Marek_Cm Opublikowano 6 Grudnia 2007 Opublikowano 6 Grudnia 2007 Witam Ostatnio pobawilem sie AutoCAD'em. Chcialbym opracowac model, zeby elementy zostaly wyciete na laserze. Przygotowalem juz troche elementow, ale nie mam pojecia czy to sie bedzie nadawac do wyciecia. Jesli ktos zna sie na takich rzeczach prosilbym o pomoc. Chcialbym sie dowiedziec czy np. kwadrat o wymiarze 10x10mm narysowany w autocadzie po wycieciu przez laser bedzie miec nadal te same wymiary, czy trzeba zastosowac jakas tolerancje. Elementy wyciete w balsie, a balsa ma wymiary 10x1000mm, czy elementy trzeba ustawic tak aby ich wymiary nie wychodzily poza obreb balsy ? Jakie firmy polecacie do wyciecia elementow.
Boogie Opublikowano 6 Grudnia 2007 Opublikowano 6 Grudnia 2007 A wiec tak: - tolerancja zalezy od ustawionej macy lasera, twardosci i grubosci balsy. Wiec ciezko cos konkretnego ustalic, aby idealnie do siebie pasowalo, - w przypadku ciecia linii mocno odchylonych od "pionu"i "poziomu" czyli osi X i Y warto dodac (przy balsie 3mm sie sprawdzalo- w miare miekkiej) ok. 0,1mm, - warto sprawdzic rzeczywista grubosc materialow z ktorych sie wycina. Ja przygotowywalem pod sklejke 3mm, a w rzeczywistosci miala 2,7mm i nie skladalo sie tego tak, jak powinno, -pliki sa najczesciej przyjmowane w corelu. Linie do ciecia czerwone, do grawerowania czarne. Nie jest to jakas regula, ale z tym sie spotkalem w 3 roznych zakladach, - max grubosc ciecia materialow- okolo 5-6mm dla balsy i 3mm sklejka. Takie z reguly przyjmuja.
rapier Opublikowano 7 Grudnia 2007 Opublikowano 7 Grudnia 2007 Elementy musisz sobie ulozys w ramce o wymiarach balsy 100x1000 lub na ramce o takim rozmiarze jak max przyjmie pole robocze plotera. Rysuj polilinia ( nawet okregi i krzywe niech sie skladaja z malych polilini) Potem w zaleznosci od materialu w ktorym tniesz dajesz ofset na zewnatrz lub przy otworach do wewnatrz w zaleznosci wlasnie od grubosci i twardosci materialu w ten sposob dajac "luz " na wypalenie wiazki lasera. JAk pomostkujesz elementy ( tak aby Ci nie wypadly z formatki ( mostki max 2mm ) to takiego DXF-a importujesz w corelu i skalujesz ramke jego do tych samych rozmiarow co miala w mm. O kolorach juz wiesz. Pozostaja warstwy.. Poniewaz z regoly placi sie za czas pracy maszyny to dobrze jest poukladac wszystko na warstwach w takiej kolejnosci aby laser po wycieciu elementu przechodzil do najblizszej lini a nie skakal do jakiejs na koncu formatki. LAser tnie po kolei tak jak sa warstwy ulozone w corelu. Wg wyliczen i z doswiadczenia wiem ze wyciecie tych samych elementow ale nie ulozonych pozadnie na warstwach moze wydluzyc 2 krotnie czas pracy a tym samym podwoic koszty ciecia
Marek_Cm Opublikowano 27 Czerwca 2008 Autor Opublikowano 27 Czerwca 2008 Potem w zaleznosci od materialu w ktorym tniesz dajesz ofset na zewnatrz lub przy otworach do wewnatrz w zaleznosci wlasnie od grubosci i twardosci materialu w ten sposob dajac "luz " na wypalenie wiazki lasera. Witam odnoszac sie do tego cytatu chcialbym sie zapytac ile powinny wynosic te ofsety. Ma ktos jakies doczynienia z cieciem laserem ??
Boogie Opublikowano 27 Czerwca 2008 Opublikowano 27 Czerwca 2008 - w przypadku ciecia linii mocno odchylonych od "pionu"i "poziomu" czyli osi X i Y warto dodac (przy balsie 3mm sie sprawdzalo- w miare miekkiej) ok. 0,1mm, Tak napisalem wyzej.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.