Skocz do zawartości

Budowa siłownika


mariusz stasin

Rekomendowane odpowiedzi

Witm wszystkich chciałbym zbudować siłownik własnego projektu.XD

Będzie on działał na zasadzie śruby

Dołączona grafika

A wiec część z gwintowanym na zewnątrz elementem bedzie obracać się a nakretka bedzie sztyno zamontowana na suwaku.

takie coś.

To moja koncepcja, teraz zadanie dla was jak zrobić żeby siłownik powracał na pozycje startową??????????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowe mechanizmy tego typu można wymontować ze starych napędów CD gdzie służą do przesuwania głowicy.

 

Co do powracania.

 

Prosty układ w oparciu o przekaźnik dwubiegunowy i switch uniwersalny RC narysowałem Ci poniżej (oczywiście trzeba go dostosować do konkretnego rozwiązania - źródła zasilania, silnika itd). W tym układzie do czasu aż switch RC będzie załączony - silnik będzie kręcił się w jedną stronę, po jego wyłączeniu - będzie kręcił się w drugą stronę.

 

Oczywiście należało by do tego dodać jeszcze jakąś obsługę skrajnych położeń żeby zabezpieczyć silniczek przed przeciążeniem itd...

 

Całkiem możliwe, że są jakiegoś gotowe zestawy / układy do sterowania tego typu mechanizmami - ale tutaj prędzej pomogą Ci modelarze budujący roboty, żaglowce czy czołgi...

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście w tamtym schemacie był mały błąd dot. switcha RC... oczywiście tak jak pisałem brakuje też na nim tego co napisałem (tj. zabezpieczenia przed działaniem silnika po dosunięciu nakrętki w skrajne położenie). i dodatkowych układów związanych z zasilaniem (np. BEC do zasilania odbiornika).

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten siłownik miał być do skrętu przy mini samochodzie .

Okazał się być za skompilkowany , zrobiłem tak:

Micro silnik podłączyłem do sprzęgła na siłę odsrodkową bemben tego sprzęgła jest podłączony do spręzyny która cofa go na pozycję poczatkową..

kłopot rozwiązany, lecz dziekuje za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.