Jump to content

maniekkmp

Modelarz
 • Content Count

  23
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Chorzów
 • Zainteresowania
  muzyka, modelarstwo, kolarstwo górskie, podróże
 • Imię
  Marcin
 1. PA Katana MX + thrust 50 i można szaleć po niebie :-) oczywiście precyzyjnie
 2. witam jestem ciekaw Waszych opinii o serwach w/w producenta np KM 5516MD itp ,według producenta zębatki są miedziano tytanowe. W/w serwa są podobno porównywalne jakościowo do hiteców a znacznie tańsze ( o podobnych parametrach). Czy ktoś je już użytkował z powodzeniem?
 3. 25 - 33 minuty lotu.. dobry czas jak na ten szybowiec, do tej pory z wysokości 400 m najdłużej byłem w powietrzu bez silnika 15 min, pewnie przy sprzyjających warunkach byłoby nieco dłużej tj. więcej prądów wznoszących. Dodam że wszedłem ostatnio okazyjnie w posiadanie proximy II z RCH i latanie tym szybowcem w porównaniu do ASW 28 to zupełnie co innego. ASW wymaga więcej uwagi, lot jest bardziej dynamiczny, szybszy i ładniej gwiżdże i można nim nieco poszaleć. W proximie lecisz na 400m, siadasz na krzesełku, wypijasz dwa łyki czegoś dobrego. rozmawiasz z kumplem i szybujesz, po 15 minutach szybujesz dalej więc znowu 2 łyki...gadasz... i tak dalej byle mu nie przeszkadzac za bardzo, potem drzemka budzisz się a proxima dalej nad głową hehe, a tak na serio to dwa rożne szybowce, którymi miałem okazje latać. i dobrze jest mieć je oba
 4. piankę wstrzyknąłem przez otwór na serwo wysokości, na koniec rurki zamocowałem krótki odcinek elastycznego węża, dzięki któremu mogłem się dostać na koniec kadłuba, piankę mam wstrzykniętą do 3/4 statecznika pionowego. przewód serwa wysokości jest "zalany" pianką, ale od góry jest go na tyle ze przy wymianie serwa mogę odciąć kabelki i przylutować nowe serwo.
 5. Nic nie zwilżałem oczyściłem powierzchnię , wyciąłem naklejkę i przykleiłem. Model spisuje się dobrze, dwa razy udało mi się złapać nim termikę ale na krótko ( poszedł z 350 na 420 m) ale ciężko go dłużej utrzymać, zresztą nie mam takich umiejętności jeszcze .. Zdecydowanie lepiej lata mi się nim przy wietrze 5-7 m/s niż przy pogodzie bezwietrznej, wtedy dłużej szybuję. podstawowa akrobację kręci poprawnie ale bez szaleństw. Jeszcze nic się nie rozpadło, jedynie ogon usztywniłem pianką.
 6. generalnie przy włączonych klapach model ma tendencję do zadzierania dzioba więc należało by domiksować sw w dół. zresztą i tak musisz sprawdzić to empirycznie. tj wleć na odpowiednią wysokość nr 50m i włącz klapy, będziesz wówczas widział jak po ich włączeniu będzie się zachowywał twój model: opadał czy wnosił się, skręcał w lewo czy w prawo ( jeśli w prawo to prawa klapa musi iść bardziej do góry niż lewa i vice versa). to samo dotyczy lotek. Zresztą w twoim przypadku posiadanych klap masz pełną mechanikę skrzydła a to już całkiem inna bajka :-), wówczas używasz do hamownia tzw butterfly tj. klapy w dół lotki do góry, którego wychył - siłę działania hamulca-powinieneś mieć regulowany pod drążkiem gazu a sam silnik uruchamiany przełącznikiem trój-pozycyjnym czyli 50% ciągu i np 75 lub 100% ciągu.
