Skocz do zawartości

Dla kolegów posiadających w swoim warsztacie spawarkę TiG


RomanJ4
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Myślę, że może zainteresować posiadaczy TiG-ów niedroga przystawka znakomicie rozszerzająca funkcje spawarki TiG (DC; AC/DC) o możliwość tzw "zimnego spawania" (COLD WELDING), regulowanymi impulsami (od 2ms), mogąca się przydać także w modelarstwie, np do spawania drutów podwozia, cienkich blaszek, np kotłów do maszynek parowych, a nawet materiałów z metali różnych, np stali i miedzi, napawania, et cetera...

https://pl.aliexpress.com/item/4001007609519.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2e2214b1pZIOuW&algo_pvid=81700651-924d-4c61-81f2-5396ca8c8210&algo_exp_id=81700651-924d-4c61-81f2-5396ca8c8210-8&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"10000013431679411"}

 

Jak taka funkcja działa można zobaczyć na filmach

 

 

Jak widać nawet mało doświadczony operator może dzięki niej osiągnąć bardzo dobre efekty spawania, bo odpada problem przegrzewania materiału jak w typowych aplikacjach spawania.

Przystawkę wpina się między wtyczkę sterowania palnika(2-pinową) a gniazdo w spawarce bez potrzeby ingerencji w układ sterowania spawarki, jest wiec bezpieczna dla niej i jej gwarancji. Po wyłączeniu przystawki spawarka pracuje jak bez niej (na przelot), więc nie potrzeba jej wypinać ze sterowania by korzystać z innych typowych funkcji spawarki...

https://allegrolokalnie.pl/oferta/cold-welding-sterownik-tig-sk-12-zimne-spawanie

https://www.cnc.info.pl/tig-do-4k-t113697-10.html

 

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jako, że nikt nie zrobi lepszego prezentu urodzinowego jak sam sobie to przystawka już jedzie. :)Ponieważ mój Stamos DC/AC to straszna kobyła,  mało mobilny zwłaszcza, że dorabiam do niego chłodzenie wodne palnika, dodatkowo wpadł do koszyka mały tig dc/mma 250A.  

3788c125-3a0d-4a4a-b3bd-978bc012ed63.jpg

 

Zobaczymy jak będzie się sprawował z tą przystawką.

 

Teraz czekam jeszcze aż cena plazmy trochę spadnie. Pod choinkę będzie.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przystawka przyszła

 

143634s.jpg.7cb6830a6d193142dd661d60be375cde.jpg

 

Przyszedł TIG i Plazma

 

143741s.jpg.b503e8241c3a9098e24d69d376889c30.jpg 

 

Zabrałem się za testowanie i kiszka. Okazało się, że reduktor do gazu, jaki miałem do Stamosa, nie pasuje do mojej nowej butelki z argonem. Pasuje do do małych a teraz mam 40l. Trzeba kupić nowy. Przez ponad rok tego nie sprawdziłem. Testy najprędzej po świętach.

Za to sama spawarka w trybie MMA działa super. Bardzo fajnie inicjuje łuk, elektroda się nie klei. 

Muszę też wbudować do TIGa zasilacz 5V dla tej przystawki. Bo fabrycznie trzeba go do drugiego gniazdka podpinać.

 

Przy okazji. Przecinarka plazmowa to coś genialnego! :) Tnie grubą stal jak nożem masło. :D I no niemal bezgłośnie w stosunku do diaksa. ;)

W środku wygląda całkiem solidnie. Może mieć te deklarowane 60A.

 

131809s.thumb.jpg.3b236caca8d4b47eed3c8ce39c24626b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam w domu spawie tigiem od magnuma oraz migiem z synergią z ideala i muszę powiedzieć że przystawka robi wrażenie. Ciekawy jestem jak będzie się sprawować. Zrób proszę relację po świętach bo ładnie się zapowiada. 

