Skocz do zawartości

REX 5 6 kanał


Gość tom_tom

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Addriano

Na drugim zdjęciu od góry widzimy Przypisywanie funkcji do przełączników i rokerów u mnie klapy są na lewym Rokerze. O tym infromuje fotka nr2. Natomiast ofset u mnie -100 oznacza ze domyslnie kanał 5 u mnie akurat w tej pozycji jako pozycje neutralną ma ustwiony stan plus 100 (konfiguracja pod kompa do którego symulatora) dlatego jest ofset na mikserze który ustwia mi zero dla kanału 5 w pozycji neutralnej. I właśnie w tym ustawieniu upatruje problemów malinn'a.

Mam nadzieje ze nieco rozjaśniłem

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malin jutro porobie fotki i po południu lub wieczorem Ci poślę - odkryłem jeszcze jeden sposób jak zrobic klapolotki, tym razem przy Flaperon OFF i dwa miksery Lotki & Ciąg silnika (mam klapy teraz na prawym drążku zamiast ciągu silnika, wychylają się dodatkowo w górę i w dół, jest nieźle.)

 

Zawsze latałem na 7 kanałowych odbiornikach i nie było problemu, to ostatnio kupiłem Rexa i juz mam co robić po nocach :)

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem nauczony latać na prawym drążku. Wyskość i lotki na prawym drążku.Przy tym już zostane.

Gaz i kierunek na lewym i to mi pasuje. Wole mieć pełną kontrole w prawej ręce :lol:

 

Doszedłem już do ustawienia lotek żeby się wyychały na przemian. Jednak klapa działa mi tylko lewa i tylko wgórę na maxa. Nie moge za chiny tego obejść. Rzuciełm to wszytsko w kąt i sobie odpiściłem bo cierpliwości mi zbrakło niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu opis kolegi modelarza z Polski jak dorobił 6 kanał

http://www.larsd.republika.pl/rex6.html

Dzieki - właśnie tej stronki szukałem.

 

Malin - to nie ma znaczenia po której stronie masz drążek od silnika. W szybowcu zamiast silnika na tym drągu daje się właśnie klapy. To mozesz je miec po lewej stronie. Jak przełaczasz mode to i tak kanał 1 to obroty silnika, nie ważne że na lewym drążku. Wieczorem podeślę Ci fotki jak to zmiksować.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malin, ja wybrnąłem tak (naprowadzony pomysłem Addriano)

 

Moje ustawienia MX-12 :

 

ogólnie podpinam jedną lotkę do Rexa 5 zamiast pod kanał nr 6 to pod kanał nr 1 (czyli zamiast ciagu silnika) a druga lotke normalnie pod kanał lotek

 

ekran przed właczeniem radia:

 

[wing type]

flaperon off

elevon off

v-tail off

 

włączam radio

 

[reversing sw]

 

(u mnie akurat takie rewersy, bo mam serwa od spodniej strony płata, dźwignie wyprowadzone do góry, przez otwory w górnym poszyciu. Serwa są skierowane dźwigniami do siebie (w stronę kadłuba) i w kierunku przodu modelu

 

thr N

ele R

gea N

ail N

rud R

fla N

 

[travel adj]

 

(ważne !!! od tego zależy później różnicowość lotek)

u mnie jest tak:

 

Thro

H 55%

L 20%

 

AILE

L 20%

R55%

 

I miksery: po prostu zmiksowałem kanal lotek z kanałem ciągu silnika (to nie istotne na którym drągu masz silnik)

 

[MX1] ail>thr

on offset 0

+100% +100%

SW always ON

 

 

[MX2] thr>ail

on offset 0

-100% -100%

SW always ON

 

potem jeszcze sprzężenie klap ze sterem wysokości

(u mnie akurat tak wyszło w praniu po próbach w locie)

 

[MX3] thr>ele

on offset 0

+20% +7%

SW always ON

 

Rozrysuj to względem mojego ostawienia serw i przerób na swój model.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Na razie luzuje z tym. Wróce do tematu jak zrobie płat od zuni do końca i zasadze do bobola wtedy dam 2 kable (nie jak mam teraz y kabel) i będe tak długo kombinował ,aż cos wykombinuje. Pierw zaczne od podobnych utwaień jak twoje. Mam nadzieje że zrobie jakos lotki na prawym dagu z wysokością a na lewym klapy.

 

Masz klapy na drągu? Czy przełączniku?

 

Nie wytrzymałem i ustawilem i CYKA.

 

Na prwym lotki i wys. na lewym kierunek i klapy. Teraz pokąbinuje na przełaczniku....

 

 

Mam ustawiac tak - kapy w dół - ster wysok. w górę ?

 

Lotki - go góry więcej niż do dołu mają chodzić? -różnicowość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Róznicowośc lotek - jak jedna w górę np o 10 mm to druga w dół np o 3-4 mm (w DLG tak wychodzi) No i sprzężenie lotek ze sterem kierunku mam jeszcze.

 

Klapy w dół - wysokość w górę (ale jedynie minimalnie, wczesniej nie miksuj i zobaczysz w locie ile musisz zaciagać po opuszczeniu klap, zapamietaj położenie zaciągnietego drążka od wysokosci i potem odwzoruj to mikserem)

 

Ja mam klapy na drążku, nie na przełaczniku (wolę na drążku bo mam płynną i szybką regulację klap, szczególnie zaraz po wyrzucie - przed wyrzutem daję 2 mm w górę i model idzie ładnie do góry, a potem jak przechodzę do lotu poziomego to daję klapy na 0, a podczas krążenia na 3 mm w dół)

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie i rozumiem.

