Skocz do zawartości

Szukam aparatury, co wybrać?


Miguel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

Szukam nowej aparatury, minimum 6 kanałów. Jestem w temacie zielony bo... od 15 lat latam na Hitecu Flash5X 35MHz który dotychczas mi wystarczał. Jednak z racji że w niektórych modelach muszę mieć i klapy i chowane podwozie, potrzebuje czegoś nowego. Właściwie nie wiem nawet od czego zacząć poszukiwania. Widzę trochę Spektrumów, Futab, Taranisów. Na pewno odpadają wszelkie Chińczyki z najniższej półki. Fajnie gdyby odbiorniki były w sensownej cenie ale to chyba nie w dzisiejszych czasach (choć może się mylę). Do wydania mam około 1300 zł, mogę dać trochę więcej jeśli warto, ale oczywiście może być też mniej jeśli będzie coś ciekawego. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli klapy i podwozie to 6 kan powinno Ci wystarczyć ;)

Ja latam na Spektrumach od początku. Kiedy miałem system DSM2 to miałem ciągle problem z linkiem, niejeden samolot rozwaliłem. Odkąd przesiadłem się na DSMX nie mam już żadnych problemów, a latam w terenie gdzie jest gęsto od sygnałów. Oprócz oryginalnych odbiorników mam też Orange i działają bez zarzutu. Jedynie z chińskim chyba F701 czy jakoś tak miałem problem. Co do cen: 4-kan 176 zł; 6-kan 258 zł. To sa nowe wersje - antenki mają zabudowane nic nie wystaje. Odlatywałem tak że ledwo widziałem samolot i nie miałem żadnych problemów.

https://www.scorpio-polska.pl/katalog/spektrum/spektrum-odbiornik-ar410-4ch-sport-p59327.html

https://www.scorpio-polska.pl/katalog/spektrum/spektrum-odbiornik-ar620-6ch-sport-p59328.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz śmiało dowolną apkę z Frsky, zaprogramujesz co będziesz chciał i jak będziesz chciał, odbiorniki różnie zależnie od potrzeb 160-220zł i więcej 

Ja kilka lat temu przesiadłem się na taranisa i nie żałowałem teraz tandem i też super🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Miguel napisał:

Szukam nowej aparatury, minimum 6 kanałów

Z Twojej wypowiedzi wnioskuję,że jesteś doświadczonym modelarzem , więc nawet nie zawracaj sobie głowy chińskimi "zabawkowymi aparaturami" bo wydasz kase a i tak nie  będziesz zadowolony. Takie radyjka są dobre dla całkiem początkujących.

Myślę,że w miarę dobre radio to podstwawa. Może coś takiego?

https://modelarski.com/produkt/graupner-aparatura-mx-12-hott-24ghz/

https://modelarski.com/produkt/graupner-aparatura-mx-16-hott/

A najlepiej odłożyć jeszcze trochę i jeśli tylko masz możliwość to kupić to:

https://modelarski.com/produkt/aparatura-jeti-ds-12-multimode-24-ghz-duplex/

Sam się zastanawiam nad Jeti. To jednak jest klasa sama w sobie .

A z odb.masz rację . Obecnie są bardzo drogie do wszystkich aparatur ( no  może poza najtańszymi ale co to jest warte?)

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Ares napisał:

nie zawracaj sobie głowy chińskimi "zabawkowymi aparaturami" bo wydasz kase a i tak nie  będziesz zadowolony. Takie radyjka są dobre dla całkiem początkujących.

Wybacz nie mogłem się opanować. ;)

Graupner Mz32 EAN:8809403497736

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maxiiii napisał:

Wybacz nie mogłem się opanować. ;)

Graupner Mz32 EAN:8809403497736

Nic odkrywczego , wiadomo ,że praktycznie wszystko jest produkowane w Chinach i każdy o tym wie , jednak jest różnica w jakości pomiędzy np. Hott-Graupner a jakimś tam Radiolink lub innym bardzo budżetowym radiem.

To konkretnie miałem na myśli.

Chińczycy również produkują towary w szerokim spektrum jakości i należy to brać pod uwagę.

Godzinę temu, robas69 napisał:

Jeśli chodzi o Jeti DS 12 to warto pamiętać, że wbrew nazwie jest to nadajnik 8 kanałowy. Za kolejne trzeba dopłacić.

A widzisz , tego akurat nie wiedziałem. Ale nawet 8 kanałów to już jest raczej dla przeciętnego modelarza wystarczające .Przynajmniej dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ja mogę polecić  Hiteca  Aurorę 9x -  używałem bardzo długo, bez awaryjnie i zapewne na razie na długo Ci wystarczy . Nawet nie wykorzystałem jej połowy możliwości. 

