Skocz do zawartości

JETI duplex - sensory DIY


mieczotronix

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się zrobić pierwszy kroczek:

duplexs1.jpg

 

Na razie umiem wysyłać z sensora do jeti Boxa (bezpośrednio lub przez telemetrię)

 

Myślę, że uda mi się przesyłanie danych z GPSa, prędkość, odległość, wysokość.

Mam jeszcze wysokościomierz z cyfrowym wyjściem, więc też może się uda podłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrobić pierwszy w pełni funkcjonalny sensor w standardzie Jeti Duplex. Na razie wyświetla tylko wysokość bieżącą, maksymalną i prędkość wznoszenia opadania. Nie ma żadnych opcji, bo i po co...

zlog+duplex.jpg

 

Miałem w szufladzie amerykański altimetr Z-log, który może wysyłać dane o wysokości przez swój port szeregowy. Napisałem programik na attiny 2313 (układ jest b. prosty: attiny + 100nF + 75Ohm), który inicjalizuje komunikację z Z-logiem i przekształca dane napływające z niego, na dane w standardzie Jeti Duplex.

 

Dziś wykonałem pierwszy lot z podlgądem na żywo wysokości! (rekord samolocikiem testowym /takim jak tenz EPP 8) 1m 437m) .

 

Widzę, tylko że brakuje mi jakiegoś akustycznego feedbacku. Za odczyt wysokości na żywo robiła dziś koleżanka, ale nie mam takiego "modułu" do dyspozycji na stałe. Muszę coś dorobić. W komunikaty słowne trochę nie chce mi się bawić, więc może bym zrobił tak, jak vario modelarskie.... ale chyba Z-log nie jest zbyt czuły. Jego rozdzielczość to tylko 1m na 0.1 s, a prędkość wznoszenia/opadania obliczam tylko na podstawie wysokości. Czyli rozdzielczość będę miał 0.1 m/s. Chyba że będę ją wolniej odświeżał... Mam zero doświadczenia z wariometrami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale fajne :) - gratuluje .

No to jak zwykle pytania - ten ukladzik na gorze przejmuje dane po RS-ie i wrzuca do Jeti?

Czy jest w stanie przejac kazde dane ? rowniez z np. OSD .

Czy na dole tez mozna te dane przechwycic do np. PC po RSie ?

Juz pewnie sie domyslasz co chodzi mi po glowie - super data dowlink w zdalnym sterowaniu - normalnie 2in1 :) .

 

Czy sama inicjacja przesylu jest trudna ? - moze mozna od razu bezposrednio wyprowadzic z proca taka transmisje .

I najbardziej ciekawi mnie temat przechwycenia danych na ziemi . Syntetyzer mowy w laptopie - powienien dac Ci duzo radochy na poczatek i dasz odpoczac kolezance .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. tak

2. tak

3. tak

4. tak

5. o tyle trudna, że kolesie z Niemiec którzy mi przy tym pomogli, nie życzą sobie żeby udostępniać informacje na ten temat. Owszem pomogą tym, którzy chcą sobie zrobić coś na własne potrzeby, ale nie chcą robić "koło d." Jeti i opensourcować protokołu, tym bardziej, że Jeti jeszcze na dobre nie zaczęli sprzedawać swoich sensorów.

 

Ja sobie właśnie chcę zrobić takie "OSD" bez FPV.

Jeti zapewnia bardzo dobrej jakości łącze w obie strony. Bez dodatkowych nadajników i zakłóceń. Klawiszki z JetiBoxa mogą być odbierane przez układ w samolocie. Z samolotu mogą płynąć strumienie danych na ziemię. Normalnie dane te wyświetla jetibox, ale to tylko 2x16 znaków. Jednak nie powinno być już dla mnie problemem zrobienie jetiboxa z większym LCD np. 4x20 znaków i do tego dołożę jeszcze palmtopa. Wszystko powinno mi się zmieścić na półeczce którą dorobiłem do nadajnika.

Po altimetrze chcę się zabrać za przesyłanie danych z GPSa z samolotu na ziemię, żeby mieć podgląd na mapie gdzie on w danym momencie jest.

 

Syntetyzer mowy dziś zamówiłem, sprzętowy - nie mam laptopa i zależy mi na tym, żeby cały sprzęt mieścił się na nadajniku/ ew. na mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy chyba działa 2-kierunkowo. Assan i Corona też? Co one przesyłają z samolotu na ziemię?

