-
Postów
459 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Reputacja
0 NeutralO rafit
- Urodziny 01.12.1977
Kontakt
-
WWW
http://m2p.pl
Informacje o profilu
-
Płeć
Mężczyzna
-
Skąd
Wrocław
-
Imię
Rafał
-
Oklepany temat, ale z nowej strony. Turnigy 9x trener-uczeń
rafit odpowiedział(a) na Łukasz1 temat w Aparatury RC
Oryginalny moduł od tej aparatury ma niemiły zwyczaj, że kiedy nie jest zasilony (aparatura w trybie slave) zwiera sygnał PPM do masy. Czyli próbując odczytać sygnał PPM (tryb slave lub podłączenie do symulatora) będzie on miał zbyt niskie napięcie. Rezystor ogranicza spadek napięcia wywołany przez niezasilony moduł. Dlaczego lepszy opornik niż wyjmowanie modułu? To akurat proste - aby nie urwać kabla antenowego lub nie zniszczyć gniazda modułu ciągłym wyciąganiem i wkładaniem. Jeszcze odnośnie twojego początkowego pomysłu. Zobacz co się dzieje gdy do wyłączonej aparatury włożysz kabel trenera. Włączy się! ale nie zasili układu radiowego. Grzebanie przy układzie trenera (tym bardziej że wspomniałeś o mglistym pojęciu o elektronice) nie jest krokiem we właściwą stronę. Procesor otrzymuje informację, że aparatura uruchomiona została w trybie bez włączonego modułu radiowego i zachowuje się odpowiednio. Jest jeszcze jedno rozwiązanie - wymień moduł radiowy na inny FrSky ani Corona nie mają tej przypadłości -
ad 4... szukałeś 2 dni? http://pfmrc.eu/index.php?/topic/15826-turnigy-9x-nowy-firmware-radioclone/ http://radioclone.org
-
Łódź RC wędkarska (katamaran)
rafit odpowiedział(a) na Marlboro temat w Statki , okręty, okręty podwodne , żaglowce
Tak nie zadziała. Wymagany jest regulator pomiędzy silnikiem a akumulatorem. Nawet na tym forum masz ładny obrazek naszego forumowego kolegi jak podłączać 2 regulatory: http://pfmrc.eu/inde...dpost__p__31089 Często zdarza się że regulatory mają wbudowany układ zasilający elektronikę napięciem 5V (tak zwany BEC). Jeżeli tak jest w twoim przypadku to wystarczy podłączyć tylko odpowiednią wtyczkę regulatora do odbiornika. (Jeżeli będą 2 to patrz obrazek wyżej).Jeżeli regulator (ESC) nie ma wbudowanego BEC, to należy dodać kolejny układ BEC/UBEC aby zasilić nadajnik i ewentualne serwomechanizmy (np wyrzucające ładunek). Jeżeli nałożysz żywicę na styropian to zostanie on rozpuszczony przez żywicę! musisz najpierw zabezpieczyć styropian np szpachlą. Pamiętaj aby upewnić się że używana szpachla nie rozpuszcza styropianu. -
Zapisz model z pamięci na kartę SD, a będzie bezpieczny To jedyny model który możesz stracić podczas wgrywania nowej wersji (o ile go nie zapiszesz na kartę SD!) Format konfiguracji modelu nie zmienia się już od dawna, musiałbyś mieć strasznie starą wersję aby nie można było wczytać modelu. Nawet jeżeli by tak było... to przecież zostały zapisane na karcie SD i można wrócić do poprzedniej wersji firmware. Wersje plików są już kompatybilne bodaj od wersji 0.044 (o ile mnie pamięć nie myli). To co stracisz to konfiguracja globalna: - kalibracja drążków - przypisanie trymerów do drążków (o ile zmieniałeś) - ustawienie ilości kanałów w konfiguracji radia - czas dezaktywacji podświetlenia - opóźnienie karty SD.
-
Wreszcie po bardzo długim czasie oczekiwania (ciekawe czy ktoś jeszcze został...) dostępna jest nowa oficjalna wersja 0.080. (Do pobrania ze strony projektu - patrz 3 post) Zmian sporo. Z istotniejszych - dzięki mobilizacji od mkrawicz wreszcie udało się znaleźć błąd widmo który umykał mi od dawna, a mógł spowodować uszkodzenie konfiguracji modelu... Przebudowałem obsługę trymerów. Teraz ustawienie toru radiowego jest kluczowe dla działania radia (ale nie musicie się tym przejmować, ponieważ ustawienia domyślne powinny być prawidłowe dla większości z was). Sygnał jest obecnie obcinany do wartości min/max ustawionych w konfiguracji toru radiowego. Zmiany nastąpiły również w wizualizacji. Ta z menu MODEL (Wizualizacja PPM) pokazuje teraz wyjście PPM (czyli z trymerami i rewersami). Stary typ wizualizacji ciągle jest dostępny w menu POSTAWY->Wizualizacja Wprowadzone poprawki do mikserów opóźniających powinny też ułatwić ich stosowanie (powinny obecnie działać prawidłowo nawet jeżeli są zupełnie wyłączane na pewien czas). Więcej informacji w 3 poście tego wątku.
