Skocz do zawartości

Jakim prądem ładujecie swoje pakiety A123 LiFe?


vowthyn

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do osób, które używają (najlepiej od dłuższego czasu) pakietów A123. Otóż do tej pory ładowałem pakiet 3S prądem w okolicach 1C-1,5C (2,3A - maksymalnie 2,8A) ze względu na słaby zasilacz do ładowarki. Ostatnio zasilacz dokonał żywota (w teorii miał 3,5A, padł po ładowaniu 2,8A), kupiłem sobie zasilacz od XBoxa i w zasadzie górny limit prądu ładowania wyznacza mi teraz wytrzymałość pakietu.

 

Od razu napiszę - wiem, że teoretycznie A123 wytrzymują ładowanie do 10C, ale to, że tyle wytrzymują nie oznacza, że to lubią. Czy ładując pakiet prądem powiedzmy 5A skracam jego żywotność, czy taka wartość mieści się w normalnym przedziale eksploatacji? Priorytetem jest dla mnie żywotność pakietu, jeśli najdłużej popracują ładowane 1C to będę tak ładował, ale gdyby skrócenie czasu ładowania nie przełożyło się na znacząco większe zużycie pakietu, to po co tyle czekać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zazwyczaj 7-9A w zależności od potrzeb, dobieram prąd aby przy 2 pakietach nie czekać. Jeśli latam dwoma samolotami z różnymi pakietami to nawet zadowalam się 3-5A. Prąd powyżej 6-7A wyraźnie skraca żywotność pakietów, ale to jest różnica czy będzie 500-800cykli cz 150-200 cykli. Najstarsze pakiety 7S mam z demontażu z accu od wiertarki dewalta (czyli już używane) i mają ok. 1900mAh, 4 lata i ok. 250-300 cykli (70 cykli rocznie - 20dni x 3-5 ładowań) i drugi z nowych ogniw ok. 2050mAh i 150-200 cykli, dwa pakiety 3S po ok. 150-200 cykli, ładowane 7-10A i pojemności ok. 2000mAh i 2 pakiety 2S, mają po ok. 2050mAh i 100-150 cykli. Wszystkie pakiety ładuję z balansowaniem, nie zawsze czekam aż się zbalansują, zależy jak są rozjechane i ile mam czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.