Skocz do zawartości

2,4 GHz - 100% bezpieczeństwo?


Piotrp_de

Rekomendowane odpowiedzi

nie widzę tam wymienionego urządzenia przeznaczonego do zdalnego sterowania modelami (latającymi).

Definicje są bardzo ogólne ,nie da sie wypisać wszystkiego co ludzie wymyślą.Pasmo przeznaczone jest w zasadzie do transmisji cyfrowych i ten warunek jest spełniony, tak jak i w bezprzewodowej myszce.A jest to przecież zdalne sterowanie.Sadze ze nie można mówić o niedopuszczeniu do kierowania modelami.Przewagą 35MHz jest ochrona prawna .Tam jesteśmy u siebie.Rozproszenie widma , i nadmiarowe kodowanie pomimo wielkiej skuteczności , śmiało mogę to napisać bo w tym śmietniku radiowym te aparatury jednak działają, nie ochroni nam tyłka jak coś sie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

ja tam na elektronice się nie znam , ale tak sobie tylko obserwuje czytam i wyciągam wnioski .

latam już któryś tam sezon na 35 poczynając od sanwy VG400 przez mx12 teraz JR9XII .

na SANWIE miałem parę razy bugi , na MX12 już było lepiej tylko raz jak latałem w Białymstoku na lotnisku modelarskim , przy JR9 jeszcze nie wiem co będzie bo świeży zakup.

teraz pytanie do was ile z was miało zakłócenia na 35 ? , na pewno znajdzie się troszkę .

A teraz 2,4 spora część w Polsce jak i na całym świecie przechodzi na 2,4 i czy ktoś gdzieś wyczytał że maja jakieś bugi ? .Gdyby z tym pasmem było coś nie tak to z pewnością odbiło by się to zaraz mnóstwem postów że jest do dupy i nie warto w to leźć , ale jak na razie modele latają i cieszą się ludzie że w końcu nie maja bugów , i nikt nikogo nie pyta o kanały .

Co jeszcze do tego nieszczęsnego 2,4 w miastach takich jak warszawa z pewnością urządzeń pracujących na 2,4 jest natłok ale i tam modelarze potrafią małymi heli latać gdzieś i nie mają bugów , a na 35 w centrum miasta ja bym nawet nie próbował gdzieś w parku małym depronkiem polatać bo strach przed bugami .

To przeciwnicy tego wstrętnego śmietnika niech mi powiedzą dlaczego przy takim tłoku urządzeń to wszystko działa ?

Mam w domu rołter , pracuje on w tym śmietniku i mimo betonowych ścian wszystko chodzi co więcej wychodzę na dwór i dalej chodzi , to czy drzewko jest mocniejsze od ściany i zasłoni nam sygnał ? U kolegi działa przez dwie kondygnacje i też działa .

Sporo piszecie o paśmie 35 że strzeżone , a niby w jaki sposób ? chłamu w marketach jak i z alegro jest od ciula na 35 a jakość tych nadajników daje wiele do życzenia , i można się zdziwić jak ktoś strąca nam model bo uruchomił zabaweczkę .

Inna sprawa to pasmo 72 , ktoś jak napisze że ma radio na tej częstotliwości zaraz dostaje serie odpowiedzi że nie legalne , no to mnie z lekka śmieszy czy ten co pisze wszystko tak robi legalnie , inna rzecz znając ludzi co latają w tym nie legalnym paśmie bardzo je chwalą i co więcej nawet startują w zawodach światowych .

Co do zawodów , odbywały się w poprzednim roku zawody F3C w Włocławku , sama czołówka świata , trzeba było krzyczeć na nich albo na organizatorów ściągać organy ścigania bo tam wszyscy na nielegalnych częstotliwościach , i co ? i tam nikt nie miał buga .

Jakie wnioski z mojej strony , ja czekam jeszcze troszkę poobserwuje te 2,4 jak tam ludziom się lata i pewnie przejdę na te nieszczęsny śmietnik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z do tych co krzyczą legalne nie legalne , taki link :lol:

http://modelarstwo.aeroklubpolski.proart.pl/licencje/wytyczne_ulc.pdf

jeśli posiadacie modele powyżej 5kg a takowe widać macie , i nie posiadacie licencji o jakiej mowa na stronie aeroklubu polskiego , nie macie prawa latać bo jest nie LEGALNE !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz pytanie do was ile z was miało zakłócenia na 35 ? , na pewno znajdzie się troszkę .

