Skocz do zawartości

Mikroprocesorowy miernik indukcyjności cewek w zwrotnicy głośnikowej.


maxiiii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w tracie budowy małych kolumienek dwudrożnych na prostych zwrotnicach zawierających cewkę i kondensator.

Aby zaprojektować i wykonać prawidłową zwrotnicę należy znać indukcyjność cewki. Podstawić tę wartość do wzorów lub kalkulatorów internetowych.

Postanowiłem uprościć liczenie i tak powstał ten prototyp miernika. 

Elektronika wykonana na standardowym mikroprocesorze atmega328 w konfiguracji arduino nano z dodatkowymi tylko trzema elementami biernymi. Schemat poniżej. 

Po podłączeniu cewki do miernika wyświetlacz oled pokazuje trzy dane techniczne. Indukcyjność, częstotliwość rezonansową i pojemność układu rezonansowego. Posiadając te dane można sobie policzyć zwrotnice "samemu na papierze". Oprucz tego mikroprocsor wylicza takie wartości samej zwrotnicy jak:

1. Częstotliwość podziału głośnika niskotonowego ze spadkiem 6dB przy obciążeniu 4ohm-y.

2. Częstotliwość podziału głośnika niskotonowego ze spadkiem 6dB przy obciążeniu 8ohm.

3. Pojemność kondensatora do głośnika wysokotonowego ze spadkiem 6dB przy obciążeniu 4ohm-y.

4. Pojemność kondensatora do głośnika wysokotonowego ze spadkiem 6dB przy obciążeniu 8ohm.

 

Nie udało się zmieścić na tak małym ekranie wartości w głośnikach mieszanych ale to kwestia większego wyświetlacza lub innej wersji.

Wszystko napisane w środowisku arduino ide. Program z sieci dostosowany do odpowiednich pomiarów. 

Zaprojektowałem także obudowę. Technologia druku 3D. Wszystkie potrzebne pliki poniżej lub na https://www.thingiverse.com/thing:5180441

Kod programu można zmieniać dowolnie. Nie wprowadzam żadnych ograniczeń.

Na żółtym tle na jednym z rysunków wzory według których program oblicza zwrotnice.

 

Sama zwrotnica jest prostą dwudrożną zwrotnicą ze spadkiem 6dB na oktawę. 

 

IMG_20211231_162427.jpg.f78338de7c6bd5fbb41da884aa6aba0c.jpg

schemat_bb.thumb.jpg.94719c7e6d8cb7c604b67700cabefdda.jpg

Snap2.jpg.6bc6f305632480478e030fdc60c1d6d3.jpg

 

Snap3.jpg.9655e4b6012fdd656573da3187e9cb2a.jpg

 

mier_L.ino

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dwie cyfry po przecinku. 2xpi zaokrągliłem do 6.28. Taka dokładność jak na takie zastosowanie jest nawet zbyt duża. Pojemność wyliczonego kondensatora i tak należy zaokrąglać do wartości z szeregu. Raczej nie ma innego wyjścia. Pozostaje jeszcze zmienna indukcyjność ale tego nie liczą nawet producenci kolumn. Do wyliczania prawdziwych parametrów głośnika mam też prosty interfejs który pracuje z programem komputerowym REW. Ale to już inna bajka na następny temat. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Marek_Spy napisał:

Ok a kalibracja?

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka
 

W kodzie należy podać dokładną wartość pojemności kondensatora. Ja ją zmierzyłem miernikiem.

 

14 minut temu, micro napisał:

Nie ma możliwości w oprogramowaniu dołożyć drugiego okna i przechodzić do niego z menu1 ?...

Bez problemu ale mi się już nie chciało. Zawsze to jeden switch dodatkowo. Nie ma problemu z modernizacją kodu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał to być szybki projekt który powstawał dwa wieczory łącznie z zaprojektowaniem obudowy. Posiadam inne większe wyświetlacze ale nie widziałęm potrzeby aby opracowywać bardziej skomplikowane środowisko graficzne. Może w wolnej chwili? Sam kod odpowiedzialny za dane jest napisany w jednym miejscu więc nie ma większych problemów ze zmianą na bardziej atrakcyjny wizualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.