Jump to content

koniorc

Modelarz
 • Content Count

  59
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

11 Good

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Łubka
 • Imię
  Konrad

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Według producenta: Recommended propeller RPM Exhaust 26"x10" Mejzlík 6100-6250 3511/3611 24"x10" Mejzlík 6400 3207
 2. Dziś na spokojnie ściągnąłem silnik z płatowca i sprawdziłem wszystko raz jeszcze, poprawiłem dźwignię (meteting lever) jeszcze dokładniej. Pozbyłem się nierównej pracy ale moc maksymalna bez zmian. Śruba H ustawiona na 2 obroty- tu coś jest nie tak powinno być 1 do 1 i 10min. Pozostaje w kontakcie z serwisem, albo coś jeszcze podpowiedzą albo im odeślę silnik do serwisu.
 3. Fajnie że powstają kolejne sztuki. Ja dziś cały dzień walczyłem z silnikiem. Najpierw sprawdzilem dokladnie wszystkie rurki wymieniłem filtr paliwa na taki o wyraźnie mniejszym oporze niż poprzedni. Sprawdziłem obie membrany i model powędrował na hamownie, ... no i to samo fiala 24x10 6200 rpm. Zmieniłem śmigło na xoar 25x10 5600 rpm i 14,5kG ciągu. W sumie nie ma tragedii. Postanowiłem jedna zdjąć gaźnik i sprawdzić czy dysze są drożne i czy dźwigienka (metering lever) jest dobrze ustawiona. Przelałem kilka strzykawek paliwa poprzez króciec zasilający gaźnik z naprzemiennie otwartą igła L i H. Skorygowałem o dosłownie dziesiątą milimetra wygięcie dźwigni. Efekt jaki osiągnąłem to konieczność odkręcenia obu igieł o około 0,5 obrotu, ciąg odrobinę mniejszy i mniej równą pracę silnika. Dobra lekcja cierpliwości i pokory.
 4. Tutaj masz link: https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.walbro.com/wp-content/uploads/2016/01/HDAseries.pdf&ved=2ahUKEwj9hd-_udfzAhXbhv0HHbFhD5MQFnoECAsQAQ&usg=AOvVaw1jWcdZv7hk9ZSE0PeKxodf
 5. Ja muszę najpierw odzyskać moc a później pomyśle o węglowym śmigle. Dostałem kolejne wskazówki od mvvs, będę w weekend sprawdzał zgodnie z tym co mi napisali H needle 1,5 turn open is pretty much. Propeller or exhaust should not cause it. Most probably there will be something in carb. In attachment is service manual for walbro carb. Please check last page “service procedure for lean carburetor. Also please check pressure hose between carb and engine (fuel pump side of carb). No damage, not too much bent. Do you have original hose? Not the collored one. Please try run with the engine without hose on metering side of carburetor. When nothing help, please send use engine and ignition for check and repair .
 6. Wczoraj napisalem do firmy mvvs z prośbą o pomoc. Dziś dostałem odpowiedź: Exhaust pipe is slightly longer than standard, which can cause lower top RPM. Torque curve is move to lower RPM. But is should not be so much. Unfortunately, we have not test data of engine with Fiala props. Size is clear, but depend on width of prop blade also. More interesting info is that engine has same power output with / without exhaust. Is there any RPM drops at full throttle? Please check karb adjustment. H needle open 1 turn and 10 minutes. You can try slightly close H needle ( about 10 min.) Check if throttle and choke is mechanically truly full open. Check fuel hoses and vent of fuel tank. Please try use new fuel (not older than 6 weeks) or fuel from different producer. After full throttle run, when you stop engine, could you turn with propeller smoothly? Będę jeszcze z nimi korespondował natomiast zastanawia mnie ich rekomendacja nastawienia śruby H na 1 do 1 i 10 minut. Ja musze dać 1,5 obrotu i do 2,5 nic się nie zmienia. Jakie macie nastawy gaźnika w tym silniku?