Ta przecinarka plazmowa to jaki konkretnie model? możesz zalinkować? tego urządzenia mi brakuje w warsztacie. Jakie ma deklarowane parametry jeśli chodzi o grubość blachy? jak wygląda sam palnik? (chodzi mi o jakość)>

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model to PlasmArgon CUT60HF, 60A w cyklu 60%, 29A - 100%, grubość cięcia do 22mm. Do dostania na Ali. Poczytałem przed kupnem i całkiem dobre recenzje zbierała. Palnik niezły, tanie części. Tylko narzekali na kable krótkie. Znalazłem jakąś ofertę powystawową/ze zwrotu na alledrogo... Wisiała i wisiała to się nad nią zlitowałem. ;) Dobry piniądz za nią był. 

Prawdopodobnie przyczyną zwrotu był reduktor. Miał źle złożony zaworek odstojnika i nie trzymał ciśnienia. Złożyłem jak być powinien złożony i działa. :)

 

PRZECINARKA-PLAZMOWA-CUT60HF.thumb.jpg.bc2c345fa71bdb49ca0b776a196c0a6a.jpg

98685c044e418f99b0eeff2fa5a6.thumb.jpg.aba8cbfc5217cf5764c0fc1874962c15.jpg

PRZECINARKA-PLAZMOWA-CUT60HF-Rodzaj-przecinarka-plazmowa.thumb.jpg.93a79bf4d375469bce8b232605b251b2.jpg

 

(foty z aukcji którą wygrałem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda obiecująco. Ta maszyna do prac domowych w zupełności wystarczy. Oszczędzisz na pewno sobie hałasu przy pracy z diaksem. Ja generalnie od jakiegoś czasu jestem pod wrażeniem spawarek itd.. firmy MOST. Miałem okazję przetestować i na prawdę robią w tej cenie bardzo dobre urządzenia. Na pewno lepsze niż mój Magnum czy Ideal. Ale to tak poza tematem. Ciekaw jestem pracy samej przystawki na zimno. Teoria nie zawsze musi iść z praktyką. Ja u Siebie w TIGu jak się bawiłem przy próbie "łapania" samą elektrodą wolframową bez podawania materiału (drutu) w trybie Pulsu też cieniutkie blachy druty pospawałem. Generalnie dużo zależy od wprawy. Zresztą są w necie filmy gdzie spawią puszkę po piwie tak równo jakby to robiła maszyna. 

Czekam na recenzję przystawki.:)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Granacik napisał:

Model to PlasmArgon CUT60HF

 

Przecinarka plazmowa to coś genialnego! :) Tnie grubą stal jak nożem masło. :D I no niemal bezgłośnie w stosunku do diaksa. ;)

W środku wygląda całkiem solidnie. Może mieć te deklarowane 60A.

Gratuluję, to jednak wybrałeś "60-tkę" ?  W zasadzie, to niewiele się różni od Ct520D (poza wbudowanym manometrem, wyższym prądem ciecia, i typem palnika).

Ale za "dobry pieniądz" na pewno warto.

Tylko pamiętaj by(jeśli masz "siłę") zasilać ją z innej fazy niż sprężarkę, i nie zasilać przez długie cienkie przedłużacze(roboty w terenie), bo plazma nie lubi spadków napięcia (spadki słychać po obrotach sprężarki w czasie inicjacji cięcia), i wtedy sprawność znacznie spada..

No, i paradoksalnie zbyt duże ciśnienie powietrza powoduje, że tnie się gorzej, trzeba sobie dobrać doświadczalnie do gr. materiału i prądu.

A jak ze skosem szczeliny przy cięciu grubszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2021 o 11:22, RomanJ4 napisał:

Gratuluję, to jednak wybrałeś "60-tkę" ? 

