Jump to content

Adaś

Modelarz
 • Content Count

  54
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
 1. Napewno będzie film, też jestem ciekaw co to będzie z takiego giganta Zapomniałem dodać, że pusta rakieta waży około 555 gramów i nie wiem ile mieszaniny wejdzie do silnika . Jedyne aluminiowe elementy to wewnętrzna część dyszy oraz zatyczka silnika ( chcę mieć pewność, że tym razem nie przepali mi się odrazu).
 2. Nie używam karmelka, tylko zwykłą mieszankę, którą bardzo mocno ubijam. Też robię taki kanał o którym wspomniałeś, o dziwo mieszanka trzyma kształt. Poza tym przez to modelarstwo straciłem trochę czas na naukę, tak więc moja ostatnia rakieta (jestem w połowie budowy) jest dosyć spora, aby zużyć pozostałe 500 g saletry. Tak w ogóle, to może podam mniej, więcej jak wygląda. Wzorowałem się na rakiecie Saturn V w skali 1:1000, z tym, że nie zrobiłem dwóch członów i jest jedna średnica. Składa się z czterech modułów oraz dziobu. w czwartym module umieściłem spadochron z kołnierzem aerodynamicznym, który, jak wskazują moje eksperymenty ma się otworzyć po zakończonym locie. Jeżeli ktoś nie pamięta wymiarów Saturna, to moja rakieta ma wymiary: Wysokość całkowita - 109 centymetrów Wysokość pojedynczego modułu - 20-23 cm Dziub - 15 cm Średnica rakiety - 9,5 cm Stateczniki wystają na 20 cm Specyfikacja silnika: Długość - 22 cm Średnica zewnętrzna 9,2 cm Średnica wewnętrzna - 7,8 cm Dysza - 5 cm Średnica dyszy - 1,8 cm Całą rakietę owinąłem taką fajną folią, co dobrze przylega. Na zdjęciu klapka spadochronu jest poprostu odchylona, bo w środku schnie klej. Statecznik jest tylko dla pokazu postawiony. http://cl.ly/EohL
 3. Rakieta wyżej opisana pięknie poleciała, wszystko cacy. Nabrałem nowej energii i robię teraz model naprawdę duży, wymiary 2x większe od wcześniejszego. Będzie spadochron
 4. Oprócz saletry i cukru, to nie zamierzam narazie niczego innego używać. Nawet karmelka wolałbym nie robić. Piąta z kolei rakietka nareszcie poleciała i to całkiem nieźle. Teraz robię taką już poważną: Długość silnika - 11,5 cm Długość paliwa 7,5 cm Długość dyszy 3 cm Średnica silnika 4 cm Średnica dyszy 1 cm Długość całej rakiety - 30 cm 4 stateczniki co 90 stopni Brak spadochronu Lont 17 cm. Waga wszystkiego oprócz paliwa: 90 g - Nie wiem czy to dużo czy mało, jak sądzicie? Znalazłem też około 40 cm stalowy sztywny pręcik jako wyrzutnia. Do rakiety przymocowałem taki plastikowy walec od długopisu, przez który przechodzi pręt i wyrzutnia gotowa. Popracowałem też nad BHP .
 5. Nareszcie znalazłem w internecie przepis na dobry lont, i wszystko mi ładnie odpaliło, ale rakieta nie poleciała, ponieważ dysza była za słabo przymocowana. Dzięki za linki do for.
 6. jak się stoi pół godziny na mrozie i nie może w żaden sposób odpalić tej saletry to się traci cierpliwość... muszę udoskonalić lont
 7. Nareszcie odpaliłem tą moją rakietę. Okazało się, że jest zbyt ciężka i w ogóle nie poleciała, choć strumień żaru był imponujący. Problemem było jej odpalenie, bo stopina nie chciała mi podpalić mieszanki i musiałem ręcznie odpalać zapalniczką :/. I tu mam pytanie: Czy saletra musi spalać się od samej góry aż do dołu? Przeczytałem tak gdzieś.
 8. O! I to jest post jakiego mi było trzeba.
 9. Wciąż czekam na saletrę, tak więc postanowiłem zrobić rakietę od nowa. Jest z kartonu z tyłu bloku. Są też trzy depronowe lotki, które naprawdę genialnie wpływają na właściwości lotne . Zastanawiam się jedynie jak gruby ma być otwór wylotowy. Rakieta ma średnicę 2 cm, a otwór, który wykonałem ma 1 cm. Rakieta jest długa na około 24 cm, z czego 20 to miejsce na paliwo, co daje nam chyba 62 cm sześcienne saletry z cukrem. Ciekawe co z tego będzie .
 10. Jestem na to zbyt niecierpliwy i już rakietkę zbudowałem całą. Aluminiową rurkę obtoczyłem takim miękkim materiałem, zrobiłem z nakrętki aerodynamiczny dziubek, oddzielony warstwą sylikonu od miejsca na paliwo. Dysza właśnie mi się płucze ze smaru. Jest to mały aluminiowy walec z wąskim przejściem w środku. Są trzy stateczniki z depronu o kształcie trapezów prostokątnych. Zrobiłem też lont ze sznurka maczanego w sterynie i przykleiłem go na samo dno rakiety, a i tak mam jeszcze bezpieczny zapas. Jeszcze nie wiem z czego zrobić jakiś fajny stojak do wystrzelenia. No i jeszcze mam do zrobienia moje 'paliwo rakietowe', które będę cały czas robił w goglach i rękawicach.
 11. A jak sprawa się ma z lotkami? Mogę je wykonaćz depronu? Jak wpływają na lot i czym różni sięich ilość?
 12. To saletra nie spali mi tego papieru?
 13. Tak czy siak, może mi to posłużyć jako forma do papierowego korpusu. Czy w takim wypadku zna pan odpowiedzi na inne moje pytania?
 14. Hej! Zamierzam zrobić rakietę do zabawy. Materiałów których chcę użyć to różnej długości aluminiowe rurki o szerokości prawie 2 cm. Za paliwo rakietowe będę używał azotanu potasu oraz sacharozy. Czy taka rakieta nie będzie zbyt ciężka? Jak zapobiec się jej przekręcaniu i gdzie ma być środek ciężkości? Jak szeroki ma być otwór wylotowy?
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.