Skocz do zawartości

ASP 32AII - dziwny dzwięk


Kotar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Od jakiegoś czasu zdarza się, że mój ASP .32 zaczyna wydawać dziwny dźwięk. Dźwięk taki jakby coś wpadało w wibracje w modelu - tak myślałem na początku i latałem dalej, ponieważ zdarzało się to bardzo rzadko (w dodatku tylko na wysokich obrotach) i nie wpływało na pracę silnika. Dziś podczas lotów zaczęło się to nasilać. Zacząłem obserować bardziej to zjawisko i testować na ziemi. Nagrałem film (w sumie bardziej chodzi o dźwięk w nim):

Na początku filmu silnik pracuje poprawnie, ok. 10 sekundy zaczyna hałasować - ten dźwięk na filmie przypomina trochę efekt jak by wiatr wiał w mikrofon, to właśnie te dziwne drgania. Potem od sekundy 21 jest poprawa i dalej na zmiane raz jest dobrze raz źle.

W locie wygląda to mniejwięcej podobnie - słychać to rzężenie od czasu do czasu, trwa czasem nawet kilka minut. W czasie lotu na małym gazie (przepustnica w 1/3 otwarta) widać wyraźnie spadek mocy podczas gdy silnik przechodzi z normalnego trybu pracy na ten dziwny. Na wolnych obrotach, zwykle silnik gaśnie w momencie lub zaraz po tym jak zaczyna rzęzić.

 

Kolega na lotnisku zasugerował, że to może przez rozpadające się łożysko lub jakiś paproch w nim. Myślę, że to może być to. Rozbiorę dziś silnik i postaram się ocenić stan łożysk. Z drugiej strony silnik nie ma za specjalnych luzów. Wypalone 26l paliwa (nie wiem w sumie czy to dużo, czy mało). Co zasugerowalibyście jeszcze jako potencjalną przyczynę? Na co jeszcze zwrócić uwagę oprócz łożysk?

 

Dzięki i pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latasz tarvel airem na ASP 32 ?

Daje radę przy stracie czy mało mocy bo w instrukcji pisze ze ma być 46

Startuje na połowie mocy. Ten model ma doskonałość porównywalną z piankowymi motoszybowcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za przyjrzenie się sprawie. Kolegę z lotniska i Was z forum słuch nie zawiódł :)

W środku znalazłem zmielone resztki wianków wewnętrznego łożyska i nie mogę doliczyć się kulek :D o dziwo zniszczeń innych nie widać.

 

Co do łożysk, czy kupuje się je na zasadzie znalezienia identycznego rozmiaru w jakimś sklepie z łożyskami? Nie widzę ich niestety w ofercie sklepów modelarskich.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za porady! Po wymianie łożysk silnik pracuje doskonale.

http://youtu.be/dhTrCjKWq9I

Męczyłem się z tymi rozwalonymi łożyskami tyle czasu, że zdążyłem zapomnieć jak on może fajnie pracować :)


Dorzucam jeszcze zdjęcia z weryfikacji części. Na moje wygląda to całkiem zdrowo. Jedyne zastrzeżenia mam co do wału na wysokości wlotu mieszanki. Jest taki trochę porysowany wokół. Ale sprawdzałem dmuchając szczelność zamknięcia wlotu przy ustawieniu wału tak ze otwór się zamyka i nie stwierdzam specjalnej nieszczelności.

Ciekawe ile jeszcze zdoła silniczek przepalić ...

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

post-13955-0-98808900-1421954888_thumb.jpg

post-13955-0-16939200-1421954890_thumb.jpg

post-13955-0-38243800-1421954891_thumb.jpg

post-13955-0-40682100-1421954892_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.