Skocz do zawartości

Jaka aparaturka na początek?


cherry34

Rekomendowane odpowiedzi

Jedno małe "ale" - mx 12 nie ma timera. Taka mała upierdliwość, więc załatw sobie stoper/budzik za 10zł z allegro do tego :D.

Co do optica to była jakaś wadliwa seria, opticów, które potrafiły się wieszać/ zaprzestawać nadawania itp. Pełno takich wątków na forach modelarskich.

 

Teraz wsadzę kij w mrowisko - z mx12 omijaj szerokim łukiem odbiorniki JETI. Miałem 2 i oba tak trzepały, że strach było latać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

E-sky 0404 mam. To radio od śmigłowca Lama - zasięg góra 150m. Jest ograniczony specjalnie, bo ze 100m Lama jest tylko małą kropką. :wink:

Rozumiem że chodzi Ci o zestaw nadajnik-odbiornik? Dla nadajników ESKY porównywałem moc promieniowaną z lepszymi nadajnikami (np. Multiplex) - w niczym od nich nie odbiegał (za pomocą anteny pomiarowej i analizatora widma). Oczywiście ważne żeby użyć dobrego odbiornika, ale jego mechanika (w porównaniu z innymi chińskimi wynalazkami) pozwala spokojnie użyć go jako pierwszy nadajnik. Strata przy jego ewentualnej odsprzedaży równie niewielka.

Koledzy na tych nadajnikach uczyli się latać samolotami, nie było najmniejszych problemów z zasięgiem (odbiornik CORONA 8kan.).

 

Tanią alternatywą może być też nadajnik Hobbyking 6kan za ok 33$ - 2,4ghz i możliwość programowania. Nadajnik też akceptowalnej jakości.

 

Wiadomo że jak kolega się wciągnie, kupi sobie z czasem lepszy sprzęt - ale możliwość "posmakowania" hobby za ca. 500zł (aparatura+_przyzwoity_ model do nauki) jest kusząca.

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mikon, to, jak promieniuje 0404, zależy od układu gwiazd na niebie w chwili jego montażu. Część jest totalnie źle zestrojona i naprawdę ma jakieś 150 m zasięgu. Np. Remzibi stroił 0404 i uzyskiwał potem "bezpieczny" zasięg 10x większy.

 

Faktycznie lepiej kupić HK 2.4 - mechanika zbliżona, a tor radiowy chyba sporo lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mikon, to, jak promieniuje 0404, zależy od układu gwiazd na niebie w chwili jego montażu. Część jest totalnie źle zestrojona i naprawdę ma jakieś 150 m zasięgu. Np. Remzibi stroił 0404 i uzyskiwał potem "bezpieczny" zasięg 10x większy.

 

Faktycznie lepiej kupić HK 2.4 - mechanika zbliżona, a tor radiowy chyba sporo lepszy.

Sprawdzałem 3szt, nie było między nimi mierzalnych różnic. Wszystkie trzymały moc i częstotliwość, nie siejąc po bokach.

Zresztą 0404 to taka "generic chinese RC system" że być może występuje w wielu wcieleniach (nie tylko jako "esky") - część z nich może być np. gorzej zestrojona?..

 

Ciężko mi uwierzyć w ten "10x większy" zasięg; przy tym samym odbiorniku +6dB to podwojenie zasięgu - tutaj musiałby być ZUPEŁNY BRAK mocy. Być może, był to egzemplarz uszkodzony.

 

Tor radiowy HK2.4 to prymityw totalny, żadnej selektywności na wejściu a co za tym idzie, większa moc CW w okolicy przy odbiorniku z łatwością go "zatka". Czułość układów wejściowych typu -90dBm też szału nie robi.

 

[EDIT] oczywiście też jestem zwolennikiem lepszego sprzętu, ale mam świadomość że na pierwsze próby akurat te się nadają. Polecam MPX Cockpita MM - stosunkowo niedoceniany sprzęt o sporych możliwościach, moim zdaniem lepszy od Optic6 i MX12.

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wsadzę kij w mrowisko - z mx12 omijaj szerokim łukiem odbiorniki JETI. Miałem 2 i oba tak trzepały, że strach było latać.

Sądzę że miałeś pecha - próbowałeś na innych kwarcach? Najprawdopodobniej brak zestrojenia MX12 - odbiornik. Ja co prawda MX16 ale na lotnisku u Nas chyba 2 szt MX12 i odbiorniki Jeti i wszystko w porządku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remzibi twierdził, że serwa drżały już na kilkunastu metrach, a po strojeniu dopiero na kilkudziesięciu i więcej. I ograniczenie mocy jest chyba tylko tylko na "śmigłowcowych" wersjach 040x (Lama, Belt itp) http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=8707

10x to przesada, ale poprawa była znacząca :)

 

Ale tory 2.4 to chyba z założenia nie są jakoś specjalnie selektywne, skoro skaczą po dość dużym obszarze częstotliwości i działają na rozproszonym widmie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remzibi twierdził, że serwa drżały już na kilkunastu metrach, a po strojeniu dopiero na kilkudziesięciu i więcej. I ograniczenie mocy jest chyba tylko tylko na "śmigłowcowych" wersjach 040x (Lama, Belt itp) http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=8707

10x to przesada, ale poprawa była znacząca :)

 

Ale tory 2.4 to chyba z założenia nie są jakoś specjalnie selektywne, skoro skaczą po dość dużym obszarze częstotliwości i działają na rozproszonym widmie ?

