Jump to content

Konflikt PCM a PPM ?


AndyW

Recommended Posts

Witam

Wracając z lotniska zacząłem zastanawiać się nad problemem wynikającym z „konfliktu” dwóch aparatur pracujących na tym samym kanale, ale o różnym kodowaniu.

Sygnał FM/PPM polega na kodowaniu informacji proporcjonalnej w postaci impulsów o zmiennej szerokości przedzielonych przerwami o stałym czasie trwania.

W FM/PCM sygnał każdego kanału zamieniany jest w słowo cyfrowe i w tej postaci wysyłany do odbiornika, i na koniec …

Modulacja FM polega na zmianie częstotliwości fali nośnej w takt sygnału modulującego.

 

W takim razie co się stanie, jeżeli będą dwa nadajniki ( PPM i PCM ) pracujące na tym samym kanale?

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Problem taki jak w przypadku 2 aparatur an tym samym kanalej z ta sama modulacją :D

 

 

Każdy nadajnik "stawia" fale nośną na danej częstotliwości, a dopiero na nośną nakładana jest modulacja :D

Link to comment
Share on other sites

Problem ten testowaliśmy z Heniem Jerzykiem (znane nazwisko) na Mc 24 i Mpx Cocpit

Mc ustawiona na PCM nie zakłócała pracy Cocpita natomiast odwrotnie tak.Podczas pracy Cocpita , Mc nie można było uruchomić. Oczywiście mówimy o pracy na tym samym kanale

Link to comment
Share on other sites

Guest tom_tom

Podstawą sygnału jest fala nośna, która jest na różne sposoby modulowana - czyli jakby nie było powstaje promieniowanie elektromagnetyczne o danej częstotliwości, więc dwie takie fale mogą się nakładać, znosić, czyli zakłócenie pewne.

 

Tomek

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tomek, muszę wtrącić tu swoje dwa grosze, jako że określenie różne sposoby modulowania, jest niewłaściwe (patrz co napisał Andrzej na początku tego postu) i najprędzej można odczytać jako modulację częstotliwości (FM) i modulację amplitudy (AM) - AM i FM to są różne sposoby modulacji - tu powinno wystąpić słowo kodowania. To jest nieprawda, w paśmie 35MHz dopuszczona jest tylko modulacja FM, dla niewtajemniczonych polega ona na zmianie częstotliwości fali ze zmianą poziomu sygnału (tak jest np w radiu na paśmie FM czy też UKF), z tym że w naszych radiach jest modulacja dwustanowa (pełna i brak modulacji). Wielkość tej modulacji wynosi kilka kHz, o ile pamietam to 2kHz (celowo nie określam tego jako głębokość modulacji, gdyż pojęcie to odnosi się do modulacji AM). W efekcie nadajnik nadaje dwie częstotliwości: podstawową przyjmijmy że jest to 35MHz i zmienioną o 2kHz czyli 35,002Mhz, różnica jest na tyle niewielka, że obwody wejściowe odbiornika nie tłumią sygnału o tej nieco większej częstotliwości ale doskonale tłumią sygnały z innych kanałów których odległość wynosi 10kHz (5 razy więcej niż modulacja). Za pomocą tych dwóch częstotliwości można zakodować dwa stany 0 oraz 1 i dopiero one służą do zakodowania wychylenia drąga i określenia kanału. W modulacji PPM wychylenie jest kodowane czasem pojawienia się stanu 1 - standartowo dla zerowego wychylenia przyjmuje się czas 1,5ms, a skrajne położenia są 0,5ms dłuższe i krótsze, czyli czas stanu 1 może przyjąć wartość od 1 do 2ms. Numer kanału sterującego (czyli czy to jest ster kierunku czy np gaz) kodowany jest miejstem pojawienia się sygnału. Dokładniej nadajnik wysyła co kilkadziesiąt ms paczkę sygnałów, wygląda to mniejwięcej tak: dłuższy sygnał synchronizujący (jest zdecydowanie dłuższy niż 2ms), sygnał dla kanału 1 (o długości pomiędzy 1 a 2ms), sygn dla kan 2 , .....sygnał dla kanału ostatniego - zazwyczaj 6 lub 8-smy. Natomiast modulacja PCM (pulse code modulation) to już w/g uznania producenta aparatury, dlatego odbiorniki PCM nie pasują do aparatury innego producenta.

A teraz konkluzja nadajniki PCM i PPM nadają na tych samych częstotliwościach, ale teoretycznie dobrze oprogramowany procesor odbiornika byłby w stanie wyłowić specyficzne dla siebie sygnały i jest możliwość pracy dwóch nadajników na tej samej częstotliwości, tyle że nadajnik MC24 ma pewnie skaner i dlatego się nie wlącza.

Może to trochę łopatologiczne i Wam koledzy niepotrzebne bo to doskonale wiecie, ale są na pewno inni którym przyda się ten opis - natomiast ja jestem inżynierem i rażą mnie nieprecyzyjne i dwuznaczne określenia. W opisie przyjąłem pewne uproszczenie w/g mnie nieistotne dla wyjaśnienia sposobu kodowania PPM

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.