Skocz do zawartości

Wzmacnianie szybowca EPP taśmą


mirek75

Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie witam wszystkich modelarzy tutaj, bo jakoś nie widzę działu "Powitalnia" lub coś w tym stylu albo już po prostu oczy nie te..? ;)

 

Przeszukałem archiwum, ale nie trafiłem na konkretną odpowiedź z przykładami. Chodzi mi o oklejanie modelu EPP taśmą wzmacnianą włóknem np. "Power Tape" bo taką ktoś polecał na forum? Kupiłem model szybowca ASW28 RTF i mam już pierwsze starty za sobą, ale aż tak pewny to nie jestem, że kreta nie pogonię?! ;) Głównie mam problem jak kleić te zagięte końcówki łopat (chyba wingiety fachowo?) Są one bardzo delikatne i nie mam pomysłu, jak się zabrać za ich oklejanie, żeby nie połamać a wzmocnić? Bo ta taśma dobrze się klei, ale nie można jej jakoś łatwo formować, kleić łuki.

Krawędzie natarcia. Spód kabinki itd to jakoś pójdzie, ale jak te boczki? Zastanawiam się nawet, czy miało by sens dawać pręty węglowe na krawędzie natarcia skrzydeł i dopiero ta taśma?

Najchętniej to obejrzałbym jakieś fotki na takie "patenty"? Może ktoś zna jakieś linki co, gdzie i jak?

 

I drugi temat, czy ten typ szybowca ASW28 lata jako-tako w termice? Pytam, bo bardziej teoretyzuje w tych sprawach póki co? Nie wiem, jak się ma styropian do termiki? Czy może materiał nie ma aż takiego znaczenia, jak konstrukcja samego modelu?

 

Pozdrawiam i wysokości! 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zagięte końcówki łopat (chyba wingiety fachowo?)

 

Chyba końcówki płata ;-) Śmigło to ma łopaty.

 

Daj taśmę na natarcie płata i spód kadłuba. Pierwsze loty rób na miękkiej łące lub lądowania w zbożu.

Przed lotami przynajmniej 5 godzin latania na symulatorze np.fms. Inaczej tego nie widzę by model cało wrócił do domu.

 

Skoro w termice latają ptaki, modele i nierzadko widziałem reklamówki to i styropian polata.

Sporo zależy tutaj od pilota i konstrukcji modelu ale na pewno na pewno się da polatać w termice. Zależy też jaka sama termika będzie mocna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba końcówki płata ;-) Śmigło to ma łopaty.

 

Tak to jest, jak najpierw się pisze a potem myśli ;) Cały czas się uczę..

Górnopłat al'a 3-kanałowa Cesna opanowany. Starty - latanie - lądowanie więc najgorzej nie powinno być myślę? Ja właśnie zaczynałem od wpisania ASW28 w "szukajce" jest trochę informacji, ale mnie najbardziej nurtują właśnie te delikatne wygięte końcówki płata - jak zabrać się do nich z tą taśmą, żeby przypadkiem nie pogorszyć "właściwości lotnych" bo samo natarcie płata, to nie problem obkleić.

 

Mam jeszcze jedno zagadnienie. W górnopłacie po prawej miałem ster kierunku a w ASW28 domyślnie są lotki! Jak radzicie? Przestawić na odbiorniku serwa, żeby też mieć ster po prawej, czy próbować dalej latać jak jest? W sumie nie wiem czy będzie to dla mnie lepiej czy gorzej, ale wyczytałem gdzieś że szybowce powinny robić nawroty używając właśnie lotek wspomagając sterem wysokości a górnopłat idealnie robił nawroty używając tylko steru kierunku.

 

A tymczasem nadal będę zgłębiał wiedzę na forum 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W górnopłacie po prawej miałem ster kierunku a w ASW28 domyślnie są lotki!

Poczytaj o Mode1 2 3 i 4 - najbardziej popularne sa mode 1 i mode 2 ale generalnie - jak sie nauczysz - tak bedziesz latal i bedzie ok. Kwestia przyzwyczajenia (w wiekszosci ;) ) - mozna sie kierowac takze tym jak koledzy lataja - mozna sie pobawic modelem kolegi i td. bez koniecznosci programowania swojego radia tylko po to aby polatac 5 minut (ja tak od kumpla pozyczam rozne wynalazki ktore to on namietnie kolekcjinuje)

najbardziej nurtują właśnie te delikatne wygięte końcówki płata - jak zabrać się do nich z tą taśmą, żeby przypadkiem nie pogorszyć "właściwości lotnych" bo samo natarcie płata, to nie problem obkleić.

Naklej od dolu, a na zagieciu (od gory) ponacinaj tasme - mozesz wycinac male trojkaciki aby tasma nie zachodzila na siebie - bac tez nacinac "na wprost" i przykleic "na zakladke"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.