Skocz do zawartości

Turnigy 9X 9Ch Transmitter. Czy jest coś warta?


wiciu0804

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Dzisiaj podczas włączania nadajnika coś się spaliło mimo to wszystko działa ale nie mam zamiaru ryzykować gdyż latam FPV i ostatnią rzeczą jakiej potrzebuje to awaria sprzętu

nie znam się na elektronice dlatego potrzebuje rady fachowca co z tym zrobić

 

 

 

Zdjęcie uszkodzenia

 

IMG_20110102_152709.jpg

 

Link do dużego zdjęcia http://picasaweb.google.com/lh/photo/sYn1Nqqx2CTxF1aqKqwVRA?feat=directlink

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Dzisiaj podczas włączania nadajnika coś się...

 

Ze zdjęcia poznaje straty, które niegdyś sam wywołałem odwrotnym podłączeniem zasilania.

Jednak mi już po tym ap-ka nie działała, póki jej nie naprawiłem.

To co się spaliło to powinien być kondensator el. 22uF, jednak głowy nie dam (bo bardzo dziwne jest to że aparatura dalej działa??) :? :o

 

Pójdź tym tropem -> http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=31170

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie, polecacie tą aparaturę? co druga wersja ma poprawione w stosunku do pierwszej? rozumiem że brać tylko v2 ?

jaki ma standard przesyłu sygnału (2.4GHz) DSS czy FHSS ? czy nada się do FPV (obraz puszczać na czymś innym niż 2.4 zamierzam, może 1.2 może .9)

jaki ma zasięg? i czy ew. w przyszłości moduł wymienić na coś niezawodniejszego, czytałem że FrSky są b.dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razor

Aparatura całkiem niezła (współczyniik możliwości od ceny).

 

Co do wersji

Na rynku były (są) 2 wersje aparaur firmowanych przez Turingy.

 

Wersja 1 - była sprzedawana bez zainstalowanego modułu, z anteną 35 MHz

 

Wersja 2 - była sprzedawana z modułem 2.4 Ghz Turingy i na stałe zamocowaną anteną 2,4 Ghz w miejce anteny 35 MHz.

Wersja 2 ma tą wadę, że antena zamocowana w nadajniku jest na stałe połączona z modułem. Bez użycia lutownicy nie jesteś w stanie wymienić modułu na inny.

 

Ja bym tu nie łączył kwestji nadajnika z zasięgiem i standardem przesyłu sygnału.

Te żeczy zależą tylko i wyłącznie od tandemu antena-moduł.

Do tej aparatury możesz dokupić moduły nadawcze i odbiorniki różnych producentów.

 

Tutaj możliwości da nstepujące

35 Mhz - moduł Futaba

2.4 GHz.- moduł Turingy, Corona DSSSv2, Jeti, Assan, FrSky

 

Ja sam korzystam zamiennie z 35 Mhz Futaba (synteza) i 2.4 Ghz Corona DSSSv2.

 

Jeśli jeszcze raz miałbym kupować to osobiście wziął bym wersję 1 lub... tą

http://abc-rc.pl/p/4/1840/rc-aparatura-fs-th9x-9ch-2-4ghz-mode-2-lcd--aparatury.html

 

Poniważ mają zainstalowaną antenę 35 Mhz i można łatwo wymieniać moduł.

 

Co do niezawodności... czas pokarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam taką aparaturę na 35 Mhz no i problem mam z tym że moduł w.cz. graupner/jr nie działa. Gdzieś na forum przeczytałem że trzeba podciągnąć 6v do tego modułu na jakiegoś tam pina bo T9 niema tego napięcia na wyjściu.

Pytanie a raczej wielka prośba czy możecie opisać ten problem szerzej umieścili fotki jak i co porobić z opisem. Lutować umiem raczej mniej jak więcej a do większości tu udzielających sie na forum jeszcze mi daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkład pinów modułu JR.

 

t2603970-229-thumb-JR%20RF%20module%20pinout.jpg?d=1246031804

 

Pin 1 - antena

Pin 2 - masa

Pin 3 - zasilanie modułu - napięcie baterii

Pin 4 - napięcie stabilizowane 6V

Pin 5 - sygnał PPM

 

Turingy nie podaje napięcia +6V. Pin 4 ma połączony z masą.

Część modułów tego napięcia nie potrzebuje i nie używa.

Pozostaje przeróbka modułu lub nadajnika ...

 

Można zastosować scalony stabilizator +6V (np. lm7806)

i podłączyć go pomiędzy pinami 2,3,4.

 

Jeśli po moich wyjaśnieniach nadal nie wiesz jak to zrobić

lepiej poproś kogoś kto lepiej się czuje w elektronice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podaje gotowca bo układ ten występuje w kilku wersjach obudowy.

 

Zwykle

PIN1 - napięcie wejściowe - niestabilizowane,

PIN2 - masa

PIN3 - wyjście napięcia stabilizowanego.

 

Wpisz w wyszukiwarkę LM7806.

