Skocz do zawartości

Quark 10


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Czołem!

 

Jakiś czas temu kupiłem w dobrej cenie silnik Os Max LA 10. Pogrzebałem troszku po necie, i stwierdziłem, że nosicielem tego motoru będzie model o nazwie Quark, wg planów napędzany silnikami klasy .09 - .15. (na planach autor użył Os Maxa 10 co napawa mnie optymizmem ;) )

 

Tak mniej więcej wygląda na planach:

plaquark.gif

 

Posiedziałem kilka nocy i przerobiłem sobie plany pod laser (roboty jest tam na kilkadziesiąt minut, ale ja się dopiero uczyłem Cada). Z tego co do tej pory zauważyłem, to wycięte elementy bardziej pasują niż nie, ale szału nie ma. Wycinanka leżakowała sobie jakiś miesiąc, aż do dziś.

1009481r.jpg

 

Statecznik poziomy wykonany z balsowej wycinanki grubości 4 mm. Zastanawiam się nad oklejeniem go z jednej strony częściowo balsą 1mm (coś ala keson i listwa przy spływie) żeby nabrał więcej sztywności. Trzeba go jeszcze pociągnąć po papierze ściernym coby gładkości nabrał.

 

Jeśli uda mi się kupić jutro balsę 4 mm, to zabiorę się za skrzydła. Skrzydło o rozpiętości 76 cm będzie zawierało dźwigary z balsy 4 mm sklejonej z płaskownikiem węglowym 5x1 mm. Ogólnie zamierzam zrobić lekką modyfikację skrzydła. Na planach widoczna jest prosta krawędź spływu (kształt coś jak w Gilesie, na planach jest łamany dźwigar) a ja zamierzam zrobić skrzydło z prostym dźwigarem - a co za tym idzie kształtem bardziej jak w Extrze.

 

Lotki i ster wysokości zasilę serwami 2 x HXT 500. Takie samo serwo powędruje na gaz.

 

Nie wiem czy o czymś nie zapomniałem. Mam nadzieję, że ta relacja będzie kompletna :)

 

Pozdrawiam!

 

EDIT

 

zmniejszyłem obrazek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

CREATED 14:24

 

Hmm... deska balsy 5 mm - 10 PLN - świat stanął na głowie :crazy:

 

Jako że nie było płaskowników węglowych 5x1 mm dźwigary będą z listwe balsowych 5x5 mm.

 

Pryz okazji kupiłem pakiet odbiornika - jak przystało na model tej wielkości :)

pakiet.jpg

 

Może uda mi się coś dzisiaj dłubnąć przy skrzydle, to pokażę fotkę.

 

EDITED 20:11

 

Pokleiłem troszku skrzydło. Aktualny stan przedstawia fotka.

 

skrzydoh.jpg

 

Muszę wyciąć otwory pod kable dla serw i przykleić listwę na spływie. Później zacznę kesonować i przykleję przekładki międzydźwigarowe (właściwie przydźwigarowe), ale to wszystko raczej jutro.

 

Wierzchnia strona płata jest "płaska", natomiast od spodu skrzydło ma wznios po 1,5 stopnia na stronę.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Wolnymi chwilami dłubię przy Quarku. Wyciałem kesony:

 

keson.jpg

 

oraz przykleiłem listwę do spływu:

 

skrzydo.jpg

 

Zastanawiam się, czym przykleić te kesony do skrzydła? Jak do tej pory kleiłem całość rzadkim CA. Zostało jeszcze listwy Przy spływie dokleić oraz dociąć kawałki kesonu w okolicach spływu, bo deska balsy okazała się za wąska. Zastanawiam się jeszcze jak rozwiązać umiejscowienie serw w skrzydle. Chyba wytnę otwory w kesonie zaraz za dźwigarem i podkleje sklejką 1 mm od spodu. Serwa HXT500 są małe, więc duże siły wyrywające raczej występować nie będą.

 

Ogólnie skrzydełko nie wyszło idealnie proste, ale myślę, że niedociągnięcia uda mi się zeszlifować i naciągnąć folią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydło prostuj na etapie przyklejania kesonów, bo potem będzie za późno. Skrzydło ma profil symetryczny więc dobrze by było na czas klejenia kesonów zrobić jakieś podkładki pod krawędź natarcia i spływu. Całość przypnij do deski montażowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Anonymous

Czołem!

 

Zeszło troszkę czasu od ostatniego posta ale za to jakiś postęp w pracy jest. Zbliża się sesja, do tego nakłada się praca inżynierska, więc mogę sobie pozwolić przykleić tylko jeden kawałek balsy dziennie :)

 

Skrzydełko prezentuje się w ten oto sposób. Wyszło nawet proste, jak na 1 raz. Wg wagi pocztowej (dokładność 0,01 kg) - to co na fotce waży 0,05 kg - nie wiem czy to dobry wynik.

 

Spodnia strona - widać otwory na serwa

1009527.jpg

 

Wierzchnia strona płata

1009529.jpg

 

Skończyła mi się prawie balsowa deska twarda 1 mm, która przewidziałem na kesony, więc będę do wykończenia musiał zastosować miękki odpowiednik, który gdzieś się wala po szafie już ze 3 lata. Niedługo powinny mi przyjść listwy balsowe z allegro, więc wyszlifuję natarcie - czuję że będzie porażka. Z tych odpadów na lotki też się coś wybierze.

 

Zostało jeszcze:

- wykończyć keson przy spływie,

- przykleić listwy na spływ i na żeberka balsowe paski,

- wkleić jakieś klocki z miękkiej balsy pod zawiasy,

- zrobić otwory pod przewody na serwa lotek,

- wkleić żeberka na końce płata,

- wyszlifować.

 

Zastanawiam się, czy jest sens wklejać przekładki międzydźwigarowe...

 

O oklejaniu nie myślę jeszcze :) Nie stać mnie na folię, ale żelazko już mam (Turnigy oczywiście :) ). Kolega Konrad z naszego forum zadeklarował się przekazać mi zbiorniczek z blachy, na tyle mały, by wszedł do wąskiej i krótkiej przegrody między wręgami kadłuba - serdeczne dzięki :)

 

Pozdrawiam!

 

PS

W ogóle, to jak będzie się ktoś chciał zamienić OS 10 za OS 25 to Quarka nie ukończę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

piotr22, linka do planów nie mam, pobierałem to jakiś czas temu i nie wiem nawet skąd :) Ale chętnie podeślę na maila, więc jakby co to podrzuć na PW swój adres.

 

slawekmod, dzięki, z pewnością przyjdę, może nie po folię na cały model, ale chociaż jakieś skrawki kolorowe na stery. Myślę, że na skrzydła i kadłub starczy metr folii - 20 PLN jeszcze znajdę ;)

 

Konrad, jeszcze raz dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Szymon, mam takie skrawki które mi się nie przydadzą a na model tych rozmiarów z pewnością wystarczą -cały model mam na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.