Skocz do zawartości

Pytanie o pomoc w podłączeniu FrSky DHT do aparatury od R-Planes


tomekk167

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Po oblataniu mojego Pioneera od R-Planes postanowiłem zaopatrzyć się w moduł do latania dalekiego zasięgu.

Ponieważ standardowa aparatura ma zasięg 400m max, a ja szykuje mojego Pioneerka do FPV (nisko budrzetowego), postanowiłem ze względu na brak wystarczających funduszy zakupić:

http://www.helipad.pl/dwukierunkowy_modul_long_range_frsky_dht_z_telemetria_diy_hack_module_instalujesz_do_dowolnego_radia_i_uzyskujesz_45_km_zasiegu_zobacz_film-4005.html

 

Problem jednak polega na tym, że wolałbym się zapytać o to czy aparatura którą posiadam jest przystosowana do zamontowania ww modułu?

Jeśli miał ktoś do doświadczenie związane z instalacją moduły do tej aparatury proszę o pomoc.

Niezbędne zdjęcia zamieściłem.

 

Film z ww strony (odnośnie instalacji modułu do aparatury) obejrzałem, ale ze wzgledu, że ta aparatura jest diametralnie inna niż moja wole mieć pewność, że moduł który chce kupić będzie pasował do aparatury.

 

Co chce osiągnąć?

- większy zasięg aparatury max 10km (w przyszłości pod kątem FPV- kamerkę Keychain 808#16 v2 już mam ale brakuje mi nadajnika i odbiornika pod AV - chce kupić 5,8GHZ)

-bardziej stabilny sygnał który nie jest zakłucany

-tanią alternatywe na markowe / droższe aparatury

 

Odbiornika FrSky jeszcze nie kupiłem- wolę upewnić się czy podłączenie modułu FrSky z moją apką jest możliwe, a jeśli tak to jak (nie chcę uszkodzić apki)?

 

 

PS:

zamieściłem pakiet zasilania kamerki Keychain który sprawdza się znakomicie, a właściwie jest to 4 akumulatorki Eneloop które zasilają kamerkę dostarczając ekstra 4 godziny jej pracy (oczywiście prąd zasilania to jest 4 x 1,32V = 5,3V out!!!). Pakiet jest fajnie zrobiony bo w blistrze w którym dostałem akumulatorki wystarczy zatopić 5 blaszek 3 łączące ogniwa i 2 do podłączenia kabli zasilania.

Jak ktoś chce to prześlę porządne zdjęcia na prywatnego maila.

 

 

Pozdrawiam i liczę na pomoc

post-11477-0-69608700-1359831805_thumb.jpg

post-11477-0-53465000-1359831824_thumb.jpg

post-11477-0-04450000-1359831833_thumb.jpg

post-11477-0-69560700-1359831842_thumb.jpg

post-11477-0-46020500-1359831856_thumb.jpg

post-11477-0-55218900-1359831866_thumb.jpg

post-11477-0-68406700-1359831873_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego a możesz pomóc i powiedzieć czy dobrze myślę podłączając kable?

 

Nie znam się dokładnie na sprzęcie więc:

Czy ta blaszka na drukowanej płytce to nadajnik (zdjęcie nr 4)?

czy rozlutować tą blaszkę i podpiąć pod kable moduł który chce kupić?

Rozumiem, że podłączenie by było następujące:

-czarny do czarnego (GN)

-żółty do żółtego (PPM)

-czerwony do czerwonego (5V)

tylko co z białym kablem???

 

Kolego możesz rozwinąć myśl "aparatura nie jest przyszłościowa"?

Ma ona problemy techniczne?

W przeciągu najbliższego roku chcę inwestować w ww model pod kątem FPV. Raczej floty rozwijać nie będę (marzy mi się elektroszybowiec 200cm< ale to daleka przeszłość)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio nie jest programowalne nic na nim nie ustawisz pomyśl o zakupie choćby Turnigy 9 ,dając krok do przodu z myślą o nowym module Frsky cofasz się do tyłu montując do tego radia,Poza tym jeśli zamierzasz iść w stronę FPV to zakup modułu z telemetrią jest zbędny,wybrał bym bez a i tak pewnie założysz jakiegoś eLeReSa

-czarny do czarnego -GND

-żółty do żółtego -PPM

-czerwony do czerwonego -Vcc

Tylko te trzy przewody cię interesuję do podpięcia modułu ,musisz wlutować nowy w miejsce aktualnego modułu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem z wiązki przewodów które są widoczne na zdjęciu nr 5 "Podłączenie.jpg" rozlutować przewody i podłączyć tak jak napisałeś zostawiając wolny kabel biały.

Dobrze odnalazłem to na zdjęciu?