 7. ja mam ustawioną na razie różnicowość lotek 40% (do góry 100% na dół 40), lotki zmiksowane ze sterem kierunku 40 % aczkolwiek może to ulec jeszcze zmianie bo cały czas robię jakieś korekty. Klapolotki (asw 28 nie ma klap) mam ustawione do góry na 70 % i domiksowany ster wysokości do góry na 6%, dziś jest u nas niewielki wiatr to pewnie porobię jeszcze korekty w tym zakresie. Wychylenie klapolotek musisz dobrać doświadczalnie tak aby model zauważalnie zwalniał i aby zachować sterowność lotek (nie na maksa). Ogólnie rzecz biorąc w twoim ASW podane ustawienia mogą być trochę inne aby model poprawnie latał - model modelowi nie równy. Generalnie do lądowania wychylam klapolotki jeśli nie mogę lądować pod wiatr lub przy zbyt dużej prędkości podejścia do lądowania, u ciebie też zależeć to będzie od wielkości lotniska i siły i kierunku wiatru prędkości z jaką podchodzisz do lądowania. Np przy odpowiednich warunkach mogę nieraz przelecieć całe nasze lotnisko (ok 200m) i model nie wytraci na tyle prędkości aby bezpiecznie wylądować. Do lądowania generalnie podchodź z większej odległości niż ma to miejsce np w modelach z epp. Na You Tube są filmiki pokazujące z jakimi prędkościami potrafi latać ASW 28 :-)
 8. od wewnątrz kadłub z przodu pokryłem do wręgi włóknem szklanym nasączonym żywicą epoksydową (wylaminowałem), bo po jednym takim trochę mocniejszym lądowaniu pojawiły się pęknięcia na lakierze . Ja zastosowałem z zewnątrz zwykłą folię 3M biały połysk (3 warstwy) bo jest cienka, dobrze wiedzieć ze ta (co użyłeś) folia 3m biały carbon jest grubsza.
 9. śmigło zmieniłem na aeronaut 12x7 z uwagi na to, iż przy śmigle 13x8 silnik pobierał nieco ponad 700w i pakiet lekko grzał się, przy śmigle 12x7 pobiera mi około 600 w mocy przy śmigle 11x7 około 550 w. Stwierdziłem, iż jak to pisał emhyrion, "nie ma potrzeby drenować pakietu", ale silnik specjalnie się nie przegrzewał. Latałem na śmigle 11x7 też daje radę i można nieco dłużej polatać lecz mi śmiga się najlepiej na 12x7, mam jeszcze trochę nadmiaru mocy pod drążkiem:-). Zresztą doborem śmigła kierowałem sie poniekąd danymi z tabeli ze strony http://www.gliders.uk.com/B36-Outrunner-720kv/productinfo/FF3-309B/ Ponadto w w/w szybowcu ostatnio wzmocniłem przednią, dolną część kadłuba laminatem, i po kilku lotach przesunąłem środek ciężkości na 50 na 55 mm. W/w operacje pociągnęły za sobą konieczność zmiany serwa z 60 gr BB na lżejsze Emax 30 gr ale o mniejszym momencie
 10. ja również, czego nie widać, dałem od spodu kilka pasków folii 3M a spód skrzydeł mam obklejony 4 paskami z każdej strony czerwoną folią. Jak dam mniejszy pakiet to szybowiec idzie za bardzo na tył, ten redox 3600 waży 350 gr i wydaje mi się ze jest w sam raz. (Zawsze mogę zmodyfikować wyposażenie i dać lżejsze serwo kierunku obecne waży 60 gr z orczykiem)
 11. zdjęcie robione w fazie budowy albo jej końcu. aktualnie linki są lekko napięte i jest ok
