Skocz do zawartości

Klejenie ELAPOR-u


jarek556

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zabieram się właśnie do budowy Easy Stara II i robię research odnośnie klejenia. Propozycji jest dużo, ale ile głosów tyle sprzecznej wiedzy.

Multiplex ostrzega przed używaniem epoxydów a zaleca cyjanoakryle.

Cyjanoakryle są niby OK, ale przy większych powierzchniach za szybko wiążą i jak się nie trafi przy pasowaniu elementów to poprawić już się nie da.

Są jeszcze jakieś UHU Pory i inne wynalazki o których też są rożne opinie.

Celem eksperymentu wziąłem kawałek EPP (to jest prawie to samo co ELAPOR) przeciąłem na trzy kawałki i skleiłem CA (Bondini Plus) i epoxydem (Epidian+PAC 50/50). Po związaniu próbowałem rozerwać łączenie i okazało się że pianka rozrywa się poza miejscami łączenia. Samo miejsce łączenia jest wyraźnie mocniejsze od samej pianki.

Z tego co czytałem to epoxyd nie jest zalecany ze względu na swoją sztywność i skłonność do kruszenia się. Z tego powodu postanowiłem użyć PAC, który daje spoinę elastyczną. Niestety nigdzie w necie nie znalazłem opinii o klejeniu EPP/Elaporu przy pomocy kombinacji Epidian/PAC a mam wrażenie że to załatwia problem kruchości - spoina jest elastyczna jak guma.

A jakie są wasze opinie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z oblotem nie spieszno to myślę, że zwykły klej polimerowy (np. Dragon) byłby idealny. Minus jest taki, że 100% wytrzymałość uzyskamy po ok. 2-3 tyg. Wtedy klej robi się sztywny, ale jednak jakaś minimalna elastyczność może pozostać. Polimer na pewno nie jest kruchy, a do rozerwania elementów potrzebna będzie duża siła. UWAGA! Klej polimerowy bąbelkuje po pewnym czasie dlatego trzeba pilnować, aby nie wybrudzić modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.