obara Opublikowano 2 Sierpnia 2007 Opublikowano 2 Sierpnia 2007 Przed przystąpieniem do testów naładuj do pełna akumulatory w nadajniku jak i akumulatory zasilające odbiornik (baterie zasilające regulator i odbiornik po BEC-u, bądź baterie zasilające odbiornik bezpośrednio). 1. Ustaw antenę nadajnika do długości pierwszej, najgrubszej sekcji anteny. 2. Ustaw model tak, aby końcówka anteny odbiornika była około 1m nad ziemią. 3. Upewnij się, że nie ma dużych metalowych obiektów (samochodu, metalowego płotu) w otoczeniu modelu (szczególnie pomiędzy modelem a nadajnikiem). 4. Rozpocznij test jeśli w danym miejscu nie pracuje żaden inny nadajnik – nawet wtedy, gdy pracuje na innym kanale. 5. Włącz nadajnik i odbiornik. W odległości 80m pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem powierzchnie sterowe wciąż reagują natychmiastowo i zdecydowanie na ruchy drążkami, nie wykonując przy tym żadnych nieprzewidzianych wychyleń. W momencie zbliżenia do granicy zasięgu serwa zaczną się poruszać; powinny przestać to robić po ponownym zbliżeniu nadajnika w kierunku modelu na odległość wyciągniętego ramienia. 6. Test należy powtórzyć na zabezpieczonym modelu z pracującym silnikiem (gaz ustawiony pomiędzy biegiem jałowym a maksimum). Określona powyżej odległość 80m jest tylko przybliżoną wytyczną, ponieważ rzeczywisty zasięg będzie się zmieniał mocno w zależności od różnych uwarunkowań. Dla przykładu, efektywny zasięg może być mniejszy o połowę w dolinie górskiej bądź blisko nadajników radiowych lub stacji radarowych etc. Co można zrobić aby ustalić przyczynę zbyt małego zasięgu? 1. Zmienić ułożenie anteny odbiornika. Jeśli jest umiejscowiona blisko metalowych części lub części modelu wzmocnionych włóknem węglowym, odbiornik może doznawać niesprzyjających efektów. 2. Odłączyć od odbiornika serwa, jedno po drugim, i kolejno sprawdzać zasięg. Długie kable połączeniowe bez filtrów tłumiących mają duży wpływ na warunki odbioru sygnału. Pamiętaj, ze serwa się starzeją i generują wtedy więcej zakłóceń niż nowe (iskrzenie szczotek, kondensatory tłumiące odpadają od przyłączy silnika, etc.). Jeśli efekty nie są zadowalające a zasięg nie polepsza się, spróbuj zdemontować cały system z modelu i sprawdź wyposażenie oddzielnie. To pozwoli ocenić, czy problem leży po stronie sprzętu czy warunków w jakich pracuje w modelu. Jeśli zasięg w dalszym ciągu jest niewystarczający, a reakcje serw są nieprzewidywalne należy sprawdzić stan anteny odbiornika. Jeżeli i ta nie wykazuje widocznych uszkodzeń warto dokonać jeszcze testu aparatury z innym odbiornikiem. Po tak przeprowadzonym teście można spokojnie pytać na forum. Tekst ten jest w części tłumaczeniem instrukcji do nadajnika MULTIPLEX ROYALevo 9.
instruktor Opublikowano 2 Sierpnia 2007 Opublikowano 2 Sierpnia 2007 W mim przypadku po 120-150 m zadziałał IPD .Test był niezamierzony-efekt model w krzakach .Pisałem o tym w -Kraksach
Doman Opublikowano 2 Sierpnia 2007 Opublikowano 2 Sierpnia 2007 Na zasięg wpływa też fakt używanego odbiornika. W Rex 5 MPD będzie to powiedzmy 40 kroków w innym może być i 100 :-) PS: ja liczę w krokach, nie chce mi się brać miarki na lotnisko ;-)
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.