Skocz do zawartości

Podwójne działanie lotek


Tommy 54
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czy idzie ustawić apkę 8CH tak, aby na jednym kanale sterowała klasycznie lotkami, a na innym (np. przełącznikiem 3 poł) ) lotki, które zamieniałyby się w klapy ? Mam jeden z szybowców który ma tylko długie lotki , aparatura HoTT MZ-18 + GR-16. Proszę o pomoc merytoryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 49
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

O kurcze... jak ci mam to wytłumaczyć ponieważ widzę że jesteś kompletnie zielony..

 

ButterFly to nie model nadajnika tylko funkcja w Twoim nadajniku która umożliwia wychylenie podczas lądowania klap  i lotek w taki sposób jak chcesz.

To jest dedykowana funkcja w nadajniku już wgrana w nadajniku. Ty tylko wstawiasz wartości które przekładają się automatycznie na ruch powierzchni sterowych takich jak lotki. Taką funkcję (w skrócie) BF możesz przypisać jak pisałem wyżej do pstryczka lub drążka gazu.

Uruchom nadajnik i poszukaj czy w zestawie funkcji nie ma właśnie czegoś takiego jak ButterFly. Jak znajdziesz to wejdź do tej funkcji i próbuj ustawiać.

Tylko pamiętaj że przy wychyleniu obu lotek do góry musisz odpowiednio skompensować model sterem głębokości. 

 

A najlepiej umów się z jakimś doświadczonym modelarzem z Gdyni czy Gdańska to ci pokarzą i wyjaśnią jak to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butterfly jest to ustawienie powierzchni sterowych (lotki i klapy) znajdujących się na skrzydle samolotu/szybowca.

W dużym skrócie - włączenie funkcji butterfly powoduje wychylenie obydwu lotek do góry jednocześnie wychylając obydwie klapy w dół.

Warunek - każda lotka i każda klapa musi posiadać własne serwo i być podłączona do własnego kanału w odbiorniku. Kable Y, wspólne serwa nie mają prawa bytu.

Tak jak Konrad napisał, warto domiksować jeszcze ster wysokości wychylajacy się w dół, aby model po włączenie butterfly nie zadzierał nosa do góry.

Ile tego steru wysokości w dół, to musisz dopasować empirycznie.

Częsato zamiast butterfly w aparaturach jest opisana jako crow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to zrobić na wiele sposobów. Proponował bym przestudiowanie instrukcji w szczególności rozdziału z praktycznymi przykładami ustawień radia. 
na partyzanta (nie polecam tego sposobu) można tez tak:

Wchodzisz w wolne miksery i ustawiasz mikser który działa na kanał klap którego numer to chyba 6. 
ale lepiej jest to ustalić poprzez wing mixers”. Z glowy nie podpowiem w tym momencie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wojcio69 napisał:

Butterfly jest to ustawienie powierzchni sterowych (lotki i klapy) znajdujących się na skrzydle samolotu/szybowca.

W dużym skrócie - włączenie funkcji butterfly powoduje wychylenie obydwu lotek do góru jednocześnie wychylając obydwie klapy w dół.

Ale ten szybowiec jak pisałem - nie ma klap. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tommy 54 napisał:

Ale ten szybowiec jak pisałem - nie ma klap. 

To nic nie szkodzi. Dla klap wartości będą na 0 tylko w lotkach wstawisz odpowiednie tak aby się obie wychyliły do góry.

Pytaj jak nadal czegoś nie będziesz wiedział na pewno ktoś pomoże w dokładnym ustawieniu kto ma system HOTT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Tommy 54 napisał:

Oczywiście będę pytał i prosił o porady. Nie znam zupełnie tej apki MZ-18. 

Warto zapoznać sie dla przyzwoitość z instrukcją lub z tym co jest na youtube

 

A koledzy - nie gdybajcie bezsensownie zajrzyjcie do instrukcji aparatury.

W zależności od wybranego typu modelu (ile lotek, ile klap) w menu pojawia się albo pozycja Brake (Bremse czy inaczej w zalezności od wybranego języka) albo Buterfly. I tam sie te opcje zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dwa dni walczę z takim ustawieniem w szybowcu tylko lotkowym Alpha 1500. I kicha...

Nadajnik HoTT MZ-18 odbiornik GR-12L . Ustawione na Glider 2Aile. Lewą lotkę dałem w odbiorniku na CH2 , a prawą na CH5 lub CH6. I za Boga nie szło ustawić nawet klasycznie lotek, nie mówiąc i zrobieniu z nich klap i jeszcze zmiksowaniu z Elev. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nadajniku HoTT MZ-18 , Aile2 są na kanale 5-tym. Czy można przerzucić ją na kanał 6-ty (bez mix) ? W odbiorniku GR-12L , na 5-tym kanale jest telemetria. Szybowiec Alpha 1500 tylko z lotkami. Na odbiorniku GR-16 , korzystając z pięciu kanałów mam podwójny mix na klapo-lotki i podwójny do spirali (płaska, stroma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.