Skocz do zawartości

Hitec Laser 4


Kubofonista

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnimi czas mam problem z aparaturą Hitec'a Laser4 lub też odbiornikiem, niewiem dokładnie. Problem polega na tym, że w miejscu w którym latam występuje jakaś dziwna strefa w której samolot sam zaczyna sobą sterować, zwyczajnie nie reaguje na aparature, pewnie zakłócenia.

 

W związku z czym mam zapytanie: Czy istnieje możliwość uzyskania z Hitec Laser4 pracy na częstotliwości 2.4 GHz?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz przerabiać swój nadajnik na pasmo 2.4, warto sprawdzić kilka rzeczy

1. czy antena odbiornika jest cała, nigdzie nie przytarta itp. i czy jest prawidłowo zainstalowana w modelu, a nie np. zwinięta w kłębek w kadłubie

2. czy regulator obrotów, lub BEC nie jest zbyt blisko odbiornika, czesem reglery mocno zakłucają

3. czy nie latasz z anteną nadajnika "wycelowaną" wprost w model

4. czy kwarce dobrze siedzą na swoim miejscu (moze ktoś znajomy ma parę kwarców, aby wypróbować jak na nich chodzi aparatura)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz przerabiać swój nadajnik na pasmo 2.4, warto sprawdzić kilka rzeczy

1. czy antena odbiornika jest cała, nigdzie nie przytarta itp. i czy jest prawidłowo zainstalowana w modelu, a nie np. zwinięta w kłębek w kadłubie

2. czy regulator obrotów, lub BEC nie jest zbyt blisko odbiornika, czesem reglery mocno zakłucają

3. czy nie latasz z anteną nadajnika "wycelowaną" wprost w model

4. czy kwarce dobrze siedzą na swoim miejscu (moze ktoś znajomy ma parę kwarców, aby wypróbować jak na nich chodzi aparatura)

Wszystko prawdopodobnie jest ok, zatem jak to zrobić?

W sumie swoją drogą problemem zakłóceń był odbiornik, zepsuty.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... przerobić się da, tyle że będzie drożej kosztowało niż kupno nowej aparatury

Pozwolę sobie nie zgodzić się z przedmówcą. W bardzo prosty sposób ze złącza trenera można pobrać sygnał PPM i podać go na moduł nadawczy np. Assana.

Potrzebujesz do Assana podłączyć sygnał PPM, napięcie z pakietu i masę. Wszystkio co potrzebujesz masz dostępne na złączu trenera (szczegóły na stronie Pitlaba) więc nawet nie musisz rozbierać nadajnika. A przy okazji masz radio na dwa zakresy. Komplet moduł nadawczy + dwa odbiorniki w HK kosztuje 89 USD + przesyłka. Coś jeszcze – a tak wtyczka za jakieś 3 PLN + kabelek 3 żyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz ja się z Tobą nie zgodzę, aparatura 2,4Ghz kosztuje 32 $ i ma wiele więcej funkcji niż laser 4 nie mówiąc o tym że posiada 2 kanały więcej i wiele mniej lub bardziej potrzebnych bajerów

 

http://hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9042&Product_Name=Hobby_King_2.4Ghz_6Ch_Tx_&_Rx_%28Mode_2%29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem zgodzę się z Przedmówcą, rzeczywiście aparatura z podanego linku jest tańsza od proponowanego przeze mnie zestawu Assana.

 

Jednak jako człowiek który miał okazję powalczyć z ta 6-kanałowką osobiście mam pewne uwagi co do niej. Należy zapomnieć o jakimkolwiek przeprogramowywaniu tego radia w warunkach polowych bez dostępu do notebooka. W Laserze jednak masz taka możliwość.

Poza tym pytanie brzmiało czy da się przerobić i skoncentrowałem się na odpowiedzi na to pytanie.

 

Kilku moich kolegów lata na aparaturach 35Mhz z dołączonymi porzez złacze trenera modułami 2,4GHz i chwalą sobie to że mogą w każdej chwili przejść pomiędzy pasmami.

Jest to też sposób na łagodne przejście na 2,4GHz sam to przećwiczyłem użytkuję Optica 6 z której wyjąłem moduł syntezy a w to miejsce zainstalowałem moduł nadawczy Assana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poleciłem Assana ponieważ jest to rozwiązanie sprawdzone przeze mnie. W podanej cenie jest moduł nadajnika i dwa odbiorniki (taki zestaw startowy). Oczywiście można zastosować dowolny zestaw Tx/Rx: Corona, HK, czy nawet Spectrum. Jeśli zastosuje się moduł nadawczy kompatybilny z Futaba/Hitec nie trzeba będzie dopasowywać żadnych poziomów napięć, ani logiki sygnału PPM (sprawdzone). Jeśli zastosuje się moduł HK który jest kompatybilny z JR trzeba zastosować inwertor logiki sygnału PPM (np. na jednym tranzystorze NPN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.