m@riusz Opublikowano 22 Grudnia 2008 Opublikowano 22 Grudnia 2008 Ostatnio kupiłem sobie 4 ogniwa NiMH 300mAh i chciałem z tego zrobić pakiet do odbiornika. Gdy w domu zmierzyłem woltomierzem każdą z nich, ku mojemu ździwieniu wartości były na poziomie 0,6 volta. Czy to troche nie za mało? Możliwe, że kupiłem wadliwe? Czy może właśnie takie powinny być świeże, nowe ogniwa? Dość mocno mnie nurtują te pytania, tym bardziej, że i tak postanowiłem zrobić z nich pakiet, ale jak go podłączam do łądowarki to krzyczy mi, że go nie widzi. Zdaje sobie sprawę, że moje pojęcie o elektronice i lutowaniu jest znikome więc mogłem również popełnić jakiś bład przy pakietowaniu. Może ktoś już miał podobny problem?
utopia Opublikowano 22 Grudnia 2008 Opublikowano 22 Grudnia 2008 Kupiłeś normalne ogniwa po składowaniu ...kiedys producent je naładował. dobre ogniwa ozyją nawet jeśli multimetr na zakresie do 2 V pokaże 0,01............. ale to juz naprawdę dobre ogniwa pytanie co ładuje Twoja ładowarka - zakres pakietów -od -do .... sprawa druga - mozliwe że ogniwa wymagają pobudzenia - cała noc po zasilaczem 12V poprzez opornik 1 kohm/1W bo zostały zbyt głęboko rozładowane........ narazie zbyt malo danych
mammuth Opublikowano 22 Grudnia 2008 Opublikowano 22 Grudnia 2008 Pyt.1 jakie napiecie pokazuje caly pakiet ? Pyt2 czy ladowarka obsluguje 4cele ? Pyt3 jak polutowales cele kabel+-+-+-+-kabel ? Pyt4 czy masz inna ladowarke - moja ladowarka, ktora uzywam do ladowania aku w aparacie raz nie widziala jednej - wiec podlaczylem "na krotko" do imaxa b6 - potrzymalem z 5 min i po podladowaniu wrzucilem do ladowarki "oryginalnej" - podzialalo. Te 0.6 to troche malo sie wydaje - ale pewnosci nie mam - tak czy siak jezeli nie przegrzales ogniw - to jest szansa je ozywic.Dobra ladowarka...
m@riusz Opublikowano 23 Grudnia 2008 Autor Opublikowano 23 Grudnia 2008 Dzięki za tak szybką odpowiedz Już mówie coś więcej. Jeśli coś przekręce albo pomyle to mnie popraw. pytanie co ładuje Twoja ładowarka - zakres pakietów -od -do ... czy tu chodzi o ilość cel jakie mogą być ładowane? --> jeśli tak 1-20 nimh mozliwe że ogniwa wymagają pobudzenia - cała noc po zasilaczem 12V poprzez opornik 1 kohm/1W bo zostały zbyt głęboko rozładowane... czy powinienem tak podłączyć każde ogniwo z osobna, czy mogę w ten mój pakiet?
utopia Opublikowano 23 Grudnia 2008 Opublikowano 23 Grudnia 2008 Możesz cały pakiet ale najlepiej każde ogniwo z osobna traktować . Wtedy sie okaze co które jest warte
Gość slawekmod Opublikowano 23 Grudnia 2008 Opublikowano 23 Grudnia 2008 Trzeba ustawić ładowarkę na program Ni-Mh , prąd ładowania na 100mA i ograniczyć ilość mA władowanych do pakietu na 500mAh.Potem rozładować pakiet prądem 200mA.4 takie cykle rozładowania/ładowania powinny przywrócić pakiet do normalnego stanu.Z moich obserwacji przebiegów ładowania na komputerze można wnioskować że bezpieczne końcowe napięcie rozładowania wynosi 0,7-0,8V/1 celę.Przy tak małych prądach ładowania -deltaV może nie działać skutecznie przez co może nie wykryć spadku napięcia w końcowej fazie ładowania.Dlatego trzeba ograniczyć ilość władowanych mA programem.Ja ładuję swoje pakiety Sharkiem 20 podpiętym do komputera i obserwuję cały przebieg ładowania.Bardzo pomocna sprawa gdyż widać jak na dłoni czego można spodziewać sie po pakiecie.
Gość Anonymous Opublikowano 23 Grudnia 2008 Opublikowano 23 Grudnia 2008 A ja bym zaczął od rzeczy najbardziej podstawowej mianowicie pomiaru napięcia na wyjściu pakietu. Może okazać się że będzie "zero" a to oznacza przerwę w obwodzie np. na skutek zimnego lutu bądź uszkodzenia ogniwa w czasie zbyt długiego lutowania. Druga rzecz, jaka to ładowarka? Chodzi o nazwę.
Gość slawekmod Opublikowano 23 Grudnia 2008 Opublikowano 23 Grudnia 2008 Kolega napisał w pierwszym poście że mierzył pojedynczą celę i napięcie było 0.6 V na każdej.Z takim napięciem nie ma tragedii , jeżeli ma ładowarkę procesorową to pakiet powinien uzyskać deklarowaną pojemność.
m@riusz Opublikowano 23 Grudnia 2008 Autor Opublikowano 23 Grudnia 2008 Dziękuję z wszystkie porady. Reasumując zrobię tak: 1. Spróbuję naładować każdą cele z osobna prądem 100mA i potem rozładować ja 200mA. ( Każdą cele z osobna ponieważ wczoraj jeszcze rozwaliłem ten pakiet - choć jak się teraz zastanawiam to sie chyba trochę pośpieszyłem.) 2. Tu mam pytanie napisałeś ograniczyć ilość mA władowanych do pakietu na 500mAh czy w moim przypadku tu nie powinno być 300mAh --> moje cele mają 300mAh, a nie 500mAh? 3.Na komputerze niestety nie mogę obserwować przebiegu ładowania, jedynie co mogę zrobić to ustawić -delataV na bardziej czuły. (ładowarka ap-5) 4. Z doświadczenia wiem, że moja ładowarka ma swoje fanaberie i jeśli by nie widziała któregoś ogniwa to zrobię to co zaproponował utopia czyli cała noc po zasilaczem 12V poprzez opornik 1 kohm/1W A może bawienie się z każdą celą osobno nie ma sensu i lepiej znów zrobić ten pakiet?
Gość slawekmod Opublikowano 23 Grudnia 2008 Opublikowano 23 Grudnia 2008 Pakiety Ni-XX ładuje sie stałym prądem, żeby uzyskać max pojemność pakietu trzeba władować w niego : pojemność znamionowa x 1,4.Jeżeli zostawisz na noc pakiet podłączony przez rezystor 1kOhm do 12V to prąd ładowania będzie spadał wraz ze wzrostem napięcia pakietu podczas ładowania.Spróbuj prądem 0.3C czyli około 100mA, mój Shark nie daje mniejszego prądu ładowania niestety.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.