Skocz do zawartości

Coś powyżej 2km - jakiś LRS?


Marcin
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczyna mi po głowie kiełkować temat dłuższych lotów. Na razie w oparciu o wirnikowce, ale jak się do iNav przekonam, to pewnie i jakieś skrzydełko (mam 2m Opterrę) ulotnię.

Co mam, czego oczekuję...

Mam przerobionego starego graupnera mx16 na system Jeti Duplex na zasadzie wywalenia oryginalnego modułu nadawczego z wnętrza nadajnika i wsadzeniu tam płytki wyciągniętej z modułu JR Duplex Tu2. Samo podpięcie było bardzo łatwe, bo po prostu wyciągnąłem z aparatury 3 przewody - zasilania i PPM, wpiąłem do Jeti i działało przez wiele lat.

 

Jeti daje mi 2km zasięgu (może ciut więcej, nie odważyłem się testować bo kończyło się bezpieczne otoczenie) co już jest fajnym wynikiem na latanie, ale walczę z jak największym zasięgiem koptera (już przebijam 10km) no i w tym momencie link RC jest wąskim gardłem.

 

Chciałbym jakiś system, który po prostu podepnę do tych 5V z aparatury i sygnału PPM i ruszy. Bez kombinowania itp.

Qlrs wydaje się fajną propozycją, ale 433 oznacza spore anteny, co w kopterze może być chyba już problemem.

Drugą opcją jest crossfire, ale wersja z modułami pod gniazda JR oznacza brak niektórych funkcji (bo steruje się tym przez OpenTX), a znów pełny nadajnik w wersji Lite to spore koszta. Za to mam sprawdzone rozwiązanie, używane przez wielu na świecie więc łatwiej o support i odpowiedzi na pytania.

R9M z frysky jest tańszy, ale coś mi się obiło o uszy, że mieszają z odbiornikami itp.

 

Co sugerujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeżeli chcesz wyjść poza zasięg 5km to bez lrs-a się nie obejdzie. 433Mhz ze wszystkich ma największy zasięg ale i największe anteny. W dronie możesz użyć anten monopole i tak na 5-10 km starczy. O chociażby taką: http://qlrs.pl/antena-lrs-eleres-openlrs-433mhz-mono-elastyczna-1mm . Jeżeli masz jakiegoś malucha dla którego anteny typu dipol z ramionami 2 x16cm są za duże to racze powinieneś ograniczyć loty do wielkości 100-200m. :)

Najtaniej i najlepiej samemu zmontować sobie linka qlrs. Zapomnisz wtedy o problemach z zasięgiem. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej 5km bez lrs? Jak? 

Wlasnie z powodu wielkosci anten 433 mnie blokuje - rama to iFlight DC7, ktora pozwala umiescic antene typu T poziomo z tylu koptera, ale ona jest przygotowana pod crossfire, czyli 868Mhz. 

Ta antena, co pokazales, rozumiem, ze po prostu pionowo z tyłu drona w górę i już? 

Nie rozumiem, o co Ci chodzi z tym 100 - 200m? 

Gdyby qlrs był na 868 to bym go wziął. 

Jeszcze myślę o zaczekaniu na Ghost z ImmersionRC - long range na 2.4Ghz wykombinowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Patryk Sokol napisał:

Ja powiem to co zawsze mówię - R9 działa bardzo, bardzo dobrze.

Ale tak - coś z odbiornikami zaczynają kombinować. Tyle,że jak wejdziesz w R9 2019 to się problemów bym nie spodziewał, też działa z PPMa

 

Tak jak Patryk mówi. R9 to dobry sprzet, tylko trzeba wiedziec co i jak. A jak nie wiesz to CRSF (OTA z TX do RX - genialne, wiem R9 tez to ma, ale CRSF robi to cudnie). A co do Ghosta, to nie wiem, zapowiada sie obiecujaco, ale 2.4???

No nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maxiiii napisał:

Qlrs jest na 433, 868 i 915 mhz. Jak znasz instrukcję obsługi lutownicy to w godzinę sam poskładasz system. Do wersji 1,92 wystarczy podpiąć ppm i już.  Od wersji 2.0 potrzebny jest w radiu SBUS. Open tx nie jest potrzebny.

O, to jest opcja - czytajac o qlrs wszedzie mi sie pojawialo 433 i dlatego bylem srednio sceptycznie nastawiony, ale widze, ze 868 jest mozliwe, a to oznacza anteny do przyjecia wielkosciowo.

Lutowanie to nie problem, cos tam ogarniam, ostatnio sie nauczylem pakiety Li-ion robic, wiec mysle, ze podolam. FC w kopterach do sciezek tez czasami lutuje.

Zmiana czestotliwosci w qlrs odbywa sie jak, przez zmiane softu? I czy wtedy antena w kopterze moze byc ulozona "plasko", horyzontalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba pójdę w crossfire, natomiast nie wiem jeszcze, czy brać pełną wersję czy zestaw z modułem pod gniazdo JR i robić przejście do pinów (nie mam gniazda JR w aparaturze, ale wyprowadzić PPM do modułu to nie problem).

 

A przyda się, bo mój kopter dziś ładnie zasięgu narobił 

image.thumb.png.626bb2905c4e5a20c608bf2d28dc4666.png

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.