 

Znalazłem moduł bez telemetrii: FrSky V8HT DIY za 89zł

http://www.helipad.p...45_km-4006.html

Oraz odbiornik za 95zł

http://www.helipad.p...accst-4607.html

 

Do tej pory mam całkiem dobrze oblataną swoją okolicę, więc nie będe instalował żadnego OSD na pokładzie.

Pierwszą ważną dla mnie sprawą jest skonfigurowanie poprawnie instalacji w samolocie (długość działania baterii zasilania samolotu, poprawna konfiguracja pakietu dla kamerki)

Drugim etapem jest dla mnie instalacja FrSky by polatać bardziej pewnie i mieć możliwość polatania chociaż na 3km od bazy - i to próbuje ogarnąć zakładając ten temat (nie mam dużego budżetu dla tego wybieram takie rozwiązanie).

Trzecim etapem będzie (najszybciej w kwietniu, maju) instalacja nadajnika i odbiornika wideo i latanie już na dalsze odległości niż 300m (na tą chwilę jestem przekonany na zakupie czegoś na 5.8GHZ przy 200 lub 400 mW.

Ostatnim etapem bedzie zakup OSD i może wymiana nadajnika i odbiornika wideo na coś mocniejszego.

post-11477-0-70772000-1359881897_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy chciałbym odświeżywszy temat:

Dotarł do mnie moduł FrSky DHT.

Według instrukcji moduł powinienem podłączyć pod zasilanie od 6 do 12V.

Z kolei stary moduł jest podłączony do zasilania o napięciu (zmierzonym) 5,2V.

Czy to nie zaszkodzi/spowoduje złą pracę modułu FrSky?

Czy lepszą opcją jest podłączenie modułu pod zasilanie aparatury (ale tam jest 12,6V napięcie)

Nie chce testować, bo boję się że spale świeżo zakupiony moduł warty 130zł.

Załączam zdjęcie gdzie mierzyłem napięcie.

 

Pozdrawiam i liczę na pomoc.

post-11477-0-31708000-1360702166.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Podłączyłem jak sam opisywałem. Zestaw zbindowałem i działa!!

Zasięg dzisiaj od razu przetestowałem na standardowych antenach. "Na ziemi" (tzn samolot leżał na balkonie):

- do 200m zasięg idealny.

- do około 350m zasięg był ale piszczał nadajnik (telefon leżał koło samolotu i słyszałem że serwa chodzą, silnik również odpalał)

- do około 450m zasięg był lecz nadajnik piszczał niemiłosiernie (lecz serwa słyszałem, że chodzą), po 450m zasięg przerywał (w telefonie słychać było, że niektóre ruchy drążkami były wychwytywane przez odbiornik)

 

Na weekend postaram się przetestować na przestrzeni bez przeszkód jak drzewa, czy budynki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg sprawdzony na otwartej przestrzeni. Na standardowych antenach oraz modelu przyczepionym na starym słupie który służył kiedyś jako słup telefoniczny sytuacja wyglądała następująco:

- od 0m do 1200m zasięg był idealny

- od 1200m do 1400m zdarzały się pojedyncze piki na aparaturze mówiące o słabym zasięgu (lecz wszystkie serwa działały)

- od 1400m do 1600m piki na aparaturze były cały czas ale łączność między aparaturą a modelem była w 95% dobra

- powyżej 1600m częsta utrata zasięgu.

Dalej nie próbowałem.

Testy przeprowadziłem jadąc autem w 2 innych kierunkach i wyniki + - były podobne.

 

Wydaje się, że antena kierunkowa istotnie poprawiła by jakość komunikacji z modelem.

 

Jaki zestaw fpv byście polecali do mojego modelu (rozwojowo do 3-4 km zasięgu)?

-0,8ghz- mało literatury ale jest to pasmo które może wejść na 2,4 frsky i zakłócać komunikację z aparaturą.

-0,9ghz- przystał bym na to, ale nie jest to popularny (przynajmniej na forach) system

-1,2ghz- może "kłócić" się z frsky(2,4ghz), ale najbardziej popularny, filtr dolnoprzepustowy teoretycznie mógłby pomóc ale mit jego co po niektórzy na forum obalają.

-5,8ghz- najlepszy "jakościowo", nie kłóci się z frsky, ale z tego co "ludzie mówią" zasięg najbardziej narażony na dziury.

 

Czy lepiej założyć osobny temat w dziale FPV?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Najbezpieczniejszy zestaw do FPV jest ten na 0,9GHz, ze względu na jego drugą harmoniczną, która wypada gdzieś koło 1,9GHz. Zestawy 1,2GHz są bardzo popularne, ale od użytkowników wiem, że zdarzają się bardzo duże zakłócenia na sprzęcie RC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że mając do wyboru 0,9 a 5,8G wybrałbyś 0,9?

 

Z drugiej strony na 5,8 można kupić (nawet na forum) anteny "koniczynki".

Z 0,9 mógłby być problem myślę... ponieważ nie widziałem takich informacji tutaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.