Sposób podłączenia jest np. w poniższym PDF'ie zobacz 1 schemat na stronie 18.

http://mipsa.p.lodz.pl/download/BazaWiedzy/zasilania/LM7805.pdf

 

Kondensatory poprawiają jedynie działanie stabilizacji,

można spróbować je pominąć.

 

Reszta powinna być już jasna.

 

UWAGA - jeśli kupisz układ w obudowie TO-220 pamiętaj o tym, że metalowa płytka z tyłu układu jest połączona z nóżką masy ( środkową ) i jeśli dotknie innych elementów elektronicznych może spowodować zwarcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie do mnie przyszła Turnigy 9x v2 i próbuję ją sobie skonfigurować.

miksowanie delta od razu poszło gładko :)

 

ale teraz mam dziwny problem (był od początku), mianowicie, prawy drążek (kanał 1 i 2) jest po środku, wszystkie trim i subtrim są na 0 (neutralnie), a serwo jest cały czas wychylone lekko w jedną stronę (w porównaniu neutrum na innej aparaturze i odbiorniku).

ale widzę w turnigy że ten kanał (ELE) faktycznie nie jest w neutrum

hrnggw.jpg

dlaczego to tak? czy to normalne? i co z tym zrobić ?

żeby go wytrymować, to muszę subtrim i trim dać na maksa w jedną stronę - wtedy neutrum jest w neutrum :) ale, żeby serwo się teraz wychylało tyle samo w jedną i drugą stronę, to musiałbym jeszcze EPA ustawiać

 

ok, znalazłem sposób na kalibrację apki, problem rozwiązany

 

First of all, ONLY do this if you are having problems with stick movements as I described in my posts above. If you screw up your tx, it's not my fault!!

Push the right lower trim tab to the left (aileron on a mode 2 TX), and the left side trim tab up (Throttle trim on a mode 2 tx), and while holding them, turn the Tx on. You will get a screen that shows the version number of the firmware, with four zeroes (0000) at the top of the screen. Center both sticks in their range in all axis, and press the menu button until it beeps and release. The screen number will change to 0001 Move the right stick to the upper right corner, and press menu, and you should get a beep, and the number on the screen will change to 0002. Put the right stick in the lower left corner, and press menu, and get a beep, and the number will change to 0003. Release the right stick, and put the left stick in the upper right corner, and press menu, get the beep, and the number will change to 0004. Put the left stick in the lower left corner, and press menu again, get the beep and the number will change to 0005. Center both sticks, and press menu, get the beep. You are done calibrating the sticks.

 

While at the same screen, press the + key, the screen will change, and you will get the position of the controls in hex code. You can see the numbers change as you move the sticks or knobs. Press - to go back to the firmware version screen. Exit the firmware screen, and go to the Display menu item. As long as you haven't turned the TX off, you will see the hex codes for stick positions for the 4 primary controls. Once you turn the tx off and back on, and go back to the Display menu item, the numbers will disappear.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za info, niestety czasem problem jest ze znalezieniem czegoś w tematach na wieeele stron.

google mi zwróciło inne linki (a może nie szukałem po polsku), w każdym razie znalazłem opracowanie przetłumaczone z tego niemieckiego wątku i jak widać przetłumaczyli odwrotnie, była w nim mowa o odwrotnym wyznaczeniu min/max (najpierw w górny prawy róg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos pytania o polską instrukcję do Turnigy. Jest tak jak ktoś parę postów wcześniej napisał instrukcja9x(małpa)gmail.com. Cena..... hmmmm 25 złociszy, uważam, że ktoś zadał sobie trud i przetłumaczył na "ludzki" język jest warta swojej ceny. Czytałem pytania na temat jak ustawić Deltę itp, wszystko jest pięknie i w naszym ojczystym języku napisane. Wydałem te pieniądze i uważam, że warto(mimo tego, że władam językiem angielskim).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy co się znajduje w tej instrukcji, jeśli to samo co w instrukcjach z netu (tej z imaxb6) to nie widzę powodu płacić za tłumaczenie (w tamtej nie ma nic o kalibracji)

a według mnie delte/latające łatwo było ustawić nawet bez instrukcji (no może 30min na samym początku), wystarczyło trochę poklikać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

próbuję użyć dwóch apek - trener/uczeń

trenerem chce żeby była turnigy, uczniem futaba t6exhp

obie wypuszczają (turnigy nie włączam, tylko podłączam kabel) dobrze sygnał do karty muzycznej (używam kabla stereo).

ale gdy podłączę kabel z futaby do turnigy (aparatura włączona) to sygnału nie odbiera.

gdy włączam trainer (przełącznik) to wtedy ruchy trenera są widoczne (na display i na modelu), gdy wyłączę - nic się nie dzieje gdy ruszam apkę ucznia (na tych 4 włączonych na trainer=norm kanałach - 1,2,4)

w obu apkach sygnał jest ustawiony na PPM

Co robię nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako że z aparatura pracują odbiorniki HK 6ch V2,

to czy pracują np. takie ?

Hobby King HK-8X 2.4Ghz Receiver 8Ch (V2)

http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11168

 

 

czy nie byłyby one lepsze od standardowych Turnigy ze względu na posiadanie dwóch anten ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.