Skocz do zawartości

Problem z regulatorem/silnikiem/aparaturą?


franekdolas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w moim modelu samolotu używałem: silnik A2212/6T 2200KV, ESC 30A, 2x śmigło 6035, do tego pakiet lipo 3s, a wszystko sterowane aparaturą flysky fs-i6x.

Samolot wydrukowałem, miało być budżetowo. Wszystko zadziałało i odbyłem kilka lotów, do pierwszej poważnej kraksy. Model za mocno wychyliłem, straciłem panowanie i uderzyłem jednym ze skrzydeł. Nie mając wyrobionych nawyków, trochę za późno wyłączyłem silnik i zrobiłem to jak model już był na ziemi. Śmigło całe, dziobem mało zarył w glebę:) Wydaję mi się, że sterowanie było do końca, tylko ja jako pilot zawiodłem:)

Gdy skleiłem skrzydło i podłączyłem wszystko na nowo silnik nie chce wystartować, trzęsie się i grzeje. regulator też bardzo mocno się grzeje. Stwierdziłem, że pewnie regulator się rozleciał i kupiłem nowy zestaw silnik + regulator (taki jak wcześniej) i tu moje największe zdziwienie, bo efekt na nowym sprzęcie dokładnie taki SAM. Dalej silnik się grzeje i trzęsie, a regulator grzeje. 

Piszę w dziale ogólne, bo teraz nie wiem co jest zepsute, czy kupiłem uszkodzony regulator? Możliwe, że odbiornik daje mi zły sygnał? Mam drugi pakiet, również lipo 3s i na nim dzieje się to samo. 

Aparaturę podpinałem pod inne esc, ale takie z silnikiem szczotkowym i wszystko działa. Dodam jeszcze, że serwa cały czas pracują, nie ma z nimi problemu. Sam silnik głupieje. Proszę pomóżcie, bo nie wiem co mam myśleć. Dodam coś co pewnie dla wielu jest oczywiste, świeży jestem w temacie modeli RC.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator zwłaszcza ten nowy po podpięciu silnika i zasilania nawet bez impulsów sterujących z odbiornika nie może się grzać. Silnik będzie co najwyżej pikał i czekał na impulsy z odbiornika. Pod kanał gazu możesz podpiąć serwo i sprawdzić czy na tym kanale działa prawidłowo. Po krecie bardziej bym stawiał na uszkodzone serwo które obciąża BECa i napięcie siada , ale skoro piszesz że wszystkie serwa działają prawidłowo. Możesz wypiąć wszystkie serwa i sprawdzić czy sam regulator z silnikiem  zadziała - jeżeli tak,  wpinać  serwa i obserwować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeśli to głupie pytanie, ale czy jest szansa, że odbiornik zepsuł mi dwa regulatory? tylko ten element jest wspólny. Oczywiście zakładam jeszcze ewentualność, że kupiłem uszkodzony. Pytam, bo zastanawiam się co się stanie jak podłączę sprawny regulator:) Ktoś miał taki przypadek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odbiornik może mieć zwarcie i nadmiernie  obciążać wejście bec -i wtedy teoretycznie mógłby uszkodzić regulatory ...  tylko, że raczej nie działaby Ci wtedy serwa.

daj porządne zdjęcie jak to łączysz, jaki typ regulatora. bo tak to tylko gdybanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj tylko sprawdź regulatory i silniki i raczej takiej sytuacji sobie nie wyobrażam, przepnij na inne piny regulator żebyś miał zasilanie a na miejsce regulatora serwo i zobacz czy jest ok.

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marek_Spy napisał:

Nie kombinuj tylko sprawdź regulatory i silniki i raczej takiej sytuacji sobie nie wyobrażam, przepnij na inne piny regulator żebyś miał zasilanie a na miejsce regulatora serwo i zobacz czy jest ok.

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka
 

Podpiąłem tak i serwa działają na 3 kanale tam gdzie powinien być regulator. Czyli pewnie sam regulator na nie daje którejś fazy na silnik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie regulator się rozleciał i kupiłem nowy zestaw silnik + regulator (taki jak wcześniej) i tu moje największe zdziwienie, bo efekt na nowym sprzęcie dokładnie taki SAM. Dalej silnik się grzeje i trzęsie, a regulator grzeje.

