Skocz do zawartości

Quadrocopter dla nowicjusza


Chriss

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, jako że od dłuższego czasu podobają mi się quadrocoptery, chciałem Was, użytkowników tych zabawek zapytać o kilka rzeczy które mnie nurtują. Po pierwsze chodzi mi oto czy sterowanie quadem jest podobne do tego jakie spotykamy w helikopterach RC 3D? Drugim pytaniem jest to, czy posiadając aparaturę na 35mHz mogłbym takim quadem polatać, czy raczej nie. Następne pytanie jest takie, jaki ewentualnie model quadrocoptera na początek byście polecili, ale w niskich przedziałach cenowych ( niskich jak na quadrocoptery). A ostatnim pytaniem jest, czy da się tym latać na więkrze odległości (max.100m odemnie) bez posiadania FPV, chodzi mi oto, czy nie popląta mi się gdzie jest przód, a gdzie tył. Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam sąsiednie fora - rc-fpv i rc-cam. Najtaniej ale nie najlepiej - platforma kontrolowana układem KapteinKuk. Dobrze i w miarę tanio - multiwii copter np. by kuki

Najdrożej - mikrokopter z Niemiec. Quada w RTFie może dostaniesz w conrad.pl albo strefahobby.pl, jednak wyjdzie Cię drogo. Najtaniej byłoby budować. Na 35 mhz jak najbardziej polatasz. 100m od Ciebie, bez FPV - cóż, musiałbyś dobrze oznakować model. Sterowanie quadem jest podobne jak w 4ch heli, tyle że lata na prawdę stabilnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak patrzę na ofertę ABC-RC http://abc-rc.pl/c/87/quadrocopter-i-wyposazenie-do-nich.html to w sumię tak wnioskuję: Kupię ten drewniany szkielet za 130zł, potem płytę główną quadrocoptera z żyro za 368zł, serwa, silniki, regulatory, baterię i jest?? Czy coś jeszczę potrzeba, no śmigła to oczywiste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramę drewnianą sobie odpuść, chyba że nie przewidujesz żadnej kraksy. Lepsze rozwiązanie to profile aluminiowe 10x10 i laminatowe płytki łączące. Dużo taniej i mocniej.

 

Co do 35mHz to ja tak latam swoim quadem i nie narzekam. Jedynie problem mam z dobrym umieszczeniem dość długiej antenki.

 

Jeśli chodzi o orientację przód tył, to najczęściej używa sie do tego pasków diodowych. Inny kolor z przodu, inny z tyłu.

 

Ta płytka z ABC-RC to z tego co widzę KKmulticopter. Ja polecam Ci coś co sam posiadam czyli MultiWII Coptera. Płytka tańsza, a lata zdecydowanie lepiej i ma większe możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chriss... Quadro to akurat trochę droga zabawka. Podepnę się, żebyś drewna nie używał. Bo łupniesz nie raz i żywica nie wystarczy.

 

Lot powyżej 100-150 metrów kończy się głupawką, więc albo ledy albo wyraźny pałąk na froncie modelu.

Na mój prywatny gust - latanie quadro bez FPV nie ma na dłuższą metę sensu, bo ile można wisieć albo latać ósemki???

Nie ma to jednak, gdy zwiedzamy modelem okolice - nawet te 300 metrów już wystarczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, a mógłbyś mi skompletować jakiś RTF quadrocoptera, taki jaki byś polecał ale nie za drogi

To już zależy co znaczy dla Ciebie 'nie za drogi'.

 

Mój wyszedł jakieś 650zł, i na tym przykładzie będę bazował:

 

1. Rama:

Ja zrobiłem całkowicie sam, dlatego tu oszczędziłem parę zł. Jeśli nie masz frezarki to polecam kupno gotowej płytki tzw. centerplate (ok. 35zł) i aluminiowego profilu 10x10 (5-6zł). Profil aluminiowy potniesz na 4 równe kawałki po 25cm, nawiercisz pod silniki i z tego będzie standardowego rozmiaru quad. Można kupić także gotową ramę, ale to już koszt 60-70zł.

 

2. FC, czyli kontroler. Jak napisałem wcześniej polecam WiiCoptera, sam posiadam i jestem bardzo zadowolony. Do kupienia (niestety nie wiem jaka aktualna cena, ale raczej nie przekraczająca 300zł) u użytkownika kuki83 na forum rc-fpv.pl. Kontroler jest już wyposażony w żyroskopy, akcelerometry, opcjonalnie czujnik ciśnienia i magnetometr, co pozwala na dość przyjemne latanie.