Obecnie przesiadłem się na Jeti Ds 12 ( kupiłem używaną i rozbudowaną, dlatego że potrzebowałem minimum 10 kanałów)

"Budżetowa" i pewna Hitec Aurora, lub droższa  z możliwością rozbudowy  Jeti, zależy jakie masz plany na przyszłość. (w Jeti  brakuje mi dodatkowego pomiaru telemetrii napięcia pakietu z odbiornika). W Hitec odbiorniki optima to mają - a w Jeti to dodatkowy  sensor lub unisens-e z wario którego używam.

Pozdrawiam

Tomek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie mogę polecić Aurory w konfiguracji z jej tańszymi odbiornikami. Nie dalej jak w niedzielę kolega łapał zakłócenia podczas lotu modelem, co prawda w specyficznym miejscu bo nad pasem startowym byłego lotniska na Czyżynach w Krakowie. Z droższymi odbiornikami jak twierdzi problemu nigdy nie miał. 

 

Ja z Graupnerem MX-20 nigdy problemu nie miałem ani z nadajnikiem ani z linkiem niezależnie od miejsca gdzie latałem. Teraz latam Multiplexem na M linku i jak na razie jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj nic technologicznie starego (aurora, czy inne futaby bądź graupnery co mają po 10 lat) jeszcze tym bardziej używane to jest moim skromnym zdaniem w tej chwili nietrafny zakup. Nie dość że technologia stara, to jeszcze drogie odbiorniki (używane, nowych nie raz brak).  Chyba że faktycznie kupisz od kogoś pewnego od razu z odbiornikami to inny sprawa. 

Lepiej pójść w coś albo nowego, albo co da Ci pewność że nie będziesz musieć płacić po 200zł za używany odbiornik do hiteca, jak nowy na gwarancji np frsky kosztuje tyle samo. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecił jakiegoś nowego spektruma . Link pewny , a i oprogramowanie przystępne na codzienny użytek. Min 7 kanałów . Odbiorniki nowe mają podstawową telemetrię. 

Nie trzeba nic robić dodatków czyli uczyć się "  open " programów etc . 

Zaprogramować model  i latać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latałem Jr-em na 35, potem 2,4 DSM, DSM2, teraz na Spektrumie DSM2 i DSMX i nigdy nie miałem kłopotów z zasięgiem. Radia niezawodne, dodatkowo jak dla mnie dość logiczne w programowaniu. Ponieważ zakup aparatury jest jednak na lata (przynajmniej u mnie tak to działa), to kupiłbym z jakimś zapasem, powiedzmy 9 kanałów.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie też Spektrum radio niezawodne używam DX9 mam 9 kanałów i wystarcza mi w zupełności.

Nie chce robić reklamy ale jest teraz takie w ofercie na olx.

https://www.olx.pl/d/oferta/aparatura-rc-spektrum-dx9-black-edition-odbiornik-ar8010t-gwarancja-CID767-IDOZJC4.html

Z Ceną pewnie można ponegocjować ze sprzedającym. Dla mnie i dla wielu osób według opinii chyba najlepszy model DX obecny na rynku. Do tego ma bardzo proste wręcz intuicyjne menu po którym się poruszasz wszystkie funkcje są bez problemu do ogarnięcia.

Jak to ktoś mi kiedyś powiedział "Nie musisz pisać licencjatu z obsługi OpenTX"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu kupiłem radiomaster tx 16s. Zupełnie na tym się nie znałem.  Opanowałem opentx nawet zainstalowałem najnowszą wersję edgetx który wspiera ekran dotykowy.  Kiedyś bazowałem na graupnerze. Porównując sprzęt z przed dziesięciu, piętnastu lat nowe radia zmieniły się szalenie. Możliwości mają bardzo duże. Zawsze jest dylemat jaką kupić, zostawiam to dla nabywcy nie namawiam. Ale nowe radia oparte są na programie opentx i niestety trzeba się nauczyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przesiadłem się z Hitec Aurora na Jeti ds 12. Powiem tak technologicznie: przepaść, praktycznie: model lata tak samo i nie spada. To jest trochę tak jakby porównywać starą nokię 3310 do nowoczesnego smartfona. Z obydwu urządzeń można zadzwonić ale możliwości smartfona są nieporównywalnie większe. Po prostu inna technologia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za pomoc. Chyba najbardziej zainteresowałem się Spektrumami. Wolałbym uniknąć uczenia się OpenTx - preferuje aparaturę którą włączę, zaprogramuję i latam. Po budżecie widzę że raczej z tych tańszych bym musiał wybrać (czyli z mniejszą ilością kanałów). Który model według Was najlepiej wybrać, czym się różni Spektrum seria NX od DX?