 

Z tego co w mojej wieloletniej "karierze" modelarskiej mogę stwierdzić, to fakt że na 35 MHz faktyczne zakłócenia miałem jeden jedyny raz, jak kolega włączył obok mnie nadajnik na tym samym kanale. Reszta, to były albo problemy techniczne (niesprawność sprzętu) albo zakłócenia pomiędzy prawym a lewym uchem. Niestety mamy to do siebie i to niezależnie od używanego pasma, by zakłóceniem określać, albo jako takie interpretować wszelkiego rodzaju techniczne usterki lub i błędy sterowania. O tych ostatnich nie zawsze zdajemy sobie nawet sprawę (znam z autopsji). ;D Prościej powiedzieć "to było zakłócenie" niż przyznać się do błędu.

 

A teraz 2,4 spora część w Polsce jak i na całym świecie przechodzi na 2,4 i czy ktoś gdzieś wyczytał że maja jakieś bugi ? .Gdyby z tym pasmem było coś nie tak to z pewnością odbiło by się to zaraz mnóstwem postów że jest do dupy i nie warto w to leźć , ale jak na razie modele latają i cieszą się ludzie że w końcu nie maja bugów , i nikt nikogo nie pyta o kanały .

 

Pierwsze - przeczytaj pierwszy post tego wątku. To nie był na 100% błąd pilota. Pozostaje ewentualny problem techniczny lub zakłócenie. A na niemieckich forach były na ten i podobne tematy burzliwe dyskusje. Ty widzisz nie wiem czemu tylko tych, którzy decydują się na przesiadkę na 2,4, ale jest znacznie liczniejsza grupa, która podchodzi do tego w tak ostrożny sposób jak ja, i po rozważeniu za i przeciw mówi (jeszcze) nie.

 

Ja nie występuje tu z moimi "tezami" jako ZAWSZE MAJACY RACJE a poprostu staram się opisać moje osobiste wątpliwości.

 

I jeszcze informacyjnie. Nasz klub zrzesza ok 180 osób. Z tego ok. połowa jest aktywnych. U nikogo jeszcze nie widziałem nadajnika 2,4 GHz. Poza tym - na wszystkich dużych imprezach (a było ich sporo) na których byłem w ub. roku raz jeden widziałem 2,4 GHz w akcji (vide pierwszy post). To były albo duże pokazy albo zloty w holowaniu dużych szybowców. Może gdybym był na spotkaniu małych deproniaków, to zobaczył bym więcej takich nadajników. Nie wiem, w każdym razie w Niemczech są ona na razie (także ze względów formalnych) na tyle mało popularne, że o ocenie czy w praktyce zakłócenia są czy nie na razie nie może być mowy. Tym samym Twoje twierdzenie że "teraz 2,4 spora część w Polsce jak i na całym świecie przechodzi na 2,4" wydaje mi się też nie być prawdziwym.

 

Pozdrawiam Piotr

 

www.piotrp.de

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z do tych co krzyczą legalne nie legalne , taki link :lol:

http://modelarstwo.aeroklubpolski.proart.pl/licencje/wytyczne_ulc.pdf

jeśli posiadacie modele powyżej 5kg a takowe widać macie , i nie posiadacie licencji o jakiej mowa na stronie aeroklubu polskiego , nie macie prawa latać bo jest nie LEGALNE !!!

 

Jako, że chyba do mnie pijesz...

 

1. Co to ma wspólnego z tematem tego wątku?

2. Znam wielu Kolegów mających odpowiednią licencję czy świadectwo

3. Nie chciał bym być w skórze takiego, który nie mając licencji czy latając na niedozwolonym paśmie spowoduje wypadek z ofiarami w ludziach

 

Tak więc nie podśmiewaj się, bo i sam potencjalnie możesz się w sytuację wmanewrowć, gdzie do śmiechu nikomu nie będzie.

 

A to, że jestem za legalnością naszych działań? Statystycznie w Niemczech w wyniku uprawiania naszego hobby ginie rocznie jedna osoba...

 

Pozdrawiam Piotr

 

www.piotrp.de

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do lotu tej pięknej makiety może tu jest odpowiedź a nie od razu winne 2,4

jak to pan sam napisał "Niestety mamy to do siebie i to niezależnie od używanego pasma, by zakłóceniem określać, albo jako takie interpretować wszelkiego rodzaju techniczne usterki lub i błędy sterowania. O tych ostatnich nie zawsze zdajemy sobie nawet sprawę (znam z autopsji). ;D Prościej powiedzieć "to było zakłócenie" niż przyznać się do błędu. "

nie żebym nie widział całej reszty ale ich do końca nie rozumiem , dajmy szansę nowej technologi , kto wie co za parę lat jeszcze coś nowego wymyślą i też będzie mnóstwo przeciwników że to kicha i chłam . i nikt nikogo nie zmusza do przechodzenia na inną częstotliwość .

z tym linkiem nie że bym pił do Pana ale do większości co posiadają modele powyżej 5kg a krzyczą na coś że jest nie legalne , niech najpierw sprawdzą siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a z do tych co krzyczą legalne nie legalne , taki link :lol:

http://modelarstwo.aeroklubpolski.proart.pl/licencje/wytyczne_ulc.pdf

jeśli posiadacie modele powyżej 5kg a takowe widać macie , i nie posiadacie licencji o jakiej mowa na stronie aeroklubu polskiego , nie macie prawa latać bo jest nie LEGALNE !!!

