Skocz do zawartości

Frsky Telemetria, wskaźnik napiecia pakietu za 1 PLN.


wiesniak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Używam bardzo prostego rozwiązania do sygnalizacji że mój pakiet wymaga już wymiany.

Nie jest to idealne rozwiązanie, wskazuje napięcie całego pakietu, nie monitoruje poszczególnych cel.

 

Wydaje się że to takie narzucające sie rozwiazanie, ale nie znalazłem ani tematu który by go opisywał, ani nikogo kto by z tego korzystał, aczkolwiek jestem poczatkujący i znam niewielu :-)

W razie czego temat można usunąć.

 

Rozwiązanie to ma dwie zalety:

1. kosztuje około złotówki i 15 minut pracy. To miało dla mnie mega znaczenie, bo na początku musiałem kupić mnóstwo rzeczy, model, aparatura, odbiornik, nadajnik, pakiety... ufff majatek. Więc zacząłem ograniczać każdą zbędną rzecz. Nawet piszczek za 30 PLN.

 

 

2. w porównaniu z piszczkiem, ma taka zaletę, że modelem musisz przylecieć do siebie żeby piszczek usłyszeć, dodatkowo tutaj widzisz na bieżąco jakie to napięcie jest czy ono opadło podczas wznoszenia na silniku a potem wzrosło i tak dalej.

 

Rozwiązanie pojawiło się z powodów finansowych, ale z dzisiejszej pespektywy, myslę jednak ze to o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż piszczek.

 

 

Do rzeczy.

 

Rozwiązanie opiera się na bezpośrednim wykorzystaniu wejść A1/A2 odbniornika.

 

Bedziemy potrzebować:

 

Materiały:

- termokurcze

- rezystor 1K (1% metalizowany)

- rezystor 9K1 (1% metalizowany)

- stary kabel od serwa.

- kawalek czarno-czerwonego cienkiego kabla,

- cyna...

 

Te wejścia mogą przyjąć napięcia z zakresu 0-3,3V. Musimy dopasować poziom napięcia pakietu do tego żeby pasował do tego wejścia. 

 

Potrzebujemy do tego dwa rezystory, aby wykonać dzielnik napięcia ~ 1:10 :

 

post-18394-0-87925200-1464588020_thumb.png

 

Jak to zmontować jest przedstawione na poniższych fotkach:

 

Lutujemy układ w calość, pamietając żeby najpierw pozakładać termokurcze tam gdzie trzeba.

post-18394-0-20063000-1464589073_thumb.jpg

 

Tak wyglada uklad juz zabezpieczony termokurczami.

Oczywiscie, na to wszystko jeszcze jedna warstwa termokurcza.

post-18394-0-60005700-1464589068_thumb.jpg

 

A potem :

 

Przekładamy piny we wtyczce tak jak na zdjeciu, 

post-18394-0-22998100-1464589069_thumb.jpg

 

Lutujemy drugą stronę układu bezposrednio do gniazda ESC / SBEC

post-18394-0-65982100-1464589069_thumb.jpg

 

 

Ponieważ tłumik mamy 1:10, a wejście ma zakres 0-3,3V, to ustawiamy zakres 33V na uzytym wejsciu odbiornika, żeby aparatura mogła za nas policzyć jakie to napiecie rzeczywiscie jest:

 

post-18394-0-72134800-1464589070_thumb.jpg

 

 

No i to wszystko.

Pozdrawiam.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.