 7. Dziś testowałem na skróconym kolanku (długość ok 20 cm), dalej max obroty 6200. Po odkręceniu kolanka podobnie, max obroty 6200. Na fabrycznym ustawieniu śrub L 1 3/4, H 1 1/6, ma za ubogą górę, obroty 6200 uzyskuję przy położeniu śruby H od 1 1/2 do 2 1/2.
 8. Trochę jeszcze poczytałem i faktycznie pierwszy trop to za długie kolanko. Postanowiłem od tego zacząć, zeszło się caly dzień ale udało się je skrócić o około 5 cm. Jutro testy.
 9. Tłumik wybrałem zgodnie z zaleceniem Nastika ale faktycznie jest duży, ledwo go zmiesciłem.
 10. Dzięki za wskazówki, jutro rano działam. Popatrz jeszcze proszę na moją konstrukcje kolanka, może coś ci się rzuci w oczy.
 11. Założyłem śmigło 24x10, silnik wkręca się na 6300 obr/min. Dalej jest dość słaby, ma ktoś pomysł gdzie szukać brakującej mocy? Zrobiłem drugi lot, model lata fajnie, na tym śmigle dość szybko, brakuje jednak mocy.
 12. Dotarły nowe śmigła więc wziąłem się za wyważenie. Spróbuję na początku założyć Fiale 24x10. Przy okazji wyważę i wymienię śmigło w mxie (23x8) gdyż krawędź natarcia jest już trochę zniszczona. Ja robie to tak: Najpierw nawiercam otwory na wiertarce stołowej wykorzystując dedykowany przyrząd lub nakladkę piasty silnika przyklejoną taśmą dwustronną. Obroty wiertarki na maksa. Następnie zakładam śmigło na wyważarkę i przy pomocy taśmy malarskiej oceniam niewyważenie. Następnie matowię papierem 400 tylną powierzchnię lżejszej łopaty. teraz szykuję 5 mililitrów dwuskładnikowego lakieru samochodowego. Na zdjęciu jest jakiś najtańszy lakier ale następnym razem zakupie lakier o wysokiej odporności na zarysowania gdyż tą metodą można regenerować krawędzie natarcia śmigieł ale do tego celu ten lakier słabo się sprawdza. Wykorzystują aerograf nakładam cienkie warstwy lakieru na tylnią powierzchnię łopaty, po każdej warstwie podsuszam lakier przez 10 - 20 sekund dmuchawą i sprawdzam wyważarką efekt. Tu poszło około 10 warstw. Po wyschnięciu lakieru poleruję delikatnie położony lakier tarczą bawełnianą dopracowując finalne wyważenie. I gotowe, a jak Wy to robicie?
 13. Dzięki Krzysztof za miłe słowa, jeszcze trochę pracy przede mną żeby extra zaczęla miodnie latać. W kwestii modelu 180 cm to jak wiesz ja miałem ten Jest on co prawda trochę mniejszy od 180 cm ale z napędem elektrycznym przy masie 2500g latał świetnie. Niestety padło w locie serwo wysokości (hs 225 mg) i po modelu. Przy projekcie 180cm można by dać 2 takie serwa na wysokość lub jedno porządne klasy standard i wyeliminować taki potencjalny wypadek a z napedem elektrycznym model mogl by ważyc trochę ponad 3kg i latać lepiej od tego na filmie. Miałem tez kiedyś Yaka 180 cm z silnikiem żarowym 30 cm, on juz ważył 4,2 kg i latał przeciętnie do 3d słabo się nadawał.
 14. Zamówiłem śmigła Fiala 24x10 oraz 25x8. Zacznę od mniejszego. Dam znać za kilka dni jak to chodzi.
 15. Dzisiaj miałem mały incydent w czasie latania swoim mxem. Podczas lotu na plecach zgasł mi silnik. Bylem wysoko i z dobrej strony pasa wiec wylądowem bez problemu. Podczas oględzin okazało się ze ciężarek w zbiorniku paliwa jest jak by przyklejony do dna. Po odkręceniu korka okazało się, ze wężyk stwardniał na kamień. Zbiornik kupiony w polskim sklepie dedykowany do benzyny oryginalne żółte wężyki. Więc jeśli ktoś ma zbiornik z miodowym aluminiowym korkiem i żółtymi węzykami to sugeruje sprawdzić ich stan. Po jednym locie extrą 2.3m ten mx jakiś taki mały i nerwowy
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.