Jump to content

kirby

Modelarz
 • Content Count

  19
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

1 Neutral

About kirby

 • Birthday 04/10/1984

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Nowogród
 • Imię
  Marcin

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Dziękuję bardzo za pomoc Rzeczywiście po przestawieniu wszystkich profili w płacie od kąta O stopni dla nasady skrzydła, charakterystyki skrzydła przesunęły się na wyższe kąty natarcia: Biały wykres jest dla tego samego skrzydła, z profilami zaklinowanymi od kąta 0 stopni: Trymowy kąt natarcia przesunął się o +3 stopnie: Rozumiem, że w locie silnikowym na prędkości trymowej kadłub również będzie ustawiony poziomo? Model jest również stateczny ze znacznie mniejszym zwichrzeniem końcówek skrzydła, jednak starałem się aby trymowy kąt natarcia przypadał w wyższym zakresie charakterystyki doskonałości skrzydła. Kąt ten (trymowy) zwiększałem aż do momentu, kiedy dalsze zwiększanie nie poprawiało doskonałości przy danym kacie trymowym. Pomimo iż sam szczyt charakterystyki maksymalnej doskonałości nie był jeszcze osiągnięty. Trudno jest mi osiągnąć szczyt CL/CD (lub szczyt CL^(3/2)/CD) bez radykalnego zepsucia tej charakterystyki. Poniżej wklejam charakterystyki tego skrzydła ze znacznie mniejszym zwichrzeniem końcówki (wykresy niebieskie): Jeżeli chodzi o profil zastosowany w tym skrzydle, to był to MH64 i po modyfikacji jego wykres momentu wygląda tak: Natomiast zapasa stateczności podłużnej wychodzi mi ok 20. Być może jest to trochę za dużo i można minimalnie przenieść środek ciężkości do tyłu.
 2. Witam. Staram się zaprojektować model latającego skrzydła z napędem korzystając z programy XFLR5 i chciałbym zapytać jak zrobić to właściwie. Chciałem stworzyć kilka wariantów modelu, wybrać ten z najlepszymi osiągami, jednocześnie nie robić tego kosztem wymaganej stateczności. Jednak wybór wariantu z najlepszymi osiągami nie jest dla mnie do końca oczywisty. W związku z tym chciałbym zapytać o wskazówki czym się należy kierować. Model będzie drukowany, więc nie ma problemu z wykonaniem złożonych zwichrzeń płata. Jeżeli chodzi o profil, to modyfikowałem głównie MH64. Modyfikacje profilu polegały głównie na zmniejszeniu momentu pochylającego, ponieważ do ustatecznienia musiałem robić bardzo duże zwichrzenie końcówki. Przesyłam zdjęcie z XFLR5 gdzie widoczne są kąty zaklinowania profili: Na końcówkę skrzydła starałem się przekształcić profil. Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale głównie chciałem zmniejszyć tam siłę nośną ponieważ zauważyłem, że duża jej wartość nie jest tam wskazana ze względu na stateczność, jak też zmniejszyć moment pochylający profilu końcówki. Sugerowałem się również krzywą rozkładu siły nośnej na skrzydle dla latających skrzydeł (bell shaped). Ok, no i teraz po załadowaniu tych profili do skrzydła wyszły mi wyniki, z których nie do końca potrafię przewidzieć, które skrzydło jest lepsze, a które gorsze. Czy starać się osiągać maksimum doskonałości aerodynamicznej, czy maksimum funkcji energetycznej? Wydaje też mi się, że maks funkcji energetycznej leży na dość dużych kątach natarcia, których próba osiągnięcia kończy się parametrami znacznie gorszymi, niż aktualne, które nie leżą na szczycie krzywej. Niektóre warianty jak np Plat_2 osiągają największe maksimum funkcji energetycznej, ale może lepiej wybrać np wariant Plat_5, który przy niższych katach natarcia ma większe wartości funkcji. Nie do końca wiem, na co najbardziej zwracać uwagę. CL/CD - Alpha: CL/CD - Vx: CL^(3/2)/CD - Alpha: CL^(3/2)/CD - Vx: Cm - Alpha: Cm - Vx:
 3. kirby

  MVVS 15ccm

  Dziękuję za odp.
 4. kirby

  MVVS 15ccm

  Witam, proszę o pomoc kolegów z obyciem przy silniku MVVS 15 ccm, mianowicie mam pytanie na temat wartości ciągu tego silnika i posrednio do jakiej wagi modeli może być zastosowany. Konkretnie interesują mnie modele akrobacyjne i 3D. Producent podaje tylko moc 2,45 KM i zalecane rozmiary śmigieł. Przeszukałem forum, jednak nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.