Jump to content

Kubuś

Modelarz
 • Content Count

  121
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

3 Neutral

About Kubuś

 • Birthday 08/14/1999

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Poznań
 • Imię
  Jakub

Recent Profile Visitors

309 profile views
 1. Jak chcecie mogę czasami tutaj wstawiać efekty prac, ale nie wypisujcie tu więcej głupot. Panewki są z zasady bardziej wytrzymałe od łożysk tocznych (nie tylko kulkowych), ale mają zdecydowanie mniejszą sprawność.
 2. Tak, toczne łożyska powodują dużo mniejsze tarcie od ślizgowych.
 3. Więcej łożysk ślizgowych zamiast tocznych. Przynajmniej tak jest na gruncie mojej wiedzy. Ogólnie silniki lotnicze są lepiej wykonane niż samochodowe.
 4. A gdyby był użyty czysty metan (Wu=20MJ/kg) to by takie były zmiany: ciśnienie w punkcie 5 wynosi: 273716,91Pa średnie ciśnienie indykowane wynosi 567470,92Pa średnie ciśnienie efektywne wynosi 482350,28Pa moc N=1,37kW=1,86KM Oczywiście to wszystko przy założeniu sprawności mechanicznej ηm=0,85. Nie wiem czy taka sprawność nie jest nieco pesymistyczna. Taką sprawność mogą osiągać dobre silniki samochodowe, które są zwykle gorzej ułożyskowane niż lotnicze.
 5. No to na razie są wyniki dla paliwa z nitrometanem i takie parametry jest wstanie maksymalnie osiągnąć ten silnik. I takie dane przjmę do obliczeń wytrzymałościowych.
 6. Czemu miałby być wyliczony na standartowe paliwo? Zakładam, że będzie działał zwykle na paliwie z nitrometanem. Oczywiście przy użyciu czystego paliwa będzie mniał mniejszą moc, też to mogę obliczyć, to jest drobiazg. Jednakże do obliczeń zwykle warto przyjąć górne założenia by potem móc obliczyć dobrze wytrzymałość.
 7. Zakładam, że na takim paliwie będzie ten silnik działał. Oczywiście z paliwem o mniejszej zawartości nitrometanu silnik będzie miał mniejszą moc.
 8. Na chwile obecną wykonałem obliczenia termodynamiczne do silnika. Zajęło to trochę czasu. Przede wszystkim najtrudniejszym było dobranie odpowiednich parametrów do obliczeń. Same obliczenia były bardzo proste. Oczywiście są to obliczenia teoretyczne, a dokładne dane będzie się miało dopiero po zbudowaniu prototypu. Przyjąłem takie dane na początek: Objętość skokowa 10cm3 stopień sprężania 9,5 wykładnik adiabaty k=1,28 wartość opałowa paliwa (metanol+nitrometan) Wu=25MJ/kg teoretyczna ilość powietrza do spalenia 1 kg paliwa Mt=6,5 współczynnik przejęcia ciepła ρ=0,8 Nadmiar powietrza λ=1,2 współczynnik izochorycznego wzrostu ciśnienia α=2,1 objętość właściwa otaczającego powietrza Va=0,855m3/kg współczynnik napełniania η=0,55 sprawność ogólna ηo=0,33 ms=mr=1,3 obroty 17000obr/min sprawność mechaniczna ηm=0,85 Licząc według cyklu Sabatha i uznając za punkt pierwszy początek sprężania mam takie wyniki: 1. 0,102MPa 2. 1,904MPa 3. 3,998MPa 4. 3,998MPa 5. 0,319MPa średnie ciśnienie indykowane wynosi 701828,96Pa średnie ciśnienie efektywne wynosi 596554,616Pa moc N=1,69kW=2,3KM Zakładając objętość skokową Vs=10cm3=10-5m3 przyjąłem średnicę tłoka D=24mm oraz skok tłoka S=22mm Mogę też wysłać skany wyliczeń
 9. Znam to koło i nawet kilka osób z niego. A pierwsze wyliczenia i informacje przedstawię po skonsultowaniu ich z profesorem. Przeprowadziłem z nim wstępną rozmowę, ale teraz był na jakiejś konferencji. Prawdzopodobnie będzie to za tydzień, najwyżej za dwa. Mam taką nadzieję.
 10. A wy co sobie myślicie? Że zaprojektowanie dobrego silnika to takie hop siup? Wypisujecie tu tylko setki bzdur. Sami się nic nie znacie a pouczacie mnie jakbyście byli nie wiadomo kim. Wielokrotnie już udowodniliście swoimi komentarzami, że wasza wiedza na temat projektowania silników i teorii ich działania nie wiecie niemal nic. Nie przeczę, być może wielu z was ma pewną wiedzą praktyczną z ich eksploatacji, ale nic poza tym. Z tych waszych bzdur co tu wypisujecie mam coraz większy ubaw. Ale też mnie to irytuje. Nie po to zakładałem temat o projektowaniu silnika, byście wypisywali jakieś głupawe dyrdymały, które są do tego obraźliwe w stosunku do mnie. A tak poza tym macie popisane, że macie po 60 lat itp. Więc naprawdę trochę powagi proszę. Czy naprawdę ja, dwudziestoletni student muszę wam zwracać uwagę?
 11. Kurczę pieczone! Nic tu nie ma bo ciągle ktoś tutaj wypisuje brednie. Gdyby wywalić wszystkie głupie komentarze zostałyby same sensowne rzeczy. Zresztą mówilem, że pójdzie wszystko wolno i koniec. Ja planuję skończyć silnik dopiero najpóźniej na początku 2021 roku. Jak będziecie tu codzinnie wypisywać bzdury to przez ten czas będzie tu ze 100 stron o niczym.
 12. Jak chcecie sobie popisać jakieś głupoty to załóżcie sobie jakiś nowy temat najlepiej w hyde parku. A nie mi to zaśmiecać i spamować! TO JEST TEMAT O PROJEKTOWANIU I BUDOWANIU SILNIKA TŁOKOWEGO A NIE O TYM JAKIE TO BYŁO KIEDYŚ MODELARSTWO!
 13. Zawsze chciałem projektować silniki. Po to poszedłem na polibudę No a poza tym też myślę, że z tego projektu można uczynić pracę inżynierską. Znalazłem już sobie kandydata na promotora.
 14. Obliczenia termodynamiczne są potrzebne by wyznaczyć ciśnienia w cylindrze. Przede wszystkim ciśnienie indykowane. Potem z tego można obliczyć teoretyczną moc silnika. Dalej dochodzi do tego obliczenie poszczególnych wymiarów, pod względem działania silnika. Mając ciśnienie można przeprowadzić obliczenia wytrzymałości. Obliczenia termodynamiki to podstawa. Kanałki w tłoku oczywiście, że uszczelniają. Zbiera się w nich olej. Jednak same pierścienie służą nie tylko do uszczelniania, ale też do lepszego rozprowadzenia oleju. Tak samo jak rowek/kanałek w tłoku. Jest to rozwiązanie jednak gorsze od pierścienia, gdyż tłok jest cięższy.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.