0404 które sprawdzałem pochodziły właśnie z zestawów LAMY. Żadnego ograniczenia mocy na nich nie było w porównaniu z MPX (do pomiaru ERP musiałby mieć antenę podstawienia). Z tego widać że po prostu zdarzają się gorsze egzemplarze. Wszystkie trzy z którymi miałem do czynienia były OK.

 

Co do 2.4 - widmo rozproszone nie pomoże jak "zatkasz" odbiornik silniejszym sygnałem. Żeby porządnie filtrować, chip musiałby mieć wyprowadzoną IF; Większość tanich "myszkowych" chipów nie ma, bo po co. Celowo piszę o "myszkowych" chipach ponieważ dla tego użytego w HK 2.4 jako podstawowe zastosowanie wymieniają właśnie bezdruciane myszy.

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście w paśmie 2.4 moce są ograniczone i brak hobbystów robiących dopałki na CB. Trzeba by chyba mieć sporego pecha, żeby trafić akurat w silną wiązkę 2.4 (np. z toru radiolinii WiFi na antenach kierunkowych), a populacja myszy bezprzewodowych na lotniskach jest raczej niewielka :wink:

Bo generalnie ludzie sobie chwalą nawet ten najtańszy 2.4 z HK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trzeba by chyba mieć sporego pecha, żeby trafić akurat w silną wiązkę 2.4 (np. z toru radiolinii WiFi na antenach kierunkowych)

A ja mam taka stara radiolinie na Gorze Siewierskiej (od dluzszego czasu wylaczona), wiazki przechodza przez srodek zbocza (gora siewierska/strzyżowice). Wlaczylem ją na max moc i pojechalem tam polatac na 2.4ghz. Moc 320mw z karty + 27dbi z anteny minus jakies straty na kablu/wtyczkach. Jakos model nie spadl... a mocniejszych radiolinii na 2.4 raczej nie uswiadczysz. Jak jade na lotnisko i wlacze skanowanie 2.4ghz to wykazuje mi z 50 nadajnikow i duzo osob lata na 2.4, nikomu model nie spadl. Jaki z tego morał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Lamie jest tak: cienki zasięg jest za sprawą odbiornika (z bladzieńką anteną ) ten sam nadajnik z odbiornikiem Corona z syntezą (za całe 115zł na aledrogo) ma juz całkiem przyzwoity zasięg (a po dostrojeniu anteny by Ramzibi to można się mierzyć z najlepszymi :D ) a jak do niej sie doda modulator na mikrokontrolerze "made-hand" jak ktos ma minimum wiedzy z klasy 7 podstawówki z fizyki (nigdysiejszej - bo teraz jak uczą i co to nie wiem :mrgreen: ). Ale jak sie nie umie lutować i na pierwszy nadajnik to polecam na 2.4 gHz ( nawet te z HT ) bo odpada sporo problemów ( długa antena dyndająca , problemy z kanałem itd) co na początku jest bezcenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasada jest jedna i nie ma o czym dyskutować-kup najlepsze radio na jakie obecnie Cię stać,nie pożałujesz tego a będzie Ci ono służyło przez lata,co tam,najwyżej miesiąc o chlebie i wodzie i sie odrobi zakup porządnego radia :P według mnie godny uwagi jest Hitec Optic 6 Sport(z zaznaczeniem Sport,bo zwykły optic mimo teoretycznie większych możliwości potrafi być awaryjny),Graupner MX 12,16 lub jeśli już szaleć 16s.Jeśli szukasz koniecznie radia 2,4Ghz to w rozsądnych pieniądzach kupisz na Hobby City 9-kanałowe radyjko za nie duże pieniądze i bardzo przywoitej jakości,lub też jeśli chcesz mieć już naprawdę dobry sprzęt to DX6i 8) .O DX7 i Futabach nawet nie wsominam bo z tego co wiem to zalezy Ci na w miarę "tanim" radiu :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra chłopaki, nie ma o czym gadać.

Kupiłem na początek używany Hitec Focus 4 od kolegi z forum. Kosztował 50zł, więc do prób na symulatorze wystarczy, a jeśli się wciągnę to i pierwszy z nim model poleci.

Jak poleci model i nadal będę miał chęci to na bank kupię coś z komputerkiem.

Wg mnie nie ma sensu kupować aparaturki za 600-800zł, jeśli się nawet jeszcze nie latało, a i z zapałem jest nie tak do końca jak powinno być.

Także dzięki za wszystkie odpowiedzi, nie ma co dalej drążyć.

