Skocz do zawartości

Bruno

Modelarz
  • Postów

    138
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

O Bruno

  • Urodziny 24.04.1994

Informacje o profilu

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Skąd
    Koszalin
  • Zainteresowania
    modelarstwo, lotnictwo
  • Imię
    Bruno
  1. Witam, Po nieudanej próbie budowy skrzydła w sposób przedstawiony powyżej, postanowiłem, że zrobię je z balsy. Poniżej przedstawiam zdjęcia modelu CAD i proszę o ocenę konstrukcji. 1. Pasy dźwigara z listw sosnowych 8x4. Ścianki między żebrami z balsy 1 mm. Krawędź natarcia - oszlifowana z listwy balsowej 10x10. Żebra - sklejka 2 mm i balsa 2mm. 2. Pokrycie ze sklejki 1 mm, balsowa listwa spływu 3. Konstrukcja ucha wygląda podobnie, jak części centralnej z wyjątkiem braku listwy spływowej: Ponadto zrezygnowałem ze wzniosu w celu uproszczenia konstrukcji.
  2. Połączenie z poszyciem jest, choć tylko w części rurki, gdyż z uwagi na wznios i długość bagnetu rurki wychodzą ze rdzenia (jak na zdjęciu). Ponadto pomiędzy górnym a dolnym rdzeniem przewidziałem miejsce na sklejkę przez którą będą przechodzić śruby mocujące skrzydło do kadłuba. Zamierzam połączyć rurkę z tą sklejką za pomocą tkaniny szklanej i żywicy.
  3. Witam, Przekonałem się w końcu do zmiany profilu na Mu-85. Ponadto dodałem wznios 2 stopnie na skrzydło i przesunąć lotkę bliżej osi kadłuba. (Gorsza charakterystyka nośna związana z mniejszymi liczbami Reynoldsa na końcówce skrzydła, bałem się że początkowy punkt oderwania będzie miał miejsce w rejonie lotki, co mogłoby spowodować niezamierzony korkociąg) Skrzydła zamierzam wykonać ze styroduru i laminatu z wykorzystaniem pompki próżniowej. Jak w tym wideo: Przygotowałem szablony do wycinania termicznego w styrodurze. Muszę jeszcze je przygotować do cięcia laserem. Tak prezentuje się skrzydło: Tak jego wnętrzności: A tutaj szablony do cięcia:
  4. Dziękuję wszystkim za porady, a w szczególności Panu Andrzejowi za obszerny post. Co do profilu skrzydła zostanę przy RG-15. Choć muszę przyznać, że nie wiedziałem o nowszych profilach do tego typu modeli. Będę musiał trochę poczytać. Rzeczywiście będę musiał zmienić średnicę kadłuba. Przy okazji złagodzę przejścia między kadłubem i skrzydłem. Zupełnie o tym zapomniałem, a zawsze pozwoli to zredukować opór interferencyjny jak również mocowanie skrzydła będzie stabilniejsze. Powierzchnie stateczników są zbliżone do podobnych konstrukcji. Przeprowadziłem obliczenia stateczności statycznej i wszystko się zgadzało. Symulacja w XFLR5 również wykazała stateczność zarówno statyczną jak i dynamiczną. Jeżeli chodzi o kąty zaklinowania - tak, są one ujemne, i oczywiście mierzone od cięciwy. (Swoją drogą podziwiam ludzi mierzących od ,,dołu" profilu .) Kąty dobierałem tak jak w przypadku stateczności wzdłużnej, wykonując obliczenia na podstawie wzorów i analizując w XFLR5. Wymaganiem było uzyskanie równowagi dla kąta natarcia przy którym: - stosunek współczynnika siły nośnej do współczynnika oporu jest możliwie jak największy. - prędkość lotu na stałej wysokości (siła nośna = ciężarowi) na tym kącie natarcia nie będzie zbyt bardzo zbliżona do prędkości przeciągnięcia. Zauważyłem, że nawet niewielka zmiana w którymś z kątów zaklinowania ma znaczący wpływ na osiągi, dlatego muszę w konstrukcji przewidzieć łatwy sposób ich regulacji, aby w razie czego móc je zmienić. Przy okazji chciałbym załączyć rysunki definiujące kąty zaklinowania, bo w pewnym momencie sam się w tym pogubiłem. 1. Kąty mierzone od osi kadłuba. W tym wypadku istnieją dwa niezależne kąty zaklinowania, dla skrzydła i dla statecznika. Na rysunku kąt zaklinowania jest dodatni. 2. Na rysunku kąt zaklinowania jest również dodatni.