 12. Witam. Ostatnio los mnie pokusił (no, może bardziej cena 490 zł z silnikiem i kołpakiem:) )aby zakupić wymieniony motoszybowiec. W zestawie który skompletowałem znajdują się: silnik FF3 309B 770Kv 2 serwa hitec 85MG 1 bluebird 660 Mg 1 Hitec 65MG pakiet redox 3600 14,8V śmigło 13x8 Aeronaut regiel 65A lite dualsky rozpiętość szybowca 253 cm W zakupionym modelu oprócz silnika był jeszcze kołpak plastikowy wraz ze śmigłem 11x7 (tu chyba producent pomylił się z rozmiarem). Kołpak niestety to badziewie, który przy próbie dokręcenia zwyczajnie pękł.W modelu zastosowałem do steru kierunku system pull pull z MP JET zamiast sztywnych i ciężkich metalowych popychaczy. Zmodyfikowałem nieco montaż serw w skrzydłach oraz montaż serwa steru wysokości - dorobiłem własną sztywną klapkę, zamontowałem zamiast fabrycznych - dźwignie z MP JET, bagnet stalowy zmieniłem na węglowy, dorobiłem półkę pod pakiet. W modelu trzeba było zrobić kilka przeróbek, nie należy on do tego typu modeli w których wkładamy serwa, silnik i latamy (u mnie np. nie dokładnie były nawiercone otwory ustalające kąt natarcia skrzydeł). Model z w/w pakietem ważył 2030gr i środek ciężkości ma 50 mm od krawędzi natarcia czyli 0,5 cm mniej jak radzi producent. Co do jakości wykonania, kadłub dość dobrze wykonany, łączenia polówek kadłuba powzmacniane (pewnie dostał mi się egzemplarz po modyfikacjach producenta) laminat niezłej jakości, trochę gorzej wypadają skrzydła, widać (nie na zdjęciach) ze balsa gorszej jakości i nienajlepsza folia pokryciowa. Ale jako całość model prezentuje się dobrze jak za tą cenę. Trzeba przyznać ze silnik dobrany przez producenta spisuje się świetnie. Przy zastosowanym przeze mnie śmigle i pakiecie nie ma stresu przy starcie z ręki, że szybowiec zwali nam się w dół po kilku metrach lotu ( przy zastosowaniu pakietów 3s i śmigle o rozmiarach 11x7 start tego motoszybowca możne być pierwszym i ostatnim w jego życiu przy braku wprawy). Model po wypuszczeniu z ręki rwie do góry i szybko w zależności od kąta wznoszenia tj. po około 30 sek osiąga 350- 400 m. Lata dobrze, przewidywalnie jak po sznurku, nie ma tendencji do przepadania, przeloty nad lotniskiem z dużą prędkością przy akompaniamencie wspaniałego gwizdu cieszą zmysł wzroku i słuchu. Podstawowe akrobacje wykonuje bez problemu. Ogólnie uważam , ze za tą cenę szybowiec wart jak najbardziej uwagi i zakupu.
 13. Na wymienionym silniku, na śmigle Xoar 3d 20x8 osiągnąłem przy 6500obr/min ciąg około 7,2 kg
 14. maniekkmp

  Co wlać?

  na 800ml metanolu dajesz 200ml oleju i masz stężenie oleju 20% (albo 180ml na 820 metanolu i masz stężenie 18%). A żeby otrzymać paliwo 5% nitro to mieszasz 50 ml nitrometanu 750ml metanolu i 200 ml oleju - to proporcje na 1l paliwa, daj sobie spokój z tą naftą ...
 15. maniekkmp

  Co wlać?

  Jak chcesz bardzo tanio, to możesz zakupić na Allegro czysty metanol (litr chyba 12 zł) i zmieszać w odpowiednim stosunku z rycyną (litr na allegro ok 40 zł)albo innym odpowiednim olejem wtedy litr gotowego paliwa wyjdzie ok 20 25 zł, . natomiast 2,5 litra nitrometanu kosztuje ok 120-150 zł także "dolewka" rzędu 5 % starczy na długo a się opłaca (tak jak pisał kolega Darek)
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.