Jump to content

Ni-Mh XCell zaniżają pojemność?


Kretobójca

Recommended Posts

Mam aku Ni-Mh XCell 8x2500mAh, nie używałem ich pewnie z pół roku. Przyszła wiosna, więc chciałem żonie aparaturkę wyrychtować. Podłączyłem pakiet do Sharka20 i nabiło mi 3077mAh. Coś jest nie teges z ładowarą, czy te nimhy mogą tyle przyjąć? Zważywszy, że były głęboko rozładowane. Bo jeśli to jest norma, to ja inwestuję w XCele. Mam w moim nadajniku oryginalny pakiet nimh Hitec, czyli made in China i w 1300mAh pakuję maksymalnie 770mAh.

Jak to jest z tymi pojemnościami, jakimi kryteriami kierują się producenci że nas tak oszukują?

Link to comment
Share on other sites

Podłączyłem pakiet do Sharka20 i nabiło mi 3077mAh.

 

Przy akumulatorkach jakie stosujemy do nadajników i odbiorników ładowarki czasem mają problem z Delta Peak'iem. Czyli czasem nie radzą sobie z identyfikacją poziomu naładowania, przy którym powinny zakończyć proces. To ile udało się wpakować w akumulatorki pokaże dopiero rozładowanie. Rozładuj i naładuj jeszcze raz - czyli uformuj je ponownie.

Link to comment
Share on other sites

jeśli Twoja ładowarka ma funkcję rozładowywania to sprawdź ile energii wypompuje z akumulatorów następnie naładuj i znowu rozładuj za pomocą licznika w ładowarce

 

tak wielkie rozbieżności dla mnie zawsze były oznaką śmierci akumulatora ( czasem jedno ogniwo w pakiecie ) pompowany prąd zamieniany jest w ciepło a nie magazynowany w ogniwach

Link to comment
Share on other sites

Utopia, masz rację z tym zrytym palnikiem, jak cholera. :D

***** (ładowarka) wyładowała, ostygła i zaczęła ładować od nowa. Nie zdążyłem zaobserwować jak jej poszło. Jak naładuje, to poda raport. Rano zapiszę co i jak, i w robocie napiszę jak jej poszło.

 

Edit:

DSCH:2080mAh

CHG:2125mAh

 

Czyli w Chińskiej normie.

Koledzy dostają po punkciku, tak z zasady.

 

Przekliniak to jedynie we Włatcach Móch może tak swobodnie się wypowiadać :)

Tu chyba to nie wypada.

 

 

Edit: Przepraszam za słownictwo.

Szczerze powiedziawszy, to byłem pod wpływem alkoholu.

Ale dzisiaj jestem piękny i młody:)

I kulturalny.

Link to comment
Share on other sites

Może dla potomnych dodajmy jeszcze

Ładowarka może wskazać większą pojemność od deklarowanej przez producenta w przypadku ogniw przeznaczonych do oddawania znacznych prądów jeśli rozładujemy je bardzo małym prądem .

Ale ten wynik będzie pokazywany tylko przy rozładowywaniu

Każdy producent opisując ogniwa kieruje się jakąś wewnętrzną zakładową normą -problem w tym że nie udostępnia się klientom detalicznym kart katalogowych akumulatorów i baterii . Cały myk cudownych paluszków dostępnych w supermarketach o kosmicznych pojemnościach rzędu 5000mAh polega na podaniu pojemności ogniwa rozładowywanego prądem poniżej 100mA ( dla przykładu) .jeśli to samo ogniwo obciążymy już prądem 1-2A zrobi się gorące i po prostu się udusi bo rezystancja wewnętrzna nie pozwala na oddawanie tak wielkich prądów .Dawno temu gdy popularne były do napędów ogniwa NI-CD wiele firm zajmowało się parowaniem ogniw do pakietów gdyż bywało że nawet z dobrej jakości zawodniczych akumulatorów rozrzuty na poszczególnych egzemplarzach sięgały 30%

a to oznaczało że jedno ogniwo było w stanie oddawać 60A a inne już ledwo 40 A.

Im większa rezystancja wewnętrzna tym mniejsze możliwości oddawania prądu do obciążenia. Jednak każda technika ma swoje ograniczenia - niska rezystancja wew. oznacza ograniczenie pojemności elektrycznej ogniwa ale umożliwia oddawanie bardzo dużych prądów . Natomiast wiele akumulatorów dostępnych teraz w sprzedaży detalicznej nie nadaje się nawet do zasilania fotograficznych aparatów cyfrowych pomimo że mają pojemność kilku tyś mAh obciążenie ich prądem kilku amper powoduje śmierć akumulatora już po kilku-kilkunastu cyklach .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.