Skocz do zawartości

Formowanie aku NiMh Graupner 250 mAh ładowarką Imax B6


Tropheus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie odnośnie formowania wymienionego w temacie pakietu. Zakupiłem go do Aluli i mam mały kłopot ponieważ chciałem go uformować. Powinienem go uformować prądem 1/10 ale dla tego aku jest to 0,025 A a moja ładowarka Imax B6 ma najmniejszy prąd ładowania jak i rozładowywania 0,1 A no i tu nie wiem co mam zrobić czy ma ktoś jakiś patent na to. Czy jak przeprowadzę proces formowania prądem 0,1 A to znacząco zmniejszę właściwości aku. Z góry dziękuje za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Formowanie NiMh polega na długotrwałym ładowaniu go małym prądem, dłużej niż wynikało by to z pojemności pakietu.

Jesli będziesz ładował pradem większym niż 1/10C, to trzeba będzie wyłączyć ładowanie (ładowarka pewnie sama to zrobi) po naładowaniu, bo inaczej się "zagotują".

Akumulatorkom nic się nie stanie, ale to nie będzie formowanie.

Można ostatecznie naładować pakiet większym prądem, a potem go jeszcze kilkanaście godzin doładować minimalnym (tak to się formowało pakiety w starych telefonach komórkowych)

 

Niestety nie da się takiej ładowarki w prosty sposób zmusić do ładowania mniejszym prądem. Rozwiązaniem jest użycie zwykłej analogowej ładowarki i ograniczenie jej prądu jakimś oporem, a jescze lepiej stabilizatorem prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Można zrobić stabilizator prądu na LM317 i jednym rezystorku.Ot takie źródło prądowe.Ustalić prąd na 30mA i będzie dobrze.Jak to zrobić? wszystko jest w nocie katalogowej układu LM317 ( w internecie) Całość będzie kosztowała z 5zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.