-
Tak ma być... Trymery zapamiętują ustawienia po 3 sekundach od ostatniej zmiany (zapis do eepromu). Wychodząc z jakiegoś podmenu przywracasz konfigurację modelu z trymerami włącznie.... Rozwiązania: - nie grzebać w trymerach jak chodzisz po menu (Przecież tak chyba nikt nie trymuje modelu chodząc po menu? Od tego jest centrowanie serw) - wcisnąć "Zapisz" przed wyjściem z menu - poczekać >3 sekundy po przestawieniu trymerów zanim wciśniesz EXIT. Wtedy nowe wartości trymerów zostaną zapisane. PS. Nie latamy z włączonym menu - to bardzo spowalnia aparaturę.
-
Odnośnie resetowania. Trochę to dziwne. Nie jestem w stanie powtórzyć tego zachowania na swoich aparaturach. Obie v1, w tym jedna z atmega128. Obsługa stosu i przerwań jest specyficzna dla software (więc różne firmware powinny zachowywać się inaczej). Obecnie mam zgrzyt z kompilatorem (próbuję przenieść kod na avr studio 6.0 ale mam problem z pamięcią EEPROM - nie zapisuje zmian). Jak znajdę chwilę to muszę sprawdzić z ostatnią wersją avr studio. Tu jest dokument odnośnie konwersji z atmegi 64 to 128 http://www.atmel.com/Images/doc2539.pdf
-
Jeszcze nie ma. Jest zgłoszony problem do obecnej wersji testowej (przez Arek12127) i do czasu jego znalezienia i naprawienia oficjalnej wersji nie wystawię. Błąd może być dość istotny ponieważ w pewnych sytuacjach powoduje restart aparatury. Przeglądałem się temu na razie na szybko, ale w wersji skompilowanej pod nowym avrstudio problemu nie udało mi się jeszcze odtworzyć. Musze wgrać wystawione tu pliki hex i posprawdzać. W żadnym wypadku nie chcę "wypuścić" wersji która w/g mojej wiedzy mogłaby sprawiać jakieś problemy. Poprawki w nowych wersjach dotyczą zwiększenia bezpieczeństwa używania domyślnie wbudowanego toru radiowego.
-
ad 1. Tu nie wiem, zgadywać nie chcę.... Zostaje sprawdzić noty katalogowe lub zmierzyć inną działającą ATMega128. ad 2: wszystko zależy od programu działania programu a nie od ATMegi. Odnośnie ER9x się nie wypowiem. RadioClone działa bez wyświetlacza. ad 3. wgrać znany prosty sprawdzony i działający program Np miganie diodką podłączona pod jakiś pin. ad Prośba: Pobierz dowolny program (firmware) skopiowany pod ATMega64 i już. NIC NIE TRZEBA PRZEKOMPILOWYWAĆ! Na koniec małe wyjaśnienie . ATMega64 i 128 są w pełni zgodne. Programy z 64 uruchamiają się bez żadnych zmian na 128... Procesory te różnią się tylko rozmiarem pamięci FLASH i EEPROM (może jeszcze kilka nieistotnych szczegółów). Jeżeli miałbym zgadywać gdzie jest problem to sprawdź Fuse Bits odpowiedzialne za wybór taktowania procesora. Fabrycznie 128-ka ma ustawiony wewnętrzny oscylator 1MHz... to o wiele za mało. RadioClone będzie działać, ale tragicznie wolno (szczególnie pierwsze uruchomienie), Er9X może nie zadziałać (nie testowane) ponieważ bazuje na dużej ilości kodu uruchamianego w przerwaniach.
-
Strona domowa jest tam gdzie była. radioclone.org Ostatnia oficjalna wersja to 0.74. Te tu były jako "testowe" (zresztą jest to nawet w 3 poście tego wątku ). Ostatnia wersja wygląda już ok więc niedługo pojawi się jako oficjalna - wraz z informacjami co zostało zmienione. Niestety nagła śmierć mojego notebooka wydłuża czas do publikacji nowej wersji. Wersje po 0.74 zmieniają zachowanie jednej z wizualizacji wyjść oraz wprowadzają poprawki zwiększające bezpieczeństwo używania standardowego toru radiowego instalowanego w Turnigy. (Najnowsze informacje co się dzieje są zawsze w komentarzach do svn: http://radioclone.sv...Tx_v2/?view=log ) Definicja plików pozostała niezmieniona (zapisane modele będą działać)
-
Błąd tak głupi, że aż żal . Podczas sprzątania kodu skasowałem jedną linę za dużo... Nawet już nie chcę wprowadzać nowego numeru wersji. Reset przed zamknięciem systemu plików i karty jest ok - ale tylko przy odczycie z karty. Nie ma tam żadnych modyfikacji ani zapisów. Czysty kod powinien mieć te instrukcje, ale taka zmiana to zawsze kilka bajtów do przodu. Ze względu na bardzo ograniczone miejsce w kodzie jest trochę takich "skrótów"
-
Dodałem obsługę watchdoga reset wykonywany jest w 2 momentach: - po załadowaniu modelu - po wybraniu "Nowy model (pusty)" Watchdog jest ustawiony na 250 ms - reset w każdym przebiegu pętli głównej i przy zapisie EEPROM. Wyłączany podczas operacji na karcie SD (trwają za długo).
