Skocz do zawartości

Malowanie pianki EPP pędzlem


Krzysztof7501
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Każdy będzie równie zły. EPP to polipropylen i tego nie trzyma się prawie żadna farba. A jeżeli model jest pomalowany już jakimś lakierem to zawsze istnieje ryzyko, że się pogryzie jeden z drugim. Wtedy dla bezpieczeństwa najlepiej jakiś wodny- tylko trwałość takiego malowania raczej średnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja takimi farbkami do modeli plastikowych maluję małe ubytki farby w piance, dość dobrze się to trzyma i można dobrać prawie każdy kolor.

Najlepiej spróbować na kawałku pianki ( wewnątrz kadłuba np ) niepotrzebnym czy się nic nie dzieje.

https://agtom.eu/367-farby-olejne - przykładowo bo akurat w tym sklepie nie kupowałem.

Albo akrylowymi ewentualnie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, japim napisał:

EPP to polipropylen i tego nie trzyma się prawie żadna farba.

a właśnie że nie.....??.... trzeba się udać  do sklepu z profesionalnymi lakierami ( samochodowymi) i kupić specjalny preparat  do gruntowania tzw tworzyw trudnych,  natrysnąc  ze 2-3 warstwy krzyżowo, pozwolić wyschnąc i mozna  malować dowolnymi lakierami , ale.....zdecydowanie warto dać  pod warstwę lakieru  podkład , taki jaki bedzie lakier , czyli  podkład akrylowy pod lakier akrylowy...

Bardzo dobre efekty daje  epoksydowy podkład 2K NOvola, otrzymujemy bardzo gładką, spręzystą powierzchnię, doskonale wypełniająca pory w EPP, po utwardzeniu  przetarcie włóknina i dalej  to juz proste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

18 godzin temu, d9Jacek napisał:

kupić specjalny preparat  do gruntowania tzw tworzyw trudnych,  natrysnąc  ze 2-3 warstwy krzyżowo, pozwolić wyschnąc i mozna  malować dowolnymi lakierami , ale.....zdecydowanie warto dać  pod warstwę lakieru  podkład , taki jaki bedzie lakier , czyli  podkład akrylowy pod lakier akrylowy...

Czy tyle warstw nie podniesie za mocno wagi modelu halowego? Poza tym chciałbym to pomalować pędzlem (jak w tytule), żebym nie musiał oklejać całego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak halówka, to olej malowanie. Jak bardzo przeszkadza, to kup marker i namaluj kwiatka albo coś innego co będzie się Tobie podobało. Ja jak dokleiłem stateczniki żeby powiększyć, pomalowałem tuszem do drukarki atramentowej - nie jest źle, a w locie nie widać że jest źle ;).

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wprawdzie nie EPP ale depron malowałem tymi sprayami

https://www.castorama.pl/spray-dupli-color-zielony-ral-6002-150-ml-id-20537.html

https://www.castorama.pl/lakier-dupli-color-vintage-karakum-antracyt-400-ml-id-1062702.html

Trzymają dobrze ale wzrost wagi był znaczący: o +10% (chociaż wydaje mi się że lakier Vintage jest cięższy i to sporo). Ale fakt że oklejanie szablonami to była upierdliwa dodatkowa robota, za to samo malowanie to przyjemność.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomalowałem akrylem. Farbę lekko rozcieńczyłem wodą. Po pierwszym malowaniu trochę przeświecało, więc przejechałem drugi raz. Sprawdzałem wytrzymałość na odpadku - wydaje mi się, że jest dobra. Przyrost wagi na pomalowanej powierzchni (to ciemnoczerwone) - 2 gramy. Dzięki za zaangażowanie w temat.

20201101_135559-1.jpg

20201101_144500-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odnośnie tematu malowania, jakie macie sposoby na pozbycie się fabrycznej farby na modelach z epp. Czy są jakieś rozpuszczalniki które nie zeżrą pianki, czy raczej papier wodny i szlifowanie? Chciałbym uzyskać taki efekt, goła pianka gdzie dokładnie widać wszelkie wytłoczenia.

image_64246.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.