowanie nie zawsze jest latwe (szczegolnie na odleglosc, z pozycji internetowego forum - dlatego ja sie tego nie podejmuje), a likwidacja stosunkowo kosztowna.

 

Teraz odnosnie likwidacji symptomow. Otoz najskuteczniejszym sposobem likwidacji zawilgocenia w pomieszczeniach jest czesta i intensywna wymiana powietrza, wspomagana ogrzewaniem. A to dlatego, ze ogrzane powietrze jest w stanie przyjac wiecej wilgoci, anizeli zimne powietrze. Wniosek jest wiec bardzo prosty: trzeba grzac i wietrzyc na zmiane i to czesto oraz intensywnie. Natomiast intensywne wietrzenie polega na jednoczesnym otwarciu okien i drzwi prowadzacych na zewnatrz, czyli zrobieniu tzw. przeciagu. W pomieszczeniach mieszkalnych, zaleznie od wielkosci pomieszczenia i okien, wystarczy zwykle wietrzyc kazdorazowo jakie 5-10 minut. Byc moze w piwnicy, zaleznie od warunkow, potrzeba na to troche dluzej.  Permanentne utrzymywanie okien w zamknieciu jest zdecydowanie kontraproduktywne, gdyz wowczas znajdujaca sie w pomieszczeniu wilgoc nie ma mozliwosci wydostania sie na zewnatrz. Typowe urzadzenia wentylacyjne w budynkach posiadaja zbyt mala przepustowosc, by podolac osuszeniu juz zawilgoconych pomieszczen. Podobnie kontraproduktywne jest pozostawianie w zawilgoconych pomieszczeniach otwartych okien na wiele, wiele godzin lub dni, a szczegolnie na noc (nizsze temperatury na zewnatrz anizeli wewnatrz), bo wowczas do pomieszczenia dostaje sie wilgoc z bedacego na zewnatrz powietrza i skutek takiego "osuszania" jest mierny lub wrecz odwrotny. Jesli zawilgocone sa sciany, podloga, sufit, ich osuszenie wymaga stosunkowo dlugiego czasu nawet po usunieciu przyczyny zawilgocenia. Zaznaczam - mowie jedynie o likwidacji symptomow w pomieszczeniach juz zawilgoconych, a nie o likwidacji przyczyny zawilgocenia. Powyzsze nie dotyczy takze normalnego wietrzenia pomieszczen niezawilgoconych - tutaj dluzsze interwaly wietrzenia nie musza bezwarunkowo prowadzic do zawilgocenia.

 

 

Jeżeli chodzi o przyczyny, to doszło nawet do tego, że odkopałem fundament. Generalnie fundament jest stary, ale "smoła" jest. Problemem mogły być odsłonięte cegły i ziemia przy nich - zostały potraktowane dysperbitem, generalnie nie wiele to dało. 

Miejsce modelarni nazwałem "Piwnicą" bo generalnie są to pomieszczenia służące jako piwnica, ale de fakto poziom podłogi jest ok. 15-20cm niżej niż poziom gruntu na zewnątrz.

Wilgoć podejrzewam jest tam dlatego, iż nigdy nikt tam nic nie robił - mieszkam tam od roku, a i na początku sam popełniłem pare błędów, np. wietrzenie cały dzień - zimne sciany plus cieple powietrze daje efekt odwrotny. 

Ściany nawet nie były malowane, wentylacja była zaklejona - bo przecież ciepło ucieka :D 

Generalnie dopiero ja zabrałem się za cokolwiek, wydaje mi się że przy zachowaniu kilku zasad, będę w stanie uzyskać 60% stałej wilgotności co mnie by satysfakcjonowało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak juz napisalem, przyczyn zawilgocenia moze byc wiele, dlatego nie chcialbym wyciagac wnioskow na odleglosc.

Postepuj tak, jak Tobie napisalem. Wowczas osuszysz pomieszczenie najbardziej skutecznie, niezaleznie od tego, czy wspomagasz ten proces dodatkowym osuszaczem.

 

A, jeszcze jedno. Nie kazdy to wie, ale wysoka szczelnosc nowoczesnych okien i drzwi zewnetrznych moze byc zarowno ich zaleta, jak wada. Zaleta ze wzgledu na dobra izolacyjnosc cieplna (oszczednosc opalu, ochrona srodowiska), natomiast wada ze wzgledu na ograniczenie interwalow wymiany powietrza w pomieszczeniach, mogaca prowadzic do zlego samopoczucia przebywajacych w takim pomieszczeniu osob (szczegolnie istotne w biurach, pracowniach...) lub nawet do nadmiernego zawilgocenia pomieszczen. Dlatego w nowoczesnym budownictwie wraz ze stosowaniem szczelnych okien powinno sie stosowac takze odpowiednio wydajniejsza, a jeszcze lepiej wymuszona wentylacje, nawet z odzyskiem ciepla. W budynkach nowo budowanych nie stanowi to problemu pod wzgledem technicznym, w budynkach starszych bywa, ze owszem, ze wzgledu na ograniczony przekroj kanalow wentylacyjnych lub nawet brak takowych w niektorych pomieszczeniach.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.