Skocz do zawartości

Michaś ,,Max'' od Mirka G.


lukas 39

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! Niedawno stałem się posiadaczem modelu testowego nowej wersji Michasia w wersji Max. Produkt naszego kolegi Mirka . Ma to byc trenerek dla początkujących i nie tylko.W miare mozliwosci czasowych bedę zamieszczał relację z budowy aż do oblotu. Jako że jest spore zainteresowanie modelem postaram się robic to na bieżąco.Na chwilę obecną model jest sklejony i oszlifowany, myślę że na niedziele zostanie oklejony.Wpierwszej wersji miał być oklejany solar filmem ale że mam całą rolkę białego Oracower nim też zostanie pokryty.

Teraz troszkę danych:

rozp.-1350 (skrzydło dzielone na pręcie węglowym 4mm i rurce alu. 10mm, lotki i klapy,profil obustronnie wypukły bez wzniosu,przy kadłubie 25cm na końcu płata 20

dłu. okoł 107cm

waga na chwilę obecną 420 gr (przewidywana 1400,się okarze po montażu napędu i zasilania)

silnik- turnigy 3542 1100 (bo taki mam wolny,docelowo myślę ż 3536 wystarczy)

li pol 4 cel. 3000 mAh

reg. 50 A

zasilanie serw i odbiornika li pol 2s przez UBEC(6 serw)

serwa pewnie 6 x HS-81 (chociaż myślę że na klapy można dać tańsze MG-90)

i pare fotek modelu

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Dołączona grafika[/img]

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

dla porównania skrzydła od jego mniejszego brata

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

w kadłubie jest sporo miejsca na elektronikę,można eksperymentować z wyposażeniem

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

o ile mi wiadomo konstruktor wprowadzi parę zmian jak np. zmniejszenie SW

z tyłu jest przewidziana płetwa ale ja zmontuję jednak koło .Zresztą myślę że Mirek będzie dopisywał brakujące informacje.

Reszta w miare postępów ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 98
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam.

W uzupełnieniu chciałbym dodać , że w chwili obecnej ja również złożyłem następny egzemplarz " Michasia Max", zdjęcia dodam jak tylko będę miał dostęp do aparatu.

Model obecnie czeka na oklejenie , myślę że folią SOLARFILM.

Wyposażenie jakie planuje do niego zamontować to silnik TURNIGY 3536 , regulator YETI Model 40A, serwa na klapy i lotki to HXT 900 a na kierunek i wysokość HS81, pakiet Poliqest

1800mAh 3S 20C. Profil płata to NACA 2415

Założeniem konstrukcyjnym było zaprojektowanie modelu trenerka o ładnej samolotowej sylwetce, bardzo łatwego w montażu .

Model może być przeznaczony do wypuszczania skoczka spadochronowego lub ulotek, do wożenia kamery lub zestawu FTP, jak też na pewno nadawał się będzie do akrobacji tak jak jego młodszy brat.

Czy te założenia udało mi się zrealizować - oceńcie sami.

Model będzie dostępny tak jak pozostałe moje konstrukcje w wersji " kit" ARC i ARF.

Zainteresowanych tym zestawem proszę o kontakt - tel. 663 737 039 lub mirek-gal@wp.pl

Pozdrawiam.

Mirek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mój model " Michasia Max" został właśnie ukończony i zamontowałem wyposażenie RC.

Trochę danych technicznych:

Rozpiętość - 1350mm

Długość - 1070mm

Powierzchnia - 39 decymetrów kwadratowych.

Profil skrzydła - NACA 2415 , cięciwa przy kadłubie to 240mm , na końcu 200mm

Sterowanie: ster kierunku, lotki - dwa oddzielne serwa, ster wysokości , klapy - dwa oddzielne serwa oraz obroty silnika.

Wyposażenie RC jakie zastosowałem to:

Lotki i klapy - 4 x serwa HXT 900

Ster wysokości i kierunku - 2 x serwa HS81

Silnik Turnigy 3536 1100kV , śmigło 11 x 5,5 APC

Regulator obrotów JETI MODEL 40A

Pakiet akumulatorów LiPol 3S 20C o pojemności 1800mAh.

Odbiornik 6-cio czynnościowy Futaba.

Z podanym wyposażeniem model do lotu waży 1240g.

Większość konstrukcji modelu ze sklejkobalsy usterzenie z balsy 5mm.

Płaty dzielone, łączone rurką duraluminiową o średnicy 10mm i prętem węglowym ustalającym o średnicy 4mm, płaty mocowane do kadłuba za pomocą gumy.