Tak,jak wyżej pisałem ,zaprogramój regulator,chyba że tego nie umiesz?Prosta sprawa na drążku nadajnika?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Marek_Spy napisał:

No to zmieniaj silniki i regulatory

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka
 

No,przecież napisał,pewnie regulator się rozleciał i kupiłem nowy zestaw silnik + regulator. Marek to miał być żart?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno -piszesz ,że serwa działają     -czym je zasilasz ? z regulatora czy dajesz oddzielną baterię do serw  i odbiornika ? jeśli oddzielną, to czy odłączyłeś ja przed podpięciem do odbiornika  regulatora  ?

lub czy w regulatorze odłączyłeś czerwony przewód ?  jeśli serwa zasilane są przez regulator to powyższe pytania nieważne.

 

Obstawiam, że jest ryzyko że coś źle podłączyłeś....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.05.2021 o 14:40, franekdolas napisał:

Witam,

w moim modelu samolotu używałem: silnik A2212/6T 2200KV, ESC 30A, 2x śmigło 6035, do tego pakiet lipo 3s, a wszystko sterowane aparaturą flysky fs-i6x.

Samolot wydrukowałem, miało być budżetowo. Wszystko zadziałało i odbyłem kilka lotów, do pierwszej poważnej kraksy. Model za mocno wychyliłem, straciłem panowanie i uderzyłem jednym ze skrzydeł. Nie mając wyrobionych nawyków, trochę za późno wyłączyłem silnik i zrobiłem to jak model już był na ziemi. Śmigło całe, dziobem mało zarył w glebę:) Wydaję mi się, że sterowanie było do końca, tylko ja jako pilot zawiodłem:)

Gdy skleiłem skrzydło i podłączyłem wszystko na nowo silnik nie chce wystartować, trzęsie się i grzeje. regulator też bardzo mocno się grzeje. Stwierdziłem, że pewnie regulator się rozleciał i kupiłem nowy zestaw silnik + regulator (taki jak wcześniej) i tu moje największe zdziwienie, bo efekt na nowym sprzęcie dokładnie taki SAM. Dalej silnik się grzeje i trzęsie, a regulator grzeje. 

Piszę w dziale ogólne, bo teraz nie wiem co jest zepsute, czy kupiłem uszkodzony regulator? Możliwe, że odbiornik daje mi zły sygnał? Mam drugi pakiet, również lipo 3s i na nim dzieje się to samo. 

Aparaturę podpinałem pod inne esc, ale takie z silnikiem szczotkowym i wszystko działa. Dodam jeszcze, że serwa cały czas pracują, nie ma z nimi problemu. Sam silnik głupieje. Proszę pomóżcie, bo nie wiem co mam myśleć. Dodam coś co pewnie dla wielu jest oczywiste, świeży jestem w temacie modeli RC.  

 

Marek,czytaj....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czytaj ... Nowy i stary zachowują się podobnie więc co jest ? Ja kiedyś robiłem i silniki jak i naprawiałem regulatory tak że pojęcie jakieś mam więc chcę ustalić co jest uszkodzone silniki czy regulatory. Sądzisz że nowy komplet jest uszkodzony ? Możliwe

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marek_Spy napisał:

No czytaj ... Nowy i stary zachowują się podobnie więc co jest ? Ja kiedyś robiłem i silniki jak i naprawiałem regulatory tak że pojęcie jakieś mam więc chcę ustalić co jest uszkodzone silniki czy regulatory. Sądzisz że nowy komplet jest uszkodzony ? Możliwe

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka
 

Tak jak pisałem powyżej,zacznij od zaprogramowania regulatora na drążku gazu,to jest podstawa,drążek w górę zaczyna ci pikać i wtedy ustawiasz (drążek przy wyłączonej aparaturze),co do drugiego kompletu raczej mało możliwe,zacznij tak jak Ci napisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.