Skocz do zawartości

Mini (big) Stik - projekt, realizacja... niebawem


Michal G

Rekomendowane odpowiedzi

W wolnym czasie zacząłem kreślić projekt modelu który „za mną chodzi” już od jakiegoś czasu - jest tak brzydki, że aż ładny:)

Mowa go „Big Stik” produkcji hobbico. Istnieją dwie wersje tego modelu .40 - o rozpiętości 1500mm i trochę większy brat .60 ~ ok. 1700mm. Przydało by się coś mniejszego…

Poniżej prezentuję „siostrę” big stik’a dostosowana do silniczka .10 o rozpiętości 920mm.

Na razie tylko wizualizacja 3d, niebawem będzie wycięty - jeśli Koledzy są zainteresowani tematem, będę podrzucał fotki z budowy.

Jednocześnie proszę o sugestie, pomysły, uwagi, pytania.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na oko" dałeś całkiem spory wznios, te modele praktycznie tego nie potrzebują - symetryczny profil i spore lotki powodują że całkiem sporo "potrafią".

Zastanów się czy nie chciałbyś dodać "greatplane'owego" smaczka w postaci "falbanek" na spływie lotek i SW.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wznios jest spory – na płacie wynosi 3˚

Plany są mojego autorstwa, wzorowałem się na BigStik. Daję fotkę do oryginału.

Dołączona grafika

Projekt nie jest w 100% zgodny z oryginałem, główne rozmiary modelu podane przez producenta przeskalowałem.

Cały projekt łącznie z wizualizacją wykonany w MegaCad.

W weekend dokreśliłem jeszcze podwozie, oraz wyciąłem pierwsze elementy (w sumie prawie wszystko, pozostała jeszcze balsa do kesonu oraz na stateczniki) Może w tym tygodniu zacznę budowę prototypu.

Kilka fotek:

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puzle wycięte na cały model:

Dołączona grafika[/url]

 

W ciągu tygodnia poskładałem puzelki (na razie na sucho bez kleju), model prezentuje się tak:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Jak na razie jeden błąd (wynika z przesuwania rysunku w CAD’zie):

Dołączona grafika

oczywiście drugi boczek - już jest

 

Po weekendzie wstawie fotki z montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie kolega grubo go przeprojektował skoro to ma być niewielki model to za dużo sosny i sklejki a w środku ta potrójna czy nawet poczwórna wręga to zdecydowana przesada - nie wiem jak w mega cadzie ale w innych programach definiuje się materiał i podaje on wagę - tutaj waga wyjdzie spora i zamiast slow flyera wyjdzie mega szybki trenerek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do sosny to akurat była by wskazana np. na dźwigary więc to nie tak z tą sosną tylko trzeba wiedziec gdzie i jak ją stosować, nadal podtrzymuję że ta podtrójna, poczwórna to zdecudowana przesada. - powiedz który kolor na wizualizacji odpowiadają jakiemu materiałowi a też musisz wiedzieć ze sklejka lotnicza jest bardzo cięzka (cięższa od sosny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j. zielony – sklejka lipowo balsowa 2,5

(Pewnie Kolega stwierdzi, że ona ma 3mm i musiał bym o tym wiedzieć :) )

fiolet – sklejka lot. 2,5mm

brąz - sklejka gosp. 4mm

niebieski – sklejka gosp. 3mm

czerwony – balsa 5mm

pomarańczowy – balsa 1mm

Akurat nie wydaje mi się aby sosna do 420mm płata była wskazana przy takiej konstrukcji – konstrukcja płata i tak będzie sztywna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tyle grubosc sklejki ktora projektowałes nie ma znaczenia czy to jest 2.5 czy 3 bo to nie o to chodzi. Ale wg mnie samolot jest troche nie tak skonstruowany - ogon (mniej więcej pod spływem skrzydła) jest złaczony za pomocą "czopów" do reszty kadłuba - przydała by się jakas podłuznica przez długość całego kadłuba bo tak to jest trochę wątłe połączenie, nadal twierdzę że ta gruba wręga niczego nie wnosi, żebra ze sklejki trochę przesada dałbym samą balsę, sklejka gospodarcza 4 mm to dość dużo i do tego nie jest to zbyt fajny materiał - mam lekka awersję. Jeśli uważasz że jest dobrze OK rób tak ja bym zrobił to inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po miesięcznej przerwie podsyłam fotki z kolejnych etapów budowy.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Problem pojawił się z ręcznym wygięciem sprężyny przedniej goleni podwozia – ale został łatwo rozwiązany - giętarką (de facto wystarczyła na 4 gięcia… ale warto było)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Model złożony, gotowy do oklejania

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

Zmianie uległy końcówki skrzydeł (a raczej ulegną ) wykonane będą z laminatu forma gotowa

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

I niebawem zakończenie prac… jeszcze tylko lotki i stery do oklejenia…

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

 

i powstaje kolejny maluszek - Może wrzucę projekty i realizację na forum

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.