Poniżej kilka zdjęć gotowego modelu:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

W kadłubie modelu jest bardzo dużo miejsca , przez co świetnie nadaje się do zamontowania silnika spalinowego o pojemności 2,5 - 4,5ccm.

Klapy zrobiłem tylko po to , żeby model przetestować jak będzie się zachowywał w czasie lotu - żeby ograniczyć ilość serw w modelu klapy wystarczy zablokować albo do lotu ustawiać je ręcznie.

 

Model zostanie oblatany , jak tylko pogoda na to pozwoli, postaram się wrzucić jakiś filmik z oblotu modelu.

Czekam na pytania , jestem bardzo ciekaw waszych opinii.

Pozdrawiam.

Mirek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! U mnie to samo, model gotowy czeka na pogodę i oblot :x

silnik-Turnigy 3542 1100 kv

regulator- TP N-50 Opto

U-BEC 5A

Serwa- 2xHS-81 SK,SW 2x MG-90 Lotki,2x SG-91 klapy

zasilanie- 2200-3000 4s

waga 1410 gr.

pewnie jeszcze dojdą jakieś naklejki ,chociaż nie jestem zwolennikiem ,,choinek'' :P

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka uwaga, czy raczej pochwała. Może ja jestem zboczony poredukcyjnie (kiedyś kleiłem plastiki), ale gdy widzi się tak ładnie, dbale i czysto zrobione modele, to serce rośnie. Ja wiem, że na 30 metrach i tak nie widać szczegółów, ale moją uwagę na ziemi na dłużej przykuwają właśnie takie modele. No i od dawna wiadomo, że ładne lepiej lata... to udowodnione naukowo. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dzisiaj Michał Max odbył dziewiczy lot ,niestety nie było komu filmować ale to się zmieni. Konkluzje: model lata bardzo ładnie ,stabilnie .Klapy w zupełnosci nie potrzebne,model jest super wolny przy dolocie a na wyłączonym silniku można powiedzieć że ląduje sam.Moje wyposażenie to delikatnie mówiąc przesada,start na 2 metrach.Na silniku 3536 i 3 cel .w zupełnosci bedzie miał wystarczająco mocy do staru i poprawnego latania. Natomiast lotki trzeba używać na pełnych wychyleniach ,dosyć słabo reagują na 60% expo, wysokość odwrotnie ,na minimalnym wychyleniu ze wzgledu na powierzchnię. Model daje sobie radę na sporym wietrze, z tym że u mnie waży sporo elektronika :lol: .Bardzo ładnie lata w locie odwróconym.Polecam!

Niestety nie obyło sie bez przygód! w trzecim i ostatnim locie w jakiś cudowny sposób odkręcił się kołpak i najwidoczniej stwierdził z woli latać sam :roll: i sobie poleciał!

Przekonany że regiel odcioł zasilanie wylądowałem (dlatego piszę że model prawie sam londuje!) i ku wielkiemu zdziwieniu widzę śmigło ale bez nakrętki,z takim napędem trudno latać! :lol: Na szczecie mam pozostałosci po innym turnigy i akurat pasuje.Żeby było mało to po powrocie stwierdziłem że serwo wysokości do reklamacji bo przeskakuje,nowiutkie HS-81!!!!. reasumując , model lata doskonale a takie przygody to się zdażają :lol: Przy najbliższej okazji filmik! :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film, koniecznie film.Przymierzam sie powoli do tego modelu i jestem bardzo ciekaw jego lotów.Z opisu wynika że po prostu rewelacja.A co do lotek i klap to jeśli klapy zbędne to po prostu połączyć lotki z klapami i zwiększy się ich powierzchnia a co za tym idzie reakcja modelu.Tak sugerował pan Mirek gdy telefonicznie rozmawiałem z nim na temat tego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie jeśli ktoś ma komputerową aparaturę, co jest już raczej standardem, można sobie ustawić klapy w ten sposób, że gdy nie są wypuszczane, to działają jak zwykłe lotki. Przy najmniej u mnie się tak da ;) Kwestia pobawienia się funkcjami i mikserami :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich.

 

Nabyłem u Mirka kolejne modele ,miedzy innymi Michasia Maxa .

Z powodu braku czasu składanie szło bardzo wolno mimo iż modele od Mirka składają się rewelacyjnie .Dzisiaj udało mi się już doprowadzić prawie do finału ,jeszcze tylko drobna kosmetyka ,wyważenie i w górę,myślę że w przyszłym tygodniu jak pogoda pozwoli będzie filmik z oblotu.

