Jump to content
qbapfmrc

krzyżak od RC Factory - czy jest sens dodać pręt węglowy do kadłuba?

Recommended Posts

Witam, mam pytanie do posiadaczy krzyżaków od RC Factory: czy jest sens poprawiać fabrykę i dodać dodatkowy pręt węglowy wzdłuż osi podłużnej czyli do kadłuba samolotu - zarówno w części poziomej jak i pionowej? W zestawie jest wprawdzie płaskownik 3x0,5 mm na boku kadłuba, ale póki co po wklejeniu tego płaskownika, kadłub nie jest jeszcze zbyt sztywny. Czy może samo doklejenie górnej i dolnej części pianki wystarczy bo klej AC też go usztywni?

20210408_101628.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba nie warto. Ja nakleiłem paski taśmy zbrojonej po obydwu stronach (w sensie gora i dół) części poziomej na krawędziach przez całą długość kadluba.
277ec9244ecaf6c4140875bd85f46d3b.jpg

Jedno co zmieniłem, to pręty węglowe robiące za dźwigar zamieniłem na płaskownik węglowy chyba 10x0,5mm


 • Dzięki 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nic nie wzmacnialem i model do dzisiaj cały.

 • Dzięki 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja również nic nie wzmacniałem i lata super do dziś. 

 

Jedyne miejsce gdzie teraz bym coś wzmocnił, choć jeszcze tego nie zrobiłem to element steru kierunku - zaznaczyłem na zdjęciu, przynajmniej u mnie troszkę się wygina i przy okazji nie jest równo z samym sterem kierunku. A w tym modelu ster kierunku naprawdę pracuje :)

 

Mówię o wersji 1,2m 

 

P.s sprawdź 3 razy czy stół na którym to robisz jest prosty, szczególnie kiedy będziesz doklejał skrzydła. 

 

IMG_20180817_171152.thumb.jpg.20e25202b10737687673c83e7b9e5c98.jpg

 • Upvote 1
 • Dzięki 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki Koledzy, to zostawiam bez wzmocnienia, tym bardziej ze właściwie już wzmocniłem spód taśmą i cienkimi listewkami bo planuje lądować w trawie.
Exu, skrzydła mam już doklejone, ale dokładnie o tym samym pomyślałem przed doklejeniem ? zawsze tego typu kwestie sprawdzam też ze 3 x. Swoją drogą byłem pod wrażeniem precyzji wykonania: wystarczyło dokładnie przyłożyć skrzydła do kadłuba i po sklejeniu wszystko jest spasowane idealnie. Z tego właśnie bierze się cena tej pianki.
Co do tylnej części to rozumiem że wygiął Ci się ogon, w sumie dziwne bo ta część jest raczej nieruchoma, ale może tak się stało od naprężeń od zawiasów?

model.jpg

 • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak ja również już wiem skąd ta cena się wzięła :)

Ale warto zapłacić, to prawda. 

 

Tak, sama ta część się wygięła która zaznaczyłem czerwonym kółkiem, mam wrażenie że może to być od zbyt mocnego naciągu na linkach które sterują ogonem. A że ogon jest tam spory i sporo nim macham to może dało o sobie znać, ewentualnie myślę aby nie dawać tam pręta w środek z jednej i drugiej strony ale o wypchnięcie, zablokowanie go płaskownikami węglowymi o nieruchomą część steru wysokości tak jak np. modele trenerków mają zastrzały na ogonie.

Mój model jak jadę na lotnisko a zabieram go w 90% przypadkach zawsze wylata min 7 pakietów :) 

 

Jeśli chodzi o wyposażenie itd to tu masz mój wątek z budowy. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok dzięki a nie warto wzmocnić samego steru kierunku? I byc moze tez dodatkowo steru wysokości? W zestawie jest wprawdzie plaskownik do SW, ale ma on tylko 15cm dlg., a ster ok 41 cm.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, qbapfmrc napisał:

Ok dzięki a nie warto wzmocnić samego steru kierunku? I byc moze tez dodatkowo steru wysokości? W zestawie jest wprawdzie plaskownik do SW, ale ma on tylko 15cm dlg., a ster ok 41 cm.

 

Osobiście nie uważam aby była tak potrzeba, sam ster kierunku jest u mnie sztywny.

 

Cytat

W zestawie jest wprawdzie plaskownik do SW, ale ma on tylko 15cm dlg., a ster ok 41 cm.

 

Właśnie nie pamiętam czy ja swój dłuższy dałem czy zostawiłem jak w oryginale, zerknij na mój wątek (zdjęcia i porównaj), ale również nie zaobserwowałem aby jakoś ster wysokości się wyginał. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam taki model jak Piotr , tylko że mi się już odkroiły stery wysokości , raz że sporo nim latałem a dwa że mam wychylenia ile się da na przedłużanych dźwigniach serw.

Więc obecnie na sterach wysokości i kierunku mam już zawiasy z sztyftem, lotki jeszcze seryjne sama pianka pracuje bez zawiasów.

I mogę potwierdzić to co Piotr napisał że cały ogon chodzi na wszystkie strony  i fikając nim blisko siebie bardzo to widać, ale żeby to w czymś przeszkadzało to nie za bardzo.

 • Dzięki 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • By willyams
   Witam serdecznie w Nowym 2017 Roku i przy okazji życzę wszystkim forumowiczom wszystkiego najlepszego.
   Tytułem wstępu zanim przejdę do sedna.
   Dzień robi się na szczęście coraz dłuższy, święta i sylwester za pasem, więc przyszedł czas pozbierać siły i rozpocząć rok przygotowaniami do sezonu
   Od jakiegoś czasu szukam solidnego modelu do nauki latania typowo 3D i przy okazji modelu dobrze się prezentującego, odpornego na błędy podczas nauki , lekkiego i poręcznego.
   Cały czas chodziło mi po głowie coś o konstrukcji krzyżakowej ale dość solidnej na wzór VENUS 3D ,STUNMASTER z Multiplexa lub podobnego, koniecznie wyposażonego w profilowane skrzydła. Krótko mówiąc chodziło mi o model do intensywnych ćwiczeń akrobacji 3D.
   Bazowałem na modelu SBACH 1000mm z firmy DWHOBBY.
   Niestety modele tego typu jak na zastosowany materiał i wyposażenie są dość drogie więc zacząłem się zastanawiać nad budową własnego prototypu jednak problemem było wycięcie profilowanych skrzydeł.
   Na moje szczęście przypomniałem sobie, że mój bardzo dobry kolega Marek (napolskimniebie) ma taki ploter tnący do pianki  robi  modele z EPP przedstawiłem mu więc swój pomysł i poprosiłem go o wycięcie skrzydeł modelu. Marek bez zastanowienia zgodził się i zapytał czy nie chcę całego modelu. Ustaliśmy wspólnie że zamiast egzotycznego  na polskim niebie SBacha można zrobić coś "swojskiego" na wzór. Zachowując proporcje oryginalnego modelu Marek nałożył na piankę gotową grafikę stosowaną w modelach halowych i po kilku dniach dostałem w prezencie ZLINA 3D z pięknym malowaniem.
   Oczywiście instrukcji nie dostałem, więc będę starał się go nie zepsuć i na pewno będę potrzebował Waszej pomocy przy budowie
   Jest spora szansa, że jeśli model będzie się cieszył zainteresowaniem - trafi do sprzedaży.
    


×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.