 

Nie pisz bzdur jak nie znasz aktualnego stanu prawnego. Trochę pokory i wiedzy by się przydało.

 

Polecam zapoznać się z

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU

z dnia 5 października 2007 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie wyłczenia zastosowania niektórych przepisów ustawy

— Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Piotrze-ma Pan to szczęście,że żyje w cywilizowanym kraju.Jest Pan członkiem prawdziwego klubu,każdy pilot wie co ma robić,a co nie na lotnisku.

U nas nie ma prawdziwych lotnisk,a 15-letni g...iarz włączający bez ostrzeżenia nadajnik od Lamy albo innego mikrolota to typowy ,swojski przypadek.Widziałem też dużego benzynowego akrobata za jakieś 3000-4000€ z odbiornikiem za 20 :shock: Sam z winy odbiornika (zakłócenie lub wadliwy odbiornik)rozbiłem model raz,zliczyłbym jeszcze kilka kopnięć na różnych kombinacjach nadajnik-odbiornik.I choć po wymianie na odbiornik z DSP nie mam praktycznie problemów nadal nie mogę zapomnieć tej jednej może półtora sekundy kiedy model robił co chciał.

PS

Część modelarzy w EU nie zmienia sprzętu na 2,4 ze względu na:

-niesprecyzowaną sytuację prawną,

-brak jednego standardu(która firma wygra?)

W Usa w lokalnym hobby shopie ciężko jest kupić radio z wyższej pułki operujące na 72Mhz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Armand

 

Wielkie dzięki za zaktualizowanie stanu mojej wiedzy. Na zmianę tego przepisu był najwyższy czas. Nie mówiąc o tym, że wogóle nie powinien on powstać.

 

@ Adam

 

Tak to jest wszystko prawda. Ale ja właśnie bym chciał by i w Polsce wreszcie tak było. I kiedyś będzie. Ludzie byli przez lata nauczeni cwaniakowania, kombinowania, omijania przepisów - to późne skutki byłego ustroju. Ale każdy kij ma dwa końce. Dlatego właśnie, że w USA też się to wszystko na bazie pewnego poszanowania przepisów odbywa, to nie podejrzewam tam wielowatowych dopałek na w-lanie nie mówięc już o "sieciach osiedlowych" pędzonych na tym paśmie. Tam jest też więcej miejsca. Ludzie latają dalej od terenów gęsto zamieszkałych (i nasyconych śmieciem na tym paśmie). Tym samym jest tam (jak przypuszczam) nieco bezpieczniej na 2,4 GHz niż w Polsce.

 

Niemniej jednak i ja uważam system działający na 2,4 GHz za o niebo lepszy od tej zamierzchłej techniki na 35 MHz. Tyle, że marzy mi się takie pasmo tylko dla nas i o mocy pozwalającej na porównywalny zasięg.

 

Pozdrawiam Piotr

 

www.piotrp.de

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwracam honor , co do przepisu sam byłem w tyle ze znajomością , i na szczęście poprawili .

"Niemniej jednak i ja uważam system działający na 2,4 GHz za o niebo lepszy od tej zamierzchłej techniki na 35 MHz. Tyle, że marzy mi się takie pasmo tylko dla nas i o mocy pozwalającej na porównywalny zasięg."

i powoli dochodzimy do jakiegoś kompromisu :P

już teraz na spotkaniach modelarskich w dużych miastach mówi się że bez odbiornika DS nie ma co latać bo strach , konieczność inwestowania coraz to lepszy sprzęt , ja mam ten luksus że mieszkam w małym mieście a pole modelarskie mamy za miastem i jak na razie jako takich bugów nie ma .

koledzy z innego forum testowali działanie 2,4 wyniosło im 2km ,

z życzeniami jak zerowych bugów Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze Peter paralotnie nie mow mi o moich przypadkowych bledach piszac szybko watek, bo ja tez przesledze Twoje watki i znajde w nich bledy. Po drugie Panowie jakies 3mies temu spedzilem ponad pol godziny rozmawiajac z UKE. Myslenie ze czestotliwosc ta (2,4GHz) stanie sie uzytkiem modelarzy jest całkowicie bledna- nigdy sie to nie stanie. Wiem co mowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.