  5. O faktycznie, teraz patrzę na stronie http://www.piotrp.de/MIX/ewd.htm że jeżeli statecznik jest pochylony krawędzią natarcia w dół kąt zaklinowania jest dodatni. Powinno być 2 stopnie.
  6. Liczone względem osi kadłuba. Stosując oznaczenia z tej strony: http://www.piotrp.de/MIX/ewd.htm kąt zaklinowania byłby równy po prostu -2 stopnie. Moje oznaczenie ułatwiało analizę w programie XFLR5
  7. Witam po dłuższej nieobecności. Do tej pory budowałem modele z planów z Internetu, tym razem chciałbym sprawdzić się w roli konstruktora i zaprojektować coś swojego. Właśnie skończyłem pierwszy etap który polegał na nadaniu wymiarów, kątów zaklinowania, środka ciężkości itp. Następnym krokiem ma być projekt wykonawczy polegający na opracowaniu technologii wykonania. Wstępnie mogę powiedzieć tylko, że po raz pierwszy zamierzam wykorzystać laminat. Zanim przystąpię do kolejnego etapu chciałbym prosić Was o uwagi i sugestie dotyczące tego co już zrobiłem. Wszystko co już zrobiłem mam w załączonym PDF jak ktoś jest zainteresowany obliczeniami to zapraszam do lektury http://www38.zippyshare.com/v/aCEzl3Cv/file.html Trochę tego jest dlatego najważniejsze rzeczy wypisuję poniżej. I. Wstęp i założenia- szybki motoszybowiec, podstawowa akrobacja - rozpiętość 2 m - prosta obsługa (przewóz, przechowywanie, montaż skrzydeł itp.) - możliwość rozszerzenia elektroniki o dodatkowe bajery (trochę miejsca w kadłubie) - możliwość mocowania kamery II. Wstępne wymiarowanie1. Skrzydło Profil: RG-15 8,9% Rozpiętość: 2000 m Średnia cięciwa aerodynamiczna: 190 mm Wydłużenie: 10,81 Zbieżność: 0,454 Konstrukcja: rdzeń styrodurowy pokryty laminatem, przy pomocy worka próżniowego. Konstrukcją dokładniej zajmę się w projekcie wykonawczym. 2. Kadłub Za długość kadłuba przyjmuję 60% rozpiętości, uśredniając proporcję podobnych konstrukcji. W związku z tym całkowita długość kadłuba będzie wynosić ok. 1200 mm. Konstrukcja kadłuba będzie laminatowa w połączeniu z rurką węglową. 3. Stateczniki Usterzenie typu T. Ten typ usterzenia umożliwia łatwiejsze wyprowadzenie samolotu z korkociągu, gdyż statecznik pionowy podczas korkociągu nie znajduje się w cieniu aerodynamicznym statecznika poziomego. Ponadto w porównaniu do usterzenia w klasycznym układzie, trudniej jest uszkodzić statecznik poziomy podczas lądowania w wysokiej trawie. Oczywiście T-tail wymaga solidniejszej konstrukcji statecznika poziomego co zwiększa całkowitą masę modelu. Wymiary stateczników obliczam na podstawie książki D. Raymer’a ,,Aircraft Design : A Conceptual Approach”. Autor podaje w niej współczynnik ,,tail volume” wiążący odległość między środkami aerodynamicznymi skrzydła i statecznika, powierzchnię statecznika i powierzchnię skrzydła. Po wstępnym wymiarowaniu całość wygląda w ten sposób III. SilnikJako, że chciałbym polatać szybko i dynamicznie planuję wybrać któryś z poniższych silników o wysokim kV. 1. E-MAX BL2215/20 kV: 1200 śmigło: 10x5 ciąg 1200g waga: 59g 2. Emax BL 2220/07 kV: 1200 śmigło: 10x47 ciąg: 1300g waga: 85g IV. Podsumowanie kąt zaklinowania skrzydła: -2 stopnie kąt zaklinowania statecznika: - 4 stopnie środek ciężkości: 123 mm (od krawędzi spływu w przód) przewidywana masa: 1250g
  8. Cześć, Próbuję po raz pierwszy uruchomić ten żyroskop stosując się do instrukcji z opakowania. Dioda gaśnie lub świeci się na niebiesko w zależności od położenia przełącznika "gain". Z tego co rozumiem jeżeli przełączę przełącznik szybko 3 razy powinienem móc wybrać typ serwa, niestety szybkie przełączenia nic nie dają i nie mogę wejść do ustawień. Czy ktoś z Was wie o co może chodzić?