A to, czy można się podpiąć czy nie zależy tylko od tego, co producent wstawi do firmwareu. Np. Jeti swój sprzęt ma zrobiony na modułach meshnetics. Moduł ten zawiera transceiver + procesor, w którym siedzi program opracowany przez Jeti obsługujący część radiową, kodowanie/dekodowanie danych ppm, telemetrycznych itp. Nie ma zewnętrznego procesora + moduł radiowy. W coś takiego raczej się nie wepniesz.

 

A swoją drogą b. polecam Duplexa. Co prawda ja swój moduł do nadajnika kupiłem z 2-giej ręki i musiałem go odesłać do Jeti do kontroli, bo miał problemy z zasięgiem. Ale po wymianie firmwareu śmiga, że aż miło. Zero zakłóceń i zasięg megalityczny, zero jitteru.

 

A kupiłem go właśnie po przeczytaniu opisów że da się go zhackować i wykorzystać do własnych celów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie majac na mysli dwukierunkowsc w kazdym systemie - chodzilo mi o warstwe fizyczna (sprzetowa) - odbiornik przesyla potwierdzenia o stanie polaczenia - w zasadzie to sterowanie 2,4 to rozwiniecie(modyfikacja) sieci wi-fi , Walkera naprzyklad laduje do swoich zestawow kosci do transmisji Bluethooth , przynanmniej to tych ktore mialem okazje miec w rekach , wyczytalem gdzies , ze Assan to wariant ZigBee - potwierdzenia nie mam i nie mialem okazji Assana rozebrac - jeszcze :D .

Oczywiscie warstwa programowa to zupelnie inna bajka i z jedymi bedzie latwiej z innymi napewno trudniej lub niemozliwe (pewnie prosciej zrobic wszystko od podstaw).

Jeti ma juz wszystko gotowe - do reszty trzeba by dopisywac powaznny soft obslugi takiej komunikacji w dol .

Czyli - jednak Jeti :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wszystko, co nadaje na 2.4gHz to rozwinięcie wi-fi (mogą to być po prostu zwykłe nadajniki, jak te od video, bez warstwy IEEE 802.15.4, czy ZigBee), ew. lepsze, z frequency-hoping.

"Assan does not have

a two way link, and thus cannot retransmit lost packets "

link

 

Więc nie każdy moduł 2.4 do nadajnika rc jest dwukierunkowy. W zasadzie 2-kierunkowość zaczął dopiero Jeti Duplex. Teraz pojawiać się będą kolejne.

 

Gdyby odbiorniki assanów i coron przesyłały potwierdzenia o stanie połączenia - to dlaczego ich moduły nie miałyby jakoś sygnalizować utraty zasięgu. Sygnalizują? Nie miałem z tamtymi do czynienia, ale do tej pory wydawało mi się, że tylko Duplex przesyła w obie strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, tylko że brakuje mi jakiegoś akustycznego feedbacku. Za odczyt wysokości na żywo robiła dziś koleżanka, ale nie mam takiego "modułu" do dyspozycji na stałe. Muszę coś dorobić.

Jakby co, to są już gotowe rozwiazania z feedbackiem akustycznym ;-)

Sygnał vario, komunikaty o wysokości, napięciu, alarmy, wszystko w wielu językach jeżeli ktoś lubi itd, itp.

Mówię oczywiście o SkyAssitancie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, czytałem, jestem pod wrażeniem umiejętności kolegi i możliwości urządzenia ale...

kupować to ja już umiem,

a zrobić sobie samemu jeszcze nie...

i w tym cały fun dla mnie jest

 

tymczasem w bólach rodzi się DIY jeti box

DIYjetibox.jpg

po co?

normalny nie umie grać melodii do vario i sygnalizację akustyczną ma prawie zerową

ten będzie grał śpiewał i gadał (naprawdę, zamówiłem moduł syntezy mowy)

i jeszcze wyjście danych na palmtopa będzie miał

ma też większy wyświetlacz i będę mógł na nim więcej danych prezentować, z różnych "pod-stron" duplexa, np. dane z sensora(-ów) + dane o sile sygnału antenowego

.... przynajmniej taki mam plan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.