 

Też mam klapy na drążku , wychylenie drąga na maxa to klapywyjeżdżają o 45 stopni w górę i adekwatnie w dół.

 

Przy wyrzucie trącam ten drąg przypadkowo i w czasie lotu ustawienie się zmienia. Powiedz jak uzyskac na max.wychyleniu drążka te 3mm i 2 mm. W locie wystarczy że drazek rusze o 3mm za dużo a klapy są już na 30stopniach wychylenia.

 

Z tym mam problem jedynie juz teraz.Ruch drążka mały - a klapy wyjeżdżają za ostro. 3mm i 2mm podaczas lotu niełatwo ustwić aby nie przesadzić. :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to już banał - wejdź na [travel adj] i zmniejsz wartości wychyleń po prostu

 

ja mam tak:

 

[travel adj]

 

(ważne !!! od tego zależy później różnicowość lotek)

u mnie jest tak:

 

Thro

H 55%

L 20%

 

AILE

L 20%

R55%

 

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnicowiść już ustawiłem ale ciut inaczej:

 

na 100% i 60% ,

 

Mniejsze wartości uniemożliwią mi kręcenie szybkich beczek :rotfl: - z tego nie zrezyrgune jednak bo lubie poświrować czasem jak noszeń nie ma i sobie kręce akrobację :devil: Oststnio udało mi się 3 beczki wykręcić z rzutu 8) i złapać do ręki.

 

Teraz jestem w pracy ale jak wróce bede znów kombinował i może się jakoś uda. Na razie jednak nic do głowy mi nieprzychodzi jak się z tym uporać, wczoraj też z tym walczyłem.

 

Wkurza mnie ten drąg bo mimo iż nakretkę zdjąłem z niego jest za długi nadal .

 

Rzucam prawą ręką model dlg trzymając mocno w lewej ręce nadajnik. Żeby nadajnika nie wypuścić z ręki ściskam go mocno i kciuk czasem zjeżdza na na lewy drąg - przestawia te klapy.

W czasie wyrzutu nie ma czasu o tym myśleć (myśli sie tylko żeby model cisnać wysoko i nadajnika nie upuścić) To własnie ta bolączka moja. Szkoda mi niszczyć nadajnik i ciachać piłką drążek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ja zas mam MXa 12 w pulpicie od mojej starej Futaby (super patent, pasuje jak ulał po drobnych modyfikacjach pulpitu) i jak rzucam to wogóle nie trzymam za nadajnik ani za żadne stery, tylko jedna ręką za model, a drugą lekko podtrzymuję pulpit. Też próbowałem rzucać z samym nadajnikiem zawieszonym na szyi, ale cały nadajnik mi rzucało i lepiej mi się rzuca z pulpitem na szyi (wogóle nie czuje go podczas rzutu)

 

Poszukaj na forum Alexa świetnego postu, gdzie jest pokazane, prawie klatka po klatce, jak rzuca nasz Mistrzunio Radek P.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem jak Radek rzuca - model bobolinka i go wkręca w termikę. Powiem ,że wcale wyżej ode mnie nie rzuca -porównuje bobolinki.

 

Jednak Radek wie kiedy rzucić (jak się bąbel termiczny zbliża) i umie taki kominek pięknie wykorzystać w krążeniu. Tu własnie góruje jego mistrzostwo. Brakuje Jego na tym forum bo się koleś zna na rzeczy i chętnie doradza.

 

Mój bobol2 nie ma też steru kierunku co troche utrudnia płaskie krążenie.

 

Trza ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Istotnie pulpit może jest dobrym rozwiązniem ale chyba nie jest tani :(

Też bym jakiś namiar poprosił na pulpita. Marzy mi sie pulpit z osłoną od wiatru (zimowe loty na zboczu dają w kość) to by był wypas na maxa.

 

Dodam że już 2 razy zerwałem przy wyrzucie smycz. Z czego raz nadajnik spadł mi na glebę -jednak w miekką trawę na szczęście i nic sięnie stało. BYłem na tyle szybki że zdążyłem go podnieść i bezpiecznie bobola posadzić na ziemi :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Cześć, kiedyś napotkałem na stronie jednego z Was fajne opracowanie, jak dodać dodatkowe kanały do REX 5 MPD.

Tomek

 

I czy coś drgnęło w temacie przeróbki REX'a czy sobie odpuściliście. Mam takie dziwne uczucie że REX'a MPD nie da się w taki łatwy sposób rozszerzyć o 6 i 7 kanał. Wszystkie prezentowane przeróbki pokazują REX'a ale nie MPD.

 

W przypadku zwykłego REX'a siedzi tam układ 4017 i jest to możliwe. W przypadku REX'a MPD znajduje się tam układ ATiny i on zajmuje się dekodowaniem sygnału. Pytanie jak zrealizowane jest tam sprawdzanie ilości kanałów z nadajnika i czy w przypadku ich większej ilości wystawia na którychś pinach odpowiednie sygnały sterujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.