W dniu 4.05.2022 o 13:39, qbapfmrc napisał:

Ja latam na Spektrumach od początku. Kiedy miałem system DSM2 to miałem ciągle problem z linkiem, niejeden samolot rozwaliłem.

 

W dniu 5.05.2022 o 15:14, young napisał:

Ja bym polecił jakiegoś nowego spektruma . Link pewny , a i oprogramowanie przystępne na codzienny użytek.

Co dokładniej rozumiecie przez "link"? Chodzi o problemy z zasięgiem?


Dziękuje za pomoc!

I jeszcze jedno pytanie: czym się różni DSMX od DSM2 - jak to wpływa na zasięg, zakłócenia, bezpieczeństwo latania? Wybaczcie niewiedzę, jak już wspomniałem latam od lat na 35MHz i nie znam tego typu terminów, w sumie przy 35MHz nigdy nie miałem problemów czy to z zakłóceniami czy zasięgiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Spektrum dx9 sprzedalem i kupilem Taranis qx7s na gimbalach hala i odbiorniki polowe tansze i nowy system ACCESS. Nigdy Spektruma nie kupie wiecej bo ma za drogie odbiorniki i sam jest drogi i ogolnie nie lubie niczego co jest drogie a udaje lepsze.

 

DSMX wyparl DSM2 ktory byl zawodny i rwal zasieg. Jesli chcesz spac spokojnie to trzymaj sie z daleka od Spektrum. Wiem, ze zaraz ktos wyskoczy, ze co ja pier.. przeciez on lata i nigdy sie nic nie stalo i to taka zajefajna aparatura. 

 

 

spektrum_sux.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po kolei:

1) "preferuje aparaturę którą włączę, zaprogramuję i latam" - tak jest w Spektrumie

2) czym się różni Spektrum seria NX od DX - NX to najnowsze modele Spektruma, mają wifi (oznacza możliwość dokonania rejestracji produktu bezpośrednio z nadajnika i co więcej, będzie można natychmiast ściągnąć aktualizacje firmware) praktyczne ale nie jest niezbędne; ma kolorowy wyświetlacz; Port USB do ładowania i transmisji danych do zastosowania z symulatorami z obsługą USB - tego wszystkiego DX nie ma ale nie jest to potrzebne aby latać, jedynie do obsługi

3) link to jakość połączenia nadajnika z odb.; link pewny oznacza to że latając np od 3 do 20 min (w zależności od modelu i pakietu) przez cały czas będziesz mieć 100% kontrolę nad modelem; wydaje się to oczywiste ale tak nie jest; natłok urządzeń pracujących na częstl. 2,4 GHz jest tak duży że niestety są zakłócenia co w praktyce objawia się 0,5 sek lub 1 sek brakiem kontroli nad modelem! - co może prowadzić do "katastrofy" 🙂 

4) DSMX to najnowszy system/protokół w którym pracuje Spektrum; DSM2 jest starszy i został wycofany; nie mam tu 100% pewności ale wydaje mi się że w DSM2 nadajnik pracował na 2 kanałach / częstotl. jeśli na 1 z nich wykrył zakłócenia to przełączał się na drugi; w DSMX tych kanałów jest znacznie więcej; w praktyce w DSMX nie ma zakłóceń (z oryginalnymi odbiornikami) czyli masz kontrolę nad modelem przez cały czas trwania lotu czyli masz "pewny link" :) ; w DSM2 niestety zakłócenia się zdarzały przez co model mógł "przestać Cie słuchać" np na pół sek.; wierz mi że wystarczy to aby rozbić doszczętnie nowy model jeśli lecisz akurat np kilka m nad ziemią; w DSMX tych problemów już nie ma

 

Sugeruję Ci wybrać min. 6 kanałów (najczęściej używane ostatnie 2 kanały to lotki i np wysuwane podwozie). Jeśli masz kasę to kup NXa jeśli nie to szukaj DXa. 

Z tego wszystkiego najważniejszy jest link - dlatego jeśli ja miałbym kiedyś zmienić system to wybrałbym np Futabę bo nie słyszałem aby ktoś miał problem z linkiem - reszta to kwestie drugorzędne. Ale póki co Spektrum mi wystarcza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.