  9. Witam, Potrzebuję wyciąć kilka detali z laminatu szklanego. Czy w tym materiale da się wycinać laserem? Jeżeli nie, zastanawiałem się żeby dać to na frezarkę, ale martwi mnie to, że frez ma dużo większą średnicę niż wiązka lasera i z uwagi na jego kształt kąty ,,wewnętrzne" wyjdą zaokrąglone. Czy ktoś wie jaką grubość frezu stosuje się do tego materiału?
  10. Witam, Zna ktoś może z Was sklep z większym wyborem silników szczotkowych. Szukam czegoś podobnego wielkością do silniczka z serwa. Większość sklepów modelarskich jakie widziałem nie ma w swojej ofercie zbyt wielu silników tego typu. Nie ma się zresztą czemu dziwić bo wszyscy chyba latamy już na bezszczotkowcach. Mam jednak pewną dziwną konstrukcje niezbyt z lataniem związaną do której potrzebuje takiego cuda. Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
  11. Witam, Od jakiegoś czasu analizuje sobie budowę modeli śmigłowców od strony teoretycznej. Ściągnąłem sobie książkę Bogusława Spundy ,,Budowa i projektowanie modeli śmigłowców”. Chciałbym się Was zapytać o jedną rzecz. Chodzi mi o modele, w których na flybarze nie ma łopatek, a jedynie ciężarki. W helikopterach-zabawkach flybar nie jest pod kątem prostym w stosunku do łopat. Wydaje mi się to logiczne gdyż kręcący się flybar w momencie gdy helikopter zostanie wytrącony z równowagi, zrównoważy jego położenie zmieniając kąt natarcia łopat. Przyglądając się jednak rysunkom w książce na jednym z nich widzimy w podobny sposób skonstruowaną głowice jednak flybar jest pod kątem prostym w stosunku do łopat. Chyba tutaj czegoś nie rozumiem gdyż wydaje mi się że flybar przechylając się przykładowo w lewo zmieni kąty łopat w ten sposób, że śmigłowiec zacznie się poruszać do przodu lub do tyłu. Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale opisałem problem. Z góry dzięki za odpowiedzi. P.S Dodaje zdjęcia które może trochę pomogą: Uploaded with ImageShack.us Uploaded with ImageShack.us
  12. Dzisiaj model zaliczył solidnego kreta W czasie lotu odpadło skrzydło, które odpadając złamało statecznik pionowy. Model zaczął robić coś w rodzaju beczki stopniowo przechodząc do korkociągu. Wszystko przez to, że lot wcześniej wygłupiałem się trochę nim (robiłem pętle, ciasne skręty itd.) przez co je pewnie nadwyrężyłem. Kadłub jest w wielu miejscach popękany, ale kwalifikuje się jeszcze do naprawy, Mam nadzieje, że uda mi się go naprawić w długi weekend na wszystkich świętych. Skrzydło oczywiście pójdzie do śmieci. Niestety pewnie długo mi zajmie zanim zrobię nowe. Mimo wszystko muszę powiedzieć, że ta katastrofa wyglądała na swój sposób pięknie
  13. Niestety jeszcze nie zmierzyłem czasu. Ciężko mi coś powiedzieć o szybowaniu, gdyż mój TOTO jest jedynym motoszybowcem jaki widziałem na żywo I nie mam do czego porównać. Mogę tylko powiedzieć, że dużo lepiej od moich wcześniejszych trenerków.
  14. Model spędził do tej pory 2 godziny w powietrzu.Jak wszyscy właściciele tego modelu muszę powiedzieć, że lata rewelacyjnie. W ten weekend wkraczam w fazę eksperymentów Postaram się trochę po filmować z powietrza nowym brelokiem i załadować większy pakiet. Przed chwilą poważyłem go we wszystkich wersjach i otrzymałem takie wyniki: Model z pakietem 3s 1300: 650 g. - byłoby 610, ale muszę mieć balast na dziobie. Model z pakietem 3s 2650: 700g. - balast jest w tej wersji niepotrzebny. Wydaję mi się, że 700 g to nie jest tak tragicznie, ale wolę się Was jeszcze raz zapytać co o tym myślicie znając masę modelu.
  15. Obiecane zdjęcie Uploaded with ImageShack.us
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.