 

A dziękuję. :) Postawiłem jednak na wybór oddzielnych urządzeń, osobno TIGa i osobno plazmę. Trochę poczytałem o teorii działania. Ciężko pogodzić te funkcje w jednym urządzeniu. TIG lubi niższe napięcia i duże prądy a plazma odwrotnie, wysokie napięcie i niższe prądy. Zrobienie takiej uniwersalnej przetwornicy to nie lada zadanie. Dla tego takie urządzenia combo nie mają wysokich parametrów pracy, więcej jak 50A do cięcia nie widziałem a i prądy spawania nie powalają. Z przetwornic opracowanych do konkretnego działania da się wycisnąć więcej. Odpada też taniec ze zmianami węży, kabli i palników w trakcie jednej pracy. Oba urządzenia są w gotowości :)  

 

W dniu 22.12.2021 o 11:22, RomanJ4 napisał:

Tylko pamiętaj by(jeśli masz "siłę") zasilać ją z innej fazy niż sprężarkę, i nie zasilać przez długie cienkie przedłużacze(roboty w terenie),

 

Kompresor jest 3f a plazma 1f. Z kablami jasna sprawa.

 

W dniu 22.12.2021 o 11:22, RomanJ4 napisał:

A jak ze skosem szczeliny przy cięciu grubszego?

 

Jeszcze tak szczegółowych testów nie robiłem. Sprawdziłem tylko czy działa pociąwszy trochę złomu. :D No i niestety ten dołączony regulator ciśnienia coś jednak nie bardzo i zamówiłem nowy. Już zdążyły razem z reduktorem do argonu do mnie dotrzeć. :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Uporawszy się z międzyświątecznym przeziębieniem, instalacją do argonu (nowy reduktor i przewody), ogrzewaniem garażu (zainwestowałem w chińskie "webasto" 8kw, działa, polecam :) ) zabrałem się za testowanie TIG'a i przystawki.

 

Chwilowo zestaw prezentuje się tak:

211103.jpg.581d1705a9779d48b434adf0e5829381.jpg

 

A pierwsze próby spawania punktowego tak:

 

211845.jpg.3edbce1aa683d78d58cf01072510ba21.jpg

 

Nawet udało się zrobić kilka udanych zgrzewów: :)

 

211836.jpg.85d304b857c44e42644b3d67d6e9b4b5.jpg

 

Generalnie całość działa bez zastrzeżeń. Teraz tylko cierpliwe dobieranie parametrów pracy. I ćwiczenie spawania.

Z rzeczy do zrobienia to muszę wbudować do TIG'a zasilacz do tej przystawki tak by nie bujać się z dwoma przewodami zasilającymi.

 

Mogę z czystym sumieniem polecić i mojego TIG'a i tę przystawkę. Ten zestaw ma duży potencjał użyteczności. :)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dziś użyłem przystawki, można by rzec, komercyjnie a nie tylko do zabawy. :) Wpadł do mnie kumpel z prośbą o naprawę jego ulubionej kawiarki którą przywiózł dawno temu z Włoch. Urwał się zawias od pokrywki. Fabryczne był przyspawany tylko dwoma zgrzewami punktowymi. Kombinował, że można by to śrubkami albo na nity połączyć a ja postanowiłem to pospawać metodą "cold welding". Kawiarka z czystej nierdzewki idealnie się do tego nadawała. Szybki trening oraz ustawienie parametrów na jakimś odpadzie i pospawałem. W rzeczywistości wygląda to lepiej niż na zdjęciach. :)

 

160353.thumb.jpg.ebb71b5ae2de527579e9af31e4b107c4.jpg161537.thumb.jpg.7e45bcca1ac67dd484a134ae07bb4262.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo dobry spaw jak na początkującego (z tą przystawką) amatora, dodawałeś drut czy tylko przetop?

Dodanie drutu pozwala ładnie "rozlać" nadmiar spoiny w kolejnych impulsach (podobnie jak w klasycznym "ciągłym" spawaniu) bez niebezpieczeństwa "dziurawienia" cieniutkiego spawanego materiału który się zlewa kosztem powierzchni, ale trzeba poćwiczyć...

Gratuluję..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe cieniutkie detale mimo bardzo krótkiego czasu działania łuku bywają trudne do zadowalającego zespolenia właśnie ze względu na brak "naddatku" do przetopienia, co wówczas odbywa się zazwyczaj kosztem ich powierzchni... Ale i tak nieźle wyszło.

Obrazowo zjawisko podobne do tego jak cieniutki płaski "kleks" z cyny zbiega się w kroplę po dotknięciu gorącym grotem lutownicy...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.