Pozdrawiam

MW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kupuj optica !!!!

a to dlaczego??????????????

sam mam 2 sezony, znajomi mają i to dobre i niedrogie radio.

 

dziwne że niektórzy tu zachęcają do kupna badziewnych chińczyków e-sky, turingy i innych o orientalnych nazwach a do optica zniechęcają.

Bo optic kosztuje ponad 800zl, kumpel kupil na poczatku sezonu i co chwile ma z nim inne problemy. Jak mozna radio za taką kase z tyloma przeroznymi wadami komus polecic? Tutaj panuje zasada - polecam bo ja takie mam. To ze akurat Tobie dziala dobrze to gratulacje ale te zdziwienie troche bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście Konrad ma racje, w opticu 6 sprot nie miałem nigdy awarii, inni użytkownicy tez nie narzekają (chyba że ja za mało czytam albo niedowidzę) . Za to na Optica 6 wielu narzeka.

 

Wiec podsumowując ogólne opisy użytkowników, 6 sport jest mniej awaryjna :]

 

Taki mały PS, czy dx6i aby na pewno będzie lepszy niż mx-16? :roll: [dx7 wyglądem jest praktycznie takie samo jak mx16, no i mx ma 8ch, zresztą nie mi to porównywać]

 

Zawsze można brać Mx16IFS, i tu jest fabrycznie 2.4gHz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to na Optica 6 wielu narzeka.

Sęk w tym że nie widziałem żeby ktokolwiek tu narzekał. Jedyne posty to takie że ktoś słyszał że komuś tam coś nie działa w opticu ale nikt nie wie co i komu.

Wielu usterów tu w podpisie ma optic 6 i złego słowa nie mówią.

 

@Diem masz lub niałeś Optica że tak piszesz?? o ile mnie pamięć nie myli to doradzałeś kiedyś komuś żeby kupił nadajnik Turnigy o którym wszyscy pisali że ma wady z softem i które wycofali z HC a odradzałeś optica że zły.

Co Cię dziwi w tym że doradzam Optica którego mam ja i kilku znajomych i jesteśmy zadowoleni? Lepiej wg. Ciebie doradzać coś czego w ręku nigdy nie trzymałem???

Co do ceny to nie wiedziałem że 800 kosztuje. na wakacjach rok temu znajomemu w sklepie w rzeszowie za 360 nową kupiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupilem uzywana apke + troche gratow typu serwa i odbiorniki w cenie 400zl. aparatura to Hitec Eclipse 7ch. Bardzo fajny nadajnik, jeszcze go calego nie rozgryzlem ale na moje potrzeby narazie wystarcza w 400% bo do tej pory wykorzystuje tylko 4 podstawowe CH.

Mialem obawy przed kupieniem uzywanej aparatury ale dogadalem sie z modelarzem ktory chyba wyprzedawal swoj sprzet, ze jest w stadnie idealnym. Milym zaskoczenie bylo rowniez to ze dorzucil kilka gratow takich jak ladowarka i pakiety o ktorych nie bylo mowy w aukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę się wtrącić do dyskusji.

Kupiłem Optica 6 (nie sport) w tamtym roku i przez ok. 5miesiecy działał poprawnie.

Zimą kiedy składałem model i właczyłem nadajnik z odb. wszystko działało a za chwilkę dosłownie z 5sekund przestało działać a nadajnik nadal był włączony. Podotykałem w różne miejsca tj. moduł, wyłącznik antena i wszytko wróciło do normy. Za kilka dni stało się to samo ! W między czasie optic uległ uszkodzeniu bo wyrwała się kołyska a nigdzie jej dostać nie idzie a odsyłać do Niemiec już bez gwarancji.... Kupiliśmy z tatą nowy nadajnik Futaby (używana ale stan jak nówka ;) ) Kołyskę się udało naprawić i nie wyskakiwała ale bałem się latać droższymi modelami. Minęło jakieś pół roku może więcej i przypomniało mi się o opticu a na śmierć zapomniałem o tym zaniku sygnału.

Jako że miałem odbiornik do optica to włożyłem go do EGP i pojechałem na lotnisko.

Na lotnisku właczam wszystko działa pięknie no to wyrzucam model i .... I zanik sygnału. Nie reagował na nic a model był zbyt nisko ziemi żeby cokolwiek zrobić i zaliczył kreta (ahh kocham EPP :jupi: ) ale nic poważnego się nie stało. Nie było to na pewno z mojej winy bo latam już długo i na pewno nie popełnił bym takiego błędu.

Optic pozostaje do symulatora a mi pozostaje odradzić nadajnik Hitec Optic 6.

Moim zdaniem lepiej w to miejsce kupić np. Mx 12, Mx16, może coś od Spectruma :]

pozdrawiam

 

P.S: Wiecie.. Dziwi mnie to, że nadajniki za 800zł robią w takim stanie ! Za taką cenę nadajnik powinien straczać na kilka lat a nie na rok (niecały :/) To już w lepszym stanie technicznym są nadajniki 9ch z chin :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.