-
Właśnie - alarmy dźwiękowe. Tu jest tylko "bzyczek" który można włączyć i wyłączyć.Odnośnie szybowców - nie latałem więc się nie wypowiem. Rozumiem z twojej wypowiedzi, że byłby wtedy czas z popatrzeniem na ekran. Czyli potrzebowałbyś zdefiniować akceptowalne wartości i odpowiednie zachowanie dla nich + alarmy i komunikaty które mają się pokazywać. Dużo do przemyślenia. Macie może jakiś system telemetrii który uważacie za "wzorcowy" o którym można poczytać? Wprowadzenie telemetrii wiązałoby się jednak z koniecznością zmiany platformy sprzętowej... Zostało teraz 355 bajtów chyba nie wcisnę. (Pisałeś że masz nowe AVR Studio. Jak duży masz program po kompilacji? /nowa wersja źródeł już jest w repozytorium/) Wstyd przyznać, ale obecnie nie ma nawet obsługi watchdoga Z drugiej strony masz jakiś powód dla którego chcesz restartować procesor?
-
Odnośnie : Punkt A 1-3... wszystko spowodowane przez głupi błąd wprowadzony poprawką, która miała być "banalnie prosta" więc dodałem ją bez sprawdzania. Poprawione. 4) poprawione Punkt B 1) To prawda, ale centrowanie serw ułatwia i bardzo przyśpiesza konfigurację modelu. Centrowanie serw zachowuje liniowość ruchu serwa (nie zmienia proporcji wychylenia). Jeżeli potrzebujesz przestawić czegoś więcej - przestawiasz wtedy w opcji MODEL->Wyjścia. Tam można wymusić nieliniowość wychyleń (np aby skorygować działanie serw różnych producentów), rozszerzyć zakres ruchu itp. W skrócie aby ustawić "subtrims" znane z innych aparatur używasz "centrowanie serw". Można to samo oczywiście zrobić przez "Wyjścia" ale wymaga to więcej uwagi i dużo więcej klikania. 2) "Generowany sygnał PPM powinien być ograniczany dla każdego wyjścia z osobna zgodnie z wartościami min i max ustawionymi w menu model/wyjścia, a nie granicznymi dla sygnału PPM (menu tor radiowy)." Też tak kiedyś myślałem, ale to niepraktyczne... Po prostu nie sprawdza się przy konfiguracji rzeczywistych modeli. Zwykle po ustawieniu lub odczytaniu konfiguracji modelu z pliku dostosowuje ją do konkretnego modelu właśnie przez "Centrowanie serw". Standardowo powierzchnie sterowe i tak nie wychylają się zwykle w pełnym zakresie więc zostaje jeszcze miejsce na ewentualną regulację trymerami (zwykle starcza kilka "piknięć"). Jeżeli faktycznie jakieś serwa nie pozwalają na większy ruch - zawsze możesz wyłączyć dla nich trymery, lub zmniejszyć zakres ruchu tak aby uwzględnić "luz" dla trymerów. Można też wyłączyć trymery w mikserach i dodać je bezpośrednio do odpowiednich kanałów np. MAIL,MELE,MRUD. Takie ustawienie wymaga jednak przestawienia ustawienia "Tryb zaawansowany" dla mikserów w tryb Expert. To pozwoli na użycie jako wejść "TriA-D" czyli trymerów. Odnośnie "marudzenia" proszę bardzo - to bardzo konstruktywne, ale i tak wszyscy się szybko wykruszają (niestety)
-
Z takim testerem to można pracować Gdzie byłeś jak pisałem ten soft ? Przy okazji poprawiłem jeszcze: - domyślne wartości toru radiowego to: 260 - 1740 (tak dla bezpieczeństwa, aby działały też na innych egzemplarzach) - ograniczenie w ustawienia centrowania serw i zakresów tak aby nie przekraczały ustawień w torze radiowym. - "Wizualizacja" przemianowana na "Wizualizacja PPM" - nowy model ma wpisane wartości w zależności od ustawienia toru radiowego (centrum) +/- 500 us. W załączeniu kolejny soft do testów (ten już nieaktualny, dlatego został usunięty patrz błędy poniżej). Jak będzie ok wystawię go we we wszystkich wersjach językowych na stronie