Teraz zamieszczam kilka zdjęć.

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

 

jak kilku poprzedników nabyłem drogą kupna zestaw kit modelu Michaś Max

zestaw składa się praktycznie sam bez użycia instrukcji, elementy są wycięte perfekcyjnie wszystko pasuje bez zbędnego szlifowania przy czym konstrukcja robi się sztywna i zwarta

 

po 2 wieczorach model był cały sklejony, przez następne dwa został oklejony

 

Wyposażenie:

 

Silnik: Asp 25 śmigło 9x6 kavan

Serwa: 4x HTX 9g 2x Graupner c577

Aparatura Turnigy 9x

 

Model wymaga jeszcze korekty ustawienia silnika i jego poprawnej regulacji gdyż chce pracować w pełnym zakresie jak jest przelany.

 

Oblot nastąpił na lotnisku przy ul.Pałacowej w Warszawie

Tutaj kilka filmów, niestety operator nie był specjalnie manualny więc są bardzo krótkie

 

1 start nie był nagrywany ale zakończył sie powodzeniem

 

kolejny start bez problemów lecz na ok. 20 metrach zgasł silnik, chciałem zrobić nawrót w stronę pasa ale tylko przeciągnąłem model i z około 10m spadł pionowo w pole kukurydzy,

myślałem, że nic z niego nie zostało i poszedłem zbierać "puzzle" ale miłym zaskoczeniem było zobaczyć model wbity w ziemię do 1 wręgi i rozsunięte skrzydła. Ucierpiało jedynie śmigło i wygięła się rurka w skrzydłach, po umyciu silnika i wymianie śmigła model poszedł w górę co przedstawiają niżej wymienione filmy:

 

 

Już na końcu słychać jak silnik traci obroty.

http://www.youtube.com/watch?v=q6NG8Q8OSwI

 

http://www.youtube.com/watch?v=s6YeIzUcsDs

 

http://www.youtube.com/watch?v=rMBQZlQ-fZ8

 

http://www.youtube.com/watch?v=Hwfwls7RX5c

Lądowanie bez silnika pełne klapy

http://www.youtube.com/watch?v=l3Zw7XtdoUg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po dość długim czasie oczekiwania na sprzyjające warunki ,udało się zrobić oblot Maxa

Model po ustawieniach przed startem nie wymagał żadnych korekt przy oblocie .

Jedyne co wymieniłem to śmigło.

10 x 5 na 11 x 5,5

 

Wyposażenie

 

silnik 3536 1100 kv

serwo lotki i klapy 4 x SG 9

ster wysokości i kierunku 2 x HS 81 SG

regulator 40 A

aku. 2200 3S

 

FILM z oblotu www.youtube.com/watch?v=B5UgMxZviLE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W

 

Wyposażenie:

 

Silnik: Asp 25 śmigło 9x6 kavan

Serwa: 4x HTX 9g 2x Graupner c577

Aparatura Turnigy 9x

 

Witam.

Jaka waga do lotu wyszła?

Jak spisują się klapy i czy rzeczywiście są potrzebne - mam zamiar w następnych zestawach usunąć klapy i dać większe klapolotki - czy to dobry pomysł?

Mam też zamiar dorobić skrzydła o obrysie prostokątnym - w ten sposób zwiększy się powierzchnia skrzydła o 4dcm a jednocześnie zmniejszy się obciążenie powierzchni do

31g / dcm

Wszelkie uwagi mile widziane.

Pozdrawiam.

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, skrzydło wyszło 430g, wyposażenie samego kadłuba wraz z silnikiem, śmigłem i kołpakiem do tego pusty zbiornik(220 ml ok. 20 min lotu) 580-600g, kadlub oceniam na ok. 400g

 

Zatankowany oscyluje między 1700 a 1800g nie wykazuje przy tym objaw przeciążenia, odbyły się już testy holowania szybowców - 300g, spisywał się rewelacyjnie, start na średnich klapach, potrzebuje ok. 20m bez klap 25-30m.

Co do lądowania bez klap model potrafi być szybki, lecz na pełnych ok. 60 stopni jest to po prostu przyjemność.

 

Moim zdaniem klapy w tym modelu powinny zostać, nie zauważyłem też wspomnianej słabej reakcji modelu na lotki.

 

Jedynym miejscem które moim zdaniem wymaga wzmocnienia jest statecznik poziomy, już w 1 locie przy lądowaniu zahaczyłem o trawę i przełamał się na pół, przy naprawie zdjąłem folię i całościowo dałem dźwigar z pręta węglowego 4mm teraz jest pancerny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.