Skocz do zawartości

Czy T30 to dobry wybór?


bocian
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zimą coś skleić do latania szybszego i zwinnego, czyli robić wprawki akrobacyjne. Napęd elektryczny i rozpiętość 140-150 cm. Znalazłem w Chinach taki model, T30. Jest w stanie rozkładu, czyli wycięte części do sklejenia w całość. Kosztuje ok. 560 zł. Nie ma galanterii, jest tylko podwozie. Czy ktoś budował ten model i może podzielić się opinią?  Widziałem sporo modeli gotowych w sklepach np. produkcji Seagull, za 600-850 zł można kupić już sklejony i oklejony model np. Space Walker albo Extra 300L. Stąd moje dylematy. Czy modele Seagull są godne polecenia, ewentualnie które polecacie?

t30.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak kolejny klon Kyosho Calmato Alpha 40.

Budowa od zera nie jest z punktu ekonomicznego opłacalna, ale nie o to w tym chodzi. Zależy od Ciebie, czy wolisz bawić się w składanie czy tylko uzbrojenie gotowca.

Podejrzewam, że nic z geometrią nie spaścili, wiec powinien latać przyzwoicie i w pełni spełnić Twoje oczekiwania.  

Moja wariacja Calmato wygląda podobnie i tu masz całą relację z budowy: 

Latałem Spacewalkerem od Seagull'a (wersją o rozpiętości 2,10m z Saito FA-125A). Wydawał mi się bardziej stworzony do rekreacyjnego wożenia się po wieczornym niebie, w sensie miał podobną charakterystykę lotu jak Senior Telemaster.

 

Osobiście zamiast modeli Seagull'a, które w mojej opinii są jak cegła po utracie napędu, brałbym Ecotop Maracane.

Wygląda dokładnie jak przedstawiony przez Ciebie T30: https://www.topmodel.fr/en/product-detail-19990-maracana-1-52m-arf i raczej spełni twoje oczekiwania. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radosław, dziękuję za uwagi i  wskazówki.

Ta Maracana bardzo ciekawa i niedroga. Czekam na Black Friday - czy w sklepach modelarskich to działa?  Trzeba czekać i sprawdzić. Nie mam modelu na spalinę i nie wiem czy kiedykolwiek będę miał, ale mnie ciągnie. A swoją drogą ciekawe jak bardzo różni się pilotaż akrobata elektryka od akrobata spalinowego?

Ale to lądowanie Maracany bez silnika z filmu to majstersztyk. Spora prędkość, bo profil symetryczny, ale chyba przy lądowaniu dolnopłatem jest trochę poduszki powietrznej?

No i szacowany termin dostawy Maracany do 30.09.2023 !!!  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się z przecenami z okazji black friday w polskich sklepach modelarskich. 

41 minut temu, bocian napisał:

A swoją drogą ciekawe jak bardzo różni się pilotaż akrobata elektryka od akrobata spalinowego?

Jedyną różnicą jest czas reakcji na przepustnicy i długotrwałość lotu. Zalety i wady mają oba napędy więc zależy jaką akrobację latasz. Znajomi z lotniska do F3A używają tylko i wyłącznie elektryków. Do podstawowej i 3D jest więcej spalin niż elektryków. 

Osobiście częściej latam Funtaną 125 z 30cc niż Funtaną mini w elektryku, bo wolę wyszaleć się przez 20 minut i dopiero odpocząć niż co 5 minut zmieniać pakiet.

 

58 minut temu, bocian napisał:

przy lądowaniu dolnopłatem jest trochę poduszki powietrznej?

W dolnopłatach występuje ten efekt co w mojej opinii ułatwia delikatne lądowanie. Kwestia wlatania się w model i lotnisko. 

 

58 minut temu, bocian napisał:

No i szacowany termin dostawy Maracany

Faktycznie, trochę boli. Problemem jest to, że większość producentów wstrzymała produkcję drewnianych zabawek ze względu na malejący popyt.

Zerknij na ofertę Phoneix Model: http://phoenixmodel.com/Product.aspx?CatId=88, może ci coś spasuje. 

Nie wiem jak w innych sklepach ale Grzegorz z Nastik.pl bez problemu powinien ściągnąć dowolny model. 

Rozejrzyj się też po austriackich, niemieckich i czeskich sklepach, np lindinger ma nadal dostępny w swojej ofercie Kyosho Calmato Alpha 60. 

https://www.lindinger.at/en/Airplanes/Aircraft-Models/Sport-Scale-Airplanes/KYOSHO-CALMATO-ALPHA-60-SPORTS-RED/9738240 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji Black Friday sporo się po sklepach rozglądałem i jeśli chciałbyś Calmato 60 to najtaniej znalazłem tutaj

niebieski
https://www.d-m-t.at/flugzeuge/motormodelle/bk-kyosho-calmato-alpha-60-sports-blau-arf-1800mm-ep-gp-detail

 

czerwony
https://www.d-m-t.at/flugzeuge/motormodelle/bk-kyosho-calmato-alpha-60-sports-rot-arf-1800mm-ep-gp-detail

Do tego tania wysyłka (8 euro) i jak się pośpieszysz to przy zamówieniu użyj kodu "Bonus1603" to będzie jeszcze zniżka 20 euro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższy model bardzo przypomina model "Neutron" z lat 70-ych opracowany przez J.Wojciechowskiego.

Polecam tą konstrukcje na początek latania akrobacji bo lata świetnie, polecam też Rafika który jest mniejszy niż Twoje założenia ale jest bardzo edukacyjny i daje sporo fan-u z latania.

Jeśli masz opanowane podstawy budowy modeli konstrukcyjnych to powyższe projekty wykonasz za około 150zł - 200zł.

 

ms

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Z tej książki Wojciechowskiego, gdzie był Neutron, ja zrobiłem Elektrona, jakieś 46 lat temu.

Teraz ostatecznie kupiłem Artist z TOPmodel.cz, nieoklejony. Ładnie i dokładnie zrobiony, tylko w lotkach za mało żeberek, bo balsa ugina się przy oklejaniu folią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Okleiłem i wyposażyłem Artista. Czekam na wiosnę. Wpierw treningi na symulatorze, potem latam na FunCub i innych. W między czasie poszukam dobrego "lotniska", żeby było miejsce na wylądowanie tym stosunkowo szybkim modelem z niewielkimi kółkami. 

artist.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.