Skocz do zawartości

Motoszybowiec konstrukcyjny F5J - łączenie ucha z centropłatem


zywasmierc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Jestem w trakcie pisania pracy inżynierskiej, której celem jest zbudowanie modelu konstrukcyjnego motoszybowca klasy F5J.

 

Model ma mieć skrzydło trójdzielne - metrowy prostokątny centropłat (205x1000mm) oraz dwoje uszu (205-150x1000mm). Szukam względnie prostego i trwałego sposobu na połączenie uszu do centropłata pod kątem.

 

Dźwigary będą wykonane z okrągłej rurki węglowej, prawdopodobnie 12mm.

 

 

Za wszelkie rady dziękuje 'from the mountain'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

trochę mały ten model w F5J masz max rozpiętość 4,0 m a u Ciebie tylko 3,0 to zdecydowanie mało

Najprostszym i bardzo trwałym sposobem jest klejenie :) , no chyba że ma być rozłącznie ale o tym nie piszesz

Dźwigar z rury, przy projekcie na inżyniera też słabo wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, zywasmierc napisał:

Dzień dobry,

 

Jestem w trakcie pisania pracy inżynierskiej, której celem jest zbudowanie modelu konstrukcyjnego motoszybowca klasy F5J.

 

Model ma mieć skrzydło trójdzielne - metrowy prostokątny centropłat (205x1000mm) oraz dwoje uszu (205-150x1000mm). Szukam względnie prostego i trwałego sposobu na połączenie uszu do centropłata pod kątem.

 

Dźwigary będą wykonane z okrągłej rurki węglowej, prawdopodobnie 12mm.

 

 

Za wszelkie rady dziękuje 'from the mountain'.

Wygięty pręt wchodzący w rurę która jest dźwigarem?

Prościej się nie da...

Acz z rury węglowej taki dźwigar jak ze mnie baletnica...

A i jeszcze jedna rzecz.

Przy 12mm na końcówce grubości będziesz miał profil o grubości co najmniej 8%.

Takie profile nie latają w F5J na końcówce, bo są zwyczajnie za grube .

 

W sumie to jesteś pewny, że wiesz co robisz z tym modelem F5J?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

Wygięty pręt wchodzący w rurę która jest dźwigarem?

Prościej się nie da...

Acz z rury węglowej taki dźwigar jak ze mnie baletnica...

A i jeszcze jedna rzecz.

Przy 12mm na końcówce grubości będziesz miał profil o grubości co najmniej 8%.

Takie profile nie latają w F5J na końcówce, bo są zwyczajnie za grube .

 

W sumie to jesteś pewny, że wiesz co robisz z tym modelem F5J?

 

Do końca jeszcze nie jestem właśnie pewny, ale widzę i słyszę, że moje wstępne założenia nie mają dużego sensu.

Dzwigar z rurku zauważyłem, że jest w modelach TopModel, ale i na stronie Hyperflight.co.uk w niektórych modelach.

 

Na co lepiej w takim wypadku zamienić dźwigar, aby wszystko miało ręce i nogi? Płaskowniki węglowe, listewki sosnowe?

 

13 godzin temu, Krzys20000 napisał:

trochę mały ten model w F5J masz max rozpiętość 4,0 m a u Ciebie tylko 3,0 to zdecydowanie mało

Najprostszym i bardzo trwałym sposobem jest klejenie :) , no chyba że ma być rozłącznie ale o tym nie piszesz

Dźwigar z rury, przy projekcie na inżyniera też słabo wygląda

 

Zależy mi, żeby skrzydło dzieliło się na 3 cześci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że TopModel robi cokolwiek, nie jest wyznacznikiem czegokolwiek, niestety :D

 

Zróbmy może inaczej - napisz może w ogóle co chcesz zrobić i na czym ma polegać ta praca inżynierska, na razie zadałeś pytanie totalnie ze środka zagadnienia i musiałbyś w pójść we dwie strony na raz z tego punktu. A tak to można najwyżej szpagat zrobić.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, zywasmierc napisał:

Do końca jeszcze nie jestem właśnie pewny, ale widzę i słyszę, że moje wstępne założenia nie mają dużego sensu.

Dzwigar z rurku zauważyłem, że jest w modelach TopModel, ale i na stronie Hyperflight.co.uk w niektórych modelach.

 

Na co lepiej w takim wypadku zamienić dźwigar, aby wszystko miało ręce i nogi? Płaskowniki węglowe, listewki sosno

Przy 3m wystarczą dżwigary z sosny,jak masz już dobrany profil to sobie policzysz przekrój dżwigarów.Do połączenia centropłata z uchem płaskownik węglowy zrobiony w formie ,kieszenie wg.uznania,mogą być ze sklejki albo z tkaniny szklanej (lepsze).IMG_20210518_123124.thumb.jpg.ae209748d84b91c68df54f9fd99fa392.jpg

IMG_20210518_123109.jpg

IMG_20210518_123310.jpg

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tytan12 napisał:

Przy 3m wystarczą dżwigary z sosny,jak masz już dobrany profil to sobie policzysz przekrój dżwigarów.Do połączenia centropłata z uchem płaskownik węglowy zrobiony w formie ,kieszenie wg.uznania,mogą być ze sklejki albo z tkaniny szklanej (lepsze).

Dźwigarów z sosny nie wepchasz do profilu który pasuje do F5J, szczególnie na końcówce.

 

Zobacz np. klasycznego BubbleDancera:
http://charlesriverrc.org/articles/bubbledancer/PDFs/wing_plan_V2b.pdf

Tam na końcówce już nie wepchasz dźwigara z sosny, a to już nie są profile obecnie stosowane w F5J.

 

Dodaj do tego pytanie o łączenie płatów ze sobą i ja zaryzykuje, że lepiej się wstrzymać z poradami, aż kolega określi dokładnie co chce zrobić od początku i jaki ma cel w tym przedsięwzięciu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

 

 

Zróbmy może inaczej - napisz może w ogóle co chcesz zrobić i na czym ma polegać ta praca inżynierska, na razie zadałeś pytanie totalnie ze środka zagadnienia i musiałbyś w pójść we dwie strony na raz z tego punktu. 

 

Kieruj się radami Patryka , a będzie dobrze. On wie jak to się robi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bagnety łączące nie muszą być przecież wygięte, można je wykonać wyłącznie w części płaskiej centropłatu. Patrz zdjęcie z planem modelu w linku http://www.arthobby.pl/szybowce/product/endura-e-2-5m-2/  ale to już kandydat na inżyniera powinien sobie przemyśleć i policzyć.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Dodaj do tego pytanie o łączenie płatów ze sobą i ja zaryzykuje, że lepiej się wstrzymać z poradami, aż kolega określi dokładnie co chce zrobić od początku i jaki ma cel w tym przedsięwzięciu

I,tu masz rację,bo znowu zacznie się bicie piany?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.