 

3. Silniki i śmigła: tutaj ile użytkowników tyle opinii. Do standardowej wielkości quada stosuje się silniki ok. 50-60g i 800-1200kv. Ja Od początku używam RCTimer 2830/11 (http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=121&productname=) i nie narzekam. Tu po prostu wszystko zależy od zasobności Twojego portfela i tego jak chcesz latać.

 

Jeśli chodzi o śmigła to polecam APC. Rozmiar zależny od silnika, ale najbardziej popularne to 10x4,7. Sam latałem na czymś w stylu GWSa i totalna kicha, strasznie niewyważone, słabsze osiągi. Oczywiście potrzebujesz 2 prawe i 2 lewe + jaki zapas.

 

4. Regulatory: Z początku latałem na HK SS, ale są dość awaryjne i ogólnie kiepskie. Przesiadłem się na Plushe 18A i różnica kolosalna.

 

5. Pakiety: raczej 3s, najbardziej popularny rozmiar to 2200mAh i to takie optimum.

 

Do tego jakieś oświetlenie LED, mnóstwo śrubek ~M3, przewody, lutownica, cyna i dużo czytania. Polecam typowe dla tego tematu forum rc-fpv.pl, tam jest mnóstwo informacji na ten temat.

 

Nie licząc pakietów i RC, orientacyjną kwotę podałem powyżej. Oczywiście można taniej, a górna granica to dziesiątki tys. zł. Jeśli chodzi o FPV to ja za dużego doświadczenia nie mam i jest to temat innej opowieści :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

650zł, to naprawdę satysfakconująca mnie cena, a frezarki nie posiadam, więc musiał bym kupić tą płytkę i aluminiowy profil. Co do FPV, to też sobię kiedyś to zrobię, ale narazie szukam dość fajnego taniego sprzętu, który bym dał do modelu. Najbardziej szukam narazie jakiegoś taniego zestawu nadajnik-odbiornik który dał bym do kamerki. Sądzę że kamerkę kupię np.taką mini do monitoringu pomieszczeń (taka mała kwadratowa z diodami po bokach obiektywu. Ale zanim to złożę w całość, to zima przeminie ;P Dziś straciłem już 2 śmigła do samolotu i mam dosyć wrażeń (lądowanie na polu.) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ kombinacje... aluminium, a to wcale nie takie fajne rozwiązanie na początek - przenosi drgania, skutecznie zasłania antenę odbiornika (no, przy 35Mhz, nie ma to aż takiego znacznia), a jak się pognie - powodzenia w naprawie.

 

Wg. mnie na początek wystarczy rama z płytek laminatu i listw sosnowych - tanio, szybko, łatwo, pochłania drgania i w razie kraksy naprawę można przeprowadzić nawet w polu (patrz link poniżej).

 

No i zamiast Quadrocoptera - czemu by nie Tricopter na początek? Nieco mniej stabilny (szczególnie w wersji z samymi żyroskopami) ale znacznie tańszy i prostszy. W najtańszej wersji wystarczą 4 żyroskopy (żadnych dodatkowych płytek). Zbudujesz, zasmakujesz, zobaczysz, czy to Twoja bajka, a wydasz na części w HK może ze 300 zł (a zawsze potem możesz je wykorzystać do budowy Quada w razie czego). Za pozostałe 350 zł, które zostaną można spróbować skompletować zestaw do FPV (kamera, odbiornik/nadajnik - w HK masz zestawy na 2,4 GHz 1000mW po 99,99$) i od razu wdrożyć się w temat na tricopterze...

 

Przykładowy model: http://rcexplorer.se/projects/tricopter/tricopter.html

 

Sam zabieram się za budowę, jak tylko zapłacą mi za zlecenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J/w ale wg mnie przeskakiwanie kolejnych etapów nauki i od razu budowanie modelu z mikrokontrolerem nie ma nic wspólnego ze zdrowym podejściem do tematu. Tricopter z płytką (mikrokontrolerem) będzie stabilniejszy i będzie lepiej latał od tego z czterema żyroskopami? TAK - pod warunkiem, że konstruktor ma już pewne doświadczenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za jakiś czas żyroskopy wymienić na płytkę (taką albo inną podobną, nie musi być KK - wszystkie działają na tej samej zasadzie), a żyroskopy wykorzystać w innym projekcie - jakimś śmigłowcu, albo do stabilizacji modelu samolotu (te gyrosy są tanie, a dobre - 12$ za sztukę (a za tyle to się nawet nie zje dobrego gyrosa ;) ) - nad czym tu się zastanawiać? :lol: ).

 

Co do listewek - wg mnie z powodzeniem mogą być cieńsze - np 10x15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.